.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

5 Aralık 2014 Cuma

PUTİN'İN ÇOK CEPHELİ SAVAŞI: ÇEÇENİSTAN MI, SURİYE Mİ?

İbrahim Karagülİbrahim KARAGÜL

Yeni Şafak
Rusya nasıl bir oyun oynuyor? İntihar mı ediyor yoksa yüz yıllık adımlar mı atıyor? Putin’in Türkiye’ye yakın durması sadece bir gösteri mi? 
Batı-Rusya hesaplaşması Türkiye’den nasıl okunmalı? Ortadoğu’ya yoğunlaşan Türkiye; Ukrayna, Gürcistan, Kuzey Kafkasya hattında Avrupa ile Rusya arasındaki satranç oyununun neresinde? Ekonomi ve enerjinin ötesinde Ankara-Moskova ilişkilerinin seyrini nasıl okumalıyız?
Cevabı aranacak çok soru var. Türkiye’de pek popüler olmasa da arada bir bu konulara değinmekte çok fayda görüyorum. En azından bu tarz ilişkilerin tartışılır hale getirilmesi gerekiyor.
Rusya ile Avrupa Birliği ya da Rusya ile ABD arasındaki gerilimin zirvesi Kuzey Kafkasların karışmasıdır! Çeçenistan’ın, Dağıstan’ın hareketlenmesidir.
Moskova’nın Kırım ve Ukrayna’ya yönelik müdahaleleri ile Kuzey Kafkaslar arasında derin bir bağlantı vardır. Karadeniz’in kuzeyi Rusya için Doğu Avrupa’dan bile öte stratejik değerdedir ve Rus anavatanı ile birlikte değerlendirilir. Kuzey Kafkaslar ise Moskova için en keskin cephelerden biridir ve Güney Kalkanı olarak işlev görür.
Gürcistan’a yönelik askeri müdahalesi Moskova için Avrupa’ya yönelik bir meydan okumaydı. Güney Kafkaslardaki statükoya kısmen rıza gösteren, bunun karşılığında Kuzey Kafkaslar’daki direnişçi hareketleri ezmesi onaylanan Moskova, kendini toparlar toparlamaz bu zımni anlaşmayı bozdu ve Gürcistan’a saldırdı.
Putin Batı’nın zayıf noktasını iyi biliyor
Ne gariptir ki, ABD ve Avrupa Rusya’nın bu baskınına karşı Gürcistan’ı büyük oranda yalnız bıraktı. O dönem Karadeniz olağanüstü hareketlenmiş, ABD ve NATO güçleri Karadeniz’e açılmış, bölgenin yeni bir çatışma alanı olmasından endişe eden Türkiye, müttefiki olduğu ülkelerin deniz gücünün Karadeniz’e açılmasını sınırlamıştı.
Rusya’yı cesaretlendiren, Ukrayna’ya müdahale etmesine ve Kırım’ı ilhak etmesine zemin hazırlayan olay Gürcistan savaşında Batı’nın elinin ne kadar zayıf olduğunu görmesi oldu. Hazır Kuzey Kafkaslarda düzeni oturtmuşken, çeçen direnişini kırmış ve elini rahatlatmışken Güney Kuşağı’na yönelik yeni atılımlara girişti.
Elbette Ukrayna Avrupa’nın bir aptallığı idi. AB ülkeleri Ukrayna üzerinden Rus nüfuz alanını daraltmak için halkı sokağa döktü. İkinci Renkli Devrim hayalleri ile ülkeyi ateşe attı. Bir ülke nasıl batırılır, nasıl kurban edilir çarpıcı bir örneğini yaşattı.
Rusya’nın stratejik hamleleri karşısında ise Gürcistan’ı nasıl yalnız bıraktıysa Ukrayna’yı da Rusya’nın insafına terketti. Tabi bütün bunlar hem Gürcistan hem de Ukrayna halkının Batı’ya aşırı güveninin zaafından beslendi.
Önce Çeçenistan, ardından Gürcistan, sonra Ukrayna..
Dikkat ederseniz Rusya önce Kuzey Kafkaslar’daki otoritesini tesis etti. Bu sürece Batılı ülkeler de yardımcı oldu. “Güney’e karışma, Kuzey’de ne yaparsan yap” dendi. Çeçenistan bu şekilde susturuldu. ABD ve Avrupa’nın stratejik körlüğünün işi nerelere götüreceği tahmin edilemedi. Kuzey’de denetimi sağlayan Moskova, Avrupa’yı şaşırttı ve Güney Kafkaslara yöneldi. Durmadı, Kardeniz’in Kuzeyi’ne, Güney Batı’ya doğru yöneldi. Bu da Ukrayna oldu. Açık söyleyelim, şu ana kadar Moskova’nın stratejik hamleleri Batı’nın güç hamlelerine üstün çıktı.
Gelecekte neler olacağı bilinmez. Bu denge, güç oyunu daha çok cephe değiştirir. ABD ve Avrupa Orta Asya üzerinde gücünü önemli ölçüde sınırladığı Rusya’nın Kafkaslar ve Karadeniz’in Kuzeyi’ndeki hamlelerine şu ana kadar etkili bir cevap veremedi. Onlar daha günübirlik, pratik reaksiyonlar verirken Moskova ciddi riskler alarak uzun vadeli adımlar atmaya başladı.
Putin Rusya’sının Suriye ve İran üzerindeki nüfuzu da göz önüne alındığında nasıl bir gelecek planladığına dair çarpıcı işaretler çıkıyor ortaya. Ukrayna üzerinden, Kırım üzerinden, Gürcistan üzerinden aşırı tepkiler veren, savaş dahil her şeyi açıkça göze aldığını duyuran Rusya intihar mı ediyor, yoksa Batı’yı felç edecek atılımlara mı giriyor?
Çeçenistan karışabilir
Henüz bir restleşmenin ilk dönemindeyiz. Böyle devam ederse, Rusya ile Batı arasındaki salvolar daha da sertleşecek, kriz daha da artacak ve kesinlikle yeni çatışma alanları ortaya çıkacaktır. Çatışma sadece siyasi ya da jeopolitik hamlelerle sınırlı olmayacak, gerçek anlamda sıcak çatışmalar yaşanabilecektir.
Bunun ilk örneği Kuzey Kafkasya olabilir.
Çünkü bugüne kadar Batı-Rusya ilişkilerinde her kriz etkisini önce bu coğrafyada göstermiştir. Rusya’nın elini zayıflatma, korkularını besleme senaryoları bu bölge üzerinden yürütülmüştür. Ukrayna krizi, ardından gelen ağır ekonomik yaptırımlar, son olarak da Putin’in Ankara ziyareti ile enerji koridorlarındaki muhtemel değişim sinyalleri bu hesaplaşmanın unsurlarıdır.
Birkaç gündür Avrupa basınında ve siyasi çevrelerinde Erdoğan-Putin zirvesine yönelik tartışmalar Türk medyasında pek ilgi görmese de, ciddi bir endişenin varlığı hissediliyor. Tabi bu endişeye bağlı olarak da alttan alta uyarı ve tehdit mesajları da öne çıkabiliyor.
Rusya çok cephede savaşıyor
Türkiye bu aşamada Moskova üzerinde Suriye baskılarını artırabilir. Bu baskı için şartlar bir daha bu kadar elverişli fırsatlar sunmayabilir. Putin ülkesini büyük bir hayale koştururken, ardında zayıf noktalar da bırakıyor. Bu aralıklar iyi takip edilebilir ve ekonomik ortaklıkta yaşanan zirve siyasi alanda da belli bir ölçüde yükseltilebilir. Bunun için iki ülkenin de stratejik hedeflerini açıkça masaya koyup pazarlık düzeyini yükseltmeleri gerekiyor.
Önceki gece Çeçenistan’ın başkenti Cevherkale’deki baskın haberlerini izlerken hep Rusya-Batı restleşmesinin nerelerde patlak verebileceğini düşündüm. Çeçenistan bu konuda hep ön cephedir. İşin daha da tuhafı, Suriye’deki savaş ve rejime verdiği destek Moskova’ya bir kurşun olarak dönebilir. Bu, hiç de ihtimal dışı değildir.
Putin’in ardı ardına birçok cephe açması, gücünü ve dikkatini yayması kendisi için bir zaafa, büyük bir sıkıntıya dönüşebilir. Ne kadar akıllı hareket ederse etsin, bu kadar cephede aynı anda başarılı olması gerçekten de çok zor görünüyor.

147 yorum:

 1. Putin'in Türkiye ile ilgili asıl planı ne?
  Taha Dağlı / Haber 7

  Putin’in ziyaretinin öncekilerden farklı olacağını söylemiştik. Avrupa’ya doğalgaz konusunda Türkiye üzerinden çektiği restle bunu gösterdi. Ama ziyaretin perde arkasında çok daha önemli bir detay daha var.
  Tarih: 22 Kasım 2013
  Yer Rusya’nın St. Petersburg kenti.
  Dönemin Başbakanı Erdoğan, Putin’le beraber. İkili ortak basın toplantısında konuşuyor, Erdoğan bir ara Putin’e dönüp, "Şangay İşbirliği Teşkilatı'na Türkiye'yi alın ve bizi bu sıkıntıdan kurtarın" dedi.
  Erdoğan’ın “sıkıntı” dediği AB’ydi. Bugün AB, Ruslar için çok daha kritik bir sıkıntı.
  O süreçte Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütüne katılım talebi fazlasıyla yankı bulmuştu. Hatta “Türkiye’yi oraya hayatta almazlar” diyenler çoğunluktaydı.
  Bir sonraki adımda Türkiye, 6 üyesi bulunan ve dünya petrol üretiminin yarısından fazlasını elinde bulunduran örgüte “diyalog ortağı” oldu.
  Bu ilk adımdı. Şimdi bu süreç boyut değiştirdi.
  Rus medyası Türkiye’nin yakın zamanda Şangay İşbirliği Örgütüne kabul edileceğini iddia etti. Hatta bu konuda ciddi makaleler de yazıldı.
  Onlardan birini paylaşacağım. Avrasya uzmanlarından olan ve bir çok uluslararası yayın organında yazıları bulunan Pepe Escobar, Putin’in Türkiye’nin Şangay Örgütüne kabulü için bir süredir lobi faaliyeti yaptığını söyledi.
  Doğalgaz anlaşmasının önemine dikkat çekti ama Şangay planı yanında önemsiz kaldığını savundu.
  “Türkiye, Şangay İşbirliği Örgütüne üye olmak üzere” ifadesini kullandı. Moskova’nın bir süredir Türkiye’nin üyeliği için örgüte baskı yaptığını iddia etti.
  Bitmedi. Putin’in Türkiye planı Şangay’la sınırlı değil. Ruslar ayrıca bizzat kendilerinin kurduğu Avrasya Ekonomi Topluluğuna da Türkiye’yi üye yapacaklar.
  Bu da şu anlama geliyor. Türkiye’nin de katılımıyla Yeni İpek Yolu Projesi yakın zamanda hayata geçirilecek.
  Rus basınındaki iddialar bu yönde. Fazlası da var. Türkiye’nin artık yönünün Batı’ya değil Doğu’ya dönük olduğu, gerçek yerinin de Avrasya olduğu yönünde.
  Putin’in son ziyaretinde Güney Akım’ın iptali yerine Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz transferi gündemin ilk sırasındaydı.
  Batı ile ilişkileri Ukrayna kriziyle birlikte durma noktasına gelen Rusya, Avrupa’ya karşı “enerji savaşı” başlattı.
  Türkiye ile Rusya yepyeni bir döneme girdi. Sadece doğalgaz ortaklığı değil içerisinde ticari ve turizm birliktelikleri de olan bir dönem bu.
  Rusya hem Batı’ya rest çekiyor hem de AB ambargosuyla sarsılan ekonomisini Türkiye’yi öne çıkararak amorti etmeyi planlıyor. Tabi yaptığı her planda yollar Türkiye’den geçiyor.
  Türkiye’nin doğal bir avantajı var. Haritadaki konumu. Bunu daha önce defalarca vurguladık. Yıllardır hiçe sayılan “geçiş ülke” olma özelliğini Erdoğan yönetimi sonuna kadar ve de en verimli şekliyle kullanıyor.
  Rusların bu planlarına göre kaybeden Batı olacak. Tabi Avrupa ve ABD bu hamlelere nasıl yanıt verecek onu da bekleyip göreceğiz.
  Taha Dağlı-Haber7

  YanıtlaSil
 2. Nazım Kıbrısi'den Türkiyenin Rusyaya yakınlaşma siyaseti ile ilgili alıntı:

  O büyük harbin sebebi Türkiye olacaktır. Türkiye’deki hareket büyük harbe dönüşecektir. Türkiye’nin başındakiler Avrupa’ya bağlanalım, Amerika’ya bağlanalım, Rusya’ya bağlanalım diyecekler. Sonunda Rusya’ya bağlanalım diyenler galip olacaktır. Rusya ile beraber olunca bütün Rusya karşıtı devletler ayağa kalkacaktır. Büyük Harp İskenderun’da Amuk ovasında olacaktır.

  Bakınız:
  http://gaybihaberleri.blogspot.com.tr/2013/02/nazim-kibrisi-seyh-nazm-kbrsi-efendi.html

  YanıtlaSil
 3. Menderes Amerikalıların yardımıyla başa gelmiş ancak, sonra Rusya ile denge siyaseti izlemeye başlayınca bunu canıyla ödemiştir. Demirel aynı şekilde Morrison Süleyman lakabıyla başa gelmiş, sonra Rusya ile fazla yakınlaşınca muhtırayı yemiştir. Erdoğan'ın bağımsızlaşma ve Rusya'ya yanaşıp denge kurma politikası sonuçta büyük gaileler açacağa benzemektedir.
  Nazım Kıbrısi'ye göre bu durum Türkiyede büyük bir hadiseye, tertibe yol açacak. Büyük savaşa yol açacaktır.

  YanıtlaSil
 4. Batı, Türkiye'yi içindeki bazı etnik, dini ve mezhebi unsurları kullanarak bir tertip çıkaracak ve kontrol etmeye çalışacaktır. Bu duruma Bediüzzaman Sünni ve Alevileri ikaz ederek haber vermiştir. Bu dönem ne kadar sürer bilemeyiz. 3 ay mı daha mı uzun bilemeyiz. Hadislerde 6 ay yada 6 yıl yorumları yapılmış. 7. de Deccal çıkar denilmiş. Deccal, Mehdi İstanbul'da iken çıkacaktır. İstanbul'un tekbirlerle fethinden sonra Mehdi hızla Kudüs'e dönecek / geri çekilecektir. Kudüs'te kuşatma altında iken Hz. İsa inecek ve müslümanlara yardım edecektir.

  YanıtlaSil
 5. Önceki yorumlarıma bakın lütfen. Defalarca demiştim Işid'i Alevilerin üzerine salacaklar. Kürtleri de vuracaklar ancak bu ters tepecek. Hatay Hatay Hatay !!!

  YanıtlaSil
 6. Sedat Laçiner / İnternet Haber
  Çanlar Rusya İçin mi Çalıyor? başlıklı yazıda Türkiye -Rus yakınlaşmasının batının tepkisini çekebileceğini belirtiyor.

  http://www.internethaber.com/canlar-rusya-icin-mi-caliyor-17004y.htm
  ..........

  Yazının son paragrafı:

  Son söz olarak Rusya, Batı’dan gelen ağır saldırılar karşısında Türkiye’nin kıymetini daha iyi anlamaya başladı. Ancak Türkiye için esas risk Rusya ile aşırı derecede yakınlaşarak Batı’nın tepkisini çekmek, diğer taraftan Rusya ile kurduğu işbirliğinin içini dolduramamaktır. Yani, alınan risk kazanılana değmelidir, kazanımı olmayacaksa gereksiz bir cephe daha açılmamalıdır. Başka bir deyişle, çanlar Rusya için çalıyorsa, Batı ile Rusya arasındaki çekişme büyük bir savaşa dönüşüyorsa Türkiye gereksiz yere taraf hale gelmemeli, milli çıkarlarını esas almalıdır.

  YanıtlaSil
 7. Ne avrupadan ne rusyadan ,ne hristiyan aleminden,ne yahudilerden bize dost olmaz.100 yıldır avrupadan ne kazandık ? savaş olacaksa 2 tarafı da menfaatlerimiz doğrultusunda kullanmamız,tarafsız kalmamız lazım.Hangi blokta yer almamız gerektiği konusunda hiç bir blokta yer almayalım derim.2 tarafla da bir bağımız yok.Hadisi şeriflere bakınca hristiyanlarla ittifak söz konusu olacak ama ülkemiz açısından mı yoksa diğer İslam coğrafyası adına mı bu belli değil.Evliya İfşaatlarında ülkemizin kimisi rusya ile kimisi avrupa, abd ile şeklinde beyanda bulunuyor.Karmaşık bir durum.Artık devletimiz menfaatleri gereği ne ise o şekilde hareket eder.Gemi nereye giderse mürettebatla yolcuların ben o tarafa gitmeyeceğim deyip denize atlama lüksü yok.Allah rotamızı hayırlı kılsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye’nin Moskova-Washington eksenin politika yapacaktır. Her iki ülke Türkiye’ye muhtaç. Türkiye ise ittihad-ı İslam (bu politika gayri ihtiyari ve şuuri devam ederken iradi olacak) siyasi sebebiyle buna mahkumdur. 1. Türk cumhuriyetlerin çoğu Moskova egemenliğinde veya himayesinde. 2. İslam aleminin diğer kolu Araplar ise Washington etkisinde. İttihad-ı İslam’ın iki kolu Türk ve Arap olduğundan Moskova-Washington ekseni Ankara üzerinden yürüyecek. Hadiseler bunu doğrulayacaktır.

   Sil
  2. Nazım Kıbrısi bir tarikat şeyhidir. Gaybi birçok ihbaratı, kendi düşünce anlayışıyla karıştırarak bir takım öngörülerde bulunmuştur. Onun dinleyen raviler de kendi yorumlarını katınca, ortaya bir çuval dolusu söz ortaya çıkıyor. Ehl-i tarikin en büyük hatası uhrevi merkezli olan tariklerini sık sık siyaset çamuruna ve dünya pisliğinden geçirme hatasını düşmesidir. O zaman da böyle ortaya izahı ve tevili bulunamayacak bir yığın söz çıkar. PKK bölgenin genelevlerinden biri. Herkes ona girer çıkar. Suriye’nin PKK’ya yataklık etmesi ve İsrail’den gelen yardımlara aracılık etmesinin 2 sebebi var. 1. GAP projesi 2. Milli rüyaları Hatay. Bu her iki husus için 30 yıldır verilen Güneydoğu’daki düşük yoğunluklu savaşın önemli bir sebebidir. Şeyh Nazım rivayetlerinin bir kısmı doğru ve son yüzyılda tahakkuk etti. Bir kısmı ise ilmini ve seviyesini aşar. Büyük laflar etmiş. Klasik, gelenekçi ve avam dünyasının ağzıyla. Şimdi hakikat zamanı. Bunların hükmü yoktur.

   Sil
  3. Menderes ABD’nin yardımıyla iktidara geldiği doğru değildir. 2. Cihan Savaşı ertesi demokratik batının zorlaması sonucu hür seçimleri gidildi. Aksi halde Türkiye’nin bazı tanınma ve uluslararası örgütlere alınmama tehdidi yüzünden. Bunun için Kemalist rejimin iki başı birleşerek kafa kafaya verip muvazaalı bir demokrasiye geçme kararı aldılar. Bunu bozan zat Menderes’tir. Menderes çok insanın tahayyül edemeyeceği kadar kahraman bir liderdi. Rus politikasi yüzünden ala aşağı edildiği doğudur. Çünkü Batı Türkiye’yi belli noktaya kadar gelişmesine izin veriyordu. Ne oldurur ne öldürür politikası. Daha fazla gelişmesine izin veremezdi, çünkü çevresine sarkıyordu. Bunun askere engellettiler. Eisenhover’in ünlü bir sözü vardır. Afganistan-Pakistan-İran-Türkiye-Yunanistan kuşağında hakimiyet, (NATO ittifakının savunma konjoktörü dahilinde) askere tanınmıştı. Çünkü soğuk savaş politikası onların eseri ve bizi buna mahkum ettiler. Menderes ekonomik yardım için Rusya’ya aıçılınca devirdiler. Bu politika 1990 yılına kadar sürdü. Son askeri teşebbüs 28 Şubat’ın amacınıa ulaşamayarak bozgun uğramasının sebebi budur. 1980’lerde bu NATO sonrası olarak öngörüldüğü için sivil örgütlenmelere yatırım yapıldı. Bu meyanda bizim sersem salak cemaate el atıldı.

