.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

17 Haziran 2015 Çarşamba

MURSİ'YE İDAM CEZASI ONANDI

Halkın oylarıyla seçilen ve darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen iki idam cezasından biri müebbete çevrildi, diğeri onandı

MURSİ ile ilgili görsel sonucuAskeri darbenin ardından, Müslüman Kardeşler'e yönelik verdiği cezalarla insan haklarını hiçe sayan Mısır yargısı, en büyük skandala imza attı. Mısır'ın demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında mayıs ayında iki farklı davada verilen idam cezaları karara bağlandı. Söz konusu iki dosya görüş ve onay alınması için müftülüğe gönderilmişti.

Karar, başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde açıklandı. Yargılama süreçlerinin ilki olan Casusluk Davası'nda, "devlet sırlarını yabancı ülkelere ulaştırdığı" gerekçesiyle Mursi'ye daha önce verilen idam cezası müebbet hapis cezasına çevrildi. Tüm dünya müebbet de olsa idam cezasından dönülmesini "olumlu" karşılarken iki saat sonra şok haber geldi. Mursi'ye 2011'de yaşanan toplu hapisten kaçma olayında başrol oynadığı gerekçesiyle 16 Mayıs'ta verilen idam kararının onandığı açıklandı.

BİLTACİ'YE DE İDAM VERİLDİ
Muhammed Mursi ile beraber "casusluk" davasında 16 kişiye daha müebbet verildi. Aynı davada İhvan liderlerinden Hayrat Şatır ile birlikte 16 kişiye ise idam verildi. "Hapishaneler baskını" davasında da Mursi ile birlikte Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed Biltaci ve İhvan liderlerinden Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 100 kişinin daha idam cezası onaylandı. Gıyaben yargılanan isimlerden Dünya Müslüman Alimer Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi de idam cezası aldı.

DIŞİŞLERİ'NDEN KARARA TEPKİ
Dışişleri Bakanlığı, Mursi ve 106 kişi hakkındaki idam cezasının onanmasını kınadı. Mursi'nin, keyfi ve uluslararası standartlara aykırı bir hükümle karşı karşıya bırakıldığını belirten bakanlık, bu kararın Mısır'ın ihtiyaç duyduğu istikrara katkı sağlamayacağını açıkladı. Mısır yargısına dünyadan da tepkiler geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, idam cezalarını uygulamama çağrısı yaparken, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest "Kitlesel mahkumiyet uygulamalarını kınıyoruz, adil değil" dedi. Uluslararası Af Örgütü de kararın ülkedeki adalet sisteminin korkunçluğunu gözler önüne serdiğini vurguladı.

2 yorum:

 1. bakalım dünyada dahi hangisi daha uzun yaşayacak sisi mi mursi mi
  bu şerefsizler kamu oyu tepkisini ölçmek için mursi den önce biltaci ve bedii gibileri önceden asabilirler
  eşkiya mısır a sultan olmuş ne diyelim
  bizde de bunu yapmak için iç geçirenler var

  YanıtlaSil
 2. http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29353899.asp

  roma da gizli bir görüşme olmuş sanırım mavi marmara karşılık mursi istenecek

  YanıtlaSil