.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

19 Mart 2015 Perşembe

GÜNEŞ TUTULMASI: 20 MART CUMA

Güneş tutulmasının yaşanacağı 20 Mart Cuma günü ilginç hava olaylarına gebe
20 Mart Cuma günü 1 değil, 2 değil, tam 3 farklı astronomik olay yaşanacak.Astronomlar ve gökyüzü fotoğrafçıları büyük bir heyecanla 20 Mart Cuma gününün gelmesini bekliyor. Zira o gün uzun yıllar sonra ilk kez tam Güneş tutulması yaşanacak ve akabinde de Dolunay’ın Dünya ’ya hayli yaklaştığı ve ‘Süper Ay’ denilen olay gerçekleşecek. Ancak hepsi bu kadarla kalmıyor. O gün aynı zamanda Kuzey Yarımküre’de baharın başlangıcını müjdeleyen ekinoksun da başlangıcına denk geliyor.

Aslında bu 3 olayın birbiriyle direkt olarak alakası yok. ancak her birinin yaşanması zaten başlı başına ilgi çekici. Bu yüzden de 20 Mart Cuma günü (ve gecesi) gözlerimizi göğe dikmemiz için yeterince sebep var.

İşte 20 Mart’ta yaşanacak 3 doğa olayı:

1. Tam Güneş tutulması

Ay o gün Dünya ve Güneş’in arasına girecek ve Ay’ın gölgesi Dünya’nın üzerine düşecek. 20 Mart Cuma günü yaşanacak Güneş tutulmasında Güneş tamamen Ay tarafından kapanacak, ancak Türkiye’de bu durum tam olarak görülemeyecek. Tam tutulma Norveç’in açıklarındaki adalarda gözlenirken, Avrupa’nın güneyine doğru indikçe tutulma, parçalı tutulmaya dönüşecek. Bu yüzden Türkiye’de tutulma ancak Güneş’in yüzde 40’ı kapanacak şekilde gözlenebilecek. O gün hava koşulları uygun olduğu takdirde, tutulma Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek. İzmir’de tutulma 10.48’de başlayacak ve 12.55’de bitecek. Tutulma ortası, yani Güneş’in en fazla kapanacağı an ise 11.51’de yaşanacak.

2. Süper Ay

En son 11 Ağustos 2014’te yaşanan Süper Ay olayı, 20 Mart akşamı tekrar yaşanacak. Dolunay’ın normalden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük göründüğü fenomen, dün gece tüm dünyada izlendi. Dünya'ya en yakın konumunda bulunacak olan dolunay, normalden çok daha büyük ve parlak şekilde görülebilecek. Daha sonraki Süper Ay olayları sırasıyla Ağustos, Eylül ve Ekim’de yaşanacak.

3. Gece ve gündüzün eşit olması

21 Mart tarihi Kuzey Yarımküre’de baharın başladığı, gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks günü olarak bilinir. O gün Dünya’nın her yeri eşit miktarda Güneş ışığı alır ve Güneş ışıkları Dünya’ya dik şekilde düşer. Ancak Güneş’in ekvator çizgisine tam olarak dik geldiği o ilk an, aslında 20 Mart akşamına denk geliyor. İngiltere saatiyle 22:45’te Güneş, Dünya’nın ortasından geçtiği varsayılan Ekvator’a dik şekilde geliyor ve o gün tüm dünyada 12 saat gece ve 12 saat gündüz yaşanıyor. Türkiye saatiyle ise bu olay 00:45’te gerçekleşecek.

http://www.radikal.com.tr/hayat/gunes_tutulmasinin_yasanacagi_20_mart_cuma_gunu_ilginc_hava_olaylarina_gebe-1316416

7 yorum:

 1. Güneş Tutulması iki astrologdan şok kehanet

  http://www.internethaber.com/gunes-tutulmasi-iki-astrologdan-sok-kehanet-774252h.htm

  Merak eden baksın... Kader Allah'ın takdirindedir. Yıldızları doğrulamayız.

  YanıtlaSil
 2. http://ahirzamannn.blogspot.com.tr/2015/03/4-kanli-ay-tutulmasi-ve-yahudiler-icin.html

  YanıtlaSil
 3. KÜSUF VE HUSUF NAMAZI NEDİR VE NASIL KILINIR?

