.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

18 Haziran 2015 Perşembe

ÇİN BU YIL DA ORUCU YASAKLADI

Çin yönetimi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 'da kamu görevlilerinin  tutmasını yasakladı.

Çin bu yıl da orucu yasakladı

Çin yönetimi yayınladığı bildiride, 'da memurlar, öğrenciler ve öğretmenlerin  tutmalarını yasakladı.
Ayrıca Uygurlara ait lokantalara, oruç saatlerinde açık olma zorunluluğu getirildi.

Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, Çin Hükümeti'nin Müslümanların işlettiği restorant ve dükkanlarda sigara ve Alkol satışına devam etmelerinin istendiğini de kaydetti.

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk'ten de, Çin'in kararına tepki gösterdi. Tümtürk, "Umudumuz inşallah Çin hükümeti uluslararası arenada köşeye sıkışır ve Ramazan'da oruç yasağını kaldırır" dedi.

9 yorum:

 1. Çin'den kaçtıktan sonra Tayland'da bir merkezde tutulan tamamı kadın ve çocuklardan oluşan 173 Uygur Türkü, Türkiye'nin çabası sonucu önce İstanbul'a oradan da Kayseri'deki barınma merkezine getirildi.
  Böylece Kayseri'de daha önce Çin zulmü sebebiyle çeşitli yollardan kaçıp gelen Uygur Türkü sayısı bine ulaştı. Uygur Türkleri, Çin'den kaçtıktan sonra 13 Mart 2014'te sınır ihlali gerekçesi ile Tayland hükümeti tarafından Çin'e iade edilmek üzere tutuklanmıştı. Öte yandan Doğu Türkistan Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, gösterilen hassasiyet sebebiyle Türk hükümetine teşekkür ettiklerini söyledi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sebeb olanlardan ALLAH(C.C) razı olsun

   Sil
 2. Örgüt-devletler: IŞİD Doğu Türkistan’a mı taşınıyor?
  İbrahim Karagül / Yeni Şafak

  http://www.yenisafak.com/yazarlar/ibrahimkaragul/orgut-devletler-isid-dogu-turkistana-mi-tasiniyor-2014774

  Birileri IŞİD'i Doğu Türkistan'a taşıyor
  Son bir örnek vereyim. Çin, yıllardır Doğu Türkistan'da katliam ve zulüm yapıyor. Müslümanları tasfiye etme, sindirme projesi uyguluyor. Türkiye'de bu konuda çok yüksek duyarlılık söz konusu. Her Ramazan ayında bu konu yoğun biçimde ülkemizin gündemine girer ve kamuoyu gereken duyarlılığı esirgemez.
  Ama güneyimizdeki büyük harita çalışmaları devam ederken Doğu Türkistan'daki gelişmelerin bu kadar organize biçimde gündeme getirilmesi beni şüphelendiriyor. Yanlış anlaşılmasın, oradaki kardeşlerimiz için hep teyakkuzda olacağız. Ama hiç tahmin etmediğim hatta yadırgadığım bazı çevrelerin bile bu kampanyanın içinde olması, uluslararası bir organizasyonun yürütülmesi, haber kaynaklarının zayıflığı, bilgilerin hep aynı kaynaktan yönetildiği görüntüsü, propaganda argümanlarının çoğunun gerçek olaylar yerine kurgu gibi durması beni endişelendiriyor.
  Endişem Doğu Türkistan'daki kardeşlerimiz için.
  Bütün bu çalışmalar IŞİD'e Doğu Türkistan kapısını açmak için olmasın! Belki bir hafta-on gün içinde IŞİD'in Doğu Türkistan kolu faaliyete geçer.
  Senaryo işliyor. Projenin detayları ortada. Orası da bir cephe olacak. Bütün ülkelerimiz, bölgelerimiz, şehirlerimiz gibi. Harita çalışması çok büyük.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doğu türkistan a bilmiyorumda mısıra taşınacağı kesin gibi
   israil bunu bahane edip sinayı süveyş e kadar işgal edebilir

   Sil
  2. yahudi nin asıl oyunu mısır da
   asıl kavga mısırda kopacak
   dünkü saldırılarda çok sayıda asker öldü
   sisi aptallık yapıp mursi dahi içerdekileri asarsa mısır cehenneme dönecek
   kim sisiye karşı bayrak kaldırır ise niteliği ve niceliğine bakılmaksızın sorgulanmaksızın binler onun altına koşacak
   en yoğunda sina da olacak
   israil bunun neticesinde güvenliği sağlamak için süveyş dahil buraları gavurun siyasi desteği ile işgal eder
   süveyş gittikten sonra mısır ne yaparsa yapsın
   ha birde kıpti devleti kurabilirlerse ballı börek olur
   mısırda karşı bir darbe olmazsa mısır bölünmeye gidiyor
   sisi de devlet yönetme beceri ve kabiliyeti yok

   Sil
 3. Akif Emre / Yeni Şafak
  Çin'de Hui'ler de var!

  http://www.yenisafak.com/yazarlar/akifemre/cinde-huiler-de-var-2014794


  Çin devasa bir ülke ve bunun içinde tarihimiz açısından son derece önemli Doğu Türkistan işgal altında. Buna sahip çıkmak için hiç bir Müslümanın komplekse girmesine gerek yok.
  Ancak devasa Çin ülkesinde Müslümanlar sadece Uygurlardan ve Doğu Türkistan bölgesinden ibaret değiller. Sayıları Uygurlardan çok daha fazla olan, Çin'in daha iç bölgelerinde yaşayan Müslümanlardan ne kadar haberdarız? Mesela Uygur Türklerinden sayıca çok daha kalabalık olan Hui Müslümanların durumu bizi ne kadar ilgilendiriyor? Muhtemelen devlet gelenekleri olduğu için Uygurlar daha fazla baskı ve işkenceye maruz kalıyorlar. Ancak çok daha büyük bir kitle olan Hui Müslümanların Müslüman olarak yaşadıkları zorluklar, maruz kaldıkları baskılar neden hiç gündeme gelmez? Çin'in din karşıtı politikaları, Müslüman toplumları asimile etme stratejisi karşısında ne türden sorunlarla karşı karşıyalar?
  Uygurların Müslüman ve Türk olmaları etnik duyarlılığı kabartıyordu belki. Müslümanlık bilinci Çin'e kadar uzanıyorsa ayrım yapmadan diğer Müslümanlara da gönlünü açabilmeli, elini uzatabilmelidir. Çin'deki zulmü sadece Uygurlarla sınırlayıp diğerlerini yok saymak, Müslüman ve kardeşlik hukukuna uymaz. Dini görünümlü bir etnik milliyetçilik tuzağına düşmek olabilecek en vahim sapmadır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bildiğim kadarı ile çnde isimlerinin başında ma eki (muhammed (s.a.v)etabii manasında) bulunan ların müslüman olduklarını okumuştum ve bunlar 100 milyonları buluyor

   Sil
  2. Doğru bilgi, ama acı bir gerçek var. Doğu Türkistanı Çin adına işgal eden de müslüman bir Çinli general olan General Ma'dır.

   Sil
 4. kaynak:
  http://www.islamansiklopedisi.info/dia/pdf/c08/c080236.pdf

  YanıtlaSil