.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

5 Ekim 2015 Pazartesi

RUSYA VE İRAN SURİYE'YE EL KOYDU

İbrahim Karagül

Savunma hattınızı sınırlarınızda kurmayın. Eğer sınırlarınızda kuruyorsanız savaşı kendi topraklarınıza davet etmiş olursunuz. Eğer bunu yapıyorsanız şehirlerinizi, evlerinizi savunmanız imkansız hale gelecektir.

İstanbul'u Bosna'da, Bağdat'ı Edirne'de savunan bir jeopolitik birikimden gelen Türkiye'nin kendi savunma hattını sınırlarının çok ötesinde kurması gerekir.

Somali'den Yemen'e, Basra Körfezi'nden Balkanlara ve Kafkaslara kadar oldukça geniş bir savunma tahkimatı yapılamazsa Türkiye'nin gelecek planları çok ağır bir sınavdan geçecek demektir. Sınırların ötesinde oluşturulacak bu dairenin sağlam zemine oturması, başarılı olması ya da imkansızlığı, Türkiye için güçlü bir gelecek olup olmayacağının da habercisi olacaktır.

Vekalet savaşının Türkiye ayağı başladı
Çünkü, sınırların ne kadar güven içinde olduğu, askeri/güvenliktahkimatının ne kadar sağlam olduğu artık ülkelerin güvenliği içinbirebir ölçü olmaktan çıkmıştır. Vekalet savaşlarının alabildiğine yaygınlaştığı, örtülü savaşların alabildiğine geniş coğrafyalara yayıldığı bir dönemde, bütün bunların aslında devletler savaşı olduğunu, bir tür küresel hesaplaşma olduğunu söylemeye bile gerek yoktur.

Türkiye'nin Güney'den gelen, özellikle bugünlerde Suriye'den gelen bütün tehditleri kendi sınırlarında karşılaması bölgesel kaosfırtınasının içeriye davet edilmesi olacaktır. Nitekim son üç aydır karşı karşıya bulunduğu iç güvenlik sorunları, PKK ve YPG üzerinden Türkiye'ye açılan bir savaştır, bir dış müdahaledir.

Bölgesel kaos fırtınasının Türkiye içine servis edilmesidir. Suriye savaşının Türkiye'ye taşınmasıdır. Bu müdahalenin içeridekisermaye ayağı, medya ayağı, siyasi ayağı da şekillendirilmiş, bu çevreler arasında bir koordinasyon da biçimlendirilmiştir.
Büyük tehlike buradadır ve birileri bunu sanki adım adım gerçekleştirmektedir.

İç işgal girişimi
Suriye'nin Kuzeyi'nde oluşturulan Kuzey Koridoru, bu yönde planlanmış Türkiye karşıtı en tehlikeli projedir. Geçmişi Irak işgaline kadar uzanan bu plan, Suriye'nin de dağılmasıyla şimdi uygulanmaktadır. Türkiye'nin son anda müdahale edip bir yerde kestiği koridorun gerçekleşmesi için yeni adımlar atılmaktadır.

Bu yüzden PKK ve YPG üzerinden ülke içinde saldırı merkezleri oluşturulmuş, dar anlamda terörün çok ötesinde iç işgal senaryoları devreye sokulmuştur. Çözüm Süreci boşa çıkartılarak başlatılan bu müdahale, hiçbir şekilde terör meselesi değildir ve Kuzey Koridoru'nun kesilmesine duyulan öfkeden kaynaklanan bir intikam harekatı boyutu da vardır.

Bölgesel savaşa kadar gidebilir
Rusya'nın Suriye'ye önce hava saldırılarıyla girmesi, ardından İran ile ortak kara operasyonlarına dönüşme eğilimine girmesini bu çerçevede okumak lazımdır. Rusya ve İran, Suriye'ye el koymuştur.Hesapları sadece Şam rejimini korumak, Beşşar Esad'ı ayakta tutmakla sınırlı değildir. Bu, çok ciddi bir jeopolitik müdahaledir, Ortadoğu güç haritasını kökten değiştirecek etki bırakacaktır.
IŞİD bir kamuflajdır.
Operasyonlar için gerekçe olarak üretilmiştir. Rus hava saldırılarının da IŞİD'i değil doğrudan ılımlı muhalefeti hedef alması projenin gerçek niyetini ortaya sermektedir.

Rusya ve İran, yani Asyalı iki güç, İran-Lübnan hattını sağlamlaştırma, Atlantikçi güçlerin Suriye'deki mevzilerini geri itme, Moskova'nın tarihsel stratejik hedefleriyle İran'ın bölgesel emperyal hedefleri üzerinden bölgesel savaşa yol açacak bir işgal başlatmıştır.

