.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

7 Aralık 2014 Pazar

TÜRKİYE İNSANÎ YARDIMDA DÜNYA BİRİNCİSİ

Türkiye Kalkınma Yardımları 2013 Raporu'na göre, Türkiye, GSMH bazında en çok uluslararası insani yardım yapan ülke oldu. Türkiye’nin en çok yardım ettiği ilk üç ülke sırasıyla Suriye, Mısır ve Kırgızistan oldu.

turkiye-insani-yardimda-dunya-birincisi
Türkiye, 2013 yılında dünya genelinde resmi yollardan ve sivil toplum kuruluşları (STK) aracılığıyla ulaştırdığı 4 milyar 347 milyon dolarlık yardımla gayri safi milli hasıla (GSMH) bazında en çok uluslararası insani yardım yapan ülke oldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlanan Türkiye Kalkınma Yardımları 2013 Raporu'na göre, 2013 yılında Türkiye’nin resmi ve özel yollardan ulaştırdığı toplam kalkınma yardımları 4 milyar 347 milyon dolara ulaştı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Kalkınma İşbirliği Komitesince (DAC) 2013 yılında yayımlanan verilere göre, Türkiye; ABD, Avrupa Birliği kurumları ve İngiltere’nin ardından en fazla insani yardım sağlayan 4. donör olurken insani yardım/GSMH’de ulaştığı yüzde 0,21 oranla dünyada birinci sırada yer aldı.

Coğrafi dağılım açısından 2013 yılında kalkınma işbirliği projelerinin yüzde 55,9’u Ortadoğu’da, yüzde 24,7’si Afrika’da, yüzde 15,3’ü Güney ve Orta Asya’da, yüzde 3,1’i ise Balkanlar ve Doğu Avrupa’da hayata geçirildi.

Türkiye 2013 yılında Afganistan’dan Yemen’e, Haiti’den Filipinler’e kadar 120 ülkeye yardım elini uzattı. Bu çerçevede raporda TİKA'nın, Türk dış politikasında uygulayıcı yumuşak gücü olması bakımından önemli roller üstlenmeye devam ettiği belirtildi.

En çok yardım Suriye, Mısır ve Kırgızistan'a yapıldı

Türkiye’nin en çok yardım ettiği ilk üç ülke sırasıyla Suriye, Mısır ve Kırgızistan oldu. Türkiye'nin yardımlarından en çok yararlanan ilk 10 ülke ise sırasıyla Suriye, Mısır, Kırgızistan, Somali, Afganistan, Filistin, Pakistan, Kazakistan, Tunus ve Azerbaycan oldu. Türk STK’ların yardım yaptığı ülkeler arasında Suriye, Somali ve Nijer başta geldi.

13 yorum:

 1. Bismillahirrahmanirrahim eLiF Lam mim_ NasıL ki yetime öksüze miskine ihdiyaç sahibine Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi vessellem efendimiz sahib çıktı ise.. bizat ihdiyaçlarını zamanında giderdi ise. Ve Bir Allah dostu buyur muş.. Allah resullunun sevgisi Yetim ve öksüzlerin DuL İhdiyaç sahibi Miskinlerledir. ( ilk Müslüman olanlara) Türkiyemizde Allahın fazlı keremiyle Bu Yardımları İle Bir nevi fakir fukara yetim öksüzlerin bir an olsada sevinmelerine vesile oldugu münasabetiyle dualarını Aldıgın dan 1 vermesi İle Allah 1 den en az 700 yüze kadar Hatta daha fazlasını ikram eder.... NasıL ki .bir yetimin bir öksüzün zülümden dolayı Feryadına Arş Melek leri dahi o sesden agıtan kalbi inlemesinden rahatsız oluyorsa Her vicdan sahibini ÖzeLikLE zengin Olanlarında mesuliyeti cok dur dünyanın en zenginide olsa en fazla yiyicegi 3 ögün hadi 5 olsun misaL mezaramı götürceksiniz ey Dünyanın zenginleri Karun a dahiii kalmadı o zengin lik kii Ahir zamamanda.........Ey Dünya zenginLeri Allahdan Korkunuz zekatınızı Veriniz israF etmeyiniz şu Türkiyemizdeki dahi her gün israf edilen ekmek dahi en az 3 5 milyon kişiye doyurur.. özelikle Türizim Otelerindeki Açık büfe yemeleri bir cogu her gün 3 kez Çöpe AtıLmakdadır Ey emparyalistler kapitaListler Allahın hesabı Çetin dir YıLık kazançlarınızdan ilk yanınızdaki işcileri fakir fukaraları kurban kesemiyenleri sevindirmeniz size eLzem Vazifedir....... Sizler cok .Üstün zeka oldunuz için deGiL kibirlenmeyiniz Allah ın vermesinden dir ..Allahın .Bazen kahrından verdikleri vardır cok verir Ahirete ise sıfır Eger zengin de MALININ ZEKATINI verirse O fakirin hakıdır.... Allaha vermiş cesinedir...emri yerine getirir Türkiyemizi baz AlırsaK yılık 3 5 milyar dolar para kazanan lar sizlerin 100 aile bu şuurda olursa sadece zekatlarını dahi verse Bu açLIK fakirlik en asgari gıdalarını Almaya vesile olursunuz... öleceksiniz Szileride hesaba cekecekler para sizi zengin lik şımartırsa Allahın Mülkünde Azarsanız Malarınız size fayda degiL zarar verecekdir.. sadece Avrubada ki israf çöpe atıLan gıda 2 afrikayı besleR.. Allah basar dır görendir Allah semiu dur işitendir. Her kezin yaptıgı zerre de olsa hayır hasaneti Bilen Alim dir. MüsLümanlar İlk Müslüman KARDEŞİNE KoL kanat germeLi dir.. Allahu Kerim .Türkiyemizi daha da Güçlendirsin Ki diyer müslüman Türk ve Müslüman kardeşlerimize Fakir Ülkelere de desteK olsun inşaallah

