.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

22 Ocak 2015 Perşembe

YEMEN'DE İRAN YANLISI HUSİ'LER DENETİMİ ELE GEÇİRDİ

İran o ülkede yönetimi ele geçirdi dengeler değişti!

İran ve Suudi Arabistan'ın güç savaşına sahne olan Yemen'de yönetim el değiştirdi. İran'ın desteklediği Husiler, iki kent dışında ülkenin tamamını ele geçirdi.

Yemen'de İran yanlısı Husiler başkent Sana’da kontrolü ele geçirerek Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi ev hapsine aldı. Hadi'nin Husilerin taleplerine boyun eğmesiyle anlaşma sağlandı.
El Kaide ve Yemen İhvan’ı Islah Partisine de savaş açan Husiler, Batı’dan da sessiz destek görüyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Paris saldırılarını gerçekleştiren Kuaşi kardeşlerin Yemen El Kaidesi adına hareket ettiklerini açıklamasından sonra gözlerin çevrildiği ülkede, son bir hafta içinde ‘İran darbesi’ gerçekleşti. Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi'yi konutunda ev hapsine alan İran yanlısı Husi militanlar dün yönetime anlaşma dikte etti.


Riyad ve Tahran’ın bölgesel rekabetine sahne olan Yemen’de, İran yanlısı Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) dün başkent Sana da dahil iki kent dışında tüm ülkede kontrolü ele geçirdi. Husiler Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi de ev hapsine aldı. Günboyu süren pazarlıklar sonucu Hadi, Husilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı.
Haberin detayları:
http://www.internethaber.com/iran-o-ulkede-yonetimi-ele-gecirdi-dengeler-degisti-758624h.htm

3 yorum:

 1. Nasıl ki, Amerika tepki şovu yapsa da Suriye'yi işgal etmek için el altından sus payı olarak Rusya'nın Kırım'ı ve Ukrayna'yı işgal etmesine göz yumduysa, İran'a da sus payı olarak Yemen'i vadetti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amerikayi çok büyütmeyin. Suan zayif durumda. Rusya'nın Avrupa'ya saldırısı zamanında da hiç bir yapamayacak

   Sil
  2. Kimsenin Amerika'yı büyüttüğü yok kardeşim, olanları söylüyoruz. Amerika hiç de zayıf durumda değil, sadece biraz bocaladı o kadar. Ortadoğu'da petrollerden ve silahlardan kazandığı servet olmasa idi bitmişti. Ama yaptıkları gizli şeytancıl fitnelerden Allah'ın ilahi azabı orayı çok fena vuracak. Rusya'nın kuzeyi en az zarar görecek yerler arasında. Amerika o zaman Rusya karşısında aciz kalacak.

   Sil