Örtülü savaş devletler savaşına mı dönüyor?
İki ülkenin müdahalesi Suriye'nin işgalidir. Bunun, ABD'nin Irak'ı işgalinden hiçbir farkı yoktur. Gürcistan'ı vurduğunda, Kırım'ı ilhak ettiğinde Atlantik güçlerinin hiçbir şey yapamadığını, aciz kaldığını farkeden Moskova, cesaretini İran'ın hırçınlığı ile örtüştürmüş ve böyle bir işgal planlanmıştır.

Rusya çıkarlarını ve güvenliğini Akdeniz'de korumaktadır. Savunma kalkanını Suriye'de başlatmıştır. İran ise savunma kalkanını Lübnan ve Yemen'den sonra Suriye'de güçlendirmektedir. Tahran, bir taraftan Basra Körfezi'ni tam denetime almakta, bir taraftanAkdeniz'e yerleşmekte, diğer taraftan da Kızıldeniz'e ulaşmaktadır. Batı ile yaptığı son nükleer anlaşmanın verdiği nefes aralığı ile cesaretini tam bir emperyal hırsa dönüştürmektedir.

İki ülkenin açıktan müdahale ettiği Suriye'de, bu ülkelerin karşısınabaşka güçlerin devlet olarak çıkması bugünkü dünyada mümkün görünmemektedir. Böyle bir şey “olağanüstü durum”dur ve sonuçları çok yıkıcı olacaktır. Çünkü bir tür dünya savaşı anlamına gelecektir. Varolan örtülü dünya savaşının açık savaşa dönüşmesi ilan edilecektir.

Tanklar Kabe'ye doğru gidiyor!
Öyleyse bu iki gücü Suriye'de durdurmanın tek yolu vekalet savaşıdır. Örgütlerin birçok yerde devletlerin yerine ikame edildiği düşünülürse, örgütler üzerinden İran ve Suriye'ye karşı keskin bir savaş başlayabilir. Suriye, Moskova'ya acı bir Afganistan daha yaşatabilir. Rusya'yı açıktan karşılarına almayanlar bunu örtülü bir şekilde yapacaktır.

Böyle bir savaşın ise çok uzun süreceği, müdahaleci güç için acımasız tecrübelere yol açacağı bellidir. Suriye muhalefeti ve örgütler artık yeni bir savaşla yüz yüzedir. Bu da yeni müttefikler ve yeni düşmanlar demektir.

Artık bu kesinlikle Suriye savaşı değildir. Bölgesel savaşın ilk adımı atılmıştır. Bundan sonra Basra Körfezi ülkeleri, birkaç yıl içinde istikrarsızlaşacak, ardından savaş Suudi Arabistan'ın içlerine servis edilecektir. İran'ın, daha doğrusu Fars emperyal arzularının son noktada tanklarını Kabe'nin kapılarına dayamak istediğinedair hiçbir kuşku kalmamıştır.

Rus füzesi Moskova'ya, İran kurşunu Tahran'a
Türkiye, müdahaleyi çok iyi okumalıdır. Rus-İran aksının Suriye'deki tasarruflarının en şiddetli etkisi Türkiye'nin çıkarları üzerine olacaktır. İşte o zaman savunma hattı sınırlara kadar çekilmiş olacak, bu da istikrarsızlığın Türkiye içine yayılmasına neden olacaktır. Ankara, Suriye muhalefetini hiçbir zaman yalnız bırakamaz.

Ankara, YPG'nin hem Batı hem de Rusya ve İran için Türkiye'ye ve bölgeye karşı kullanılan bir Truva Atı olduğunuhiçbir zaman unutmamalıdır. Dikkat ederseniz, PKK/YPG üzerinden doğrudan Türkiye vurulmaktadır. Suriye'deki Rus-İran müdahalesinin de en önemli ortağı yine bu örgüttür. Tehlike bu yönüyle evlerimize kadar yaklaşmıştır. Öyleyse bu tehlikeyi sınırların çok ötesine itmenin yöntemleri aranmalıdır.

Türkiye sınırlarının hemen güneyine yerleştirilen füzeler, kara birlikleri, ağır silahlar neyin hazırlığı. Rusya ve İran kara birlikleri bu bölgede neye hazırlanıyor?

Ama unutmayın, böyle müdahaleler sürprizlere de gebedir. Her ülke, her güç birbirinin zaafını bilir. Rus-İran Aksı'nın Atlantik cephesiyle tek savaşı Suriye değildir. İran cinliğinin Rusya'yı provoke ettiği de düşünülürse Rusya için başka sürprizler de gelebilir. Tartus'tan ateşlenen füze Kafkasları da vurabilir. Etnik zaafı bölgedeki her ülkeden fazla olan İran, kendi kurşunuyla vurulabilir.