  YanıtlaSil
 2. Bismillahirrahmanirrahim ELif Lam mim . Hazreti MEHDİ aLehiselam zuhur etigi zaman Fakir yetim öksüzlere Sahib cıkacak şefkat ve merhamet kanatlarını onların üzerine gerecekdir Dünya Zülümle dolduruL dugu gibi Mehdi alehiselam efendimiz ilede Adalet ve Boluk la dolacak dır yerin Atındaki ve dagların içindekİ hazineleri Allah Mehdi Alehiselam cıkartıracak dır bir cok Define ve eski dönemlerden kaL ma şu an dahi Mehdi Alehiselam için cıkarıLması yasak olaN ve başlarında Ruhanilerden koruyucu Melek veya farkLı ruhanilerden görevliler vardır Bir Allah dostunun ifşiatını paylaşayım ___ Türkiyemizde sadece 1 dag ın içinde Türkiyenin bütcesini en az 3 4 katlıcak hazine oldugunu Ama kimsenin ona eleyimicegini Mehdi Alhiselam zamanında cıkarıLcanı söylemişdir sadece 1 tanesi bu _____Mekke medine arasında ki yine cook Büyük hazineler MEHDİ aLehiselam getirilecek dir.. dünyanın dört bir yanından DA..... işte Zalim lere metanetLi sert olan MEHDİ miskin ve yetim zaiflere cok şefkatli olur..... Allahdan başka kimseden korkusu yok dur Askerleride Korkusuz dur kalblerinden Allah Korkuyu almışdır..... Bir şehre girdiklerinde kişini sömürgeci zenginlerin ona yalakalık yapıp ben zülüm etmedim diye takıyye yapması MEHDİ veya Askererini kandıramaz baktıkları zaman Adamın ciyerini ne ayak oldugunu .Hüçrelerinin kaçında iman etmiş hüçreleri kaçtanesi Asi Allahın Bildirmesi iLe bilirler ..... ve savaşalarıdan Dolayı Erkek Nüfüsü azaldıgı için Dünayda kadınlar cok KaLır Ve bu zamanda müslüman oldugu için horlanan Fakir ise sözüne itibaR edilmeyen Allah mehdini Askeri yaparsa ozamanda topluluk Aaaa Ben bu nu tanıyodum diyip o AsKerlere Sıgınmak isticekler .Bircok Çin rus ukranya Avrubasından Bayan ları MEHDİ Alehiselamın Askerlerine sıgınmaK isterler........... bu konuda bazı detayLar a girmedim.

