.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

20 Şubat 2015 Cuma

FÜZENİN ROTASI ÇİN

Türkiye’nin hava savunma füze sistemi teknolojilerinin alımında firmalara verdiği süre doldu. Milli Savunma Bakanı Yılmaz’ın, “Yeni bir resmi teklif olmadı” açıklaması, rotayı Çin’e çevirdi. Türkiye’nin, silah sanayinin millileştirilmesine dönük çalışmada yerli oranı en yüksek ve maliyeti en uygun teklifi 3.4 milyar dolarla Çinli CPMIEC vermişti.

Füze’nin rotası Çin
Türkiye’nin, silah sanayinin millileştirilmesine dönük çalışmalar kapsamında uzun bir zamandır hazırlıkları süren kritik adımda sona gelindi. 

Milli Savunma Bakanı İsmet  Yılmaz; Hava Savunma Füze Sistemine ilişkin proje ile ilgili olarak, aday ülkelerle teknoloji transferi tabanlı görüşmelere devam edilmesi Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından talimat verilmesi nedeniyle görüşme takviminin uzadığını belirtti.

SÜRE DOLDU YENİ TEKLİF YOK
söz konusu sistemin, Türkiye'nin savunması için milli sistemlere entegre edileceğini ve NATO'ya entegre edilmeden kullanılacağını kaydeden Yılmaz, "UMBHFSS Projesi kapsamında sistemin TSK üst komuta kontrol kademeleri ile bağlantısına ve entegrasyonuna yönelik iş paketi milli olarak yetkilendirilmiş firma tarafından yurt içinde yapılacaktır. Proje dış finansman kredisi ile finanse edilecektir. Proje kapsamında teklif değerlendirme süreci tamamlanmış olup, yeni bir resmi teklif alınmamıştır" ifadelerine yer verdi.

ROTA İYİCE ÇİN'E DÖNDÜ
Batının her türlü engelleme girişimine rağmen uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesinde 3.4 milyar dolarla en uygun teklifi Çinli CPMIEC vermişti. Bakan Yılmaz’ın açıklamasında yer alan ‘Yeni teklif gelmedi’ ifadelerini de değerlendiren uzmanlar, Türkiye’nin bu sistemle ilgili temel talebinin teknoloji paylaşımı olduğunu kaydettiler.

SÜRE DOLDU YENİ TEKLİF YOK
Sadece Çin firmasının Türkiye’nin hassas olduğu bu teklifini kabul ettiğine atıfta bulunan yetkililer, “ABD kabul etmemişti. Görüşmeler sürerken Fransa’nın teknoloji paylaşımından yana olduğu izlenimi belirmişti, ancak Bakan Yılmaz’ın açıklaması Fransa’nın da teknoloji paylaşımı konusuna sıcak bakmadığı şeklinde değerlendirildi” yorumunu yaptılar.

Aynı anda 100 hedefi takip ediyor
ABD’li Raytheon ve Lockheed Martin PAC-3, Avrupa (Fransa-İtalya) Eurosam SAMP/T, Rusya S-400, Çin ise FD-2000 füzeleri ile yarışa girmişti. Fiyat-performans ve yerli sanayiye teknoloji transferinde en cazip teklifi Çinli CPMIEC firması vermişti. Çinli CPMIEC firmasının 3.4 miyar dolarlık teklifinin uzun süredir gündemde olduğu biliniyordu. Ortak üretimin tamamlanmasından sonra kat edilecek her aşama milli kıtalararası füze üretiminde kilometre taşı olacak.

HANGİ MODELİ ALIRIZ?
Türkiye’nin alacağı FD-2000 füzeleri, Çin Ordusu’nun uzun menzilli hava savunma füzesi HQ-9’un ihraç modeli. Füzelerin etkili menzilleri 125 kilometreye kadar çıkıyor. Sistemin en önemli parçası, “arama, tespit ve takip radarı. Radar aynı anda 100 hedefi takip ediyor. Çin menşeili CPMIEC’in ürettiği füze sistemi 2’li ve 6’lı bataryalar halinde konuşlandırılabiliyor.


4 yorum:

 1. füzede yerli iş birliğini kabul eden çin tercih edilme ihtimali yüksek
  bu nedenle ülkemizde yeni şirretlikler yapılabilir
  cin in tercihelerinin sebebleri
  1- fiyat
  2- üretim ve geliştirmede teknoloji transferi(yıldırım füzesi çin orjinlidir)
  3-batı füzelerinin israil ve mısır ı dost kabul etmesi
  4-bu nedenle doğu akdenizde mısır ın 6 milyar euro karşılığı fransadan 24 rafael ucağı ve gemileri alması ve ayrıca mısır da şu anda türkiye ye verilmeyen onlarca apaçi var nedeni ile bu ülkede türkiye için israil kadar tehlikelidir sisi batı desteği ve israil teşviki ile bu silahları bize karşı kullannır veya kıbrısta tehdit edebilir
  5- çin füzelerini alırsak balistik teknolojisi ve kendi uydu fırlatma teknolojimizi geliştirmemiz söz konusu olabilecek israil de adım başı hava savunma sistemi varken iran ın balistik füzelerinen çekiniyor
  yani bizim için ortadoğuda yeni bir israil daha var mısır
  inşallah kısa zamanda çinden alıma karar verir bu füzeleri geliştirir hollanda almanya ya muhtaç kalmayız(maraş da patriot ları var)

  YanıtlaSil
 2. Osman Akfırat Efendinin beyanına göre Türkiye önce Avrupa'dan dışlanacak, sonra Nato'dan çıkacaktır.
  Türkiye epeydir füze teknoloji transferi konusunda çabalıyor. Batılı şirketler sadece füze satmaya çalışıyor, ama bilgi transferinde bulunmak istemiyorlar. Bu nedenle Türkiye yönünü Çin'e döndürmüş durumdadır. Bu durum batılıları işine gelmediği için engellemeye uğraşıyorlar.
  Halihazırda Çin'le füze konusundaki ilişkilerin geliştirilmesi batılıların Türkiye etrafındaki çemberin sıkıştırılacağı anlamına geliyor.
  Habere göre Çin'den alınacak füzeler Milli sisteme entegre edilecek, ancak Nato sistemi dışında kalacaktır. Bu durum Türkiye'nin elindeki füzeleri kendi iradesi doğrultusunda kullanabileceği manasındadır. Bundan İsrail büyük tehdit algılayacaktır. Zaten Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehditler Türkiye'nin bağımsızlaşmasının önüne geçmek için kurgulanmaktadır.
  Başa dönersek Türkiye'nin Avrupa'dan dışlandığı ve Nato'dan çıkacağı günlere doğru ilerlemekteyiz. Osman Akfırat Efendiye göre bu durum başta kötü olarak algılanacak, ancak Rusya'nın Avrupa'yı yerle bir ettiği savaşta Türkiye için rahmet olacaktır. Muhyiddin-i Arabiye göre savaşın bir ayağı İstanbul'dan geçecektir. İşin doğrusunu Allah bilir.

  YanıtlaSil
 3. Türkiye böyle bir hamle ile her ne olursa olsun Batı'ya karşı çok iyi bir hamle yaptı amenna! Lakin bir ülkenin başka bir ülkeye ihraç ettiği silah sistemlerinin yazılımları kendi ellerinde olduğundan o silahlar kendilerine işlemez.

  YanıtlaSil
 4. bir an önce uygulamaya geçilmeli

  YanıtlaSil