  Güneş tutulmasına küsuf, ay tutulmasına husuf denir. Peygamberimiz (s.a.s.), oğlu İbrahim’in öldüğü gün güneş tutulması üzerine şöyle demiştir: “Ay ve güneş Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alametlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin” (Buhari, Küsuf, 1, 15; Müslim, Küsuf, 5). Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kendisinin de güneş tutulduğunda mescide giderek namaz kıldığı rivayet edilmiştir (Müslim, Küsuf, 3-5).

  Küsuf namazı, nafile namazlar gibi ezansız, kametsiz ve hutbesiz olarak, en az iki rekat olmak üzere, gündüz, cemaatle kılınır. Sünnet olduğunda ittifak vardır. İmam her rekatta normal namazlara göre daha uzun, Ebu Hanife’ye göre gizli, İmameyn’e göre açıktan Kur’an okur. Namazdan sonra imam ayakta kıbleye karşı veya cemaate dönük şekilde oturarak güneş açılana kadar dua eder. Cemaatle kılınmadığı durumlarda bu namaz tek başına da kılınabilir. Kerahet vakitlerinde küsuf namazı kılınmaz (Merginani, el-Hidaye, I, 88; Kasani, Bedai’u’s-sanai’, Beyrut, 1982, I, 280-282; İbn Nüceym, el-Bahr er-Raik, II, 181). Şafii mezhebine göre ise, kerahet vakitlerinde küsuf namazı kılınabildiği gibi, kılarken de her rekatında iki rüku yapılır. Her bir rükudan sonra Fatiha okunur. Namazdan sonra da cuma ve bayram hutbesi gibi hutbe okunur (Nevevi, el-Mecmu’, Daru’l-Fikr, ts. , V, 44-53; İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, Mısır, 1395/1975, I, 210-213).

  Husuf namazına gelince, bunun sünnet olup olmadığı ve cemaatle kılınıp kılınmayacağı tartışmalıdır. Ay tutulması güneş tutulmasından daha fazla olduğu halde Peygamberimiz (s.a.s.)’inbu sebeple namaz kılmadığını öne süren Ebu Hanife ve Malik, husuf namazının sünnet olmadığını söylemişlerdir. Ancak böyle bir durumda tek başına iki rekat namaz kılınabilir, fakat cemaat yapılmaz. Şafii ve Ahmed b. Hanbel’e göre ise hüsuf namazı da küsuf namazı gibi sünnettir, cemaatle kılınır (Kasani, Bedai’u’s-sanai’, Beyrut, 1982, I, 282; Nevevi, el-Mecmu’, Daru’l-Fikr, ts. , V, 44-45; İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, Mısır, 1395/1975, I, 213).

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğiniz bilgileri neye dayanarak söylüyorsunuz, kaynaklarınız nelerdir yazarsanız seviniriz. Ayrıca kim ve ne şekilde uyardı sizi?

   Sil
  2. Carnivale_ Kardeş,

   Bahsettiğin şeyleri bende ihtimal dahilinde görüyorum ve evet emaresi göründü. Yalnız şunu unutmamak lâzım (Madem uyarı geliyor açık açık yazamıyoruz,bizde bazı şeylere işaret ederiz) :

   Yarasa, Yahudilerin Hz.İsa aleyhisselam'dan bir mucize istemeleri üzerine Hz.İsa tarafından çamurdan(yahut kil'den) yapılıp Cenabı Hak celle celalühü tarafından can verilmesiyle meydana gelmiştir.

   Erkekleri en geç Mayıs ayında kış uykusundan uyanırlar.

   Hedeflerine direkt dalmaları meşhurdur.

   1 saat içinde 1200 sivrisinek yiyebilme kapasitesine sahiptir.

   Gündüz uyur ve Gece avlanır,ayrıca en iyi güneş battıktan sonraki ve güneş doğmadan önceki saatler içinde görür.

   İnsanların duyamadıkları sesleri duyar ve öyle avlanır.

   vesselam..

   ***

   not : Karşı cephenin belirginleşmesi beni keyiflendirmiyor değil..zira gelecek olan geldiğinde bowling topunun vurması gibi toptan darmaduman olacaklar inşallah..hızlıca bir araya gelselerde yarasa topu sallasa,beyinlerini patlatsa..o anı iple çekiyorum..ne kadar irin,cerahat,pislik,mendebur,münafık,çakal,kurt,ajan,kripto vs.dökülse ortaya..

   Sil
 5. Biz ALLAH ın iznizle talut ile nehir i geçenlerdeniz bir avuç suyla yetinenlerdeniz.

  YanıtlaSil