.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

25 Mayıs 2015 Pazartesi

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA DOĞUM YAPMA YASAĞI

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar'a doğum yapma yasağı geldi. Yasanın amacı Müslüman nüfusun çoğalmasını önlemek.

Myanmar'da doğum kontrol yasası yürürlüğe girdi.

Milliyetçi Budist rahiplerin, Arakanlı Müslüman azınlığın hızla çoğalmasını önlemek için söz konusu yasayı çıkarttığı iddia edildi. Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık hakkı vermeyen Myanmar, onları göçe de zorluyor.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in onayıyla yürürlüğe giren doğum kontrol yasasının arkasında milliyetçi Budist rahipler bulunuyor.
Cinsiyet ve ırk ayrımı içermesi nedeniyle insan hakları örgütlerinin karşı çıktığı "Nüfus Kontrolü Sağlık Bütçesi" yasasıyla Arakanlı Müslüman nüfusun kontrol altında tutulmak istendiği iddia edildi.
Kadın örgütleri ve insan hakları kuruluşlarının etnik ayrımcılık yaptığı için tepkisini çeken yasaya göre, kadınların doğumdan sonra yeniden çocuk yapması için en az 3 yıl beklemesi gerekiyor.

arakan-muslumanlara-dogum-yasagi.jpg

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'le görüştü. Blinken, doğum kontrol yasasını eleştirdi.

Hafta sonu Myanmar'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken,"Nüfus Kontrolü Sağlık Bütçesi" yasasının "derin endişe" yarattığını söyledi. Blinken söz konusu yasanın Myanmar'da etnik ve dinler arasındaki ayrımcılığı körükleyeceği uyarısında bulundu.
Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere etnik azınlıklara yönelik çok sayıda şiddet olayı yaşanıyor. Ocak ayında insan hakları örgütlerinin yayımladıkları raporda Myanmar'da çıkarılan yasaların uluslararası standartlara göre düzenlenmesine vurgu yapılmıştı.
"Bütün vatandaşların dinleri açıkça ifade etme ve yaşama özgürlüğüne" sahip olması gerektiği vurgulanan raporda din, aile planlaması ve evliliğin kişilerin özel yaşantılarına ilişkin konular olduğu, hükümetlerin kanunlar çıkar arak insanların bu özel alanına girmemesi gerektiği ifade edilmişti.
TOPLU MEZARLAR

Myanmar'da vatandaşlık hakkı verilmeyen Arakanlı Müslümanların bu ülkeye terk ettikten sonra yaşadıkları dram da devam ediyor. Malezya'nın kuzeyinde insan kaçakçılarına ait olduğu belirtilen 28 kampta 139 toplu mezar ortaya çıkarıldı.
Malezyalı polis yetkilisi Halid Ebubekir, bölgede 11 Mayıs'tan bu yana sürdürülen operasyonlarda 139 mezar bulunduğunu söyledi. Bazı mezarlarda birden fazla cesedin yer aldığını kaydeden Halid, cesetlerin çıkarılması ve soruşturmanın yürütülmesi için bölgeye bazı uzmanların gönderildiğini belirtti.
Halid, "Bölgede ortaya çıkarılan kampların büyük olanlarında yaklaşık 300'er kişinin kaldığı sanılıyor" dedi.
Mezarlar, Tayland'da bulunan toplu mezarların çok yakınında yer alıyor. Dün Malezya İçişleri Bakanı Zahid Hamidi, Tayland sınırına yakın Padang Besar kenti yakınlarında insan kaçakçılarına ait kamplar ve toplu mezarlar bulunduğunu açıklamış ancak sayı vermemişti.

3 yorum:

 1. En büyük amaçları zaten dünyanın her yerinde müslümanları çoğaltmamak birleştirmemek ve yok etmektir. Nedense bu İslam karşıtı sistemin her kıta da bir temsilcisi var Allah yardımcımız olsun...

