.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

14 Şubat 2015 Cumartesi

MAHİR KAYNAK ÖLDÜ

Mahir Kaynak hayatını kaybetti

4 yorum:

 1. Cenab-ı Allah gani gani rahmet eylesin. Mahir Kaynak milliyetperver ve vatanperver biri idi. Sıradan biri atıldığı hayat mektebinde iyi yetişmiş, vazifesi gereği siyasi ve sosyal hayatı mızı alt üst eden darbeci ve ihtilalcileri teşhis ederek mücadele etmiş. Devlet ve milletin safında yer almıştır.

  Mahir Kaynak müthiş bir analizci zeka ve akla sahipti. Zamanın iç ve dış özellikle dışardan gelen devlet-millet düşmanı fitneleri akl-ı selim ile tahlil ederek gözler önüne sermeştir. Diyebilirim ki, Türkiye’de analizce zekaya sahip 3 kişi varsa Mahir Kaynak biri idi. Bu milletin kaba kuvvetten yani silahtan akla geçiş sürecinin öncüsüdür. Feraset sahibi idi. Tek kusuru İslam’ın istikbal perspektifini okuyacak bilgiye sahip olmaması idi. Ama günün iyi yapan geleceğini de kurtarır. O buna vesile olanlardan.

  Çalışmaları bir çok insana örnek olmuş ve istihbari analizcilere yepyeni bir ufuk ve metod sunmuştur. Allah’a inancı vardı. Bu da onun çalışmalarının makbuliyetine vesile olur, inşallah. Tek üzüldüğüm nokta Paralel Yapı ile ilgili analizlerini alamamak olmuştur. Buna hep hayıflanırım. Ucundan dokundu ama ölüm sath-ı maili devamına izin vermedi.

  Tekrar Allah rahmet etsin. En azından bir Fatiha ‘mızı hak etmiştir.

  YanıtlaSil
 2. Merhum Mahir Kaynak'ın son röportaji Paralel Yapı ve cemaat ile ilgili olmuş. 2 yıl önce son röportajını Sabah’tan İsa tatlıcan vermişti. Röportaj şöyle:
  1*
  -Mahir Bey, bundan tam iki yıl önce Türkiye 7 Şubat MİT operasyonunu ya da paralel devletin ilk yargı darbesi girişimini yaşadı. Sizce 7 Şubat operasyonunun amacı neydi?

  -Görünüş itibariyle Hakan Fidan'a karşı çıkıyor gibi bir hava yaratıldı. Aslında Milli İstihbarat Teşkilatı'nın görüşü değişiyordu. Çalışma usulleri değişiyordu. MİT yeni bir strateji geliştiriyordu. Buna karşı bir hareket yapıldı. Aslında bu operasyon Türkiye'deki değişime karşı yapıldı. Bugüne kadar MİT'ten hiç şikayetçi olmadılar. Çünkü MİT yanlış bir strateji uyguluyordu. Onu da şöyle özetleyebiliriz. İnsanları ideolojilerine göre tasnif ediyor ve bunların iyisi ve kötüsü olduğunu düşünüyorlardı. Halbuki istihbarat teşkilatının görevi, yabancıların operasyonlarını bulmaktır. Yani iyi bir ideolojinin de arkasına girebilirler. Mesela bugüne kadar darbeyi hep Atatürkçülük adına yaptırdılar. Fakat onlar da içindeydiler. Biz oturduk komünizm peşinde koştuk. Oysa Türkiye'de komünist yoktu…

  -Çözüm Süreci ile 7 Şubat operasyonunun bir ilişkisi var mı?

  -Var tabi. Hakan Fidan'ın MİT'in başına geçmesiyle çözüm sürecinde mesafe alındı. Geçmişteki anlayışa göre PKK hiçbir şekilde affedilmeyecekti. Muhatap olarak alınmayacak ve müzakere edilmeyecekti. Başından beri PKK ve Öcalan'ın bölücü olduğu düşünüldü. Ben de başından beri bunların bölücü olmadığını söyledim.

  -Yani Hakan Fidan'ın Kürt sorununun çözümünde izlediği yöntemi doğru buluyor musunuz?
  Kürt sorunu barışcıl bir şekilde çözülebilir. Bence bu doğru bir yöntem. Nitekim son bir yıldır tek bir kurşun sıkılmamış olması, şehit cenazelerinin gelmiyor olması bunun göstergesi. Çünkü oradaki insanların Türkiye düşmanlığı yoktur. Orada birtakım problemler vardır. Bu problemleri çözdüğünüz zaman mesele biter. Bu problemler de çözümü olmayan problemler de değil. Yani onların herhangi bir şekilde ayrışma gibi bir politikaları yok. Yalnız dünya şartları onları Türkiye ile karşı karşıya getirdi. Bunda bizim de kabahatimiz var.
  -Sizce Gülen cemaati ile Hakan Fidan arasındaki mesele nedir? Cemaat medyası ilk günden bu yana Hakan Fidan'a karşı tavırlı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

  -Bunda şaşırmamak lazım. Çünkü Cemaat bir dini hareket değil siyasi bir harekete dönüştü. Siyasi harekete dönüşünce onun MİT tarafından takip edilmesi doğal hale gelir. Hakan Fidan da onları takip edecektir. Cemaat bunu anladı ve Hakan Fidan'dan rahatsız oldu. Onun için Cemaat Hakan Fidan'ı tasfiye etmek istedi. Cemaat "MİT eskisi gibi irticaya baksın, cami etrafında birkaç kişi bulsun, irticanın bizimle ilgisi yok, onlarla uğraşsın" dedi. Ancak MİT'in yeni yapısı eski Türkiye'yi andıran bir istihbarat anlayışına izin vermiyordu. Cemaat bu yüzden ilk günden bu yana Hakan Fidan'a alerji duyuyor.