   ABD’nin istihbarat örgütlerinin Özal’a tavsiyesi Pansilvanya imamı ile çalışması istenmesi olmuştur. Çünkü yeni vesayetin bir ayağı o olacaktı ve öyle oldu. Öyle bir örgütlenme ki, ne tarikat, ne Nur cemaati, ne Süleyman Efendi cemaatinin etkisi olacak her şey o zibidiye bağlanacaktı ve o yapıldı. Bu üç ana eksenin bütün hizmetleri paralel yapıda birleştirilip her şeye egemen olacaklardı. Ama zokayı yediler. Şimdi kıvrım kıvrım kıvranıyorlar, 24 yıldır ne çekiyoruz sanıyorsunuz.

   Sil
  4. Evet batının dini ve ırki etnisiteleri kullanarak parçala yut politikası NATO ittifakının sürmesi adı altında Yinon Planı içindir. Sovyet Bloku’nun çökeceği 1970’lerde öngörülürken küresel hakimiyet noeliberal-siyonist güçlerce tesis edildi. 10 yıl sonra Sovyet bloku çöktü. NATO için öngörülen yeni İslam Alemi’ni mücadele alanı seçilmesi politikası yürürlüğe girdi. Ve bu başarıyla uygulandı. İslam Alemi dünyanın birçok ülkesinin tahrik ve yürüttüğü savaş alevleri içinde kaldı. İslam dünyasında bunun ızdırabını çekmeyen tek ülke gösteremezsiniz. Bu Mehdi’nin merkez üssü Türkiye ile ABD’nin ilerde girişeceği büyük bir operasyonla (tabi bu gizli olacak) hem bölge sulh ve emniyete kavuşturulacak, hem de Ye’cüc ve Me’cüc’ün ahirzaman versiyon olan terör ve anarşiye son verecektir. Çünkü onun anası olan ülke tarih sahnesinden silinecektir. Tabi bunarın hepsi kaderin irade ve takdirine bağlıdır.

   Not: Bizim rivayetçi allameler bunu öngöremedi. Başlarını deve kuşu gibi kuma sokup kendi mahallelerinde Mehdicilik oynuyorlar. Heryerde sinek sürüsü var ama hiç Tavus kuşu yok.

   Sil
  5. Ne yazık ki hhadislere bakınva hem ülkemiz adına hem de diğer İslam coğrafyaları adına işbirliği yapacağız Dünya Gurbet kardeşim. Ama ilk etapta imanlı 1200 kişi olsa bile sonradan ülkemizde Romalı ve Türk dahil olmak üzere 300 bin kişi imana gelecek. 1 kişi olsa bile 1 kişidir. Allah'ın izniyle o zamana sağ kalanımız olursa eğer inşallah hak tarafında olabiliriz, zira Batıl tarafta olmaktansa o zamana kavuşamamak daha hayırlı olur.

   Sil
 8. 7.ayda deccal çıkar ayrıca Mehdi, İstanbul da olmayacak İstanbulun fethi Mehdiye düzen hazırlayacak kişiye aittir keza Büyük Savaşta komutan odur Mehdi,O'nun ordusunda yer alacak.Mehdi'ye düzen Büyük Savaştan sonra padişah tahta oturduğunda 2 yıl bir kaç ay içinde hazırlanıp teslim edilir.Mucizeler Çağı başlamak üzere 2.Fatih yine Kayı boyunda olacak ve Abdülhamid'in sakladığı hic kimsenin bilmediği bir oğlunun soyundan gelen kişi olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son olarak Cabir(R.Tayyip Erdoğan) hata yaptı ruslara yakınlaşmasına sebep yigit bulutun sürekli rusyayı övmesi.Yigit buluttan sonra Turkiye Rusya iliskisine bakın!Gün gelip seni satıp sufyani fetulahın safına geçecek birinin sözlerini dinlemek büyük hata!Hikmete aykırı hareket edildi artık olacaklar olmaya başlayacaktır.

   Sil
  2. hiç kimsenin bilmediği biri olacağını sanmıyorum. Galiba 2.Selim'den bahsediyorsun. Ama başa geçicek sultan bence A.K.Osmanoğlu onda o ışık var

   Sil
 9. Türkiye-Rusya yakınlaşması iyi mi kötü mü oldu? Rusya avrupayı dümdüz ettiğinde bize dokunmayacağını okumuştum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa'dan sonra Türkiye. . Keşif bu yönde

   Sil
 10. Türkiyemizin Rusya VE Amerika Arasında Denge siyaseti menfatine göre Tek Tarafa tamamen Baglanmaması Bu Menfatlerin EkonomiK olması Ve Türkiyemizin KENDİ ECDADI na GÖRE ne Avrubası ne Amerika ne rusyası .Allahu Alem bunlar Arasında ki catışma Oldugun da Bu yok rusyaya mı baglanaLIm yok avrubaya mı yok Amerikayamı BaglanaLıM dan KASIt Allahu .Alem taraf olma Babında Olabilir ... Amerika bu Rusyanın TaktikseL manevralarına KARŞI Türkiyeyi Avruba ve Amerika FARKLI bölgelerden yoklama cekebİlİR gündem Degiştirmek gİBİ Ermeni MESELSİNDE Türkiyeyii sıkıntı sokmak gibi buna KARŞIN RUSYANIN .ve ERMENİLERİN Azerbaycanı Kışkırtıcı HAREKETLERİ GİBİ aNLICAMIZ .TÜRKİYEDE denge Sİyaseti ile jeo politik bölgeseL konumu gereyiii Menfatine göre kendi OYUNLARINI kurmaya devam eder işlh Ve bu SAVAş .SENARYOSUN a inşallah Allah Türkiyeyi Bulaştırmasın İLK Bİ BİRLERİNİ BİTİRSİN LER KAFİRLER

  YanıtlaSil
 11. MaLİSEF Bu Amerikası Avrupası Ve Rusyası Hep Sömürge düzenleri olup Türkiye Ve MÜSLÜMAN LARIN TEK PARE OLMAMALARI için caba sarf etiler .Allah dan Dileriz Ki bunlArın Sömürgeleleri Bitsin ( BİTECEKELRDE) Müslümanlar Rahat nefes Alsın dünya rahatlasıN Dünyanın kabadayılıkları bitsin .(inşaallaH Bitecekelrde) Türkiye İsLaM biriligi için calışmalıdır . . Ve Türkiyemizin PetroL ve dogaL gaz arama FaliyetlERİNDE En AZ Türkiyemiizn kendine yetcek pETROl YATAKLARI TÜRKİYEDE OLDUGUNA İNANIYORUMM ____ eskizamandan (İşitigim) bi ifşiaad paylaşayım .Bir Allah dostu yakın zaman da Türkiyede Büyük (PetroL gaz) rezerv oldugunu bir sohbet esnasında hizmetinde olan 1 kaç kişi ile paylaşılmış ama yönetim Müslümanların Aleyhi ne olduguna sukut etmiş İnşallah Bu rezervler Bulunur yine Bİr ehLi keşifin arkadaşınLa konuşurken KARADENİZDE Kİ nimet TÜRKİYEYİ BESLER demiş Bu Nimetin ne oldugu rumuz Lu kalmış (işitim) Bu RUSYAYA da kuzey ırakla olan anlaşmalarımızdan dolayı bagımlılıgımızı gaz petroL de azaltmalıyız

  YanıtlaSil
 12. Bir İFŞİAT (Bir veliden eski ehli keşifdeN) Türkiyenin Hangi Bölgelerinde en yogun daha BuLunamayan PetroL Yatakları rezervleri İÇANADOLU VE DOGUANADOLU :::::::: Türkiyenin karedeniz SaHiL KISMI TARAFLARI PETRoL KARADENİİZN ORTA KISMI İSTAnBULDAN TA artvin e kadar Belli aralIKLARLA DOGAL REZERVLERİ _____ AKDENİZDE İSE PETROL aGIRLIKLI Antalya mugla acıklLarı KIBRIS HARİTASININ İZAHI BÖLGE (işitmişdim) kuzey kıbrıs Türkiye haritasının ara bölgesindede biraz (işitmişdim) inşallah devletimiz en azından kendimize yetcek kadarını Allah buldursun (Amin) Müslümanlara FaydaLı onucaksa ülkemize

  YanıtlaSil
 13. DOSTLAR HZ. MEHDİNİN ÇIKIŞ ZAMANI VASFI VE VAZİFELERİ İLE İLGİLİ GELİN HEP BİRLİKTE BEDİUZZAMAN HAZRETLERİNİN SÖZLERİNE KULAK VERELİM.... ZİRA HERKES BİR ŞAŞIRMIŞLIK İÇİNDE KİMİSİ SAHTE MEHDİ PEŞİNDE KİMİSİ DE GERÇEK MEHDİYİ GİZLEME PEŞİNDE... HAZRET BU KONUDA NELER DEMİŞ BUYRUN....
  1-) İSTİKBAL-İ DÜNYEVİYEDE 1400 SENE SONRA GELECEK BİR HAKİKATİ ASIRLARINDA KARİB ZANNETMİŞLER.
  2-) Hem şu sırdandır ki; Mehdi, Süfyan
  gibi âhirzamanda gelecek eşhasları çok zaman evvel hattâ
  Tâbiîn zamanında onları beklemişler, yetişmek emelinde bu-
  lunmuşlar. Hattâ bazı ehl-i velayet "Onlar geçmiş" demişler.
  İşte bu da, kıyamet gibi, hikmet-i İlahiye iktiza eder ki; va-
  kitleri taayyün etmesin. Çünki her zaman, her asır, kuvve-i
  maneviyenin takviyesine medar olacak ve yeisten kurtaracak
  "Mehdi" manasına muhtaçtır.
  3-) Şimdi Mehdi gibi eşhasın hakkındaki rivayatın ihtilafa-
  tı ve sırrı şudur ki: Ehadîsi tefsir edenler, metn-i ehadîsi tef-
  sirlerine ve istinbatlarınatatbik etmişler. Meselâ: Merkez-i
  saltanat o vakit Şam'da veya Medine'de olduğundan, vukuat-
  ı Mehdiye veya Süfyaniyeyi Hz. merkez-i saltanat civarında
  olan Basra, Kûfe, Şam gibi yerlerde tasavvur ederek öyle tef-
  sir etmişler. Hem de o eşhasın şahs-ı manevîsine veya temsil
  ettikleri cemaate ait âsâr-ı azîmeyi o eşhasın zâtlarında tasav-
  vur ederek öyle tefsir etmişler ki, o eşhas-ı hârika çıktıkları
  vakit bütün halk onları tanıyacak gibi bir şekil vermişler.
  Halbuki demiştik: Bu dünya tecrübe meydanıdır. Akla kapı
  açılır, fakat ihtiyarı elinden alınmaz. Öyle ise o eşhas, hattâ o
  müdhiş Deccal dahi çıktığı zaman çokları, hattâ kendisi de
  bidayeten Deccal olduğunu bilmez. Belki nur-u imanın dik-
  katiyle, o eşhas-ı âhirzaman tanınabilir. (Sözler, s. 318)
  4-) Şimdi hatıra geldi ki, eğer şeddeli "lamlar" ve "mim-
  ler" ikişer sayılsa BUNDAN BİR ASIR SONRA ZULÜMATI
  DAĞITACAK ZATLAR İSE, HAZRET-İ MEHDİ'NİN ŞA-
  KİRTLERİ OLABİLİR."
  5-) BU ZAMANDA ÖYLE FEVKALÂDE
  HÂKİM CEREYANLAR VAR Kİ, HERŞEYİ KENDİ HESA-
  BINA ALDIĞI İÇİN, FARAZA HAKİKİ BEKLENİLEN VE BİR ASIR SONRA GELECEK O ZAT dahi bu zamanda gelse, harekâtını o cereyanlara kaptırmamak için siyaset âlemindeki vaziyetten feragat edecek ve hedefini değiştirecek diye tahmin ediyorum.

  YanıtlaSil
 14. 6-) YETMİŞ BİRDE FECR-İ SADIK BAŞLADI VEYA BAŞLAYACAK. EĞER BU, FECR-İ KAZİB DE OLSA, OTUZKIRK SENE SONRA FECR-İ SADIK ÇIKACAK..." (Hutbe-i Şamiye, s. 23)
  7-)"...Evet ŞİMDİ OLMASA DA 30-40 SENE SONRA fen ve hakiki marifet ve medeniyetin mehasini o üç kuvveti tam teçhiz edip, cihazatını verip o dokuz manileri mağlup edip dağıtmak için taharri-i hakikat meyelanını ve insaf ve muhabbet-i insaniyeyi o dokuz düşman taifesinin cephesine göndermiş, inşaAllah YARIM ASIR SONRA onları darmadağın edecek." (Hutbe-i Şamiye, s. 25)
  8-) TÂ AHİR ZAMANDA,
  HAYATIN GENİŞ DAİRESİNDE, ASIL SAHİPLERİ, YANİ
  MEHDÎ VE ŞAKİRTLERİ CENAB-I HAKKIN İZNİYLE GE-
  LİR, O DAİREYİ GENİŞLETTİRİR VE O TOHUMLAR SÜM-
  BÜLLENİR. BİZLER DE KABRİMİZDE SEYREDİP
  ALLAH'A ŞÜKREDERİZ. (Kastamonu Lahikası, Sayfa 72,
  Tarihçe-i Hayat, Sayfa 258, Hizmet Rehberi, Sayfa 267, Sikke-
  i Tasdik-i Gaybi, Sayfa 153)
  9-) İmam-ı Rabbânî gibi bazı kudsî muhakkikler demişler
  ki: Âhirzamanda ilm-i kelâmı, yani ehl-i hak mezhebi olan me-
  sâil-i imaniye-i kelâmiyeyi, birisi öyle bir surette beyan edecek
  ki, umum ehl-i keşif ve tarikatın fevkinde, o nurların neşrine se-
  bebiyet verecektir. Hattâ İmam-ı Rabbânî kendisini o şahıs gibi
  görmüştür.
  Senin şu âciz ve fakir ve hiç ender hiç olan kardeşin, bin derece haddimin fevkinde olarak, kendimi o gelecek adam
  olduğumu iddia edemem, hiçbir cihette liyakatim yoktur.
  FAKAT O İLERİDE GELECEK ACİP ŞAHSIN BİR HİZMET-
  KÂRI VE ONA YER HAZIR EDECEK BİR DÜMDÂRI VE O
  BÜYÜK KUMANDANIN PÎŞDÂR BİR NEFERİ OLDUĞU-
  MU ZANNEDİYORUM. Ve ondadır ki, sen de yazılan şeyler-
  den o acip kokusunu aldın. (Barla Lahikası, sf. 162)
  10-) Bazı ayat-i kerime ve hadis-i şerife AHİR ZAMANDA GE-
  LECEK bir müceddid-i ekberi mana-yı işari ile haber veriyor-
  lar. Fakat O GELECEK ZATIN ve cemiyetinin üç vazifesin-
  den en ehemmiyetlisi olan ve zahiren en küçüğü görünen
  imanı kurtarmak ve hakaik-i imaniyeyi güneş gibi göstermek
  vazifesini Risale-i Nur ve şakirdlerinin şahs-ı manevisi tam
  yaptıklarından; O GELECEK ZATA DAİR HABERLERİ VE
  İŞARETLERİ, RİSALE-İ NUR'UN ŞAHS-I MANEVİSİNE
  HATTA BAZEN TERCÜMANINA DA TATBİKE ÇALIŞ-
  MIŞLAR VE ŞERİATI İHYA VE HİLAFETİ TATBİK OLAN
  ÇOK GENİŞ DAİREDE HÜKMEDEN BU İKİ MÜHİM VA-
  ZİFESİNİ NAZARA ALMAMIŞLAR.

  YanıtlaSil
 15. 11-) ÜMMETİN BEKLEDİĞİ, AHİR ZAMANDA GELECEK
  ZATIN ÜÇ VAZİFESİNDEN EN MÜHİMMİ VE EN BÜYÜ-
  ĞÜ VE EN KIYMETDARI OLAN İMAN-I TAHKİKİYİ
  NEŞR VE EHL-İ İMANI DALALETTEN KURTARMAK Cİ-
  HETİYLE (YÖNÜYLE), o en ehemmiyetli vazifeyi aynen bite-
  mâmihâ Risâle-i Nur'da görmüşler. İmam-ı Ali ve Gavs-ı âzam
  ve Osman-ı Hâlidî gibi zatlar, bu nokta içindir ki, o gelecek za-
  tın makamını Risâle-i Nur'un şahs-ı mânevîsinde keşfen gör-
  müşler gibi işaret etmişler. Bazan da o şahs-ı mânevîyi bir hâ-
  dimine vermişler, o hâdime mültefitane bakmışlar. BU HAKİ-
  KATTEN ANLAŞILIYOR Kİ, SONRA GELECEK O MÜBA-
  REK ZAT, RİSÂLE-İ NUR'U BİR PROGRAMI OLARAK NE-
  ŞİR VE TATBİK EDECEK'.
  12-) O zatın ikinci vazifesi, şeriatı icra ve tatbik etmektedir.
  Birinci vazife, maddî kuvvetle değil, belki kuvvetli itikad ve
  ihlâs ve sadakatle olduğu halde, bu ikinci vazife gayet büyük
  maddî bir kuvvet ve hakimiyet lâzım ki, o ikinci vazife tatbik
  edilebilsin.
  O zatın üçüncü vazifesi, hilâfet-i İslâmiyeyi ittihad-ı
  İslâma bina ederek, İsevî ruhanîleriyle ittifak edip din-i
  İslâma hizmet etmektir. Bu vazife, pek büyük bir saltanat ve
  kuvvet ve milyonlar fedakârlarla tatbik edilebilir. Birinci va-
  zife, o iki vazifeden üç-dört derece daha ziyade kıymettardır.
  Fakat o ikinci, üçüncü vazifeler pek parlak ve çok geniş bir
  dairede ve şaşaalı bir tarzda olduğundan, umumun ve avâ-
  mın nazarında daha ehemmiyetli görünüyorlar. İşte o has
  Nurcular ve bir kısmı evliya olan o kardeşlerimizin tâbire ve te-
  vile muhtaç fikirlerini ortaya atmak, ehl-i dünyayı ve ehl-i si-
  yaseti telâşe verir ve vermiş; hücumlarına vesile olur. Çünkü,
  birinci vazifenin hakikatini ve kıymetini göremiyorlar; öteki ci-
  hetlere hamlederler.
  13-) Elhasıl: O GELECEK ZATIN İSMİNİ VERMEK, üç vazifesi birden hatıra geliyor; yanlış olur. Hem hiçbir şeye âlet olmayan nurdaki ihlâs zedelenir, avâm-ı mü'minîn nazarında hakikatlerin kuvveti bir derece noksanlaşır. Yakîniyet-i bürhaniye dahi, kazâyâ-yı makbûledeki zann-ı galibe inkılâp eder; daha muannid dalâlete ve mütemerrid zındıkaya tam galebesi, mütehayyir ehl-i imanda görünmemeye başlar. Ehl-i siyaset evhama ve bir kısım hocalar itiraza başlar. Onun için, Nurlara o ismi vermek münasip görülmüyor. Belki "Müceddiddir, onun pişdarıdır" denilebilir. Umum kardeşlerimize binler selâm. (Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 9-11)
  14-)Ümmetin beklediği, ahirzamanda gelecek zatın üç vazife-
  sinden en mühimi ve en büyüğü ve en kıymettarı olan îman-ı
  tahkîkiyi neşr ve ehl-i îmanı dalaletten kurtarmak cihetiyle, o
  en ehemmiyetli vazifeyi aynen bitemamiha Risale-i Nur'da gör-
  müşler. İmam-ı Ali ve Gavs-ı a'zam ve Osman-ı Halidî gibi zat-
  lar bu nokta içindir ki, o gelecek zatın makamını Risale-i
  Nur'un şahs-ı manevîsinde keşfen görmüşler gibi işaret etmiş-
  ler. Bazan da o şahs-ı manevîyi bir hadimine vermişler, o hadi-
  me mültefitane bakmışlar. BU HAKİKATTEN ANLAŞILI-
  YOR Kİ; SONRA GELECEK O MÜBAREK ZAT, RİSALE-İ NUR'U BİR PROGRAMI OLARAK NEŞR VE TATBİK EDECEK. (Beyanat ve Tenvirler, Sayfa 310)
  15-) Beşinci Sebep: Çok zaman evvel bir ehl-i velâyetten işit-
  tim ki: O zat, eski velîlerin gaybî işaretlerinden istihraç etmiş ve
  kanaati gelmiş ki, "Şark tarafından bir nur zuhur edecek,
  bid'alar zulümâtını dağıtacak." Ben böyle bir nurun zuhuru-
  na çok intizar ettim ve ediyorum. FAKAT ÇİÇEKLER BA-
  HARDA GELİR. ÖYLE KUDSÎ ÇİÇEKLERE ZEMİN HAZIR
  ETMEK LÂZIM GELİR. VE ANLADIK Kİ, BU HİZMETİ- MİZLE O NURANÎ ZATLARA ZEMİN İHZAR EDİYORUZ.
  Madem kendimize ait değil; elbette, Sözler namındaki nurlara
  ait olan inâyât-ı İlâhiyeyi beyan etmekte medar-i fahir ve gurur
  olamaz; belki medar-ı hamd ve şükür ve tahdis-i nimet olur.
  (Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 189) (Barla Lahikası, 28.
  Mektuptan 7. Risale Olan 7. Mesele)

