.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

8 Mart 2015 Pazar

MİLLİ SAVUNMA ZAAFİYET KALDIRMAZ

ABDULLAH MURADOĞLU
Yeni Şafak
1969’da darbeyle yönetimi ele geçiren “Albay Kaddafi”  ülkesinin petrol kaynaklarını kişisel kariyeri için şuursuzca kullandı. Hangarlarını “Batı”dan ve “Sovyet Rusya”dan aldığı  savaş uçaklarıyla doldurdu. Kaddafi, savaş gücünü sahnelemek için Arap dünyasından heyetleri ülkesine davet etti. Stadyuma doldurulan heyetler Kaddafi’nin jetlerinin gökyüzündeki akrobatik hareketlerini hayranlıkla izlediler. Bu heyetlerden biri ülkenin bazı hangarlarını da ziyaret etti. Heyetteki bir adam çok dikkatliydi ve hangarlardaki uçakların kullanılamaz halde olduğunu anlamıştı. Kaddafi kendi ülkesinde ABD jetleri tarafından vuruldu ve bir çocuğu bu saldırıda öldü. Lüzumsuz güç sergilemekten hoşlanan Kaddafi parmağını bile oynatamamıştı. 

Batılı güçler, birbirileriyle savaşsınlar diye ülkelere uçaklar, silahlar, füzeler satıyorlar. Ama bu uçakların ve silahların kendi çıkarlarıyla çelişen amaçlar doğrultusunda kullanılmaması için önlemlerini alıyorlar. Diktatörler ülkelerinin milli servetlerini bu yolla Batılı şirketlerin kasalarına akıttılar. Aslında iktidarda kalabilmeleri de bu “al-ver” oyununun içinde gizliydi.  Batı’nın silahlandırdığı Saddam Hüseyin İran ile savaşırken iyiydi de, Kuveyt’e saldırınca çizgiyi aşmıştı. Saddam Kuveyt’ten def edildi ve bir zaman sonra iktidardan da indirildi. Irak ordusu üç hafta içinde çöktü. Petrol paralarıyla alınan uçaklar ve diğer silahlar işe yaramadı. Oysa aynı silahlarla yapılan “İran-Irak savaşı” 10 yıl sürdü ve bir milyona yakın insan öldü. 
1967’deki “6 Gün Savaşı”nda İsrail jetleri Mısır’ın hava kuvvetlerini yok etti. Mısır’ın elinde çoğu Sovyet yapımı ve güya yeni  450 savaş uçağı vardı. İsrail ani bir baskınla 300’den fazla Mısır uçağını hangarlarında yok etti. Bu saldırı İsrail’e savaşın sonuna kadar hava üstünlüğü sağladı. Keza Ürdün’ün avcı uçakları da yerdeyken imha edildi. Mısır’ın iddiasına göre ABD İsrail’e gizlice hem silah yardımı yapmış, hem casus uçaklarıyla görüntü desteği sağlamıştı. 

Bize gelince.. 2002’den bu yana gerçekleşen 13 kazada 14 pilotumuzu kaybettik. İsrail tarafından modernize edildikten sonra  6 uçağımız düştü. Uçakları 1970’lerde  almışız. 1996’da ABD  bu uçakları emekliye ayırdıktan sonra 80 tanesini daha  Türkiye’ye teslim etmiş. Bizim uçakları güya modernize eden İsrail kendi envanterinden bu uçakları çıkarmış. Elinizdeki uçakları siz yapmıyorsanız gerçekte size ait değildir. İhtiyaç hasıl olduğunda  kimlerin çıkarlarına karşı kullandığınız önemli hale gelir. Yakın bölgemiz, aktörleri çok çeşitli  olan iç savaşların içinde kıvranıyor. Suriye’de iç savaş başladıktan sonra 4 uçağımız düştü ve 8 pilotumuzu kaybettik. Dikkat ettiyseniz bu uçaklar 2002’den bu yana düşüyor. Kazaların Türkiye’nin bölgede bağımsız bir güç olarak sahneye çıktığı bir döneme denk düşmesi tesadüf mü?
Ateş çemberindeki yakın bölgemiz için önümüzdeki dönem ‘risk’ten çok bir ‘belirsizlik’ içeriyor. Belirsizlik riskten tehlikelidir. Riskte rastgelelik ve ihtimaller vardır, belirsizlikte ise ihtimalleri bile bilmezsiniz. Yüzde yüz de olabilir, yüzde sıfır da. İkisinin arasında herhangi bir şey de olabilir. Dolayısıyla milli savunma politikamızı acil olarak yeniden ele almakta büyük fayda var. Eğer savunma sisteminiz caydırıcı değilse saldırılara açık hale gelirsiniz. Bu mesele hükümetleri aşan bir meseledir ve bizatihi Türkiye’nin gücüyle ilgilidir. Her partinin bu sorumluluk bilinci içinde meseleye yaklaşması ülkemizin geleceği açısından elzemdir. 

13 yorum:

 1. inşallah 1000 beygir üzeri tanklarda kullanılabilecek yerli motor ve jet motorlarımızı yapabiliriz çok geç kaldık

  YanıtlaSil
 2. Davud Peygamberin mucizesi demiri eliyle yumuşatıp zırhlar yapmasıydı. Her Peygamberin mucizesi bizlere hedef olduğundan inşaallah Taluttan sonra gelecek Davud (her kim ise) milli savunma sanayiini kuracaktır diye ümidimiz vardır.

  YanıtlaSil
 3. erbakan hoca milli savunmaya öenme vermeye başladığı anda saten darbeyi yedi... ve de çevikbirin zorlaması ile ile israille silah anlaşmaları yapıldı ve de f4 ozaman modernize edildi...erdoğan gelince ise o anlaşmaların çoğu suya düştü... ve bugün yerli takn, yerli savaş gemisi, yerli kirpi, yerli insanız hava aracı, yerli savaş helikopter, yerli piyade tüfeği, yerli keskin nişancı tüfeği, yerli telsizler, yerli füzeler yerli, yerlide yerli. % 65 lerde yerli üretim.... daha çok projeler var. saten israilde bundan korkuyor... kendisine ait olmayan bir savunma sanayisine sahip olan ülke kendisini yok eder.... f 16 lar ise türk mühendisler tarafından modernize edilmiştir...

  YanıtlaSil
 4. Bu Hakan Fidan ne yapmaya çalışıyor anlayan var mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cumhurbaşkanı'nın sözünü dinledi. Vazifeye geri dönüyor? Doğrusu da bu.

   Sil
  2. Arınç: Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarı
   10 Mart 2015 Salı 20:52
   Arınç: Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarı olarak atandı.

   Sil
 5. Sayanimiz MiLLi olması lazımdır. hesab basitir ipini elin adamın eline verisen azarlasada s esini yükseltemesin yerli savunma sanayinde oldugu gibi teknolojik ev alet edevatları her sektörde yerlİ üretim fazlalaşması gerekLi olmasa olmazımız 0olması gerekir millet olarak bu şurru aşılamamız önemsemiz lazım.

  YanıtlaSil
 6. mit belkide başbakanlıkdan sonraki en önemli makamlardan biridir ...stalin kruşcev i gizli polisi elde ettiği için yenebildi
  hakan fidan vekil olmak isteseydi makamına giremeyecek belde başkanlıklarına gidip onların desteğini isteyecekdi
  secilirsede 550 kişiden biri olacakdı fakat mit bir tane
  fakat böyle bir şeyi düşünmemesi hata olmuş inşallah benzer hatalar olmaz

  YanıtlaSil
 7. Boyle birseyi dusumemesi dusunulemez. Eğer böyle birseyi dusunemediyse mental kapasitesinde sorun var demektir ki bu kadari mümkün değil. En azindan istifadan önce Erdoğan'ın iznini isteyebilirdi.birileri ona basbakanli mi vaat etmisti.. isin icinde başka is var ama tam olarak cozebilmis değilim.

  YanıtlaSil
 8. https://www.youtube.com/watch?v=ztfHwf3UoU0 dikkatle seyredin ve anlamaya çalışın etrafınızda olup biteni.

  YanıtlaSil
 9. iyi silahlanmak lazım ABD başkan adayı bizden toprak alacakmış
  http://www.milliyet.com.tr/-kurdistan-icin-turkiye-den-toprak/dunya/detay/2026926/default.htm

  YanıtlaSil
 10. İran,Kadir adıyla ürettiği Cruise tipi füzenin seri üretimini başlattığını bildirdi.

  İran Savunma Bakanlığı,denizdeki hedeflere karşı ülkedeki bilim adamları tarafından dizayn edilen ve üretilen Kadir füzesinin seri üretimine geçildiğini ve üretilen füzelerden onlarcasının Devrim Muhafızları ordusuna teslim edildiğini açıkladı.
  http://haber.star.com.tr/dunya/iran-o-fuzelerin-seri-uretimine-basladi/haber-1009779

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demekki bir gün İran gereğinden fazla bir özgüven hissine kapılacak ve .....

   Sil