  YanıtlaSil
 3. Bismillahirrahmanirrahim ELif Lam mim _ seyyid Muhammed berzenci (rahmettullah) Ebu davud ve Tirmizi den İbnu Mesud dan ( radıyallahuanh Resullullah alehiselam dan ) Buyurdu ki bir bölüm___ Mehdi zuhuru iLe ..............Böylece yer gök sakinLeri ondan RAZI oldukları gibi havadaki kuşlar .ormandaki yırtıcı hayvanlar denizdeki Balıklar bile menmuniyet duyacaklar .ümmeti Muhammeden (alehiselam) menmun olmadık hiç kimse KALMIYACAK tır. Hatta -ihdiyacı olan yokmu-? diye tellaL bagıracak- İhdiyacımız yokdur- .cevabı verilecektir. AncaK bir adam gelip ,benim ihdiyacım var,diyecek bunun üzerine Mehdi (Alehiselam) ona ,hadi git hazin (hazinadar) . istedigini versin, Emrini verecek. Adam gelip Hazin e durumu anlatacak O da.... ,Aç kucagını diyecek, Kucagını açıp hazin ona bol miktarda ihsan da bulununca adam tam bir pişman lık içinde, Muhammed ümmetinin en en gözü doymuyan kişisi benim, deyip , Hazin den Aldıgını geri vermek isteyecek.. .Fakat hazin (hazinedar) ,Biz verdigimi geri Almayız , diyecek... Hülesa iyi - kötü bütün insanlar onun zamanında (mehdi) görülmemiş nimete bogulacak.... .Gökten bolca rahmet yagacak. yerlerde bereket Artacak bütün Definleri BulacaK_..... bir bölümü nü paylaşdım.

  YanıtlaSil
 4. Bismillahirrahmanirrahim ELif lam mim. MEHDİ ALEHİSSELAM _ Hakında ve kıyamet Alametleri hakında seyyid İsmaiL çetin (elabbasi) hocanın - ehLi sünnetin . Nazarı itikatın ölçüsü- adLı eserinden bir bölüm payLaşım _______Seyyid Muhammed bin ResuL berszenci , el -İşaa li Eşrat -is Saa AdLı eserinde diyor ki... İsa Alehiselam , Bir ikindi namazında inecekdir . Namaza kamet edildigi halde imam geriye çekilecek ve o imam olacak, Rasulullah sallallahu Aleyhi vesselem in sünneti üzere namazı Kıldıracakdır...........................Binaenalyh İsa alehiselamın Mehdiye sabah namazında iktida edecegini beyan eden hadisler teviL ediLir.................. Bizim için İsa Alehiselam ın veya Mehdi den hangisinin hangisine imametlik yapacagı bilmek söz konusu degiL dir. her iki Vecih de Muhtemeldir.. Nitekim Aliyy -ul-kari el -Meşreb-uL Verdi fi Mesheb-il -Mehdi adLı eserinde bu hususda varid olan tün hadisi şerifleri bir araya getirerek uzadaıya izahatta Bulunmuş dur.....................Ebu Bekr Sııddık`a Rasullullah.ın Halifesi denmesine rağmen Mehdi Alehiselam.a Halifettullah deniLir............ EL-örf -ül-verdi adLı eserde imam Suyuti, ibnu Sirin in Mehdinin Faziletleri hakında naklettigi hadislerin sahih olduguna tasrih etmişdir............. Çünkü Mehdi Alehiselam -Hilafet devresi kırk: .İsa Alehiselamın inişinden sonra yeryüzünde yaşaması üç ile dokuz arasıdır...........Evet Mehdi Alehiselamın dahi MANEVİ bir şahsiyet degiL. .Her kezin işitecegi, bircoklarınında Görecegi ŞAHISTIR...SULTANDIR.. ve HALİFEDİR....... Yine Seyyid muhammed Berzenci (rahmettullah) Diyor ki:: Mehdi alehiselam.ın varlıgı. Gelecegi ve kedisinin hazreti Fatıman.ın evladıdan olacagını manevi tevatür derecesine ulaşan HADİS ler varid olmuşdur... Bunca . hadisleri inkar etmeye bir mümin cüret etmez... Meryem ogLu isa dan başka mehdi yokdur,mealindeki varid olan hadisi zayıf olmakla beraber Huffazın yanında TeviL edilmesi vacibdir.....Yani İsa Alehiselam nebi ve resuL . oldugu, Mehdi Alehiselamın onunLa istişare etmeksizin Mehdilik yapamaz... Buda Mehdi Alehiselamın İsa Alehiselama vezir oldugu devrededir.... Hafız ibnu Kayyim mennar diyor ki.. Meryem OgLu İsa dan başka Mehdi yoktur.. Hadisi ibnu Mace tahric ettiysede Hadis zayıf oldugundan Hüccete yararLı degildir...Münavi. de aynısını söylemekdedir...HatibogLu Sünen-i İbnu Mace nin şerhinde Bir acıklama yazmışdır... Ebu davud, ve Tirmizi nin Tahriç ettikleri Hazreti ALi den,Ebi Said den, Ümmi Seleme den,Ebi Hureyre.den, gelen rivayatte peygamber Sallallahu Aleyhi vesellem şöyle buyurdu:: DÜNYA ÖMRÜNDEN BİR GÜNDEN BAŞKA KALAMSA DAHİ, ELBETTE ALLAH O GÜNÜ UZATACAK, TAKİ O GÜNDE BENDEN (YAHUD EHLİBEYTİMDEN) .BİR ADAMI GÖNDERECEKDİR,ONUN İSMİ BENİM İSMİME MUVAFIKTIR. .BABASININ İSMİ BABAMIN İSİMİNE MUVAFIKTIR. YERYÜZÜ HAK VE GERCEK ADALETLE DOLDURACAKDIR. AŞIRI ZULÜMLE DOLDUGU GİBİ.............Şia nın imam Ebu-L Kasım Muhammed bin Hasan ın Mehdi oldugu ve Kendisinin kaybolup son zamanda zuhur edecegi iddaları, bu hadis te reddolunmakdadır, çünkü babasının ismi Abdullah degildir............ Demek Mehdi gelecektir. EhLi sünnetin vel cemmatin ittifakıyLa kıyamet in . küçük alametleri, hiç TEVİLSİZ olarak olacaktır....... ....... devamı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bismillahirrahmanirrahim ELif lam mim. yukardaki yazının devamı..............Mehdi alehiselam zuhur edecegi bircok müslümanların davetine icabet edeceklerdir.. Zamanına yetişmiş olsaK Kendisinin bizi Asker edip etmiyecegini düşünmeLiyiz. kendisi gelemden önce DeccaLi ye fikrine sapanların kısm-i azamisi ve kendisini bekliyenlerden de bircoğu, DeccaLe tabii olacakalar.......... Nitekim . Muammer in Cami nde ve Beğavi nin de Şerh-us-sünne ve Mesabih te tahriç ettikleri Ebi said-il-hudri den gelen bir rivayette peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyLe buyurmutur.:: Ümmetim den başlarında tasLasan bulunan yetmiş bin kişi DeccaLe tabi OLacaklar.......yine İmam Ahmed ,Tirmizi, ibnu Mace, ve Hakim,in de tahriç ettigi Ebi bekr sıddık tan geLen bir rivayette Peygamber sallallahu aleyhi vessellem şöyle buyurmuştur.: DeccaL meşrık daki bir yerden cıkar. oraya Horasan denilir. Bir kavim ona tabi olacakdır.sanki yüzleri kılıflı kalkanlar gibi dövülmüştür.........Binaenaleyh Mehdinin ne zaman gelecegini araştırmak tan daha ziyade Mehdi nin gelişinden evveL kendisine ordusuna sapasağlam asker olmaya hazır olmak gerekir...kanatim ce zamanı çok yakındır...........Mehdi alehiselam üç sıfatLa Tanınır: birincisi. - Kemal-i - iLim- ikincisi..-KemaLiyLe Adaleti içra etmesi- Üçüncüsü. -KemaLi servet- , şöyeLe ki birisi onun yanına gelip bir şey istediginde sayıyLA vermez Avuç La verir......... devamı gelcek