Yeni Şafak
http://www.yenisafak.com/yazarlar/ibrahimkaragul/rusya-ve-iran-suriyeye-el-koydu-2022196

12 yorum:

 1. Rusya'ya ait bir savaş uçağı 3 Ekim Cumartesi saat 12.08'de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasına girmiş, iki Türk F-16 jeti önleme yaparak ihlali sonlandırmıştı.
  NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, müttefiklerin, Rus uçağının Türk hava sahasının ihlalini sert bir dille protesto ettiği, NATO'nun hava sahasına yönelik ihlalleri ve baskınları kınadığı belirtildi.

  YanıtlaSil
 2. Rusya: Hava koşulları yüzünden ihlal ettik
  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov,Rus uçaklarının Türk hava sahasını "olumsuz hava koşulları" nedeniyle ihlal ettiğini söyledi

  Rus uçaklarından ikinci taciz
  Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiği gün, milliyeti belirlenemeyen bir uçak ve füze sisteminin F-16'ları taciz ettiği açıklandı.

  Rusya'dan sonra Çin de savaşa giriyor!
  Savaşın adım adım büyüdüğü Suriye'de Çin, J-15 uçaklarıyla Rusların yanında hava saldırısına katılacak.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiği olayların, "kaza gibi görünmediğini" söyledi.

  Erdoğan Rusya'nın son yaptığı operasyonlara hitafen " Rusya Türkiye gibi bir dostunu kaybederse çok şey kaybeder." dedi.

  Rusya Irak’ta da vuracak
  IŞİD’i hedef göstererek Suriye’ye operasyon başlatan Rusya’nın Irak topraklarını da hedef alacağı öne sürüldü.

  Rusya: Türkiye ile görüşmeye hazırız
  Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov, “Türkiye ile yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için konuşmaya hazırız” mesajı verdi.

  YanıtlaSil
 3. Adım adım hadis-i şeriflerde belirtilen Amik ovası savaşına gidiyoruz....

  YanıtlaSil
 4. amik ovası savaşı müslümanlar ve diğerleri ile olan savaştır.

  bu savaşta taraf olarak amerika, türkiye, avrupa ve karşısında rusya, çin, iran gibi ülkeler var. geniş kapsamlı büyük bir dünya savaşının başlangıcındayız gibi. yada dünya savaşı değilde bölgesel bir kaos durumu da diyebiliriz.

  benim tahminim süfyani nin çıkışına zemin hazırlanıyor.

  süfyaninin rüyası ilgili hadisi şerifin gerçekleşme ihtimali vardır.
  esadın yanında hiç kimse yoktu. tek idi. şimdi ise iran, rusya, çin var. buna 5-6 ülke daha destek verirse hadisi şerif gerçekleşmiş olma ihtimali yüksek olacaktır.

  iranlı bir kumandan esadı indirip ırak, bağdat, kufe gibi kentlerde büyük katliamlar yapabilir. hatta kerkük ve musul gibi büyük şehirlerde büyük katliamlar olası bir durumdur. iranın suudi arabistana kafa tutması ise, mekkeye kadar tankların yürümesine sebep olabilecek bir durumdur.

  hatta bir hadisi şerifte türklerin süfyan ile savaşacağı ve süfyanın yok edilmesi mehdinin elinden olacağı ile ilgili bilgi bile vardı. yani türkler bu duruma kayıtsız kalamaz... şamı ele geçiren iranlı general ve destekcileriyle yani süfyani ile savaşır. yenmeye muktedir olamaz ve mehdi a.s. ordusunu türklere yardıma yollar ve süfyaninin ordusu mağlup edilir.

  süfyaninin çıkışı ile ilgili hadisi şeriflere baktığımızda bağdat, kerkük, kufe yani kerbela tarafları, şırnak, nusaybin, tunus gibi şehir ve ülkelerin ismi zikredilmektedir ve hatta sarı bayraklı bir ordununda faaliyetlerinden söz edilmektedir. YPG nin bayrağı sarı dır. yani tüm aktörler meydanda sözü edilen bölgeler kaynıyor ve

  ve süfyani zuhur etmek üzere...

  Tabiki en doğrusunu Ellah c.c. bilir diyoruz.