  YanıtlaSil
 16. 16-) Elcevap: Cenab-ı Hakk; kemal-i rahmetinden, şeriat-i
  İslamiyetin edebiyetine bir eser-i himayet olarak, her bir fe-
  sad-ı ümmet zamanında bir muslih veya bir müceddit veya
  bir halife-i zişan veya bir kutb-u a'zam veya bir mürşid'i ek-
  mel veyahut bir nevi Mehdi hükmünde mübaret zatları gön-
  dermiş; fesadı izale edip, milleti ıslah etmiş; Din-i Ahmediye
  (A.S.M) muhafaza etmiş. Madem adeti öyle cereyan ediyor,
  AHİR ZAMANIN EN BÜYÜK FESADI ZAMANINDA, EL-
  BETTE EN BÜYÜK BİR MÜÇTEHİD, HEM EN BÜYÜK BİR
  MÜCEDDİD, HEM HAKİM, HEM MEHDİ, HEM MÜRŞİD,
  HEM KUTB-U AZAM OLARAK BİR ZAT-İ NURANİYİ
  GÖNDERECEK VE O ZAT DA, EHL-İ BEYT-İ NEBEVİDEN
  OLACAKTIR. CENAB-I HAKK, BİR DAKİKA ZARFINDA
  BEYN-ES-SEMA VEL-ARZ ALEMİNİ BULUTLARLA DOL-
  DURUP BOŞALTTIĞI GİBİ, BİR SANİYEDE DENİZİN FIR-
  TINALARINI TESKİN EDER VE BAHAR İÇİNDE BİR SA-
  ATTE YAZ MEVSİMİNİN NÜMUNESİNİ VE YAZDA BİR
  SAATTE KIŞ FIRTINASINI İCAD EDEN KADİR-İ ZÜLCE-
  LAL; MEHDİ İLE DE, ALEM-İ İSLAM'IN ZULÜMATINI
  DAĞITABİLİR. VE VA'DETMİŞTİR, VA'DİNİ ELBETTE
  YAPACAKTIR.
  17-) BÖYLE BİR CEMAAT-İ AZÎME İÇİNDEKİ MUKADDES KUVVETİ TEHYİÇ EDECEK VE UYANDIRACAK HÂDİSÂT-I AZÎME VÜCUDA GELİYOR. ELBETTE O KUVVET-İ AZÎMEDEKİ BİR HAMİYET-İ ÂLİYE FEVERAN EDECEK VE HAZRET-İ MEHDÎ BAŞINA GEÇİP TARİK-İ HAK VE HAKİKATE SEVK EDECEK. BÖYLE OLMAK VE BÖYLE OLMASINI, BU KIŞTAN SONRA BAHARIN GELMESİ GİBİ, ÂDETULLAHTAN VE RAHMET-İ İLÂHİYEDEN BEKLERİZ VE BEKLEMEKTE HAKLIYIZ.
  18-)Mehdî'nin üç vazifesi Nurun ehemmiyetli ve çok hayırlı bir şakirdi, çokların namına benden sordu ki: "Nurun halis ve eh(emmiyetli bir kısım şakirdleri, pek musırrane olarak ahirzamanda gelen al-i Beytin büyük bir mürşidi seni zannediyorlar ve o kadar çekindiğin halde onlar ısrar ediyorlar.
  Sen de bu kadar musırrane onların fikirlerini kabul etmiyorsun, çekiniyorsun. Elbette onların elinde bir hakikat ve kat'î bir hüccet var ve sen de bir hikmet ve hakikata binaen onlara muvafakat etmiyorsun. Bu ise bir tezattır, her halde hallini istiyoruz." Ben de bu zatın temsil ettiği çok mesaillere cevaben derim ki: O has Nurcuların ellerinde bir hakikat var. Fakat iki cihette bir tabir ve te'vil lazım.
  Birincisi: ÇOK DEFA MEKTUPLARIMDA İŞARET ETTİĞİM GİBİ, MEHDÎ AL-İ RESÛLÜN TEMSİL ETTİĞİ KUDSÎ CEMAATİNİN ŞAHS-I MANEVÎSİNİN ÜÇ VAZİFESİ VAR. EĞER ÇABUK KIYAMET KOPMAZSA VE BEŞER BÜTÜN BÜTÜN YOLDAN ÇIKMAZSA, O VAZİFELERİ ONUN CEMİYETİ VE SEYYİDLER CEMAATİ YAPACAĞINI RAHMET-İ İLAHİYEDEN BEKLİYORUZ. VE ONUN ÜÇ BÜYÜK VAZİFESİ OLACAK:
  Birincisi: Fen ve felsefenin tasallutiyle ve maddiyyun ve
  tabiiyyun taunu beşer içine intişar etmesiyle, her şeyden ev-
  vel felsefeyi ve maddiyyûn fikrini tam susturacak bir tarzda
  îmanı kurtarmaktır. Ehl-i îmanı dalaletten muhafaza etmek
  ve bu vazife hem dünya, hem herşeyi bırakmakla, çok zaman
  tetkikat ile meşguliyeti iktiza ettiğinden, Hazret-i Mehdî'nin,
  o vazifesini bizzat kendisi görmeye vakit ve hal müsaade
  edemez. Çünkü hilafet-i Muhammediye (a.s.m.) cihetindeki saltanatı, onun ile iştigale vakit bırakmıyor. HERHALDE O
  VAZİFEYİ ONDAN EVVEL BİR TAİFE BİR CİHETTE GÖ-
  RECEK. O ZAT, O TAİFENİN UZUN TETKİKATI İLE YAZ-
  DIKLARI ESERİ KENDİNE HAZIR BİR PROĞRAM YAPA-
  CAK, ONUN İLE O BİRİNCİ VAZİFEYİ TAM YAPMIŞ
  OLACAK. BU VAZİFENİN İSTİNAD ETTİĞİ KUVVET VE
  MANEVÎ ORDUSU, YALNIZ İHLAS VE SADAKAT VE TE-
  SANÜD SIFATLARINA TAM SAHİP OLAN BİR KISIM ŞA-
  KİRDLERDİR. NE KADAR DA AZ OLSALAR, MANEN BİR
  ORDU KADAR KUVVETLİ VE KIYMETLİ SAYILIRLAR.

  YanıtlaSil
 17. İkinci vazifesi: HİLAFET-İ MUHAMMEDİYE (A.S.M.) ÜNVANI İLE ŞEAİR-İ İSLAMİYEYİ İHYA ETMEKTİR. ALEM-İ İSLAMIN VAHDETİNİ NOKTA-İ İSTİNAD EDİP, BEŞERİYETİ MADDÎ VE MANEVÎ TEHLİKELERDEN VE GADAB-I İLAHÎDEN KURTARMAKTIR. BU VAZİFENİN, NOKTA-İ İSTİNADI VE HADİMLERİ, MİLYONLARLA EFRADI BULUNAN ORDULAR LAZIMDIR.
  Üçüncü vazifesi: İNKILABAT-I ZAMANİYE İLE ÇOK AHKAM-I KUR'ANİYENİN ZEDELENMESİYLE VE ŞERİAT-I MUHAMMEDÎYENİN (A.S.M.) KANUNLARI BİR DERECE TATİLE UĞRAMASIYLA O ZAT, BÜTÜN EHL-İ ÎMANIN MANEVÎ YARDIMLARIYLA VE İTTİHAD-I İSLAMIN MUAVENETİYLE VE BÜTÜN ULEMA VE EVLİYANIN VE BİLHASSA AL-İ BEYTİN NESLİNDEN HER ASIRDA KUVVETLİ VE KESRETLİ BULUNAN MİLYONLAR FEDAKAR SEYYİDLERİN İLTİHAKLARIYLA O VAZİFE-İ UZMAYI YAPMAYA ÇALIŞIR.
  Şimdi hakikat-ı hal böyle olduğu halde, en birinci vazi-
  fesi ve en yüksek mesleği olan îmanı kurtarmak ve îmanı,
  tahkikî bir surette umuma ders vermek, hatta avamın da îma-
  nını tahkikî yapmak vazifesi ise, manen ve hakikaten hida-
  yet edici, irşad edici manasının tam sarahatını ifade ettiği için,
  Nur Şakirtleri bu vazifeyi tamamıyla Risale-i Nur'da gördükle-
  rinden, ikinci ve üçüncü vazifeler buna nisbeten ikinci ve üçün-
  cü derecededir, diye Risale-i Nur'un şahs-ı manevîsini haklı
  olarak bir nevi Mehdî telakki ediyorlar. O şahs-ı manevînin de
  bir mümessili, Nur Şakirdlerinin tesanüdünden gelen bir şahs-
  ı manevîsi ve o şahs-ı manevîde bir nevi mümessili olan bîçare
  tercümanını zannettiklerinden, bazan o ismi ona da veriyorlar.
  Gerçi bu, bir iltibas ve bir sehivdir, fakat onlar onda mes'ul de-
  ğiller. Çünkü ziyade hüsn-ü zan, eskidenberi cereyan ediyor ve
  itiraz edilmez. Ben de o kardeşlerimin pek ziyade hüsn-ü zan-
  larını bir nevi dua ve bir temennî ve Nur Talebelerinin kemal-
  i itikadlarının bir tereşşuhu gördüğümden onlara çok ilişmez-
  dim. Hatta eski evliyanın bir kısmı, keramet-i gaybiyelerinden
  Risale-i Nur'u aynı o ahirzamanın hidayet edicisi olduğu, diye
  keşifleri bu tahkikat ile te'vili anlaşılır. Demek iki noktada bir il-
  tibas var, te'vil lazımdır.
  Birincisi: AHİRDEKİ İKİ VAZİFE, GERÇİ HAKİKAT
  NOKTASINDA BİRİNCİ VAZİFE DERECESİNDE DEĞİL-
  LER, fakat hilafet-i Muhammediye (a.s.m.) ve ittihad-ı İslam or-
  dularıyla zemin yüzünde saltanat-ı İslamiyeyi sürmek cihetin-
  de herkeste, hususan avamda, hususan ehl-i siyasette, hususan
  bu asrın efkarında o birinci vazifeden bin derece geniş görünü-
  yor; ve bu isim bir adama verildiği vakit, bu iki vazife hatıra ge-
  liyor; siyaset manasını ihsas eder; belki de bir hodfüruşluk ma-
  nasını hatıra getirir; belki bir şan, şeref ve makamperestlik ve
  şöhretperestlik arzularını gösterir. Ve eskidenberi ve şimdi de
  çok safdil ve makamperest zatlar "Mehdî olacağım," diye dava
  ederler. GERÇİ HER ASIRDA HİDAYET EDİCİ BİR NEVİ
  MEHDÎ VE MÜCEDDİD GELİYOR VE GELMİŞ, FAKAT
  HERBİRİ ÜÇ VAZİFELERDEN BİRİSİNİ BİR CİHETTE
  YAPMASI İTİBARİYLE, AHİRZAMANIN BÜYÜK MEHDÎ-
  Sİ ÜNVANINI ALMAMIŞLAR.
  19-) Hem mahkemede Denizli ehl-i vukufu, bazı şakirtlerin bu
  îtikadlarına göre, bana karşı demişler ki: "Eğer Mehdilik dava
  etse, bütün şakirdleri kabul edecekler." Ben de onlara demiş-
  tim: "BEN, KENDİMİ SEYYİD BİLEMİYORUM. BU ZA-
  MANDA NESİLLER BİLİNMİYOR. HALBUKİ AHİRZA-
  MANIN O BÜYÜK ŞAHSI, ÂL-İ BEYTTEN OLACAKTIR.
  Gerçi manen ben Hazret-i Ali'nin (r.a.) bir veled-i manevîsi
  hükmünde ondan hakikat dersini aldım ve Âl-i Muhammed
  Aleyhisselam bir manada hakikî Nur Şakirdlerine şamil olma-
  sından, ben de Âl-i Beytten sayılabildim; fakat bu zaman şahs-
  ı manevî zamanı olmasından ve Nurun mesleğinde hiçbir ci-
  hette benlik ve şahsiyet ve şahsî makamları arzu etmek ve şan
  şeref kazanmak olmaz; ve sırr-ı ihlasa tam muhalif olmasından,
  Cenab-ı Hakka hadsiz şükür ediyorum ki, beni kendime be-
  ğendirmemesinden, ben öyle şahsî ve haddimden hadsiz dere-
  ce fazla makamata gözümü dikmem ve Nurdaki ihlası bozma-
  mak için, uhrevî makamat dahi bana verilse, bırakmaya kendi-
  mi mecbur biliyorum" dedim. O ehl-i vukuf sustu. (Emirdağ
  Lahikası-I, ss. 231-233)

  YanıtlaSil
 18. 20-) Şimdi Mehdi gibi eşhasın (şahısların) hakkındaki riva-
  yatın (rivayetlerin) ihtilafatı (uyuşmazlıkları) ve sırrı şudur
  ki: Ehadîsi tefsir edenler, metn-i ehadîsi (hadisin tam metni-
  ni) tefsirlerine ve istinbatlarına (Müçtehid veya büyük bir âli-
  min gizli bir manayı içtihad ile meydana çıkarması) tatbik et-
  mişler. Meselâ: Merkez-i saltanat o vakit Şam'da veya
  Medine'de olduğundan, vukuat-ı Mehdiye veya Süfyaniyeyi
  Hz. (Mehdi (a.s.) ve Süfyan hadiselerini) merkez-i saltanat ci-
  varında olan Basra, Kûfe, Şam gibi yerlerde tasavvur ederek
  öyle tefsir etmişler. Hem de o eşhasın şahs-ı manevîsine veya
  temsil ettikleri cemaate ait âsâr-ı azîmeyi (büyük eserleri) o
  eşhasın (şahısların) zâtlarında tasavvur ederek öyle tefsir et-
  mişler ki, o eşhas-ı hârika çıktıkları vakit bütün halk onları
  tanıyacak gibi bir şekil vermişler. Halbuki demiştik: Bu dün-
  ya tecrübe meydanıdır. Akla kapı açılır, fakat ihtiyarı elinden
  alınmaz. Öyle ise o eşhas (şahıslar), hattâ o müdhiş Deccal da-
  hi çıktığı zaman çokları, hattâ kendisi de bidayeten (başlan-
  gıçta) Deccal olduğunu bilmez. Belki nur-u imanın dikkatiy-
  le, o eşhas-ı âhirzaman (Ahir Zaman şahısları) tanınabilir.
  (Sözler, s. 318)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ŞUAYB BİN SALİH eLinize SağLıK kardeş

   Sil
  2. Nefsi nin HayaL VE vehmine Zan ına göre yorum yapanLara RisaL e nurdan GüzeL Bİ Cevap RisaLe nurdan Anlatım lar Aleni ve ACIK seçik Bediu zaman (rahmettullah) kendisinin BÜYÜK CIKACAK OLAN MEHDİ aLehiselam a zemin hazırladıgını bildirmiş dir ve zamnında yaşıyan Bir cok ebdaL kutub gavsu Azam evliyalarda ne ile görevlilerse oNlarda Mehdi Alehiselam zemin hazırlamışlar devirlerinde ki Osman Lı nın cökmesi ile ümmeti zındıklık Akımlarına KARŞI İMAN üzere Yaşamaları için cok hayret sarf etmişlerdir Allah hepsinden RAZI olsun Allah himmet feyz ve bereketlerinden dualarından Müslümanları faydalandırsın (AmiN)

   Sil
  3. Hakan Aydemir, kahve dövücüsünün hık deyiciliğini yapma.
   O zat şahs-ı manevidir. Bediüzzaman onu anlatmaya çalışıyor. Niçin Bediüzzaman gibi bir alleminin sözüne inanmayıp, yazdıkarını yanlış anlayıp hüküm veriyorsunz. O şahs-ı manevidir diyor.Risale-i Nur'a göre kim bir insan veya adam beklerse onun iz'an ve aklıdan nasibi yoktur. Bin Salih de size onu anlatmaya çalışıyor ama o anlatamadı siz de anlayacak görüş de yok.

   Bediüzzaman benin Türkçem bu zamanın (yani Süfyan taifesinin uydurduğu ) türkçesine uymaz, eserlerimi dikkat ve teenni ile okuyun der. Diyor ki Bediüzzaman:

   “Şahıs ne kadar dahî, hatta yüz dahî derecesinde olsa, bir cemaatin mümessili olmazsa, bir cemaatin şahs-ı mânevîsini temsil etmezse; muhalif bir cemaatin şahs-ı mânevîsine karşı mağluptur.”

   “Zaman ispat etti ki, o adam, adam değil, Risale-i Nur'dur. Belki ehl-i keşif Risale-i Nur'u ehemmiyetsiz olan tercümanı ve nâşiri suretinde—keşiflerinde—müşahede etmişler; ‘bir adam’ demişler.”

   Sil
  4. ABDULRHİM COKGUNGÖR ADIM HAKDAN_Risale Nur kimsenin tekeLinde degildir ümmetin MALIDIR ___ O kadar acık ve seçik yazmışken Bediu zaman (rahmettullah) bırakında buna okuyucu Arkadaşalr karar versin sizin gibi ŞAŞI YORUM YAPANLARDAN DEGİLİM RİSALE NUR NE DİYOSA ODUR DAHA COK HAKİKAT LER VAR ASIl ARABCA OSMANLICA RİSALELERİ İÇLERİNDEN MAKASLAMA YAPILDIKLARINI DAHA PAYLAŞMADIM Riale nuru kendinize göre yorumlamanız hatadır YOL yakınken bu SAPKIN BOZUK İTİKATAN VAZGEÇİNİZ ÜSTAZ BEDİU ZAMANDAN (HAŞA DAHAMI BÜYÜKSÜNÜZ DE YORUM YAPIYOSUNUZ...ALENİ A ÇIK SEÇİK YAZMIŞ... YAZDIKLARINA SİZ Mİ İYİ BİLİYONUZ YOKSA ÜSTAZ BEDİU ZAMAN SAİDİ NURSİMİ RAHMETTULLAH Mİ?? İSTERSENİZ SİZLE FAZLA KARŞILIKLI YAZMASAK LAFINIZI SÖZÜNÜZÜ BEK BİLMİYOSUNUZ BEN BİLGİMİ RİSALEDEN PAYLAŞIYOM SİZ YORUMLARINIZA DEVAM EDEBİLİRSİNİZ SİİZN TERCİHİNİZ SAYGILAR

   Sil
  5. H. Aydemir'e
   Risale-i Nur Türkçe’dir. Eski Said’e ait 2-3 eseri Arapça ama Risale-i Nur’un tamamı Türkçedir. Lozan taifesinin eğip büktüğü, aslından saptırılmış Türkçe ile değil. 1000 yıllık Türkçe ile. Özbeöz Türkçe’dir. Hiç içinde uydurukça Türkçe yoktur. Arapça asıl olan kelimeler de Türkçeleşmiş olanlardır ve Türkçe olmuştur. Osmanlıca Arapça diye kıvırtma. Bir de Kur’andan aldığı ıstılahlar var. Onlar da Kur’anca’dır.

