.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

29 Aralık 2016 Perşembe

ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN'DA 3500 CAMİYİ YIKTI

Dogu Turkistan'da 3500 Cami Yıkıldı

Dogu Turkistan’da 3500 Cami Yıkıldı

Çin hükümeti, Doğu türkistan’da kamu güvenliğine aykırı olduğunu gerekçe göstererek son üç ayda 3 bin 500 camiyi yıktı.

Dünya Bülteni’nde yer alan habere göre; Çin işgali altındaki Uygur Özerk Bölgesi’nde son üç ayda 3 bin 500 cami kamu güvenliğine aykırı olduğu iddiasıyla yıkıldı. Bölgedeki demografik değişimi amaçlayan Çin hükümeti, camilerin harabe olduğunu öne sürerek yıkımlarını sürdürüyor.
Radio Free Europe’nin haberine göre, bölgedeki Müslümanlara siyasi ve sosyal açıdan büyük baskı uygulayan Çin yönetimi, camilerin ortadan kalmasına yönelik adımlarını gün geçtikçe sertleştiriyor. RFE muhabirlerinin Sincar’daki Tokkuzak emniyet yetkililerinden aldığı bilgilere göre, camilerin çoğunluğu ‘ibadet için sağlam olmadığı’ gerekçe gösterilerek yıkılıyor.
Çin, Uygur Özerk Bölgesi’nde 23 milyon Müslüman’ın yaşadığını iddia etse de, akademik kaynaklar bu rakamın 50 milyondan fazla olduğunu belirtiyor.
HER CAMİYE 1 MEMUR AJAN OLARAK YERLEŞTİRİLDİ
Çin yönetimi “İstikrarı korumak” amacıyla bölgedeki camilere 350 memur tayin ettiğini açıklamıştı. Komünist Parti’ye bağlı televizyon kanalının duyurulan haberde camileri izleme kararının ardından raporlar hazırlanacağı da belirtilmişti.
Doğu Türkistan halkı gizli takibin ve faaliyetlerin yakından izlendiğini, yapılan her toplantı ve faaliyette Çinli yetkililerin de katıldığını belirtiyor.
BURKA VE ORUÇ YASAĞI
Müslüman nüfusun yoğun olduğu Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nde dini faaliyetler konusunda yaptığı baskıyla gündeme gelen Çin’in, bölgede kamu çalışanlarına oruç yasağının yanı sıra bölgesel bazda burka ve sakal gibi kılık kıyafette kısıtlamaları bulunuyor. ( Dünya Bülteni ) 

2 yorum:

 1. tüm bu dinsizlik mesleği sahibini ALLAH küresel bür vuruşma ile inşallah 7 parçaya ayırarak karşılık verecek Rabbim vazifesine karışılmaz..Her şeyi görendir zülmedenlere gelince onların dünyada kati göz bilişiyle tadacaklarıda vardır..

  bazen yönetimlerle savaşlarla ekonomik saha askeri teknoloji saha sosyal patlama sahası ile sandık değişimi ile hallolur diyenLERE dünyada RABBİM ÖYLE BİR HADİSEYLE SITMA GİBİ TITRETTİRİRKİ DÜNYANIN YUKARIDA SAYILAN BAŞLIKLARA VE KİŞİLERE DAHİ TENEZZÜL EDECEK LAFI EYLEMİ DAHİ OLMAZ BAKMIŞINKİ BUGÜN DÜN DEĞİL

  YanıtlaSil
 2. Çin kapalı kutudur..zalimdir tarihsel veriler ise hep ezilen bir kutu olduğunu vesikalıyor..moğolun batının japonun hunun kılıcı eksik olmamış başında o ise hep kara kutusunda saklamış ezilmişliğini talas savaşı arap türk ittihadı neticelenmişdi...

  gene bu kızıl devin depreşmesi batı dahi isteyecek noktaya getireceğine göre düşünmek lazım o spiral dönmeye başladığı zaman mimsizlerin ne kadar sıkışacağını ..

  özetle denilebilirki çinin topları dünyaya dönecek oda siperinden çıkacak zemini bulacak ona bunu kim hazırlar bilemeyiz ..yeni ittihadın bu dehşetli gelecek cereyan kısmı bu fasıla bakan kısmında biri çin gözküyor fakirin düşüncesi ALLAH KADİRDİR zalime tokadı zalimle yapar..islam coğrafyası fitne fücürdan minafık idarelerden yorgundur..MİLLETİN ORDUSUNDAN BAŞKA ORDUDA MISIR HARİCİ KALDI DENEMEZ..O HALDE MİLLET ORDUDUR...VAZİFESİ VARDIR İNŞALLAH

  YanıtlaSil