  YanıtlaSil
 5. muhalifler ve hatta rütbesi çıkarılmış muhaliflerle beraber askerlerimiz suriye içinde stingerlerlerle ve füzelerle donatılırsa rusya ayda 100 uçak kaybeder sıcak savaşdan daha ucuz olur

  YanıtlaSil
 6. evet amik ovasi savasi yaklasti...
  görelim Mevlam ne eyler, Mevlam ne eylerse guzel eyler...

  YanıtlaSil
 7. Rusya Savunma Bakanlığı'nın Youtube'a yüklediği videoda DAEŞ'i Hazar Denizi'nin üzerinden vurduğu görüldü. Dört savaş gemisinin 26 füze atıldığı belirtildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya şu anda çok ciddi bir yanlışın içerisinde.

  Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin Davutoğlu, şunları söyledi:

  "Bu hava akımları DAEŞ'e karşı yapılmıyor. 57 hava akımı yapılmış Rus hava güçleri tarafından, bunun 55'i ılımlı muhalefete karşı, sadece ikisi DAEŞ'e karşı, bize gelen askeri bilgilere göre.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'nın Suriye'deki müdahalesine ilişkin, "Bugün, İran ve Rusya Şam'da yeni bir ittifak kurmak için IŞİD'i bir sis perdesi olarak kullanıyor. Rusya'nın Suriye'nin iç savaşına katılımı sadece sabıkalı olan Esed rejiminin işine yarayacak ve Moskova'nın Arap ve İslam dünyasında daha da yalnız kalmasına sebep olacaktır" ifadelerini kullandı.

  YanıtlaSil
 8. Bir hadisi şetiftee süfyani horasani ve yemaninin aynı anda zuhur edeceğini dair bilgiler vardı. Tek hidayet bayrağı yemaninin olacak.

  Horasani konusuna dikkat çekmek istiyorum. Afganistan taliban ın yeni lideri geçen hafta faaliyete başladı. Afganistan'a bir çok kendini ele geçirdi. Horasani harekete geçti. Süfyani zuhur etmek üzere. Yemaninin ordusu na bakmak lazım.

  İzlemeye devam ediyoruz.

  YanıtlaSil
 9. Daha önceki yazılarımız da palaşımlarımızda belirtmişdik. Türkiyemizin her türlü olasılıga hazır olması lazım dır. ilk ruslar,sonra haçlılar. cok saglam vurucu yerLi üretimlerini tamamlaması gerek inşallah.. İlerde bekledimiz hadisi şeriflerden yola cıkarak anladımız bu süriye bölgesi yılarca sıkıntılı bölge Hazreti Mehdi alehiselamın zuhuruna kadarda düzelmez bu işler . Türkiye cok cidi yerLi üretimine hız vermeLi ilerde yardım için adana civaına gelen (Allahu alem) nato ve abd cıkmakda istemeye bilir. ilksavaş orta ölçeLi, ikincisi dünya çapında (Allahu alem) iişitimiz. ilk Türkiye +nato karşındakiler rus çin iran ekseninde olur . 2 cisie ise Müslümanlarla .. haçlı savaşına dönüşür. Allahu alem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de Nato ülkesi olduğu için Türkiye+Nato olarak belirtmeye gerek yok, doğrudan Nato kelimesini kullanabiliriz. Türkiye ihanete uğrayana kadar Nato tarafında olacaktır. Türkiye'nin ekserisi Nato safında, belli bir kısmı da Rus safında yer tutar. Sonuçta hepsi telef olur. Sadece az bir kısım kendini muhafaza edip dağınık halde kalan imanlı Türkler kalır ve Hazreti Mehdi aleyhisselam çıkııp ta ki Anadolu'ya gelince saklandıkları yerden çıkıp ona katılırlar biiznillah. Cübbeli Ahmet Hoca demişti ki: 'eğer ehl-i sünnet itikadından zerre kadar ayrılırsak, istemeden gavurların safında olmak durumunda kalırsak Allah-ü Teala ve Tekaddes Hazretleri canımızı alsın inşallah.'