   Sil
  2. (3) Bismillahirrahmanirrahim ELif Lam mim. devamı ........Mehdi Alehiselamın Zuhurundan önce Görülcek Alemaetler de Şöyledir ...........(a) fırat nehrinin açılmasıdır. (b) Ramazan nın ilk gecesi de ayın, onbeşinci gecesinde güneşin, tutuLmasıdır, ki ondan önce bir ayda böyLe . görüLmemişdir. (c) Aynı ramazan da ayın üçünçü kez tutuLmasıdır. (d) KıtLık ve kuraklığın şidedlenmesidir. (e) KuyrukLu yıLdızın çok parLak oLarak şark ta görülmesidir...(f) Gökte şiddetLi bir karanLık ve KırmızıLıgın çıkıp yayıLmasıdır. .(g) Her Dilde Mehdi nin gelişini ilan eden seslerdiri birinci nida edLişinde, yeryüzünde yaşayan hi. kimse yoktur ki işitmesin. . (h) Zilkade ayında harbin başlaması.. ( ı) Zilhicce ayında hacıLarın soyuLması da Olacakdır.......... Nitekim Şeyh-uL ekber bu husuda bircok söz söylemişdir. Bu alametlerin hakında bir cok HADİSLER .varid olmuştur..devamı gelcek....