   Tekrar ediyorum sana yerini de gösteriyorum. Mehdi bir şahs-ı manevidir. Bir hidayet cereyanıdır. Keşfiyat onu şahıs olarak görmüş ama o bir şahs-ı manevidir. Özü esası da Kur’andan’dan tereşşüh etmiş Risale-i Nur’dur. Şimdi Şualar’dan Yedincisi’nde haşiye ile not düşerek diyor ki:“Zaman ispat etti ki, o adam, adam değil (yani Mehdi), Risale-i Nur'dur. Belki ehl-i keşif Risale-i Nur'u ehemmiyetsiz olan tercümanı ve nâşiri suretinde (keşiflerinde) müşahede etmişler; ‘bir adam’ demişler.”

   Başka sözlerini de veriyorum:“Şimdi hakikat-i hal böyle olduğu halde, en birinci vazifesi ve en yüksek mesleği olan îmanı kurtarmak ve îmanı, tahkikî bir surette umuma ders vermek, hatta avamın da îmanını tahkiki yapmak vazifesi ise, mânen ve hakikaten hidayet edici, irşad edici mânâsının tam sarahatini ifade ettiği için, Nur Şakirdleri bu vazifeyi tamamıyla Risale-i Nur'da gördüklerinden, ikinci ve üçüncü vazifeler buna nisbeten ikinci ve üçüncü derecededir diye, Risale-i Nur'un şahs-ı mânevîsini haklı olarak bir nevi Mehdî telakkì ediyorlar. O şahs-ı mânevînin de bir mümessili, Nur Şakirdlerinin tesanüdünden gelen bir şahs-ı mânevîsi ve o şahs-ı mânevîde bir nevi mümessili olan bîçâre tercümanını zannettiklerinden, bazan o ismi ona da veriyorlar.” (Emirdağ Lâhikası,)

   “Hem bu üç vezâifi (îman, hayat, şeriat) birden bir şahısta yahut cemaatte bu zamanda bulunması ve mükemmel olması ve birbirini cerh etmemesi pek uzak, âdetâ kàbil görülmüyor. Âl-i Beyt-i Nebevînin (a.s.m.) cemaat-i nûraniyesini temsil eden Hz. Mehdî'de ve cemaatindeki şahs-ı mânevîde ancak içtimâ edebilir.” (Kastamonu Lahikası)


   “Şahıs ne kadar dahî, hatta yüz dahî derecesinde olsa, bir cemaatin mümessili olmazsa, bir cemaatin şahs-ı mânevîsini temsil etmezse; muhalif bir cemaatin şahs-ı mânevîsine karşı mağluptur.” (Mektûbât,)


   Ayrıca “Doğudan bir nur çıkacak, birisi gelecek” diye verilen birisinin adama değil, yani insan değil, yani şahıs değil “Asırlardan beri beklenilen ve muntazır kalınan zât, Risale-i Nur imiş.” (Barla Lâhikası) “Bu zaman, şahs-ı mânevî zamanı olduğu için, böyle büyük ve bakì hakikatler, fânî ve sukùt edebilir şahsiyetlere binâ edilmez.” (Sikke-i tasdik-i Gaybî)
   Barla Lahikası’nda (66) yer alan mektubunda “Risale-i Nur, şu zamanın bir mehdîsi ve müceddidir.” der.


   “İşte Nur Talebeleri bu vazifeyi tamamıyla Risale-i Nur'da gördüklerinden, ‘İkinci ve üçüncü vazifeler buna nisbeten ikinci ve üçüncü derecedir’ diye, Risale-i Nur'un şahs-ı mânevîsini haklı olarak bir nevi mehdî telakkì etmişler.” (Emirdağ Lahikası)“Bu zaman şahs-ı mânevî zamanı olmasından ve Nur'un mesleğinde hiçbir cihette benlik ve şahsiyet ve şahsî makamları arzu etmek ve şan ve şeref kazanmak olmaz; ve sırr-ı ihlasa tam muhalif olmasından, Cenab-ı Hakka hadsiz şükür ediyorum ki, beni kendime beğendirmemesinden, ben öyle şahsî ve haddimden hadsiz derece fazla makàmâta gözümü dikmem ve Nur'daki ihlası bozmamak için, uhrevî makàmât dahi verilse, bırakmağa kendimi mecbur biliyorum.” (Emirdağ Lahikası)

   Daha yazayım mı?

   Sil
  6. Bediüzzaman nedense bazı şeyleri aşırı ilhamla söylemiş, Hz. Mehdi AS haşa nur cemmatine mi bağlı olacak da Kur-an'ı Kerim ve Sünneti Seniyye varken Risale-i Nur'u ne diye kendine program yapsın! İkinci olarak; Mehdi'nin şakirtleri değil mücahidleri olacak.

   Sil
  7. Ahirzaman'a

   Bediüzzman’ı bir tarafa bırakalım. Vazifeli bütün veliler, kutuplar, gavslar ilham-ı ilahi ile hizmet ederler. Öyle ki kerametleri bile kendilerinden değil Allah’tandır. Hatta bazıları buna mazhar olunca çok utanırlarmış. Bazı veliler terüddüde düştükleri Hadisler konusunda manevi alemde Hz. Peygambere danışırlarmış.

   Sona daimi hayatıymış gibi hizmet gören aktablar var. Onlar bu dinin vazifedarları ile bizzat ilgilenir ve yardım ederler. Bu meyanda Bediüzzaman’ın da böyle bir şeye rüyada bir hitabe bölümünde açıklanır. Manevi bir Meclis’te sorgulanır.

   Bediüzzaman ilim sahibi olmuş, Kur’an’ın bazı ayetlerin hakikatlerine mazhar olmuş ve onları ifade etmiş. Diyor ki ben asmanın odunuyum. Risale-i Nur üzümü. Önemli olan üzüm. Yani Kur’an’ın meyvaları. Bu zamanda imana gelecek tahribat ve terüddüte karşı bir hizmet tarzı benimsemiş ve bunun ehl-i imana sunmuş. Öyle ki hem kendi talebelerini hem başkalarını aynı makamda muhatap almış. Tabi isteyenlere.

   Ahir zamanın hizmetinin şahs-ı manevi olma sırrı bütün meslek ve meşreplerin iman hizmetinden sonra el birliği içindir. Bundan sonrası bütün cemaatler kardeşçesine yürütecekler. Birinin faikiyeti sözkonusu değil. Çünkü ücreti verecek olan Allah'tır. Onun için bütün ehl-i iman ve İslam hatta her şeyden önce Al-i Beyte ait bu vazifenin belli bir şuurla olmasını sistematize etmiş.

   Ve bir ölçü koymuş herkes benim mesleğim güzeldir haktır diyebilecek, ama tek haktır diyemeyecek. Bu meslekler arasındaki ittihad için lazım-ı evveldir.. Sonra hizmet Kur’an ve sünnet ölçülerinde olacak. Sizin buna katılıp katılmamanız mecburi değil. Siz ne imkan ve ilme sahipseniz onunla katkınız olacak. Ama ahır zamanın bir vazifesi iman konusunda Risale-i Nur ihtisaslaşmış. Bu konuda fetva ona attir. Münazaa ve münakaşa medar-ı olmamak kaydıyla ona uymak zorunda değilsiniz. Ama takdir etmek uhuvvet ve ihlas gereğidir. Karşı taraf da sizi kardeş bilecek. Unutmayın dinde zorlama yoktur.

   Sil
  8. Abdurrahim Çokgüngör kardeş, eğer sana göre Kur'an ve Sünnet Risale-i Nur ve iman konusunda ihtisaslaşmış diyorsan ben halife ya da müceddid veya alim olmadığım için sana hüküm vermeye veya fetva vermeye hakkım yok. Takdir edilmesi ise uhuvvet ve ihlas gereği değil, yanlış olarak algılanan muhteviyatlarının tam olarak çözümlenerek esasında hangi temayı anlatmak istediğidir. Onun için bu konularda kesin yorumlar yapmaktan hep kaçınırım. Ayrıca bir kişi dinde kısasları tam olarak bildiğin sürece karşı taraf müslümansa zorlama vardır, gayrimüslimse fitne çıkarmadığı sürece zorlama yoktur, ancak uyarı vardır.

   Sil
  9. Dini-i mübin mensupları çeşitli hakikatler muvacehesinde ve dinin teşvikiyle bir araya gelir cemaatleşir. Bu ihtiyaçtandır ve ayrıca iki kişi bir araya gelince biri imamet için öne geçirilir. Hizmetler de böyledir. Ahir zamanın bütün hizmeti bir kişinin veya cemaatin veya grubun değil hepsinin üzerinedir. Hepsi de haktır. Ayrıca herkesi imkanı nisbetinde çalışır.

   Burada ortaya çıkan mesele müttehid olmak. Yani bütün dini meslek ve meşrepler yani cemaat ve gruplar kendi kulvarında ama cadde-i Kübra İslamiye’nin caddesinde. Burada yardımlaşma ve birbirini kollama essastır. Risale-i Nur iman konusunda ihtisaslaşıyor. Onun özelliği o. Diğer cemaat hayırda ve yardımda, diğeri tasavvufi yolda, bir başkası tefsirde, bir başkası Kur’an öğretmede. Her mütehassıs grup kendi alanının mümessili olarak imamet ediyor. Hüküm de ona ait olması ihtisası gereğidir. Uymayabilirsinz ama onu inkar gerekmez. 4 Mezhep var. Bir bayram sabahı aynı camide önce Şafiler sonra Hanefiler namaz kılıyor. Cami aynı, imam aynı. Ama herkes mezhebine göre bayramı karşılıyor. Bunun böyle olmasını disipline edip organize eden ise Müftüdür diyelim. Bir sakınca yok değil mi?

   Bu zamanın cihadı silahla değil manevidir. İslam’ın manevi değerlerle hakimiyeti söz konusudur. Medeni insana galebe zorla değil ikna ve inandırma ile. Burada imanın esasları önem kazanıyor. Çünkü deccalizm ve süfyanizm dinsiz felsefenin ifsadıyla inkar ettiriyor. Türkiye’de din neredeyse vicdanlarda bile kalmamıştı. Ama herkes kendi alanında gelişip diğeriyle ittihad etmesi sonucu zorlular aşıldı, deccalist hakimiyet sona erdirildi. Bir maziye bakın sonra bugün ve halimize ham edelim.

   Sil
 19. Bin tane Salih’e

  (DOSTLAR HZ. MEHDİNİN ÇIKIŞ ZAMANI VASFI VE VAZİFELERİ İLE İLGİLİ GELİN HEP BİRLİKTE BEDİUZZAMAN HAZRETLERİNİN SÖZLERİNE KULAK VERELİM.... ZİRA HERKES BİR ŞAŞIRMIŞLIK İÇİNDE KİMİSİ SAHTE MEHDİ PEŞİNDE KİMİSİ DE GERÇEK MEHDİYİ GİZLEME PEŞİNDE...) diye başladın ama meseleyi açık edemedin. Kes yapıştır yapmışsın ama, karışık ve kronolojik olmamış. Bunlar zaten 80 senedir biliniyor. Biliniyor da, senin gibi allameler işi karıştırıyor. Böyle ders olmaz.

  Kısacası mesele şöyle tebeyyün ediyor.
  1. Mehdi bir zat veya şahıs değil, şahs-ı manevidir.
  2. Onun 3 vazifesi var.
  3. O şahs-ı manevi Risale-i Nur’u kendini program yapacak.

  4. Fesad-ı ümmet zamanında beklenen (1345-1926) bu cereyan hususan Türkiye’de ortaya çıkacak Süfyan ve onun din-i mübin-i ifsad cereyanına karşı koyacak. Onun tahribatını tamir ederek 15. hicri yüzyılda hakimiyet kuracak. Yani 14. Yüzyılda iman faslı ile başlayan ve hayat faslı ile devam eden Mehdiyet 15. Yüzyılda hakimiyet kuracak. Onun da başlangıç tarihi 2002’dir. Bu tarihten 20 yıl sonra fecr-i sadık başlayacak. (İnşallah)

  5. Fecri sadık ile ilgili ihbarat safhaların kademeli olarak tahakkunu gösterir. 1371= 1950 fecr-i kazip başlar. Bunun fecr-i kazip olduğu bilindiği tarih 1381=1960. Bundan 30 yıl sonra 1411=1990-91 fecr-i sadık olamadı, çünkü araya 28 Şubat girdi. Tağutlar misali Süfyanın ve Deccalin son fitnesi baş gösterdi. 40 yıl sonra 1421=2002 fecr-i sadık için verilen tarihtir. Bu da 20 yıl sonraya işarettir. Çünkü 30+40=70. Bu tarih 1950+2020’dir. Bu tarih fecr-i sadıktır.

  6. Risale-i Nur’u anlamak için aynı bahisler mana sıralamasına göre okunmasıyla anlaşılır.
  7.Risale-i Nur Kur’an’dan tereşşüh ettiği için Kur’an’ın usulunu takip eder. Nasıl ki Kur’an kendi ayetleriyle izah ve tefsir edilir, Risale-i Nur da öyledir. Kur’an hakikatlerinin dayandığı ayeti izah eden bölüm, başka bir ayetin tefsiri ile anlaşılır.

  8. Aslında Bediüzzaman Mehdi’nin bir şahıs olmadığını bir hidayet cereyanı olduğunu ve bunun Risale-i Nur'la vazifeye başladığını şöyle izah eder: (Şualar) “Zaman ispat etti ki, o adam, adam değil, Risale-i Nur'dur. Belki ehl-i keşif Risale-i Nur'u ehemmiyetsiz olan tercümanı ve nâşiri suretinde—keşiflerinde—müşahede etmişler; ‘bir adam’ demişler”

  Sikke-i Tasdik-i Gaybî’de ise daha da açık eder, şöyle:
  “Âhir fıkrasında ‘Muhbir-i Sadık'ın haber verdiği mânevî fütûhât yapmak, zulümatı dağıtmak zaman ve zemini hemen hemen gelmiş’ diye fıkrasına, bütün ruh u canımızla rahmet-i İlahiyeden niyaz ve temennî ediyoruz”
  “Fakat biz Risale-i Nur şâkirdleri ise; vazifemiz hizmettir, vazife-i İlâhiyeye karışmamak ve hizmetimizi Onun vazifesine binâ etmekle bir nevi tecrübe yapmamak olmakla beraber, kemmiyete değil, keyfiyete bakmak; hem çoktan beri sükùt-u ahlâka ve hayat-ı dünyeviyeyi her cihetle hayat-ı uhreviyeye tercih ettirmeğe sevk eden dehşetli esbab altında Risaletü'n-Nur'un şimdiye kadar fütûhâtı ve zındıkların ve dalâletlerin savletlerinin kırılması ve yüzbinler bîçârelerin îmanlarını kurtarması ve herbiri yüze mukabil binler hakiki mü'min talebeleri yetiştirmesi, Muhbir-i Sadıkın (a.s.m.) ihbarını aynen tasdik etmiş ve vukûât ispat etmiş ve ediyor ve inşaallah daha edecek.”

  Böylece “Tâ âhir zamanda, hayatın geniş dairesinde asıl sahipleri, yani Mehdî ve şâkirdleri, Cenab-ı Hakkın izniyle gelir, o daireyi genişlendirir ve o tohumlar sümbüllenir. Bizler de kabrimizde seyredip Allah'a şükrederiz.”

  Not: Bin Salih ben seni ilk anda açık ettim ama anlamadın. Bu kadar zahmetüe değmezdi. Kes yapıştırı bırakacak ve izahlı anlatacaksın ki, okuyan kafası karışmasın. Hep meseleler sırasız sıralandığı için milletin kafası karışık. Yoksa Risale-i Nur her şeyi açık açık anlatmış. Ne Mesut onu anlayana.

  YanıtlaSil
 20. Peki fecr-i sadık niçin 20 yıl taahhür ediyor? Bediüzzaman neyi görerek bunu haber veriyor. Risale-i Nur’un bir vazifesi de Hz. Mesih’le işbirliği zemini hazırlamak ve cemaati ile yapılacak küresel hizmetin hakikatlerini taşımasıdır. Süfyan cereyanını adileştiği ve ipinin pazara çıktığı bir hengamede büyük deccal Mesih’in cemaati tarafından rejim olarak yıkılır. İşte o sırada ana Deccal Yahudi’nin küresei hakimiyetini zirveye taşır. Hem Hıristilanlar içinde taraftar topladığı (neocon-neoliberal-avengalist) gibi İslam Alemi’nde özellikle Türkiye’de yandaş arar ve bulur.. Ve Süfyan cemaati ile onun güdümündeki bir dini cemaatle ittifak kurulur. Kurmadı mı?


  Bu Nur talebelerinden başka hiç kimse tarafından keşfedilemedi. 1993 yılında bu konuda 20’ye yakın eser yayınlayan İ…..d Yayınları'nın eserlerini bile kimse okuyup anlayamadı. Vaktaki işin içyüzü 2005’ten başlayarak anlaşılıp 2010 yılında bu ortaya çıktı, o zaman her iki deccalin son artıklarının hayattın her alanından sökülüp atılması maksadına matuf İlahi operasyonu başladı.

  Bunun neticesinden hem Mesihçiliki oynayıp Mehdiyet’in ikinci faslının gerçekleştireceğim diye ortaya çıkan meczup ve cemaatinin hem de siyonistlerin batılı güçleri kullanarak İslam Dünyası’nı savaş alınına çevirmesinin hesabının görülmesi gerekirdi. Yani süreye ihtiyaç vardı. O son 20 yıllık süreç, hem Mesihiyet’in hem Mehdiyet’in ortak düşmanlarını görüp hareket geçmesi için lazımdı. Bu 20 yılın sonunda 2020-2022 tarihlerinin aralığına sıkıştı. Ondan sora tevhid dinin bütün dünyada neşvü nema bulup yayıldığını 30 yıl sonra da zirveye ulaşacağını bütün ehl-i hayat ve ehl-i kubur görecek. Bu va’d-i iladir. O istiyorsa o olur. Ne fitne cemaati, ne Siyonist ne de felsefeci ehl-i küfür bunu engelleyemeyecek.

  Tabi bu geniş bir daireyi gerektirdiğinden hem Seyyidler cemaati, hem ehl-i imanın ve İslam’ın bütün cemaat ve grupları hüdada ittihad için bir araya gelmek zorunda kalacak. Hem Nur cemaati, hem Süleyman Efendi’nin cemaati, hem ehl-i tarik hem de ehl-i fikir ittifak edecek. Siyasi, dünyevi, ekonomik gelişmeler de buna bağlıdır. Meselenin bir de böyle anlaşılması lazım, Onun için Bediüzzaman Mehdi’nin şahıs değil şahs-ı manevi olduğunu, yani Al-i Beyt’in bu büyük mümessili o hakikat için çalışıp o hakikatteki, ittifaka ve elbirliğine dikkat çekiyor. Şahıs önemli değil. Şahs-ı manevi önemlidir. O başaracak. Biiznillah. Değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarikatler Hüdada zaten birler,sonradan bir araya gelecek değiller.Aralarında ayrılık yok.Yapılan hizmetleri Allah için yaparlar hangisi yaparsa yapsın.İslam yararınadır.Bu 1000 yıldan fazladır böyledir 100 yıllık veya 10 yıllık mesele değil.
   Nakşibendi tarikatının bir mensubu olarak,rahatlıkla diyebilirim ki Nakşibendiler Mehdiyi şahıs olarak bekliyorlar.Ve öyle de olacaktır.Hz Mehdi ye kadar da her biri üzerine düşeni yapar.Bu Hazreti Mehdinin şahsı manevisine hizmet anlamına gelmez.Şahıs olarak da gelmeden hiç bir tarikat başka bir tarikatın,cemaatin altında,şahsı manevisinde birleşmez.Hz Mehdi gelir Nakşibendi tarikatı topyekun ona intikal eder.Şahsı manevisini oluşturabilirler.Ama Mehdi gelmeden onun şahsı manevisi olmaz,diğer cemaatler de kendi şahsı manevileri üzerine devam ederler.Her bir hakiki cemaatin kendi alanlarında çalışmaları,hizmetleri mevcut.Hiç birisi Mehdi gelsin demiyor.Üzerine düşeni yapmaya gayret ediyorlar.Mehdi gelirse dediğim gibi olur.Gelmezse hizmetler yürür gider.

