.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

8 Şubat 2015 Pazar

KIRIM'A YAKIN TAKİP

Türkiye Kırım Tatarlarının durumunu yakın takibe aldı. Erdoğan-Putin görüşmesi sırasında gündeme gelen ve Putin’in de sıcak baktığı çalışma çerçevesinde, Kırım’a gayrı resmi bir heyet gidecek. Emekli bürokratlardan oluşacak heyet, Tatarların sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit edecek.

Rusya’nın Kırım’ı ilhakını tanımayan Türkiye, yarımadaya gayri resmi bir heyet gönderiyor. Heyetin gönderilmesiyle ilgili durumun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirdiği dile getirirken, Rus liderin de bu talebe sıcak yaklaştığı bildiriliyor. Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre, Moskova-Ankara hattında gerçekleştirilen temasların ardından bir Türk heyetinin Akmescit’e gitmek üzere hazırlık yaptığı bildiriliyor.

İLHAKI TANIMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL
Şubat ayı içerisinde Kırım’a gitmesi öngörülen heyetin, burada buluşacağı Kırım Tatar temsilcileriyle, Rusya’nın kendilerine yönelik yaklaşımı, eğitim, öğretim, sağlık ve hukuk gibi konulardaki sorunları, barınma ve işsizlik sorunlarını ve ihtiyaçları görüşeceği öğrenildi. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte, bölgeye sivil toplum kuruluşları aracılığıyla kaynak aktarılmasının da gündeme geleceği belirtiliyor.Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise, Türkiye’nin, Ukrayna krizine, ülkenin toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde diplomatik yöntemlerle çözüm bulunması gerektiğini savunduğunu vurgularken, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakınının tanınmasının söz konusu olmadığını ifade ediyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder