.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

30 Ocak 2015 Cuma

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

İsrail, Hizbullah misilleme operasyonu sonrasında sessizliğe gömüldü. İsrail’de sessizliği bozan tek şey ise Hizbullah’ın öldürdüğü askerlerin ardından dökülen gözyaşlarına eşlik eden ağıtlardı...

Geçtiğimiz hafta 5 Hizbullah komutanı ve 1 İranlı generalin içinde bulunduğu aracı vuran İsrail’e önceki gün misillemede bulunulmuştu. Hizbullah’ın operasyonunda bölgeden gelen haberlere göre 4, İsrail’in açıklamalarına göre ise 2 İsrail askeri öldürüldü. Çok sayıda asker ise yaralandı.  

Hizbullah’ın misillemesinin ardından İsrail, Lübnan sınırında büyük bir “savunma” hazırlığına girişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırının arkasında İran’ın olduğunu iddia etti. Tahran yönetiminden ise söz konusu iddiaya bir cevap gelmedi.

Daha önceki saldırılarda hemen misliyle karşılık vererek katliama girişen İsrail, bu kez durmasını bildi. Daha önce Hizbullah’a karşı aldığı hezimetten ders çıkardığı anlaşılan İsrail, “Hizbullah’ın mesajını” aldığını açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Hizbullah’ın İsrail’e gerginliği tırmandırma niyetinde olmadıkları yönünde mesaj yolladığını iddia etti. İsrail Ordu Radyosu’na konuşan Yalon, “Hizbullah’ın Lübnan-İsrail sınırında görev yapan BM Barış Gücü (UNIFIL) aracılığı ile İsrail’e gerginliği tırmandırma niyetinde olmadıkları yönünde mesaj gönderdiğini” iddia etti.

İsrail ordusu, olası bir saldırıya karşı işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’ne askeri birliklerini yığarken, sınırın karşı tarafındaki Suriye kasabası Hader’de ise herhangi bir hareketlilik göze çarpmıyor. İsrail ordusunun önlemler aldığı Golan sınırında, herhangi bir saldırı olasılığına karşı askeri birlikler ve tanklar hazır bulunduruluyor.

İsrail’in kuzeyinde gerginlik devam ederken, İsrail ordusu sınırdaki askeri varlığını arttırıyor. İsrail ordu sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkenin kuzey sınırında askeri birliklerin sayısı arttırılırken, tam bir sayı belirtilmedi. 

Bu arada Filistinli gruplar, Hizbullah’ın, Lübnan’ın güney sınırında İsrail askerlerini hedef alan saldırısını tebrik etti. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “Hamas, Hizbullah’ın gerçekleştirdiği kahramanca eylemi tebrik ediyor. İsrail ihlalleri karşısında Hizbullah misilleme hakkına sahiptir. Tansiyonu yükselten İsrail saldırıları ve ihlallerinden ise uluslararası toplum sorumludur” dedi.

Fetih Hareketi’nin Gazze Sözcüsü Fayiz Ebu Iyta da İsrail’in, Suriye ve Lübnan topraklarına yönelik saldırılarını kınayarak, “Hizbullah’ın, Lübnanlı direniş unsurlarını hedef alan İsrail’in ihlallerine karşılık verme hakkı var” ifadesini kullandı.


1 yorum:

  1. Saten şam civarında OlayLar Mehdi Alehiselam zzuhurna kadar bitmicek Allahu aleM bi yerde biterken şamın diger tarafında fitneler devam eder. aralıklarLa

    YanıtlaSil