   Sil
  2. Ayrı değiller de Neden çok tarikat var ? neden ayrılar,birleşmiyorlar diyenler oluyor.Tarikatlar okul gibidir.İnsan yetiştirir.Nakşibendi Tarikatı Gizli zikir çekerken Kadiriler açıktan sesli zikir çeker.2 si aynı anda olursa istenen sonuç,netice hasıl olmaz.Kimi tarikatlar zikir yanında nefs terbiyesine ağırlık verir açlık susuzluk,insanlardan uzak kalma gibi yollarla yetiştirirler.Yol farklı olsa da hedef aynıdır.Hepsinin gayesi Allah'tır.Hepsi haktır.Eğitim sistemimiz de nasıl ki Meslek liseleri,düz liseler,anadolu liseleri,fen liseleri,İmam hatip liseleri vardır her biri Milli eğitime bağlıdır bunlarda aynıdır.Hepsi İslam çatısı altında değişik usullerde çalışmalarını yürütürler.

   Sil
 21. Üstaz BEDİU Zaman (rahmettullah) üçüncü teLvihde Velayet ve şeriat ın şer i temelini açıklıyarak TasavvuFa yöneLik eleştirileriN haksızlıgına işaret ediyor ve diyor ki___________Üstaz bediu zaman (rh)_Velayet risaletin Delilidir tarikat Şeriatin . Burhanıdır.. risaletin tebliğ ettigi iman HAKİKATLERİNİ (dikkat buyrulsun) . Velayet, kalbi bir şuhutla ve Ruhani bir Zevk le AyneL yakin düzeyinde görür, dogrular. onun tasdiki risaLetin Hakkaniyetinede KESİN Bir DELİLDİR___... ...... Yani , risaletle veLayet birbirini onayLamakda ,Beslemekde ve gerektirmekdedir. .Şeriatin ders verdigi Hükümlerin HAKİKATLERİNİ, TARİKAT, KEŞFİYLE, ve ondan istifadesiyLe dogrulamış. OLmaktadır........... . Velayet ve Tarikat İSLAMİYETİN Kemalinin SIRRINI Saklar. Nurlarının Belittigi yerdir... ve insanlıgında FEYZLENDİGİ ve MANEN Yüceldigi KAYNAKDIR...... Bu BüyüK SIRRA RagmeN Kimileri Tarikatı inakar etmiş , Başkalarınıda yoksuN Kalmasına neden OlmuşlardıR... Üstaz (bediuzaman rh)..kendisini Bu anlamda en cok üzeN şeyiN Bu oldugunu SöyleR::(1.cilt s 562)

  YanıtlaSil
 22. yine risaleden Üstaz bediu zaman dan buyurmuşdur ki___ Tarikat ın gayesi MARİFET VE İMAN HAKİKATLERİNİN İNKİŞAFIDIR.....Hazreti Peygamberin , Miracın gölgesinde, Kalp ayagıyLA bİR Ruhani Seyr-i suluK neticesinde ,Zevk haLi ve bir derece Şuhudi iman ve Kur`an Hakikatlerine MAZHARİYETTİR....... .TARİKAT bu maksatları takip edeN ulvi bir SIRRI .İnsani ve Beşeri Bir Kemaldir...(1.cilt s 561)

  YanıtlaSil
 23. Yine 1900 YILARIN mehdiyun (mehdiye zemin hazırlıyaN) Allah dostdu Olan Bediu zaman dan (rahmettullah) buyurmuş ki___ EhLİ Sünnetin velcematin bir kısım ZAHİR ALİMLERİ ile ehli sünnet vel cemate mensup bazı siyaset ... EhLi GAFİL İNSANLAR .....Tarikat ehli içindeki gördükleri bazı suistimaleri ve hataları (alt yapısı olmadan iman ı kurtulsun diye kamiL mürşitlere tabi olanları) BAHANE edereK O MuazzaM hazineyi kapatmaK tahrip etmek . ve bir nevi ab-ı HAYATı dağıtan o KEVSER KAYNAKGINI Kurutmak için CALIŞIYOLAR........ oysa eşyada kusursuzluK söz konusu degildir .... EhİL olmuyan lar bir işe girseler elbette suistimaL edebilirler ... fakat CENABI HAK, Ahirete amellerin Muhasebesi dusturuyLa , Rabbani adedlerini Hasenat ve seyyiatın muvazenesiyLe gözteriyoR... Seyyiat üstün gelse cezalandırır rededer Hasene Galip gelse MükafatlandırıyoR.. Madem İLahi Adalet böyLe hükmeder. ve Hakikatdahi bunu HaK Görür.TARİKATIN Yani sünnetti seniyeye dairesine ki Tarikatın ---Hasenattının seyyiatına ÜSTÜN geldigine-- delil Tarikat ehLi nin , Dinsiz ligin hucumu zamanında imanlarını koruya bilmeleridir.... Sıradan samimi bi -TARİKAT EHLİ- Zahiri bir ilim ehlinden Çok kendini Muhafaza edebiLir....... .O Tarikat zevki sayesinde EvLİyaya (peygamber alehiselamdan Sinsileyi sadad ta tabi görevlLi mürşid) duygdugu Muhabbet yönüyle imanını KurtarıR....... Günahlarla faska girebilir. ama ASLA Dinsiz OLmaz. şidetLİ bir Muhabbet ve metin . bir itikatLa KutuB Olarak Görüdügü Meşayıh SinsiLesini ,onun Nazarında hiç bir Kuvvet ÇÜRÜTEMEZ....... TARİKATEN HİSSESİ OLMUYAN VE KALBİ HAREKETE GELMİYEN , BİR MUHAKKİK ALİM (ZAHİRİ İLMİN ZİRVESİNDE OLAN) DE OLSA BU ZAMANIN ZINDIKLARININ DESİSESLERİNE KARŞI KENDİSİNİ TAM MUHAFAZA ETMESİ ZORLAŞMIŞDIR___(139.Nursi.1cilt.s.562 Tsavvuf risalesi) .Üstaz saten Manen (eveysi meşreb)olarak hazreti ALi radıyallahu anhdan ilim alarak___ ve iRŞAAD olarakda (ruhani terbiye olarakda) Gavsu Azam Seyyid AbduL kadir Geylani den de ilim nisbet Almışdır O sinsilenin bir nevi . Hizmetine Asrında İliM imanı tahkiki ye davet ederek hizmet etmişdir .her zamanda 1 3 5 40 300 tane 1 gavsu azam 3 kutbuL aktab (GavsuN yardımcıları istişarecileri) 5ler (vazifeli bilinen veya bilinmiyen 40 lar (ebdal taifesi) 300 lerde yine EvLiya zümresinden olup bun dair hadisi şerif dahi vardır ...... bunlar her zamanda farkLı hizmet kulvarında gözüksede kimi ekser irşaad la vazifeli halkı hakka davet eder bazıları eser yazar bazıları dua bilinmez rica gayb dan her biri kıymetlidir kişi sevdikleriyle beraberdir .Müslüman kimleri sevdigine dikkatetmelidir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aydemir'e

   Bediüzzaman ehl-i tarik değildir. Bediüzzaman’ın eseri Risale-i Nur da tarikat ve tasavvufla iştigal etmez. Ama nasıl ki tarikatın esas vazifesi imanı hakikatlerdir, Risale-i Nur da öyledir. Velayet-i Suğra ile değil velayet-i kübrayı temsil eder. Yani hem akıl, hem fikir, hem kalp, hem de ruhu tatmin eden iman hakikatleri. Seyr-i süluksuz hakikate ulaştırır.

   Sen Risale-i Nur’dan laf açıp sözü tasavvufa getiriyorsun. O sözlerin Risale-i Nur’u bağlamaz. Niçin olduğunu Bediüzzaman Kastamonu Lahikası’nda şöyle açkılıyor: “Ben eskiden Risale-i Nur'un şahs-ı mânevîsini, o imamlardan birini zannediyordum. Şimdi anlıyorum ki, gavs-ı âzamda kutbiyet ve gavsiyetle beraber ferdiyet dahi bulunduğundan, âhir zamanda şâkirdlerinin bağlandığı Risale-i Nur, o ferdiyet makamının mazharıdır.”

   O imamlardan biri ne anlama gelir onu da açıklayayım. Zamanın manevi heyetin başkanına kutup adı verilir. Kutbu'l-aktap, gavs veya gavs-ı azam diye de anılır. Her bir yerin bir kutbu var. Ayrıca genel olarak Hicaz’da bunların bağlı olduğu bir kutb-u azamı var. Bunlar kutb-u azam gibi gavs-ı âzam kutbiyet, gavsiyet ve ferdiyet makamlarını da taşırlar.

   Nasıl ki, her devirde bir kutup bulunur ayrıca iki imam daha bulunur. Bu imamlar mülkü ve melekut alemini yönetir. Bunlar kutb-u azamdan müstakil ve onun tasarrufunda değiller. Bediüzzmaan, Risale-i Nur’un öyle bir imam olduğunu sanıyormuş. Sonra anlamış ki. Risale-i Nur Gavs-ı azamdır. Ve hiçbir kutba imama tabi değildir. Kutuplar Nübüvvetin hakikatlerinin temsilcisi olarak vazife yapar ve ona varis olurlar.

   Bir husus daha Nasıl ki Risale-i Nur ferdiyet makamına tabidir, talebeleri de öyle. Hiç kimseyi tabi değildirler. Vazife ve meslekleri bunu gerektiriyor.

   Abdülkadir-i Geylani ta o günden bakarak zamanın fitnesine karşı Bediüzzaman'ı teşvik ederek “Korkma, şüphesiz sen inayet gözüyle korunmaktasın, Zamanın Abdülkadir'i, yani gavs-ı âzamı ol.” diye hitap etmesi bu hakikattendir. (Sikke-i tasdik-i Gaybi)

   Onun için kıvırıp kıvırıp sözü tasavvuf ve tarikat meşrep yorumlara getirme. Herkesin mesleği kendine. Tamam mı? Bir daha da oturup tasavvufi tarikatvari hakikatleri Risale-i Nur'a yakıştırma. Mesleğini sev ,öv, ama şeş beş olup karıştırma. Sen okumuyorsun, bir şeyi okumadan anlamadan tereciye tere satmaya kalkıyorsun, ki bu senin Hakdan olmadığını gösterir.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. COKGÜNGÖR e Siz ögrendigini ben ögrendigimi yazyorumm illa cedeleşmek mi istiyon ben size hiç kötü terbiyesiz yazdımı siz beni yahudiden isavelerden aleviler kadar yüzünde nur yok la itam etiniz ve mesajınızı silmişsniz vicdan azabı cekceniz şekiL saldırmayınız Efendi davranıyosak hadinizi biliN ben hadisi şerif risale nur ve diger ehli sünnet kaynaklarından yazarken siz kendi cemmat anlayış yorum yapıyonuz Allah dostlarını velileri aşalyor hadisi şeriflere bile ehemiyet vermiyen birisiniz size laf anlatma derdim yok cedelicok seviyosanız şeytanınızı bi kovun yanınızdan sana tavsiyem. begenmiyosanız yazımı muhatab olmasınız size kötü laf etmek ban akarşı veya burdakilere karşı o cüreti nerden buluyosunuz bi sen misin bilen sizler risale nura degiL bediu zamana ( rh) degiL ... şeyhiniz hocanız iki profösör abileriniz olmuş... FARKINDA OLSANIZ BANA ŞAHSIMDAN COK RİSALE NUR VE HADİSİ ŞERİFLERE KARŞI GELİYOSUNUZ BİRAZ HADİNİZİ BİLEREK YAZINIZ veya bana laf atmadan yazınız görüşlerin yorumların sizi baglar BEN EHLİ SÜNNET İ ÖRNEk ALIR IM HAKİKATAN BAHSEDİP DE DAHA BİR KALBİNDE Kİ PUTLARI TEMZİLEMEKDEN ACİZ ŞAN VE ŞÖHRET PEŞİNDEKİ ABİLERİ DEGİL bedi zamanın (rh) sevdikleri mustesna sözlerime kibirlenip durma

   Sil
  4. Abdurrahim doğru diyor. Nur cemaatlerinin tarikat olmadıkları açık.Benzemiyorlar.Tarikat ve tasavvuf farklıdır.Farklı yürür.Yapıları farklı,usulleri farklı,doğuşu,gidişi.... farklı.

   Sil
  5. H. Aydemir'e
   Ben öğrendiğimi yazmıyorum. Olanı söylüyorum. Şahit olduğumu ne ise onu. Ki safi zihinler bulanmasın. Çünkü Risaleler külli bir hizmet yapıyor. Bak siyonist dostu cemaat tahrife kalkışınca hükümet duruma el koymak zorunda kaldı. Çünkü büyük bir fitneye alet edilmek istendi.

   Bu dünyada her varlığın hak ve hukuk vardır. Yahudi'nin de, İsevi'nin de Alevi'nin de (ki Alevi bizdendir) hak ve hukuk mahfuzdur. M.Akif Avrupa dönüşü söylediği söz neydi: Dinleri var işimiz, işleri var dinimiz. Demek ki gayri mü'min müslümanlarmış. Biz ise mü'minken gayri müslim işlerimiz varmış.

   Ben bir şey silmedim. Sadece bugün bir yazıyı sildim. Çünkü rakam yanlıştı. Arkasından doğrusunu koydum.

   Prof. Ahmed Akgündüz’ün senin boyun kadar eseri olan velud bir ilim adamıdır. Onun araştırmaları seninkiler gibi değil, sağlam araştırır. Bediüzzaman’ın Türk ve Irak nüfus kayıtlarını inceledi ve hem Hasani, hem Hüseyni olduğunu ispatladı. Sen kalktın bunu küçümsedin. Bir yarım yamalak nur talebesinin sözüne bakıp küçümsedin. Bak Bediüzzaman değil seyidliğini, şerifliğini de söylüyor. Yere ve zamana ve muhatabına göre konuşmak büyüklerin şe’nindendir. Çünkü "Seyid'im deyip böbürlenen birine "Ben de Seyidim" demek, onunla aynı seviye inilir.

   Bediüzzaman şahsına yönelik iltifatların yapılmaması için çok zaman soyunu sopunu saklamış. Ama bazen bunu itiraf etmiş. Bediüzzaman bir gün ziyaretine gelen Albay Hulusi Yahyagil'e,“Kardeşim, sen de ben de sâdâttanız (seyyidlerdeniz.)” itirafında bulunur. Abdülkadir Badıllı’nın hazırladığı Tarihçe-i Hayat’ta ise “Kardeşim ben hem Hasenîyim, hem de Hüseynîyim… Ahmed Feyzinin bütün söylediklerini kabul ediyorum. Haydi git!” sözlerini sarf ediyor. Bediüzzaman’ın en büyük hususiyetlerinden biri keyfi, cebri, küfri baskılara sesini çıkarmadan katlanmış. İkincisi şahsına müteallik medh ve senaları geri çevirip iltifat etmemiş.

   Sil
  6. Kardeşlerimize sağ üst köşeye teberrüken bir hadis ekledik. Allah bereketini arttırsın inşaallah..

   Sil
  7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  8. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 24. EkmeL Alim KutbuL arifin GavsuL vasiLin seyyid İsmaİL çetin hocanın risalesinden __Çalışarak Allah Azze vecelleye kavuşaN ve Çalışmıyarak velayet makamına cekileN , her anda takriben yüzyirmidört (124bin) bin tane evliya vardır bunların çeşitli isimleri ve mertebeleri vardır ... .........................................................................şu ve benzeri HADİSİ ŞERİFLERLE SABİTTTİR.........Devamı............... Hakikkate Allah azze veccellenin Mahluku içinde üç yüz(300) zevat vardır.. Kalbleri Adem alehiselamın kalbi üzerindedir..Allah azze ve celle nin mahluku içinde kırk (40) zevat vardır .kalbleri Musa Alehiselamın kalbi üzerindedir ..Allah azze ve celle nin mahluku içinde yedi (7 ) zevat vardır. kalbleri ibrahim alehiselamın kalbi üzerindedir..Allah azze ve celle nin mahluku içinde 5 (beş) zevat vardır. kalbleri cebRaiL alehiselamın kalbi üzerindedir.. Allah azze ve celle nin mahluku içinde 3 (üç) zevat vardır .kalbleri MikaiL alehiselamın kalbi üzerindedir .. Allah azze v e celle nin Mahluku içinde 1 (bir) zat vardır . kalbi İsraFiL alehiselamın kalbi üzerindedir ... işte bu Bir (1) --Kutb-u GAVS -uL-Fert vefat etigi zaman Allah azze ve celle yerine üç 3 lerden birini geçirir.. üçlerden biri vefaat etiği zaman Allah azze ve celle yerine Beşlerden 5 birini Geçirir.. Beşlerden biri vefaat etigi zaman Allah azze ve celle yerine yedilerden birini geçirir.. yedilerden biri vefaat .ettigi zaman .Allah azze ve celle kırklardan birini geçirir .. .kırklardan biri vefaat etigi zaman Allah azze ve celle üçyüz lerden birini geçirir. üç yüzlerden biri vefaat etigi zaman yerine Avam (Salihlerinden) dan tabakasından birini yerine geçirir... iş böyle olunca Allah azze ve celle onların .-vesilesiyLe =namaz niyaz ve Bereketleriyle ,mahlukunu diriltir , öldürür, yağmur yagdırır, otları ağaçları bitirir ve (dualarıyLa) belayı defeder Kaldırır.._____ Artık bu kadro eksiLmez Bunların hepsi tasaruf Sahibidir..(Nurani vesilelerdir.) ___(DiLara yayınları Müminin istikameti velinin Kerametidir s. 195..6) aynı zamanda bu hadisi şerif ithaki saadet il Muttakin (cilt 6 saife. 293-4) . Deylemi (cilt 1s.187.h.n.703.) Tenzih-uş şeria (c.2 s.306.)ed Durr-uL-mensür-fit-tevsir il-Me`sur (cilt 1 s 765-66)yine HilyetuL evliya -(cilt 1. saife 8-9) da yukardaki hadisi şerif gecer Benzer hadisi şeriflerde vardır.

  YanıtlaSil
 25. ÇORBACI (ÇORBACI DİYORUM ARTIK ANLA) HEM RİSALELERİ OKUYORSUN HEM YALANLIYORSUN YETMEDİ KENDİ YORUMUNU YAPIYORSUN... DİYORSUN Kİ HAZRETİN VERMİŞ OLDUĞU FECRİ SADIK TARİHİ TUTMADI ARAYA 28 ŞUBAT GİRDİ BİZ ONA Bİ 20 YIL DAHA EKLEYELİM YAHU GÜLERLER BUNA...
  AYRICA KESİP YAPIŞTIRDIĞIM DOĞRU ÇÜNKÜ SÖZLER BENİM DEĞİL HAZRETİ PİRİN HEMDE HERKESİN ANLAYACAĞI KADAR AÇIK DOLAYISIYLA BU SÖZLERE KENDİ YORUMUMU KATAMAZDIM SENİN GİBİ...
  MEHDİNİN KENDİSİNE ZAT YADA ŞAHIS DENİR TEMSİL ETTİĞİ DAVAYA VE BU DAVAYI OLUŞTURAN CEMAATE ŞAHSI MANEVİ DENİR.... MEHDİ OLMADAN MEHDİNİN ŞAHSI MANEVİSİ OLMAZ MEHDİ OLACAK Kİ TEMSİL ETTİĞİ DAVAYA VE ESTİRDİĞİ RÜZGARA ŞAHSI MANEVİ DENSİN...
  DAHASI HAZRETİN ŞU SÖZÜ '''“Zaman ispat etti ki, o adam, adam değil, Risale-i Nur'dur. Belki ehl-i keşif Risale-i Nur'u ehemmiyetsiz olan tercümanı ve nâşiri suretinde—keşiflerinde—müşahede etmişler; ‘bir adam’ demişler.” KENDİSİ VE RİSALELER İÇİNDİR... ÇÜNKÜ HAZRET KENDİSİ BİR DAHİ BİR MÜCEDDİD VE BÜYÜK BİR VELİDİR... ÖYLEKİ HADİSİ ŞERİFTE DE GEÇTİĞİ GİBİ DOĞUDAN BİR ADAM ÇIKAR VE BU ADAM MEHDİNİN ÖNCÜSÜDÜR VE MÜJDECİSİDİR. YANİ HZ PEYGAMBER MEHDİYİ MUŞTULADIĞI GİBİ HAZRETİ PİRİ DE MÜJDELEMİŞTİR... DAHASI MAHLASINI KULLANDIĞIM ŞUAYİP BİN SALİH VE BİR KAÇ İSİMDE GAYBİ HADİSLERDE GEÇMEKTEDİR... BURDA HAZRET TEVAZU YAPIYOR KENDİSİNİ ÖN PLANDAN ALIYOR RİSLALERİ ÖN PLANA KOYUYOR BU DA ÇOK NORMAL...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim salih kim değil?