  YanıtlaSil
 2. İşte Müslüman düşmanı o şeytan
  Malezya'nın Tayland sınırındaki ormanlık bölgede insan kaçakçılarının öldürdüğü Arakan Müslümanları'nın gömülü olduğu 139 toplu mezar bulundu.
  İşte Müslüman düşmanı o şeytan Malezya'nın Tayland sınırındaki ormanlık bölgesi Wang Kelian'da Myanmar'daki Budistlerin zulmü altında ezilen Arakan Müslümanları'nın insan kaçakçıları tarafından öldürülüp gömüldüğü 139 toplu mezar bulundu. Aralarında iş ve aş umuduyla ülkelerini terk eden Bangladeşliler'in de bulunduğu göçmenlerin işkence gördüğü 50 kilometrelik bir alana yayılmış 28 terk edilmiş toplama kampı da tespit edildi. Kamplarda pek çok işkence aletine rastlandı. Bazı göçmenlerin ölene kadar dövüldüğü bazılarının ise zorla denize bırakıldığı öğrenildi.
  İki hafta önce Tayland'ın Malezya sınırındaki bölgesinde 32 Arakan Müslümanı'nın gömüldüğü bir toplu mezar ortaya çıkarılmıştı. Malezyalı Polis Şefi Halid Ebu Bekir toplu mezarlardan birinin 300 cesedin gömülebilecek kadar büyük olduğunu, bir diğerinin 100, geri kalanlarının ise 20 ceset kapasiteli küçük toplu mezarlar olduğunu söyledi.
  Bölgeyi inceleyen uzmanlar kampların birkaç hafta önce Tayland'ın başlattığı operasyonlar nedeniyle terk edildiği, insan kaçakçılarının iz bırakmamak için bazı göçmenleri de giderken öldürüp toplu mezara gömmüş olabileceklerini söyledi. İnsan hakları grupları 15 günde 4 bin kaçak göçmenin deniz yoluyla Endonezya, Malezya ve Tayland'a ulaştığına dikkat çekerek "Hala binlerce göçmen denizde ölümle burun buruna. Bölge hükümetleri göçmenlerin kurtarılması için hiçbir şey yapmıyor" diyerek özellikle Malezya hükümetini topa tuttu.
  Malezya Başbakanı Necip Razak "Bu kampları kuranları yakalayacağız" dese de Malezya göçmen hakları grubu Tenaganita yetkilisi Aegile Fernandez "Suçluların nerede saklandıklarını biliyorlar. Asıl bunun sorumlusu olan üst düzey siyasiler tutuklanmalı" çıkışıyla Razak'ı sert bir şekilde eleştirdi. Öte yandan ülkelerini terk edip iş ve aş uğruna umut yolculuğuna çıkan binlerce Bangladeşli için Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın sözleri ise büyük tartışma yarattı. Hasina, 'ruh hastaları' dediği Bangladeşli göçmenlerin ülkesinde iş bulmaya çalışmadıklarını öne sürerek "Bangladeş'in uluslararası alandaki imajını bozuyorlar" dedi.
  Hükümetlere göçmenlere yardım konusundaki politikalarını değiştirmeleri için yapılan uluslar arası baskılar geçen hafta kısıtlı da olsa sonuç vermişti. Malezya 4 donanma gemisini denizde arama kurtarma çalışması yapmak için görevlendirdi. Malezya ve Endonezya göçmenleri bir yıl süreyle geçici kamplarda barındırabileceklerini duyurmuştu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (2)
   İŞTE MÜSLÜMAN DÜŞMANI O ŞEYTAN
   Myanmar'da Müslümanlar'a yapılan zulmün önderliğini Ashin Wirathu (46) isimli bir Budist rahip yapıyor. Wirathu Müslümanlara karşı duyduğu nefreti her fırsatta dile getiriyor. Budistlerin, Müslümanları aralarında barındırmamaları gerektiğini söyleyen Wirathu "Müslümanlar topraklarımızı işgal etmek istiyor. Bunu engellemek için her şeyi yapmalıyız" diyor. Öte yandan Myanmar hükümeti milliyetçi Budist rahiplerin baskılarına dayanamayarak Arakan Müslümanları'na 3 yılda bir doğum kısıtlaması getiren yasayı onayladı.

   Haberin tümü için....
   http://www.takvim.com.tr/dunya/2015/05/26/iste-musluman-dusmani-o-seytan-1432627734

   Sil