  YanıtlaSil
 3. Merhum Mahir Kaynak'ın röportajının 2. bölümü:

  -Sizce 7 Şubat operasyonu ile 17 Aralık darbesi arasında bir bağlantı var mı?

  -7 Şubat ile 17 Aralık operasyonları aslında kardeş darbelerdir. İkisi aynıdır. Bir yanda MİT'in yeniden dizayn edilmesini önlemek ve Hakan Fidan'ı tasfiye etmek istediler. Diğer taraftan Türkiye'de "yolsuzluk" adlı bir oyun oynadılar. 7 Şubat'da vatan hainliği, 17 Aralık'ta yolsuzluk maskesi ile yargı operasyonu yapıldı. Sürekli yolsuzluktan bahsediyorlar. Bende onlara şunu sordum: Bunların hepsi aynı anda mı oluştu? Çeşitli zamanlarda olan olayları, neden o zaman takip etmediniz de bir bütün haline getirerek bugün sahneye koydunuz. Amaç açıkça iktidarı zayıflatmaktır.
  Fethullah Gülen Hoca ABD'ye giderken bir yazı yazdım. Yazının ismi "Av Partisi" idi. Geçmişte avlanmak isteyen asilzadelere karşı avlar gürültülerle önlerine sürülür. Burada da öyle oldu galiba, dedim. Fethullah Gülen Hoca'nın ABD ile ne ilişkisi var? Onu gönderen de Çevik Bir. Burada problem çözülmeliydi. ABD'ye gidince Fethullah Gülen sorununun büyüyeceği düşünülmeliydi.
  Ben eskiden beri böyle bir çatışma olacağını tahmin ediyordum. Şöyle bir tarif yaptım: Dünya üzerindeki büyük mücadelenin meydan muharebesi Türkiye'de yapılacaktır. Bu çok açık bir Meydan Muharebesidir. Kim kazanırsa dengeler o yönde değişecektir. Bu savaşta Gülen Cemaati'nin destekleyen küresel güçler, bu nedenle Tayyip Bey'i tasfiye etmek istiyorlar. Bu kişiliğinden ya da yolsuzluk iddialarından kaynaklanmıyor.


  -Gülen Cemaati'nin küresel bağlantılarından bahsettiniz. Bunu biraz açar mısınız?

  -Gülen Cemaati dünya çapında bir organizasyondur. Buna bir renk vermek lazımdır. ABD kendi rengini veremeyeceği için İslam rengini verdi. Cemaatin hangi dünya gücü tarafından desteklendiğini çözmek lazım. Kendi başına bütün bu işleri yapmasına imkan yok. Ben şöyle düşünüyorum. Dünya üzerindeki çatışma ulus devletlerle küresel sermaye arasındadır. Hatta 11 Eylül'de uçaklar düştüğü zaman televizyonda da bunu söyledim ve "Bu savaş başlamıştır" dedim. Cemaatin küresel sermaye tarafından desteklendiğini düşünüyorum. Onun için tasfiyesi kolay değil. Öteki tarafta Obama'nın temsil ettiği, Putin'in temsil ettiği daha sonra da Erdoğan'ın eklendiği ulus devletler var. Şimdi bu iki cephe savaşıyor.

  -Sizce bu savaşta bir uzlaşma olur mu? İktidarın geri adım atma ihtimali olabileceğini düşünüyor musunuz?

  -Aslında çözüm olur ama ben bunun olabileceğini zannetmiyorum. Sonuna kadar mücadele edecekler. Halk başarı kazananı reddetmez. Başbakan dindar değil mi? Halk, cemaatin dindar bir Başbakan tarafından tasfiye edilmesinden rahatsızlık duymaz. Ben bu savaşta iktidarı başarıya daha yakın görüyorum. Ancak iktidar birtakım siyasi güçlerle birleşmek durumunda. CHP Cemaat kanadına geçmiş gibi görünüyor. Şu anda istikameti belli olmayan MHP'dir. O da yerini tayin etse Türkiye'de hangi tarafın güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

  YanıtlaSil
 4. Röportajın son bölümü:

  -Çözüm öneriniz var mı?

  -Çözüm önerim şu: Cemaat Türkiye içerisindeki siyasi hareketlerden herhangi birini destekleyebilir. Aslında dini harekete yakışmaz ama bu kadarını yapmasında sorun yok. Halbuki şimdi dünya ölçeğindeki küresel bir hareketin siyasi simgesi haline geldi. Bundan kurtulmalıdır. Sadece Türkiye'yi düşünmelidir. Küresel sermayecilerle aynı politikayı izliyor. Gelsin Türkiye'yi ulus devlet olarak kurtarmaya çalışsın. Çevremizle ilgili ilişki kuralım. Benim Gülen Cemaati'ne bu krizden çıkış önerim budur.

  YanıtlaSil