   Çorbacı, ehl-i tekke için verilen bir isimdir de? Tekkeyi bekleyen çorbayı içer, misali. Kim çorbacı? Çorba yapabilmek için birden fazla besinin kazana atılması lazım. O zaman pişirilen çorbanın aşçısı çorbacı olur. Mesela sizin yaptığınız gibi. Risale-i Nur’a ait olmayan hususları ona yakıştırmak hatta Bediüzzaman’ın külahına dışarıdan püskül takmak gibi. Siz de olmayan Mehdi’nin çorbacısı olursunuz.

   Böyle bir hususiyet CIA’cı neocon-siyonist-neoliberal-baron muhibbi Pansilvanya cemaatine yakışır. Ki siz de onlar gibisiniz. Aklınıza eseni yakıştırıyorsunuz. Bediüzzaman’ın Mehdiliğini tartışmam. Çünkü o tenezzül etmemiş. Ama dediğine bakarım : “Hakikat-ı ihlas, benim için şan ü şerefe ve maddî ve mânevî rütbelere, vesile olabilen şeylerden beni menediyor. Hizmet-i nûriyeye, gerçi büyük zarar olur; fakat, kemiyet keyfiyete nisbeten ehemmiyetsiz olduğundan, halis bir hadim olarak hakikat-ı ihlas ile, her şeyin fevkinde hakàik-i imaniyeyi on adama ders vermek, büyük bir kutbiyetle binler adamı irşad etmekten daha ehemmiyetli görüyorum.”

   Onda hodfüruşluk yok, şan, şeref meraklılığı yok, makamperestlik ve şöhretperestlik hiç yok. Ona rağmen ona onun tarifi dışında Mehdilik ya isnadı saydığımız bütün o menfi sıatların ona yakıştırılması gibi olur. O zaman da siz ne olursunu?. Daha doğrusu neyin çorbacısı? Bana yorum yazarken aynaya bakma. Yoksa siz çorbacı değil de etiketçi misiniz?

   Bediüzzaman, İkinci Mektup'ta istiğna düsturunu anlatırken ne diyordu? "İstiğnâ sebebinin en mühimi, mezhebimizce en muteber olan İbn-i Hâcer diyor ki: "Salâhat niyetiyle sana verilen bir şey sâlih olmazsan kabul etmek haramdır." İşte, şu zamanın insanları, hırs ve tama' yüzünden, küçük bir hediyesini pek pahalı satıyorlar. Benim gibi günahkâr bir biçareyi, sâlih veya velî tasavvur ederek, sonra bir ekmek veriyorlar. Eğer (hâşâ) ben kendimi sâlih bilsem, o alâmet-i gururdur, salâhatin ademine delildir. Eğer kendimi sâlih bilmezsem, o malı kabul etmek caiz değildir. Hem âhirete müteveccih a'mâle mukabil sadaka ve hediyeyi almak, âhiretin bâki meyvelerini dünyada fâni bir surette yemek demektir.

   İbni Hacer ne demek istemiştir aynı zamanda: "Kim ben salihim derse salih olmadığına delildir." Sen bin Salih olmuşsun ama Salih olamamışsın etiketçi çorbacı.. Mehdi de senin gibi olmamak için "Açıkça ben Mehdîyim” diye ortaya çıkarsa, Mehdî olmadığına ispatlar. İmtihan sırrı ve hikmet-i ibham gereği dolaylı işaretler verecektir. Onun için Mehdi’den çok Mehdici olmak muhakem-i akliye noksanlığıdır.

   Sil
  2. Bediüzzman, işaret, remiz, delil gibi hususları çok iyi bilen ve kullanan birisidir. Fecr-i kazib diyor, 30 sene sonra, 40 sene sonra diye rakamlar veriyor. Onun tarzını bilmek lazım. 30 sene sonra ile 40 sene arasında bir süreç var. 30 sene sonra fecri sadık olmuyor. Çünkü deccalist artıklar var sahneyle çıkacaklar ( ki, Şualarda yerli ve ana deccallerin birleşeceğinden bahseder biz o tarihte kiminle stratejik askeri işbirliği anlaşması yaptık) Onlar ortaya çıkacak ve bir temiz marızlayacağımıza işarettir. Sonunda ne oldu 2002’de? Sevinmeyen ancak şaşkolozlarla münafıklardı.

   O tarihe siyasi bir sevincin olması sebebiyle Bedizüzzmaan nokta nokta deyip boş geçiyor. Niçin? Çünkü şartlar var. Şartlar yerine gelmezse tebşirat gerçekleşmez. Bu husustaki kaideleri izah edip size vermekle mükellef değilim. Vazifem değil. Ama 30, 40. Sene diyor. Bir de yan yana konulsa, yani 30+40 neyi ifade eder? 1950+70=2020. 1951+70= 2021 .Çünkü safhalara işaret ediliyor.

   Gayb konusunda konuşmakta vazife-i İlahiye’ye karışmak tehlikesi var. O’na ait vazifeyi ile iktifa etmek lazım.

   Sil
 26. Boşgüngörün aklina melun şeytan oturmuş,kalbinde zerre muhabbet yok.
  Yillarca okudugu risalelerden hala nefsi levvamede kalmis..

  Hz.Mehdi 9 yerde tarikatlari övmüş..
  O na bediuzzaman unvanini veren seyh fetullah verkanisidir.k.s.a.

  Gezdim halebi şami eyledim ilmi talep
  Ilim geride kaldi illa edep illa edep

  ...edeb ya huuuu

  Demisler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarikata tabi olmak başka. Tarikatı başka yerlere yakıştırmak başka. Bu hoş karşılanmaz. Meslek farklılığı var. Şeş beş olmamak lazım. Zanatkara tüccar demek gibi bir husustur. Esnaf sanatı icra edip imal ettiğini satar, ama tüccar değildir. Tüccar da sanatkar değildir.

   Bu noktadan düşünüldüğünde yani mefhumları yerli yerine oturttuğunuzda herkesi olduğu gibi kabul edip muamele ederseniz; ehl-i tariki sevmeyen, ehl-i tasavvufun erbabına muhabbet beslemeyen alçaktır. Bir çeşit münafıktır. Çünkü tarikat Bediüzzaman'ın tesbitiyle Kur'an'a dayanır. Yani menbaı orasıdır. Ama ehl-i kalb ile ehl-i hakikati birbirine karıştırmamak lazım. Bediüzzamn 9 yerde değil belki 1000 yerde ehl-i tariki mehasinin ifdae etmiş. Sözü anlamadan fikir yürütme.

   Meslek ve meşrepperestlikte taraftarlık vardır. Haddi aşmamak lazım. Yoksa şeytanı melek meleği şeytan gösterir. Kişini ne ise, ölçüsü ne ise ona göre davranmalıdır. Meczupluk hoş bir şey değildir.

   Ben Haleb'i Şam'ı gezmektense tabiatı ve kainatı dolaşıp esmanın tecelligahını tercih ederim. Çünkü Halep ve Şam yıkılır ama, tecellilerin sahibi ebedidir. Hu bazen zamir olduğundan eksik kalır. Ben ism-i a'zamı tercih ederim.

   Ben demişlere bakmam deneceklere bakarım. Çünkü herşey mail-i tekamül üzere yaratıldığından inkişaf-ı hakikat bizi daha üst derecelere götürür.

   Sil
  2. Tarikat mensupları kendi düşüncelerini söylesinler,Nur talebeleri kendi düşüncelerini söylesinler,başka gruplar ,bireyle kendi düşüncelerini söylesinler.Kimse kimseye ilişmesin.Kimse kimsenin görüşüne katılmak zorunda değil.Zaten bu halde 100 yıl tartışsak kimse görüşünü değiştirmez.Ben ilmi paylaşım yapan kardeşlerimizden faydalanmaya çalışıyorum.Her görüşe katılmıyorum.Benim görüşüme de herkes katılmak zorunda değil.Kardeşlik hukukuna dikkat edelim.Görüş farklılığı ayrı bir şeydir ,kardeşliği çiğnemek farklı bir şeydir.2.cisinin vebali de bedeli de ağırdır.Bizleri kardeş kılan Allah'tır. Eğer benim cemaatimden değil,görüşüme katılmıyor diye bir insanı incitirsek hayra alamet değildir.

   Sil
 27. Aman cevap ver yoksa levvame nefsin catlar uyutmaz seni sabaha kadar...

  Said nursi hz.13 mursidi kamilin egitiminden gecmis sen ihtiyac duymuyorum diyorsun.
  :))
  Ayrica sam mubarek beldedir hz.Resulullah aleyhisselamin 40 tan fazla hadisi vardir şam la alakali ve seyh Muhiddin arabi hz.70 bin peygamber aleyhisselamin orada medfun oldugunu yazmistir.
  Ayrica hz.Peygamber aleyhisselam "oglum Mehdi ebubebir ve ömerden üstündür "buyurmustur.
  Simdi said nursi hz.senin demene gore ustunmu olmus oluyor o yildizlardan..?

  Haaa bu arada kirlarda cayirlarda fazla dolasma arilar ciiss yapar nefsin kizar sonra sana araniz acilir,boyle ne guzel gidiyosunuz sen mutlu lerzan mutlu :))

  Dolasmakla Allahuzulcelalle vuslat olmaz ,aklini doyurursun letaiflerin ac kalir..
  Ustadinin yaptigi gibi git bi hak dostu murside bu isin ustasina sana letaif zikri talim ettirsinde ondan sonra yane yane (yana yana) yuru bakalimmm...
  Asiklar katina....!
  Seni ve diger nur talebelerini nefs ve seyran kandiriyo size yeterli gosteriyo okumalarinizi vs.
  "Allah katinda en makbul amel ,nefsinizin en fazla hoslanmadigidir."

  Hz.Muhammed aleyhisselam

  "Size mecnun deninceye kadar Allahi zikredin"

  Hz.Muhammed aleyhisselam..
  Mursidi olmayanin mursidi seytandir.

  Bayezid bestami hz.kuddise sirruhu..
  Haydi gir su zikir ortusunun altina dilini damagina yapistirrrrr
  ALLLAAHHHHHH de kalbinden 101 bin defa ....
  Bana dua edeceksin gor bak ;)
  Huuuuuuu

  YanıtlaSil
 28. KURANI KERİM ALLAHIN KEMADIR ne kadar yazıLmış eser varsa ehli sünnet ler Allahın kelamın yanında ancak pırıltısıdır Bazı eserleri benim de okudum cok kıymet Li hatta Risalerden bile daha üstün kabUl etiim eserl dahii KURANI KERİM Gibi algı oluşturmak ona eş deger gibi yansıtmak Allaha sıgınırız Allaha sıgınırız Allaha sıgınırız Tüm ehli sünnet esereri ancak Kuranı kerim ve hadisi şeriflerden içinde tevsir oldugugna daha güzeL ayet ve hadisi şerifler anlaşıL sın diye Ümmeti muhamediyeye hizmet için cıkarılmış Müslümanalrın imanını itikatını saglamlaştırması için dir Bir de evLiyaların tabiriyle YoL KESİCİLER VARDIR kalkarlar eski zaat ların 100 yıl 200 yıl 500 yıl önce yazdıkları eserleri bazı hasta kalbliler yoruma ve OrjinaLin e uygun olmuyan bazı ekleme ve ya kısma ile bazı mercilere şirin gözükmeye kalkarlar bunların vebaLi büyük dür .Bir eseri okursun ne yazıyorsa onu dersin irşaada kaldımı KURANI KERİM OKUMAK HEPSİNDEN ÜSTÜN DÜR Kıyas bile edilemez .... ve Allahı zikretmek le alakalı kuranı kerim de 150 yakın ayeti kerime vardır Övdügümüz ehLi sünnet eserleri Müslümanların itikatına faydası vardır bilgidir samimi okuyana ise sevgiyle onun yazan Allah dostuyla arasında bir sevgi bagı oluşur yok roman gibi ilmi cedeleşmek için ilim ögreniLmez ilim maksad degiL DİR İLİM bile araç dır maksat ALLAHIN RIZASIDIR Allaha kuluk dur Şeytan biLE Yer yüzünde Allaha secde etmedigi metre kare yok idi İLim olarak en az ilmeL yakin derecesinde ilmi vardı BÜYÜK bir Alim gibi ama kibri onu Ateşe götürdü ki aslen cinlerden ateşin dumanından yaratıL ması münasebetiyLe MELEK ler ise Nurdan oldugun dan masum İDİLER Ademe secde emrinde Allaha Karşı geldi ve kibirlen di MaliseF ahir zamanda hazreti MEHDİ aLehiselam karşı cıkcak Kuranı kerimi kafalarına göre yorumluyan kafirlere geleN ayet leri müslümanlara imiş gibi lanse eden fırka olcak aynı zamanda MEHDİ aLehiselamın gelmiyecegine inana .İradesi SATMIŞ bazı vama dan kimselerde Alim sandıkları Şeriate muhalif fetva veren ler şan ve şöhrete yakalan mışşş medyatik Alim geçinen profösör gecinen yok şu ünüversitede ilahiyatcı ayagı gecinen Bazı GafİL zümrelerde korkuLur ki decalliye fikri,ne saparlar ve GERCEK MEHDİ aLehiselamın zuhurun da ona Karşı batı ya şirin gözükmek için yer edine bilmek için Makam VE mevki sevdasından dolayı MEHDİ aLEHİSELAMA KARŞI GELEBİLİRLER ALLAH CÜMLEMZİİ KORUSUN ___ Müslüman kimeinle yola cıktıgına iyiden iyi araştırır yola cıkmadan önce yoksa kalbi hastaLık lardan Kurtulamamış kişileri Lider edinirlerse sapıtmaları kolay dır çün kii insan inandıgı gibi yaşama düstürünce .ayı NasIL resullullah efendimizyardıgı halde bazıları reisler sen ( haşa) sihirbaz isin dedilerse Bazı bu Tür egilimlrde olanlar cok Dindar gibi gözükselerde IŞİD gibi ve benzerleri şiadan da var Türkiyemizdede profösör kılıgında medyatik mutezileye kaymış sözde din konuşmacıları vardır dikkat edilmesi gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzeltme. KURANI KERİM ALLAHIN KELAMIDIR. bir beşer sözü degildir

   Sil
  2. Allah razı olsun kardeşim.Rakam olarak değişik olabilir Abdulkadiri Geylani Kuddise Sırruhu bir gün minbere çıkmış Fatiha suresini 40 civarında değişik tefsirini yapmış.Sadece 40 mıdır hayır. denizler mürekkep olsa yazılsa Allah'ın sözü bitmez.Her bir husus Kur'an da vardır diye biliriz.Bir alimin tefsiri,meali Kur'an dandır ama Kur'an-ı Kerim değildir.Ve kesinlikle kısıtlanamaz.Her alim bulunduğu çağa göre,dile göre,çevresinin kültürüne göre tebliğ vazifesini yapmış.Bunların hepsi kur'an dan olabilir ama Kur'an-ı Kerim değildir.Hiçbirisi yeterli değildir.Evliyanın birisine ( isim vermeyeyim)bu eser için ne dersiniz diye sormuşlar.Eser güzeldir ama sofrada bulunan ekmek kırıntılarından bir kırıntıdır veyahut sofradaki yemek çeşitlerinden bir çeşittir buyurmuşlar.Böyle bakmak lazım.Kimisi ekşi sever,kimisi tatlı,kimisi acı,kimisi tuzlu sofraya oturulduğunda kim hangisini seviyorsa,ondan yer.Allah kullarına bu şekilde yaratılış fıtratına göre sofra hazırlamış ,davet ediyor.Öyle bakmak lazım diye düşünüyorum.

   Sil
  3. Yine bir İLim le iştigaL eden taife vardır kii EvLiya laro-ın eserlerinden bazı konuları cımbızlayıp Kendilerini Akalamak için yine Bazıları vardır kİ geçmişde yaşamış yunus emre gibi Maneviyata dönüK ahmediyuL meşreb Zevatların HAKAİKATE Neyi kasıT etiginBilmeden Onların SözleriyLe muhatab larına bir nevi sihir li yaldızLı Kelimelerle Muhatablarını Zayif kimseleri iradelerini piskolojik olarak alma ya kalkışmalarıda vardır bunlar EKSER hasta KİMSELER OLUP .kENDİLERİ Ni bazen tasavvuf cu gibi coguda şeriatsiz dir___ bazen de MEHDİ benim havası tv lerinde kadın Lı kılza şeriate muhalif sohbet ederler yine EhLİ sünnet eserlerden AlıntıLAR İle EvLi yaları red etigi vasıflarla onlara isnata bulunan zümre Yine bazı SuistimaL ci zümre vardır tasab a girereek benim şeyhim en büyük gibi laf larla .Bilmeden konuşurlar Tarikat adabında ise başka hak bi evliyaya intisab Lı birisin yanında benim şeyhim gavs kelimesi KuLanıLamz ama her muhip murid İÇİNDEn ve kendi aralarında şeyhlerini zamanın en büyügü olduguna inanmasında kusur yokdur Yine RisaLe NUR eşrebine GönüL vermiş o yoLU Benimsemiş kardeşlerin de kendi yoLarını Bediu zaman (rh) en büyük görmelerinde beis yokdur ama bu farklı cemaat tarikat ler içinde tartışma konusu olabilcegine bunu ekser kişi içinden öyLe inanır AsLA Yok biz güneşiz siz mum sunuz .hatta daha ileri giden zümre zerre hakikat kokusunu Almamış ken zere kadar bi O YOLuN Kokusundan bile bi Haber kişilerinde cedeşeme ugruna kendi gibi düşünmüyen gelmiş geçmiş de ne kadar Allah dostu varsa Aşalıyan tek biziz zihniyeti NasıL kular bu tiplerden hoşnut degilse ALLAHIN da evliyalarını n hatta kendi beniimsedi evliyaalrında hoşnut olmadıgı kanatindeyim Müslümanlar tek milletir kardeş dir derken resullullah efendimiz ümmetim derken Sadece tek 5 vakit namaz kılan hiç bilgi ilmi olmuyan bi Müslümanı dahi tahkir Aşalaması biLE bir kimsenin 3 5 kitab okuyan Allahın hoşuna hgidecegini zannetmem bir evliyanın sözü Müslüman igrendirmemLi . İmrendirmeLi dir.__ GüzeL ahlaK her şeyin başıdır .diyeLim ki biri bi Allah dostunu red eder KAFİR olmaz ama o zevatın ve ozevatın üstadlarınca feyzlerinden yararlanamaz .... ama topdan red ederse tek bizi derse Küfre dahi sirayet edebilir...... Mehdi geldi dese geçti kafir olmaz ama MEHDİ yok derse öyle bişey küfre sirayet edebilir... Bu tarz MEHDİ geldi geçti Alay vari diyenlerin ise Gercek MEHDİ alehiselamın zamanına yetişdiklerinden red etmelerinden korkuLur tehlike kendinedir ve U na uyanlarında o gibi düşünlerinde Aleyhinedir___ Ha gelmesini BekLİyen inanan ve Türkiye Dünyadaki .Hak ÜZERE olan ehlibeyten olsun Ashabın soyundan olan bir cok kamiL mürşid (herbiri velayeten pay almış bir güneş ay Allah dostu) MEHDİ Alehiselamın gelmedigini gelecek diye eserlerinde ve sözlerinde bahsetmişken Müslüman oturup Amelini bırakır HAYIR Şeriatin emrince yaşar DünyaLık olsun AhiretLik işine Ameline bakar .Saten şimdiden şeriate tabi ise Büyük günahlardan sakınıyosa MEHDİ askeri olamasada tarafdarı ordusundan OLur diye hüznü zan da bulunurum...Saten Birkardeşimizin de ___ Rüyasınıda burda paylaştım gibi Adıyamana daki meşayıHA BAGLı rüyasında- İstanbuL da oldunu COK kalbaLık oldugklarını Allahu ekber nidaları saf saf dizi VE MEHDİ alehiselam ve yanında bir cok evliya ve her bi evliyaya tabi olan müritlerini gördügünü karşı bogazın karşı tarafında kafir askerlerlin oldugunu cok korku içinde panik içinde baktıklarını .ve MEHDİ alehiselamın grub grub görevlendirdigini bazı larını tanıdını görmüş___ bunu bagLı oldugu meşayıha anlatır rüyasını ve der ki gördügün hak bi rüya istersen not al diye tebbesüm eder___ mehdi as Saten askerleri belidir otrp beklemz işne bakar

   Sil
 29. Bir Allah dostu buyurmuş___ Ahir zamanda öyle olaylar vuku buLur ki insan lar sıgıncak kapı kişi aralar bazıları der ki filan yerde bi hoca var şöyle güzeL böyle GüzeL konuşur gitseniz baksanız ki kalbin de hardaL tanesi kadar iman yok dur..........yine Bir Allah dostu Buyur muş... müridini biri bir eser alır okur . ŞEYHİNE Sorar cok güzeL bi eser hiç yanlışa rastlamadımm oku burda der okutur hocası Evladımmm Sen bu eseri okuma hastalanırsın ( manen) diyince mürit şaşırır efendimneresi yanLış evladım bunu yazan kişi şan ve şöhret için yazmışşş ve Kalbi hastaLıKLardan arınmadan okudun eserin içine yazanın nisbeti ne ise o sirayet eder .. şeyh işin hakikatını demiş ( burdan bile hakikat denen söz hayaL vehim degiL içraat işidir madenin Aslına vakıf olmak dır.... ) ve ŞEYH devam ıyLa evladım sen okudun eserleri ÖLü kalb lilerin ilmindne deGiL diri kalb lilerin Kalb lerinde Allahın tevhidini teklemiş esmasıyLa müşeref olmuşlardan oku diye tavsiyede bulun muŞ_______________ Bende acizane işitim ki bir cok Allah dostununn eserini bu zaman Lisanına ceviri ken bi r cogu cevirenin yumuşatma yaparak eserleri Aslına uyguN olmyor mesle .Mubarek gercek yazanın bir konuda -olurmu ki -yazdıgı yere ceviren -Olur- ibaresini yazmış Bunlar İlim de zirve yapan zaatların işi oldunabiz avam bilemiyoz............. .kendi Adıma bu zaman da ve bir cok evliya mürşid den bediu zaman lada görüşen anısı olan asrın İmalarından KutbuL arifin olan ömer nasuhi bilmen den tutunda 150 civarı ırak süriye dogu ilerinde 5 yaşından beri ilim ögren miş 150 yakın kamili Mürşidin nefesiyLE ŞEREFLEN MİŞ GavsuLAZAM Seyyid abduL hakim den Hilafet almış acıklamamış medinelİ zamanın gavsu azamnında 6 tarikaten hilafet almış 60 civarı eseri olan 2011 yılında vefat eden hem ALLAME AliM HEM MÜRŞİD İSMAiL ÇETİN HOCANIN ESERLERİNİ okumayı uygun gördüm Bir cok Tarikat şeylerinin bile bu zamanda faydalandını işitim hatta bazı bediu zaman saidi nursi talabelerini bile bu zata (manevi)işaret yolu ile biat etigini işitim 2011 yılında vefaat etmiş Ve noktasına kadar kendi yazdıgı degişmemiş eserlerdir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim Seyyid İsmaİl çetiN rahmetullah yerine bırakmış mı birisini biliyormusun.İcazetli olarak yerine birisi geçmiş mi ? Ben de duymuştum o Zatı.Mübareklerden ülkemizde çok var Allah'a şükür her yeri donatmışlar.

   Sil
  2. Dünya Gurbet Seyyid ismaİL çetin hocaefendi (rahmettullah) yerine Kimseyi Bırakmadı. nakşibendinin mücedidiye Kolunda kutuB Makamına gelmiyene hilafet verilmezmiş.... ogularında bir cok ilimden içaze verdi ni .. ogularına halifeligi ise diyarbekirda Seyyid Muhammed masuM (Şeyh muhammed sadaka nın halifesi) Nakişibendi ve kadri olarak 2 ogluna hilafet verdigini işitim Şahitler huzunda ayrıca bi ogluna başka nakşibendiyenin halidiye kolundan hilafet verildigi işitim başka bilgim yok kardeş. Şeyh ismaİL çetin hoca efendi aynı zamanda Molla aLİ ve muhammed erol Raşit bilvanisin (rahmettullahın) ders arkadaşı olur şeyh yayha efendide dayısı Olur

   Sil
 30. MADEM her kez yazıyor haya etmişdim bizde yazaLım KutbuL arifin EkmeL alİm Seyyid İsmaİl çetiN rahmetullah ) tabilerinden işitim Yaşarken eger bu zamanda yazdıgı eserleri kast ederk böyle bi eser yazan olsa yazmayı bırakırdım yüküm agır ifadesini Kulndıgını işitim Ve bazı KOnyadaki muhammed konyevini vekilerinin mubaregin eserlerini aldıgını bazı eserlerinide Molalarına ders olarak okutugunu işitim şahit oldumm yine GAVSU AZAM seyyid AbduL hakim bilvanisin yaşarken molla ismaİLi sevmiyenden sufilerine yakınları feyzimi keserim dedigini işitim yine şahı hazneden İlim aldıgında sürüyede molla ismaİL bizim de evladımızdır dedigini o zmaand ayaşayan yakınlarınadedigini işitim yine istan BuL FATİHDEN . Mahmut efendini ve menziL den bazı molararın bazı İlimler için onun medresinde egitim aldıgını gördüm ve işitim yine eKmEL ule bediu zamanın bek şan şöhrrte olmuyan talabelerini ona tabii oldugunu işitim ve tanışdım Medineden ve pakistandan bazı meşahıyların hindistandan eserleri Alıp gitiklerini işitim .siirde ki ve diyerbekirdeki meşahıyların ve bir cok zahirde şöhreti reklamı bek olmuan Allah dostlarının eserlerinden faydalan dıgını CübbeLi ahmet hocanında ziyaret edip bazı içinden cıkamadıgı agır ilmi konuları danıştıgını Ve eserlerinden faydalan dıgını işitim.. HATTA bediu zamanın eserlerinden benden 30 yıL sonRA iLMİ ile amiL cematı az hangi makama cıktım sa onun Ayak zilerini gördüm dedigi zevatın ona işaret etigi kanatin deyim:: şan ve şöhreten para toplama işi olmadıgına hizmet için biLe borç lu biri bir hediye getirse Asla kabUl etmez idi işitim 26 yıldır 1 mehruH dahi işlemdigini bir sohbeti esnasında söyliyeN bu zatın İlim de ve irşaada cok eKmeL oldugunu vefatında bazı meşhur İismleri Duyalan zatların O zamanın sahibiydi dediklerini bizaat HACDA bazı vekilerinden işitim .......... ve Türkiyede ki tek nakşibendi nin Mücedidiye Kolundan oldugunu .Kutub olmuyana Halifelİk vermedigini sesiz şeriaten Asla sapmıyan Allah dostu oldugu işitim madem her kez anlatıyo bizde bazı kardeşlerin işitiklerimiz cok cüzisini PAYLAŞAlIM İSTEDİK VEFATT etigimde dahi eserlerim Allahın ziniyLe okuyanı İRŞAAD eder dedigini bu bize Allahın bir Lütfüdür DEDİGİNİ bİZAT YANINDA işitim ___ Eserlerinden FAYDALANIlMsı gerek digine İNANDIM Türkiyemişizn en nadide olan Allah dostlarından oldugu paylaş ma geregini hisetim belKi ben gibi bu zamana kadar Aleni yazan bek olmamış dır sanaL alem de bek şöhreti sevmiyen ufak sesiz bi tarikat cemmat ler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şartla. Cümlelere nokta koyup, her manaya ayrı paragraf açmak şartıyla. Yoksa okuyucuya sıkıntı veriyorsun. Ayrıca çok imla hatası yapıyorsun. Yazık emeğine yazık. Tesiri yüzde 60 kırılıyor. Ben bile binbir zahmet çekiyorum. İşkence gibi olmasın. Okumak zevktir. Ama imla ve noktalama hataları rahatsız ediyor.

   Şimdi bunu yazdım diye de bozulma. Herkesin fikri bu olacağı düşüncesindeyim. Ben 1 Gurbet dünya 2.

   Sil
  2. Ben kardeşimin yazılarından rahatsızlık duymuyorum.Manaya baktığımdan cümleler gelip geçiyor.Cümle ezberi hiç yapmadım Kur'an-ı Kerim haricinde.Kardeşimizden de Allah razı olsun.Söyledikleri hususlar anlaşılıyor.Edebi açıdan ayrı değerlendirmek lazım.Tabi ki bazıları için anlamak zor gelebilir ona da bir şey diyemeyiz.İkazlar güzel yapıcı olursa bu şekilde güzel olur.Hakdan kardeşimiz de hızlı yazıyor anladığım kadarıyla.Toparlamadığından cümleleri devrik olabilir.İçinden geldiği gibi yazıyor. edebiyat olarak güzel olmasa da kalbi paylaşımlar olarak güzel buluyorum.Bana da bu kadarı yeter.Abdurrahim kardeş sen de maşallah edebi açıdan güzel paylaşımlar yapıyorsun.O güzellik risaleden yansıyor.Her biriniz farklı özellikte güzelsiniz Allah ne güzel yaratmış.

   Sil
  3. Dünya Gurbet kardeşim kusra kalma pc yi bek kulanmadım GmaiL bile bi arkadaşIm açtı SanaLa yabancı olduma yazılarım evet bek dizayn lı degiL .kusra kalma yınız

   Sil
  4. Aynen ben de iyi değilim.Ben de hesabı birisine açtırdım.2. hesabım bu aynı isimle kendim açtım.Maksat muhabbet olsun demişler.Farklı açıdan bakan kardeşlerimizden fayda elde ediyorum.Allah razı olsun sizden.Kusur yok ki kusura bakayım.Hakkını helal et öyle bir intiba verdiysem.

   Sil
 31. Enerjimizi caliyorlar ..:)

  Lain iblis lain deccal ve lain avenelerini Kahhar olan Allahimiz mumin ve muslumanlardan madden ve manen uzak eylesin.
  Amin

  Allahuzulcelal tum ehli imana ehli islama razi olacagi sekilde ilahi idrak anlayis suur basiret ve feraset nasip eylesin ve kendi fazli kereminden razi olacagi sekilde salih amel islemeyi nasip eylesin.

  "Hz.Mehdi azam efendimizin ruyada bana buyurdugu uzere "yeryuzunde kim benden bahsediyorsa Allahu teala beni o kisiden haberdar ediyor."

  Selam olsun O na ve sevenlerine...

  (Not;Dinimizde yalan ruya anlatmak kufurdur.
  Hadisi serifte hz.Resulullah aleyhisselam efendimiz yalan ruya hakkinda "nubivvetle oynanmaz"buyurmustur.Dolayisiyla bunun idrakinde bir kardesiniz olarak bu aciklamayi belki bir mujde belki bir uyari mahiyetinde sizlere anlattim.
  Maksadim asla riya kibir vs.degildir.
  Soyledigimizin yazdigimizin herseyimizin ruz i mahserde onumuze koyulacaginin bilincindeyim elhamdulillah...
  Dogru sozun de yemine ihtiyaci yoktur.

  Fiemanillahuuuuu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Kardeşim bir evliyaya bağlılığın var mı ? yanlış anlama sorumu,Hiç bir art niyetim yok.Hatta isim vermesen de olur.Ben isim vermiyorum.Nakşibendiyim deyip geçiyorum.Senin de bir cemaat,tarikat bağlılığın var mı merakımdan sordum.

   Sil
 32. Sn dunya gurbet kardesim..

  Bir mursidi kamil efendiye intisabliyim.
  Elhamdulillah
  Naksi halidi mesrebindeyim.
  Bakiyetullah hz.ni defaaten ruyamda gormek konusmak nasip oldu bu benden degil mursidimin himmeti bereketiyledir.
  Elhamdulillah
  Eger ki ruyalarini mursidine danistinmi diye soracak olursan ,evet danisiyorum kardesim ....
  Kendisininde bana konuyla ilgili bazi aciklamalari oluyor.
  Misal bir tanesi ;
  Zamanimiz muslumanlari hz.Mehdi konusunu cok hafife aliyor umursamiyorlar,ben O zatin adinin soylendigi yerde adaba geciyorum bu konu cok ciddidir muslumanlarin cogu elenecek maalesef ..!
  ..
  Daha baska nasihatleride var ancak simdi acmayacagim.
  Mubarek seyyid Muhammed Rasid hz.nin elinden icazetli bir mursidi kamildir.
  Allahuzulcelal Onun ve diger mursidi kamil hazeratinin kilicini keskin eylesin.
  Nurlu ayaklari basima tac olsun.
  Allahuzulcelal bizleri onun itikadi ile donatsin ve aydinlatsin ve dualarina sevgilerine himmetlerine mazhar kilsin.

  Mursidler bu zamanda en hayirli siginak ve guvenli limandir.
  Malum fitne zamani..

  Bilenler bilir zaten ...

  Fiemanillah
  Hasbiyallahuuuuu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maşallah kurbanım,Allah-u Zülcelal onlarla yürümeyi nasip etsin.

   Sil
 33. Alevilerin yüzü nursuzdur diyen arkadaşlar isidden farkınız kaldı mi merak ediyorum ali yi sevmek insanın yüzünü bozuyorsa rabbim bozsun yüzümüzü zoruna gitmez kimsenin siz f gülen gibi insanların ayaklarını yıllardır opmus kimselersiniz önce kendinizi düzeltin... Yazık kafir ile uğraşmak varken hala o sünni bu alevi oynuyorsunuz da oynuyorsunuz kafirde kenarda oturmuş gülüyor alevilerin hepsi öldüğünde ve sonrasında çıkacak savaşlarda george ler mi size yardım edecek yoksa hans lar mi YENİÇERİ ocakları alevi kökenli askerlerden oluşurdu osmanlıda imanlarinin gücüyle carpisirdi bu insanlar tabi çok sonradan fitne baş gösterdi ama işin asli budur siz hacı bektaşi velinin hoca ahmet yesevinin öğrencisi onunda imam hanifinin öğrencisi olduğunu bilmezsinin kokende aynıdır öğretileri aynıdır tabi gavur fırsat bulup fitne koymuştur ahir zaman sonuçta ki sizde nur ölçer mi var kimde nur var kimde yok biliyorsunuz günaha girin durun hani diyor iman eden sabah imansiz imansiz da sabah imanli kalkacak diye ona doğru gidiyoruz hayırlısi bakalım

  YanıtlaSil
 34. Mustafa özcan / Yaşanan kıyamet alametleri
  Şüphesiz haber verilen kıyamet alametlerini yaşıyoruz. Yoğunlaşan bu alametler ahir zaman diliminde ve devresinde yaşadığımızı ortaya koyuyor. Ama bu alametlerin neresindeyiz veya hangi bölümünde ve kısmında yaşıyoruz? Günlük hay huy içinde pek de dönüp kendimizi gözden geçiremiyor ve ebedi değerler karşısında durumumuzu muhasebe etmiyoruz. Bundan dolayı dönem olarak ve zaman olarak ahir zaman veya kıyamet öncesi süreçte yaşasak da psikolojik zamanımız çok farklı. Henri Bergson’un ifadesiyle, bu süreçte zamanı, hakikat düzeyinde değil de algı düzeyinde yaşıyoruz. Buna gaflet düzeyi de diyebiliriz. İnsanoğlu gaflet olmasa idi dünyayı asla imar etmez ve bu da hikmete uygun düşmezdi. Zira Allah insanı ne melek ne de hayvan boyutunda yarattı. İki statik boyut arasında; arşla arz arasında, melek ile hayvan arasında kâh melekleşen kâh hayvanlaşan dinamik bir varlık olarak yarattı. Hayatı gafletle örüldü. Gafletin ziyadesi, bozulmayı da beraberinde getiriyor. Bu da çözülmeyi ve yok olmayı hızlandırıyor. Denildiği gibi, gafletin çoğu zarar azı karardır. Kıyameti tetikleyen temel unsur da gaflet ve dinde hafiflik ve laubaliliktir. Deccal ve Yecüc Mecüc gibi felaketlerin çıkmasının temel nedeni insanların bozulması ve dinden uzaklaşmasıdır. Gündelik hayatımızda kıyamet alametlerinin her türlüsünü görüyoruz. Bunları kanıksadığımız için bize rahatsız edici veya ürkütücü gelmiyor. Lakin bu bildik alametlere yenileri ekleniyor. Bunlardan birisi Yecüc ve Mecüc’ün içerek kurutacakları ileri sürülen Ölü Deniz veya Taberiye Gölü’nün Aral Gölü gibi giderek kurumasıdır. Temim de Dari’nin Cessase hadisinde bir adada rastladıkları bağlı ve kıllı adam (Deccal) Taberiye Gölü’nün kuruyup kuramadığını soruyor. Ve kuruyacağını haberr veriyor. Taberiye Gölü’nün kuruması hem Deccal hem de Yecüc ve Mecüc çağının zuhur alametlerinden biridir. Taberiye Gölü yıllardır kuruyor ve 27 metre alçaldığı haber veriliyor. Bu da Deccal’ın zuhurunun mukaddimesi olarak sayılıyor. Bu kurumayı önlemek için İsrail, Ramallah Yönetimi ve Ürdün arasında üçlü bir anlaşma imzalandı. Buna göre, Kızıldeniz’den Ölü Deniz’e su takviyesi yapılacak. Bununla birlikte bu haliyle devam ederse Taberiye Gölü’nün 2050’ye varmadan kuruyacağı varsayılıyor. Bu hesap üzerine söylemek gerekirse, o zaman Deccal meselesi ve Yecüc ve Mecüc meselesinin zuhuru ve tamamlanması 35 yıl içinde olup bitmelidir. Esbap düzeyinde değişim tahakkuk düzeyinde de değişimi beraberinde getirir.

  YanıtlaSil
 35. * İkinci yeni alamet ise mevsimlerin değişmesidir. İklimde devran değişiyor. Arap dünyası iki bin yıl öncesine dönüyor. Peygamberimiz Arafat Dağı’nın kıyamet öncesinde bağlık bahçelik olacağını haber vermiştir. Son yıllarda Suudi Arabistan Yönetimi burasını yeşillendirdiği gibi gıda da kendi kendine yeterli olabilmek için çölde bazı bölgeleri ekim ve dikime evleşirli hale getirmiş ve gıda ve özellikle buğday üretimini artırmıştır. 2000 yıl önce Libya ve Mısır Bizans ve Roma İmparatorluğu’nun tahıl ambarıdır. Şimdi Mesih’in nüzulü arifesinde Arabistan acaba Mesih’in doğduğu günlerdeki duruma geri mi dönüyor? Son yıllarda dikkat çekici bir biçimde iklim şartları değişmiş ve Arap diyarına kar yağmaya başlamıştır. Elbette zaman zaman Kudüs, Ürdün, Lübnan Dağları vesaire yüksek yerler kar alsa da kar öteye geçemiyordu. Cezayir, Libya, Tunus, Mısır hatta Suudi Arabistan’ın bazı bölgeleri ve Bağdat’a kar yağması pek görülmüş bir hadise değildir. Bu nüzul döneminde, Hazreti İsa’nın doğduğu günlere geri dönmemiz anlamına geliyor. Bunun sadece Mesih’in nüzulüyle değil aynı zamanda Mehdi’nin zuhuruyla da yakından alakası var. Bir hadisi şerif nedeniyle kar yağışı kıyamet alametleri bahsinde hararetli yeni bir tartışmayı beraberinde getirmiştir. İbni Mace gibi hadis mecmualarında zikredilen, “Kar üzerinde sürünerek de olsa Mehdi’ye biat edin” hadisi doğrultusunda kar yağışı yeni bir tartışmayı alevlendirmiştir. * Hadisin tedai ettirdiği ve çağrıştırdığı hususlardan birisi şudur: Mehdi kışın mı zuhur edecek? Hadisin sıhhatini teslim edersek (ki kimi muhaddislere göre Buhari ve Müslim’in şartlarında sahihtir), Mehdi’nin zuhuru kışın olacaktır. Hadisin ifadesinden anlaşılan anlam budur. Bu hadis bağlamında, Mehdi’nin kar alan bölgelerde zuhur edeceği de varsayılmıştır. Lakin yeni iklim değişikleriyle birlikte bu yorum biraz kıymetini kaybetmiştir. Zira Arabistan da kar almaktadır. Dolayısıyla Mehdi hadislerinin coğrafi yorumu değişmiştir. Yine de başka hadislere istinaden şimalde çıkacağına hükmedenler olmuştur. Özellikle anılan hadisin siyak ve sibakında şarktan zuhur edecek siyah bayraklılardan bahsedilmektedir. Bunu Abbasilere yoran ve dolayısıyla meselenin tarihselleştiğini söyleyenler varsa da Nefsüzzekiyye bahsinde olduğu gibi hâlâ bunun gerçekleşmediğini söyleyenler de vardır. Lakin Mehdi’nin siyah bayraklılarla alakası mekani değil, zamanidir. İkisinin de çıkışı aynı döneme denk gelecektir. Dolayısıyla yeni iklim şartları ışığında Mehdi’nin zuhur yeri Ortadoğu ve yakın çevresi olarak taayyün ederken, zaman olarak da kışın çıkacağı ağırlık kazanmış oluyor. Ortadoğu’ya kar yağması kimileri tarafından Mehdi’nin zuhurunun yeni alameti olarak telakki ediliyor. Bu yoruma göre, tabir caizse Mehdi karın ayağına gideceğine kar Mehdi’nin ayağına gelmiş oluyor! Zaten hadislerde genelde Mehdi’nin zuhur yeri olarak Mekke, Medine vesair şehirler verilmektedir. Makam olarak da bugün Suriye’de savaşan en kanlı sahnelerinin cereyan ettiği Guta zikrediliyor. Onun saltanat otağı Şam ve Kudüs olacaktır. Mesih’in misyon makamı da yine Şam ve Babü’l Lüd bölgesidir. Suriye ve Filistin ya da eski adıyla buluşma ve faaliyet alanları Büyük Suriye’dir.