   Sil
  3. (4) Bismillahirrahmanirrahim ELif Lam mim. devamı..............................MEHDİ aLehiselamın Alametleri şunlardır ........(a) Rasullullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem in gömleği, Kılıcı ve Bayragı yanındadır. Bayrağın üzerinde -ALLAH İÇİN BİAT- yazıLıdır....(b) Yukardan devamLı bir ses geLir. Bu Allah ın Halifesidir Tabi OLun... (c) Karşısında kendine uzanmış biat eLi vardır.. (d) işaret ettigi kuş eLine konar. (e) Kendisine karşı gelen bir ordu , Medine Mekke arasında yere batar...(F) Gökten bir nida. Ey insanLar Münafıkların zalimlerin tabi lerinin sonu gelmişdir.. Muhammed sallallahu Aleyhi ve Sellemin ümmetliginden başkasında ŞEREF yokdur. Haydi Mekke ye dogru. Mehdinin ordusuna iLtihak !...(g) yer küresi içinden Madenler sütün lar gibi kendisine Fışkırır .. (h) Mekke de defnediL miş hazineyi açıga çıkartır. ve Allah yoLunda bunlar harcar... (ı) .. Musa Alehiselam . ın zamanında Ki Tabut-us-Sekine, Antakyanın bir mağrasından çıkarıLıp ulaştırıLacakdır... (J)... kendisini Gören bir cok yahudi dahi müslüman olacaktır.. (k) ve özeLikle Horasan tarafından Siyah bayrakLıyLa Yardımına bir Ordu ve KaviM Koşacak tır........... devamı gelecek.....

   Sil
  4. (5) Bismillahirrahmanirrahim ELif Lam mim. devamı............Beyhaki, ...imam Ahmed, ve Hakim.in de tahriç ettikleri Sevban Radıyallahu anh tan gelen bir Rivayete Peygamber Sallallahu Aleyhi vessellem şöyLe buyurdu... Sizler Horasan tarafından gelen siyah bayrakLı ları gördügünüz zaman, DerhaL ona koşun. Çünkü Muhakkak onLarın içinde Allah ın halifesi (Muhammed bin AbduLLaH olan) MEHDİ vardır............... Aliyy -ul-kari diyor ki: Siyahdan murad müslümanların çoklugu oLması Muhtemeldir....... Bu dahi kıyamet alametlerinden biridir. Halife kelimesinin Lafzatullaha izafe ediLmesinden anlaşıLıyor ki.. (Mehdi) KamiL bir insan dır....Kendisine Vahiy gelmez lakin tabi, leriyLeriyLe birLikde Şehvet ve AlçakLıkdan tertemiz ve paKtır.. Bütün güzeL ahlaka sahibdir...Nitekim Münavi de bu hadisin şerhinde BöyLe demişdir.......... ( Dilara yayınları Üstaz ı Azamın EhLi sünnetin nazarı . itikatın ölçüsü AdLı eserden kısa bir bölüm idi paylaşım)

   Sil
  5. Hazreti Mehdi nin hiLafeti 40 diye gecer İsa Alehiselam Mehdi Alehiselamın Hilafetinin son 3 ile 9 yıL kala İSA aLehiseLam zuhur etmesi ile burda 40 dan KasıT 40 yıL ise Mehdi hİLafet devri ozaman İsa Alehiselam Mehdi Alehiselamdan takribi 31 yada 37 yıL arası sonra zuhur etmesi gerekir.

   Sil
  6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  7. ELif Lam mim____ Bazı rivayetlerde ise Mehdi nin yer yüzünde kalma süresi 7 veya 9 yıL geçiyor.

   Sil
 5. Ölümle burun buruna!
  4 yıldır ülkelerindeki iç savaştan kaçarak başta Lübnan'a sığınan Suriyeli mülteciler, zor günlerin eşiğinde. BM Dünya Gıda Programı'nın sığınmacılara yardımını durdurması, Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal'daki sığınmacıları, "açlık tehdidi"yle karşı karşıya bıraktı. Türkiye'nin aksine resmi kampların bulunmadığı Lübnan'da mülteciler, soğuktan, açlıktan ve kötü şartlardan dolayı ölümle burun buruna yaşıyor.

  YanıtlaSil
 6. Erdoğan: İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğretilecek
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5. Din şurasında, OsmanlI Türkçesi'nın okullarda okutulması hakkında açıklamalarda bulunarak 'İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecek' dedi.

  YanıtlaSil