.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

9 Ocak 2015 Cuma

2015 DAHA UZUN SÜRECEK

Dünya'nın dönüş hızı yavaşladı, 2015 yılı 1 saniye daha uzun sürecek.Fransa'daki Paris Rasathanesi, geçen hafta girdiğimiz 2015 yılının dünyanın dönüş hızının yavaşlaması nedeniyle, normalden 1saniye daha uzun olacağını açıkladı.

Ekstra sürenin saatlere, 30 Haziran 2015 günü öğle vaktinde ekleneceği belirtilirken, sosyal medyada bir saniyelik seğirme nedeniyle internetin çökeceğine dair dedikodular da dolaşmaya başladı.

Yaratılışından bu yana gittikçe hızı azalan yerkürenin bu durumu nedeniyle, 1972'den bu yana saatlere 26 kez artık saniye eklendi.
------------------------------------------------------

Prof.Dr. Esad Coşan Hocamızın Ramuz'ül Ehadis kitabından dersi ....

507/1 (Yetekàrabüz-zamânü ve yukbedul-ilmü ve yülkaş-şuhhu ve tazherül-fitenü ve yeksürül-hercü. Kîle: Vemel-herc, yâ rasûlallah? Kàle: Elkatlü)

Bu, mezheb imamı Ahmed ibn-i Hanbel Hazretleri'nin Müsned'inde var, meşhur hadis alimi İmam Buhârî'nin Sahih'inde var. Ebû Hüreyre RA'den rivayet edilmiş bir hadis-i şerif. Kıyamet alâmetlerini anlatan bir hadis-i şeriftir. Ahir zamanda ne olacak? Bu ümmetin sonuna doğru, dünyanın bozulmasına yakın ne olacak?..

(Yetekàrabüz-zamân) "Zaman yakınlaşır." Yakınlaşmaktan murad acaba ne olabilir?.. Dünle bugün arası 24 saat... Zamanın yakınlaşması demek, bu aradaki zamanın sanki hızlı geçiyormuş gibi bereketsiz, insanın bir şey yapamadığı, olayların hızla geçtiği, tatsız bir zaman olması olabilir; bu bir. Bu mânevî bir izah...

Maddeten zaman yaklaşabilir mi?.. Meselâ 24 saat olan bir gün 18 saate iner mi?.. Gökte bir olay olur, bir kuyruklu yıldız geçer, bir tesir olur, dönüş değişir. Meselâ, kıyamet alâmetlerinden birisi güneş batıdan batacak, üç gün doğmayacak. Üç gün bekleyecekler, doğudan doğmayacak; sonra batıdan doğacak.

Zamanın yakınlaşması hakkında hadis
Râmûz’ül Ehâdîs (7101 hadis) 411. (hadis) kıyamet yaklaşınca zaman birbirine yaklaşacak. Bir sene bir ay gibi, bir ay bir Cuma (hafta) gibi, bir Cuma ile diğer Cuma arasında ki zaman da kuru hurma yaprağının ateşte yanması kadar kısa olacaktır.