   Sil
  2. şunu belirtmek isterim ki iran şiasının Mehdi itikatı sapkındır . Hatta Mehdi alehiselamla savaşcak kavimler arasında Rey liler de vardır (TAHRAN) Mehdinin alehiselam Askeri ilk edapda azdır saten Askerleri n de sultani zikir vardır kalplerinde . Türkiyeden de evet belKi 300 bin belKi 400 bin Asker (Allahu alem) arablardanda ekser ehLi beyten dir Askeri ehLi tarik den dir. imamı Rabbani nisbetinden dir. birde müslümanalr olarak Tarafdarları olur her cephede savaş kazandıkca .. afganlardan da vardır . her müslümanların yaşadı ülkeden az cok Askeri cıkar sayıları birleşince Askerlerin cogalır ilk etapda 15 bin olurlar. Allahu alem evliyalar da biat eder tabileri ile akın akın.. bir Alimin cübbeLi gibi kendi adına öyle demesi güzel dir. biz acizane avam olarak hata ve günahlarımızdan Allahım merhamet affuv etsin . bizlerin sözü bizi baglar onlar ise umuma yol gösterme ön planda olduna hata götürmez. biz avam hatamız olur. şu an gavurlarla iş bir ligi yapmıyan bir müslüman ülke varmı ? İRAN dinsiz deccali ye akım Çin ve Rus ya ile kol kola kime karşı? suudiler ise 900 tirilyon civarı paraları Abd bankalarında şeriat ahkamı olan bi yönetim yok ki , mısırmı afgan mı azerimi kim Türkiyemi? şunu belirtirim bunların içinde Mehdi İle itifak yapcak Allahu Alem Afgan,lar dan pakistanlılardan, Türklerden ehLi beyten cıkar . İran dan coook az sanırım Allah bilir İran filan saten şidedli vuruldunda paramparça olur bölünür. Allahu alem . İran itikata vesile yi putlaşdıran şiaa itikatı var. vahabilerde ise vesileyi topdan inkar var. biribirlerine zıt akaidleri. şu an da süriyedeki sünnilere bile en cok Türkiye yardım ediyor . Rusya ve çin dinsizlik üzerinedir. İRAN Rus ya ve çin le kol kola kimleri vurduruyor .???Nato da haçLı zihniyeti saten Türkiye karşı cıkıyor. vurmalara İran da az degil mezhebcilin bozguncunun önde gidenlerinden dir. Türkiye Fitne ye bek karışmıyor bir leştirmeye çalışıyor. İran şiaa sı ve vahabiler bu ümmeti bölen dir. fitne başıdırlar.

   Sil
 10. Aynı insanlardaki Allaha ve resullulla nasıl iman edeni etmiyeni oldu gibi. ülkelerin de üzerinde zülmani olanı var üzerinde Rahmaniyet olanı var Tevhid ve bereketin olmadı kafir ülkeler yıılmaya bu işin akabinde mahkumdur. Müslümanların cok yaşadı Türkiye gibi ülkelrde içimizdeki zalimlerin yüzün zarar görsede akibete iman galib gelir . mülk Allahındır diledi tasarruf eder. bizler müslüman olarak safımız her daim İslam dır. Türkiyemizede dua ederiz . bir lik olursak işimiz daha kolay. İş ilerde Türkiyeye sıçardında. dagınık Şekilde olan mÜslüman Türklerde hazreti Mehdinin kurdu orduya Tabi olur (Allahu alem )hazreti Mehdi İle Türkiyede ki Müslümanlar Akaid de itikata EhLi sünettirler. lerdir . ne şiaa dır ne vahabidir. Müslümanalrda 3 fırka etrafında olur. 1 . ehLi sünnet itikatında olan sünniler. (sünnete tabi olanlar) 2. Şiaa (bidat ehLi) 3 vahabiyul zihniyet vesileyi inkar eden sapık fırka . hazreti Mehdialehiselamla süfyan Arasında Allahu alem zuhurlarında 15 ay civarı vardır . ortalık karışdında İlerde Allahu alem .bazı evliyaların sözlü kelamında cumhuriyettarihinden takribi 1. asır denmişdir .Allah bazenzamanı ileri geride alır . bazen zalimle zalii de çarpışdırır . Abd rus la olcana inandımız gibi japon çin le olcaninandımız gibi avrupanın ruslar tarfından vurulca gibi . Allah Türkiyemize ve Müslüman kardeşelerimie selamet ikram etsin işlh. kardeş lerin arasında samimiyet birlik nasip etsin ki Kafir tek tek bizleri yok edemesin. Amin. kozların paylaşılca bölge süriye hep hadisi şerfilerde en cok o bölgeye işaretvar. amik.. taraflar belirginleşiyor saten birden degil süreç li Kısa vuruşma sonra restleşmeler sonra askergönderme karşıda misileme yapar. gibi başlar Allahu alem en güzel bilen Allahdır savaşı kimse istemez kimyide bunaltmak degil . paylaşım sadece bütün Türk vatandaşalrı ülkenizi sevin sahib cıkın. Allah katında üstün olan kalben imanı fazla olandır . Irk üstünlü yokdur. Müslüman Türk kürt arab ve diger Miletlerden olan müslümanalr kardeşdir. üslümanın müslümana canı malı kanı namusu haramdır. kafire fırsat veren cezasını muhakak ceker.

  YanıtlaSil