.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

21 Mayıs 2015 Perşembe

TÜRKİYE'NİN İLK UYDU MERKEZİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akıncılar'daki TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin açılışını yaptı.
TESTLER YAPILACAK 
Yatırım maliyeti Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türksat A.Ş. tarafından karşılanan USET Merkezi, GÖKTÜRK-1 projesi kapsamında TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. yerleşkesinde kuruldu. İşletme hakkı TUSAŞ’A verilen USET Merkezi’nin temeli, 29 Ekim 2011 tarihinde atıldı. 9 bin 800 metrekare kapalı alana ve 3 bin 300 metrekare- yüz bin sınıfı temiz odaya sahip olan merkezde, uyduların fırlatma esnasında ve uzayda görevi boyunca maruz kalacağı mekanik, ısıl, akustik ve elektromanyetik etkileşim ortamları oluşturabilecek ve uluslararası standartlarda kalifikasyon testleri gerçekleştirebilecek. Merkezde, GÖKTÜRK-1 uydusu ile Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat-6A’nın montaj yapımı, ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: 

UZAY TESİSİ...
Bugün açtığımız merkez stratejik bir alt yapıdır. Bu tür tesisler uzay çalışmaları yapan söz sahibi az ülkelerde bulunur. Türkiye'nin uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini söyleyebiliriz. 100 milyon avroluk destekle hayata geçen bu merkezde testler yapılacak. Göktürk 1 uydumuz da Fransa'dan buraya getirildi. Göktürk 3 ve diğer uydularla ilgili çalışmalar başlayacak. Bu tesis uzaya ilk adım niteliğini taşıyor. Türkiye ilklerinden birini de uzay çalışmaları alanında gerçekleştirmiş oluyor.
Savunma sanayi konusunda çok büyük bir muktesabatı olan bir milletiz. Savunma sanayisi konusunda 2003'ten sonra atağa geçtik. "Artık biz bize yetmek zorundayız" dedim. Dünyanın bir ucundaki de insan biz de insanız. O yapabiliyorsa biz de yapabiliriz. Birileri bariyeri koyuyor, "Atlayın" diyor. Biz bariyerleri de atlayacağız. Eskiden beyin göçünden korkuyorduk. Artık bu göç kendine dönmeye başladı. Yüzde 45 dışa bağımlıyız. 2023'te dışa bağımsızlığı yüzde 100 yapacağız. Pek çok uçağın yedek parçasını üretip gönderebiliyoruz. Türkiye tüm savunma sanayi ürünlerini üretebilir konuma 2023'te ulaşacaktır. Cumhurbaşkanlığı görevim sürecinde de bu alandaki gelişmeleri takip edeceğim. Türkiye'nin savunma sanayisindeki gelişmeler bizimle birlikte tüm dost ve kardeş ülkeleri de ilgilendiriyor. Paranız da olsa istediğiniz silahları alma imkanına sahip değilsiniz. Bunları üreten ülkeler "Sen bana bağımlı olacaksın" diyor. Yeri gelir yedek parçasını vermez sizin de ürettiğiniz boşa gider.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder