.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

10 Mart 2015 Salı

TSK'DAN DEVRİM GİBİ KARAR

TSK gelişmiş ülke orduları tarafından psikolojik operasyonlar ve anlık bilgi aktarımı gibi amaçlar için sosyal medya hesapları açma kararı aldı.

TSK devrim gibi bir kararla Facebook, Twitter, YouTube başta olmak üzere sosyal medya sitelerinde TSK’ya ait resmi hesaplar oluşturma kararı aldı. TSK, Facebook, Twitter, YouTube ve Flickr’da resmi hesaplar açacak.

Gelişmiş ülke orduları tarafından savaş alanlarında psikolojik üstünlük kurmak, anlık ve hızlı bilgi aktarmak, kamuoyunun desteğini almak ve halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütmek gibi amaçlarla uzunca bir süredir kullanılan sosyal medya hesapları, şimdiye kadar sosyal medyaya mesafeli yaklaşan TSK'nın da dikkatini çekti.

AMAÇ TSK'YA OLAN İLGİYİ ARTTIRMAK

TSK'nın bu kararı almasındaki amacın kamuoyunu kısa sürede ve doğru olarak bilgilendirmek olduğu belirtildi. Bir diğer hedef de TSK’ya olan ilgiyi artırmak ve ordunun dünyadaki görünürlüğüne katkı sağlamak olacak.

PEK ÇOK ÜLKE KULLANIYOR!
AL Jazeera Türk'ten Şükrü Oktay Kılıç'ın haberine göre Genelkurmay Başkanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, dünyada birçok resmî kurum ve kuruluş ile ordunun sosyal medyayı kullanıyor olmasına vurgu yapıldı. TSK'nın sosyal medyayı aktif olarak kullanmasının çok önemli olduğu ifade edildi:
"Türkiye ve dünyada milyonlarca takipçisi olan ve internet kapsamında hizmet veren sosyal medya ortamlarına olan ilgi, gelişen teknolojiye bağlı olarak giderek artmakta; özellikle genç nüfus Youtube, Facebook, Flickr gibi geniş kullanım alanı bulunan uygulamaları kullanarak anlık ve çok hızlı şekilde tüm dünya ile iletişim kurabilmektedir. Artık dünyada birçok resmî kurum ve kuruluş ile gelişmiş ülke orduları tarafından da etkili bir bilgi aktarım, tanıtım ve iletişim aracı olarak kullanılmakta olan sosyal medyanın, TSK tarafından da aktif olarak kullanılması, görünürlüğünün artması, daha hızlı ve doğru haber akışının sağlanması bakımından oldukça önem arz etmektedir."
Ordular sosyal medyayı nasıl kullanıyor?
ABD ORDUSUNUN FACEBOOK HESABINDA 3 MİLYON KİŞİNİN BEĞENİSİ VAR
Amerikan ordusunun hemen her biriminin beş yılı aşkın süredir başta Twitter ve Facebook olmak üzere birçok sitede resmi hesapları olduğu gibi üst düzey askeri yetkililer de sosyal medyayı oldukça aktif bir şekilde kullanıyor.

IŞİD’e karşı Amerika’nın öncülüğünde kurulan koalisyonun Irak ve Suriye’deki hedeflere yönelik gerçekleştirdiği hava saldırıları Twitter ve Facebook’tan düzenli olarak duyuruluyor. YouTube hesaplarından hedeflerin vurulma anını gösteren videolar paylaşılıyor. Orduya bağlı birimlerin gerçekleştirdiği faaliyetler, alınan kararlar, açıklamalar, tatbikatlar sosyal medyadan kamuoyuna duyuruluyor.
sosyal-medya-tsk.jpg
İSRAİL SOSYAL MEDYAYI ÇOK AKTİF KULLANIYOR

Ordusu sosyal medyayı aktif olarak kullanan bir diğer ülke ise İsrail. Sosyal medyayı 2008’in sonunda Gazze’ye yönelik "Dökme Kurşun Operasyonu"nda aktif olarak kullanmaya başlayan İsrail ordusunun (IDF) Facebook, Twitter, YouTube, Instagram’ın da içinde bulunduğu 30 sosyal medya sitesinde hesabı var. Altı farklı dilde yayın yapan hesaplar profesyonel ekipler tarafından yönetiliyor. Geçen yaz, Gazze'ye yönelik saldırılarında yine sosyal medyayı aktif olarak kullanan İsrail ordusu bu sefer karşısında Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nı buldu.

Kassam Tugayları, sosyal medya hesaplarından İsrail ordusunun propogandasına yanıt verdi. Gönüllü aktivistlerin de desteğiyle sosyal medyada kurulan ağ sayesinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı uluslararası bir kamuoyu oluşturdu. İsrail ordusu ile Kassam Tugayları sosyal medya hesaplarından zaman zaman direkt olarak da etkileşime girdi.
BRİTANYA ORUSU İŞE ALIMLARI TWITTER'DAN YAPIYOR

Britanya ordusu da uzun süredir sosyal medya sitelerinde aktif. Öyle ki, ordudaki işe alım ilanlarının paylaşıldığı özel bir Twitter hesabı dahi var. İngiliz ordusu, psikolojik operasyonlar yürütmesi ve bilgi tabanlı savaşlarda yer alması için sosyal medya uzmanı 'Facebook savaşçıları' yetiştirme kararı aldı. 77'inci Tugay adı verilen özel birim, sosyal medya ile arası iyi olan askerlerden oluşturulacak ve bin 500 kişilik bir özel kuvveti teslim edecek. 77'nci Tugay askerleri mobil cihazlardan 7/24 Facebook başta olmak üzere sosyal medyayı takip edecek. İngiliz ordusundan yapılan açıklamada, sosyal medya biriminin amacının 'modern çatışma ve savaş yeteneklerini içereceği, şiddet içermeyen yöntemlerle modern savaş alanlarına etki etmek' olduğu belirtildi.

3 yorum:

 1. Düşman orduları artık internet üzerinden geliyor. Gezi savaşının çoğu sosyal medyada yapıldı. Bu konu kendini anlatabilmek için çok önemli. Haklı olmak yetmiyor. Haklı olduğunun duyulması şart. Yoksa saldırıya uğradığı halde kayıtları silinmeye çalışılıp ta yalancı çıkarılmaya çalışılan kardeşimiz gibi mağduren ezilmek tehlikesi var. Zira Deccalın en büyük gücünün bilişim olduğunu görüyoruz. Hatta şeytanın işareti olan 666 sayısı bile www ile tevil edilmiştir. Sanal dünya ile Deccal zihinleri ele geçirmeye çalışıyor. Doğru bilgi için de temiz kanallar şart...

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel fotoğraflar paylaşılıyor karanet'de ama bunları sosyal medyaya yansıtamadığımız vatandaşlarımız bihaber kalıyor. Tank atışları, top atışları, operasyon ve tatbikat fotoğrafları daha neler neler. İnşAllah aktif bir şekilde kullanılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esselamu aleykum StickandCode kardeşimize. İhvan-ı Müslimîn cemiyeti olarak hoşgeldin diyoruz. Askerlik görevini mi icra ediyordun, şu an halen yapmakta mısın?

   Sil