  YanıtlaSil
 36. ÇORBACI SALİH OLDUĞUMU İDDİA ETMEDİM EDEMEM ZATEN BİN SALİH DEMEK SALİHİN OĞLU DEMEK...
  EVET HAZRETİ PİR GİBİ BÜYÜK ZATLAR HİÇ BİR CİHETTE KENDİLERİNİ METHETMEMİŞLER Kİ PİR RİSALELERİN KENDİNE AİT OLMADIĞINI TEVAZUYLA HER SEFERİNDE DİLE GETİRMİŞTİR. CENABI HAKTAN KENDİLERİNE VERİLEN VELAYET MAKAMINI HİÇ BİR SURETTE ENANİYET OLARAK KULLANMAMIŞLARDIR. ZATEN KULLANSALARDI ALLAH DOSTU OLAMAZLARDI...
  BURDAN ŞUNU ANLIYORUZ MEHDİLİK YADA VELİLİK PEYGAMBERLİK GİBİ İDDİA EDİLEMEZ YÜKSEK TEVAZU GEREKTİRİR KİM Kİ İDDİA EDİYORSA O HAK DOSTU YADA MEHDİ OLAMAZ... O HALDE MEHDİ YADA MEHDİYYET NASIL ANLAŞILIR? İŞTE BURASI KİLİT NOKTA EL CEVAB= SEN VE BEN VE DİĞER İNSANLAR YANİ MEHDİ DIŞINDAKİ HERKES MEHDİYİ TANIR VE BULUR VE ONUN MEHDİ OLDUĞUNU İDDİA EDER.. BUDA PİRİN İFADE ETTİĞİ GİBİ EHLİ İMANIN DİKKATİYLE OLUR...YANİ MEHDİYİ BULMAK TANIMAK İLAN ETMEK YADA BİAT ETMEK BİZE DÜŞER.... HAZRETİ PEYGAMBER BU YÜZDEN DEMEMİŞKİ MEHDİ MEHDİLİĞİNİ İDDİA EDER DİYE ŞUNU DEMİŞTİR ''BİR NİDA DUYULUR MEHDİ FELANCA DİYE''... DEMEK Kİ KEŞFEDEMEYEN VE KARŞI ÇIKAN PEK ÇOK İNSAN OLACAK...SIRR-I İMTİHAN OLSA GEREK...
  ŞİMDİ SIRA SENİN ŞU YERDEN YERE VURDUĞUN PENSİLVANYADA...
  SİZE BU CEMAATE MENSUP OLMADIĞIMA DAİR ALLAHIN ÜZERİNE YEMİN EDERİM... FAKAT ŞUDA VAR Kİ HİÇ BİR CEMAATE MENSUP OLMADIĞIM GİBİ DİNİ BÜTÜN BİR AİLEYE MENSUP OLDUĞUMDAN DOLAYI HEMEN HEMEN BÜTÜN CEMAATLERİ TANIR VE BİLİRİM VE DEVAMLA ŞUNU SÖYLERİM... YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME DEMİŞLER... HAZRETİ PİR GAYBİ OLARAK NE SÖYLEDİYSE HEPSİNİN BU HAKARET ETTİĞİNİZ ZATTA TOPLANDIĞINI GÖRDÜM...
  İSLAMIN KAVMİ YOKTUR YANİ BU DİN NE ARAPLARA NEDE BİZ TÜRKLERE MAHSUSTUR İSLAM EVRENSELDİR ZATEN EVRENSEL OLMASAYDI BİZ DE MÜSLÜMAN OLAMAZDIK... MADEM İSLAM KÜRESEL HERKESE TEBLİĞ EDİLMELİ HERKES İSLAMLA ŞEREFLENMELİ VE HERKES BU DİNLE HAYAT BULMALI EVET ELBETTE BU BİR YÜKSEK İMAN YÜKSEK FEDAKARLIK VE YÜKSEK KARARLILIK GEREKTİRİR... İŞTE İTİRAF BU EVRENSEL MİSYONA EN İYİ SARILAN BU MİSYONU EN İYİ KAVRAYAN VE BU MİSYONUN GEREĞİNİ YAPAN BİRİ YADA BİRİLERİ VARSA TIPKI SAHABE EFENDİLERİMİZİN YAPTIĞI VE CİHANA YAYILDIĞI GİBİ ODA BU ZAT VE TEMSİL ETTİĞİ HAREKETTİR...
  O YÜZDEN BU UĞURDA DÜNYAYI VE DÜNYALIĞI REDDEDEN HATTA EVLENMEYE DAHİ HİZMET AKSAR DÜŞÜNCESİYLE TEŞEBBÜS ETMEYEN BU ZATA CİACI YOK MOSSAD AJANI YOK SİYONİST DİYENİN ALNINI KARIŞLARIM.. BU İFTİRADIR BUNU İSPATLAYAMAYAN MÜFTERİDİR ALÇAKTIR... BU GÜN BU ZAT EĞER AMERİKADAYSA BU FİKRE KESİNLİKLE KATILMIYORUM ÇÜNKÜ HAREKET TAKDİRE ŞAYAN 165 ÜLKEDEDİR BU DA YANİ BU ZATIN AMRİKADA OLMASI BİZİM ÜLKEMİZİN BİZİM HUKUKUMUZUN AYIBIDIR... TIPKI MEKKELİ MÜŞRKLERİN AYIBI GİBİ Kİ RİSALET NEBİ MEDİNEYE HİCRET ETMİŞTİR....KALDI Kİ DEMİN DE ZİKRETTİĞİM GİBİ TÜRKİYE ALLAHIN DA AMERİKA BAŞKA BİR İLAHA MI AİT. YOKSA EMİR Mİ VAR AMERİKAYA İSLAMI GÖTÜRMEYİN GİTMEYİN DİYE...
  EVET BU HİZMET VE HAREKET HIRSIZA VE HIRSIZLIĞA YOLSUZA VE YOLSUZLUĞA KURBAN EDİLMEYECEK KADAR ULVİ VE DEĞERLİDİR ....
  YAZIK ZAVALLILAR İNKAR İNKAR NEREYE KADAR ACABA.....VESSELAM...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehdi, ahir zamanın bütün eşhası gibi gizlidir. Sırrı-ı teklif ve hikmet-i ibham gereği. Mehdi evliyadır, Hz. Mesih de öyledir. Onlar velayeti- kübranın son temsilcileridir. Velilerin her şeyi gizlidir. Kerametleri de, hizmetleri de onları bilmek gerekmiyor. Bilenler ise nur-u iman ile bilecekler. Onlara biat veya ilan etmek, onları dünyevi ve siyasi liderlerle karıştıran şaşkolozların marifetidir. Avamın gözü şatafatta. Halbuki ikisi de birer hidayet cereyanıdır. Elbette onları başlatan da vardır. Bu konuda laf edebilmek için deccali teşhis etmek lazım. Deccali keşfeden her şeyi ayan beyan görür.

   Amerika’daki zata gelince. Kendini 1970’lerde Mesih ve 1990'larda Mehdiyetin 2. safhasının tahakkukçusu diye yutturan biridir. Askerlik yaparken askeri istihbarat ve elemanlarıyla tanışır. Komünizm Mücadele Derneği üyeliğini de bizim yerli gladionun tavsiyesi ile girer.. Daha sonra bu çizgisini iyice belirlemiş ve dini cemaatlerin tek elde yürütülmesi maksadına matuf desteklenmiştir. (Ki cübbeli hoca gibi dini liderlerin iftirayla tutuklatılması o meş'um cemaatin işidir) Cuntacı askerlerle muhabbeti ileri derecededir ki, sonradan Amerikalı istihbarat örgütleriyle tanıştırılmıştır. O örgütler Özal’a onunla çalışması için tavsiyede bulunmuşlardır. 165 ülkedeki mektepler CIAÜve Mossad’a istihbarat sağlar. Bu arada bizim MİT de bazen bundan faydalanmıştır.

   ABD’nin bir kanadı tamamiyle küresel Yahudi ve Siyonist çetelerin kontrolü ve etkisi altındadır. Onların bütün derdi davası İsrail. Ortadoğu’da İsrail’in güvenliği için her şeyi yaparlar. İşte o meczup zat onlarla işbirliği yapar. Onlardan yandaşlarına sermaye kotarır. Halen onlarla işbirliği halindedir. 2013 yılının Ağustos ayında Atlantis Dergisi’ne verdiği beyanatta Kur’an’ın Yahudileri lanatlemediğini saçmalayarak geçmişte hata ettiğini söylemiştir.

   Halen Türkiye’nin başına bela en büyük fitne ve fesad olan ana Deccal Yahudi’nin Türkiye koludur. Ülkemizin bütün mahrem bilgilerin onların verdiği cihazlar ve aletlerle dinlemeler yapılıp onlara servis ediliyor. Sen hiç gazete okumuyor musun? O zat ABD’ye niçin gitti, kim götürdü. Sebebi şu “ABD dünya gemisin kaptanıdır. ABD’ye rağmen bir şey yapılamaz” diyerek belki nemalanırım yani Mhedi veya Mesih olurum düşüncesiyle kucaklarına düştü. Ayrıca komünizmden kurtulan Türki devletlerin batıya entegresi için gönüllü olmuş ve bu uğurda yalakalarıyla büyük hizmetler vermiştir. İttihad-ı İslma’a inanmadığını delili de budur.

   O Pansilvanyalı meczubun yaptığı en büyük hainlik Risale-i Nur’u sadeleştirme adı altında tahrifidir. Ki bu hareket ona çok ağır ödetilecektir. Ödetiliyor. İlahi irade tarafından. Kur’an’ın arşından gelen bir hizmeti kendi meczup emelleri uğruna kullanan o meczup ve cemaati hak ile yaksan olması Mehdiyet’in gereğidir. Göreceksiniz. Onun önündeki en büyük engel de o ve cemaatidir. Fütuhatın gecikmesinin sebebi de onlardır. Bazı şeyler var yazılamıyor. Bir öğrenseniz ölmeyi istersiniz.

   Sil
 37. Sn Cokgungor;
  Ben de Gulenin kullanildigini dusunuyorum (istiyerek veya istemiyerek), ama yine de konusurken ihtiyatli davranmak zorunda hissediyorum ya ifitira gunahina girersem diye. Siz nasil biliyosunuz da rahat rahat olmek istersiniz diye soyliyebiliyosunuz?

  YanıtlaSil
 38. Allah bilir, kul bilmez, Allah takdir eder kul da gereğini yapar

  Kimi kast ettiğinizi bilemedim. Benim Gülen diye biri tanımıyorum. Her halde bir Ağlayan var, onu mu kast ediyorsunuz mu, acaba. “Gavurcuklarım” der gibi “çapucuklarım” deyip sümük salya ağlar. “Ecevit”im der cennet kapıcılığı yapar, “Başörtüsü fürattır” deyip ayetli emri küçümser, “MGK” der reisi-ül imam gibi içtihad makamı yapar, gücün ve paranın kokusunu alınca “İsrail meşrudur” diyen, Bediüzzaman’a tenzil-i makam ve hakaret için “Pi-i Mügan” der. Risale-i Nur’u bid’a amaline alet için sadeleştirmeyle tahrifat yaptırtan, Bediüzzaman’ın talebelerinin bunu konuda konuşma teklifine kovacasına red eden. bir sümük salyalı ağlama abidesi var. Onu mu kast ediyorsunuz. Pek anlayamadım..

  Ben şahıslara uğraşmam şahs-ı manevilerle uğraşırım. Bütün bunlara çanak tutan süfli şahsiyetlerle uğraşırım. Bu Allah’ın emri. Peygamberin sünneti. Ya fili müdahale, ya lisan ile red, ya da kalp ile buğzdur. Kusur işlemedik umarım.

  Bediüzzaman’ın çok önemli tesbitleri vardır. Bunlardan biri zamanımız için “Devletler, Milletler muharebesi, tabakat-ı beşer muharebesine terk-i mevki ediyor" tesbiti yapar ve ikaz eder. Bir hususta daha ikazını yapar gaybi ihbarlara binaen: “Hem Türk unsurunda ebedî kabil-i iltiyam olmamak suretinde bir inşikak çıkacak. O vakit milletin kuvveti, bir şık, bir şıkkın kuvvetini kırdığı için, hiçe inecek. İki dağ birbirine karşı bir mizanın iki gözünde bulunsa; bir batman kuvvet, o iki kuvvet ile oynayabilir; yukarı kaldırır, aşağı indirir.”. Bediüzzaman ayrıca bir meseleye daha dikkat çeker. Harici dinsizlik cereyanına, hariçten gelen dinsizlik. Bunun için de ittihad-ı İslam’ı nazara verir.

  Bu ikazları okuyunca 100 yıldır harici düşmanların şu veya bu şekilde hücumuna maruz kalan Lozan ile batının vesayeti altına giren ülkemizde. batının üfürmesiyle içimizde oynayan gafillere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır. Evet artık savaşlar ideolojik cereyanlar tarzında bir tarafın diğer tarafa saldırısı ile oluyor. Bize saldırılar komünizmle, İslmafobia ile Siyonizm ile, dinsiz felsefe ve ideolojilerle. Dalga dalga geliyor. Ve içimizden birileri çıkıyor, inşikak etmiş milleti onların hesabına gelecek tarafa siklet verip maddi manevi sıkıntılara yal açıyorlar. Bunlar eskiden cuntacı, terörist, anarşist derken şimdi hepsinden beteri vücuda giren kurt gibi bir paralel yapı çıktı. Bunlarla mücadele hem dini, hem milli hem Mehdiyete ait bir vazifedir..

  Bunun neresi günahtır. Anlayamadım. Varlığımız mukaddesatımızı, maneviyatımızı, dünyamızı talan edecekler, biz de ses çıkarmayacağız. Bunu engelleyen de onlar gibidir hükmündedir. Vallah'ül azim çaktık mı, feleğini şaşırtırız. Çünkü yiğit yani aslan ayağa kalktı. Kimseyi takmayız. Koyduk mu oturtmayız, cehenneme havale ederiz. Bu Pençe-i Ali’deki şemşir gibi, Kur’an’dan tereşşüh etmiş elmas hakikatlerdir ki, hiç kurtuluşu yok. Acımak da. Yoksa huzur-u ilahinin önüne hangi yüzle çıkarız. Değil mi ya. Bazıların kaderi iki cihanda sümük salya ağlamaktır. Sebebi de cüz’i ihtiyarilerini o minvalda kullandıklarından. Kendi düşen ağlar ama bizi ağlamayız. Bunar ıslahı kabil olmayan mel’unlardır. .

  Bediüzzamanca bitirelim: “Ben tokadımı, Antrik ile beraber Enver'e, Venizelos ile beraber Said Hilmi'ye vurmam. Nazarımda, vuran da sefildir.” Veya “Ben siyonist-neocon-paralel yapı ile Tayyibe’e veya Davutoğlu’na tokat atmam. Vuran nazarımda sefildir. Kim olursa ola!”  YanıtlaSil
 39. ÇORBACI BAŞTAN SONA BU ZAT HAKKINDA YAZDIKLARIN YALAN VE İFTİRALARLA DOLU... SEN DEMEK Kİ ÇOK GAZETE OKUYORSUN Kİ BU YALAN VE YANLIŞ BİLGİLERİ BURALARDAN ALIYORSUN AYRICA RİSALELERİN İÇİNE ÖYLE DALMIŞSIN Kİ KENDİNİ BULACAĞINA KENDİNİ KAYBETMİŞSİN...
  SAMİMİYYET SAMİMİYYETİ TANIR... O KADAR ALİM VE HOCA DİNLEDİM BEN BU KADAR DİNİ KONULARDA BİLGİLİ VE DİNİ BİLGİLERDEN BAŞLAYARAK POZİTİF BİLİMLERE YAYILAN KONULARDA DA BİLGİLİ BİRİNİ NE DUYDUM NE GÖRDÜM... ZİRA BİR KONUDA SAATLERCE KONUŞABİLİYOR HEM HADİS HEM KURAN HEM TEFSİR HEM TARİH HEMDE ŞİİRLER SUNUYOR BU ÇOK YÜKSEK BİR HAFIZA GEREKTİRİR...HA BU YETERLİ Mİ... ELBETTE DEĞİL EĞER BİR KİŞİ SENİN DE DEDİĞİN GİBİ YAMUK OLURSA BU YAMUKLUK BİR ÇOK GÜNAHI BERABERİNDE GETİRİR... (ARTIK SEN SAY GÜNAHLARI) BEN BU İNSANDA O GÜNAHLARIN HİÇ BİRİNİ GÖRMEDİM... PEKİ NE İÇİN BU İHANET İNSAN DURDUK YERE KENDİSİNE HİÇ BİR MENFAAT GETİRMEYEN İHANETE ATABİLİR Mİ? KESİNLİKLE HAYIR....
  MEHDİLİK MESELESİNE GELİNCE BEN MEHDİ OLMAYANLARDA DAHİ GÖRDÜĞÜM MEHDİ OLMA HEVESİNİ YADA KENDİSİNİ MEHDİ İDDİA ETME HEVESİNİ BEN BU ZATTA ASLA GÖRMEDİM...
  AJANLIKLA SUÇLADIĞINIZ AKLA HAYALE GELMEYEN İFTİRALAR ATTIĞINIZ BU İNSANLAR DÜNYEVİ OLARAK TEK BİR MENFAAT OLMADAN AMA UHREVİ OLARAK RIZAYA TALİB BİR ŞEKİLDE FEDAKARANE YURTDIŞI HİZMETLERE GİDENLER BU MELEKETİN ÖZ BE ÖZ ASİL EVLATLARIDIR.. BUNDAN BAŞKA İLAHİ DAVAYI TAM MANASIYLA TEMSİL EDEN YOL VE YÖNTEM TANIMIYORUM...
  GAYRİSİ YALANDIR İFTİRADIR....
  PENSİLVANYANIN AİLESİNE ŞÖYLE Bİ BAKTIM KENDİSİ KENDİ GİBİ MÜTEVAZİ BİR AİLENİN VE BİR İMAMIN OĞLU. KARDEŞLERİNİN GİYİMİNE KUŞAMINA BAKTIM VALLAHİ BEN BÖYLE MÜTEVAZİ GİYİNEN MÜTEVAZİ YAŞAYAN İNSAN GÖRMEDİM BİLDİĞİN ANADOLU İNSANI.... AKLIM ALMIYOR NASIL NASIL BU KADAR RAHAT İFTİRA ATABİLİYORSUNUZ.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçenlerde açıklama yapmış, bir kaç gün evvel. Artık daha riyazi yani hesaplı kitaplı hareket edeceklermiş. Yani hesapsız kitapsız işler yaptıklarını kabul ediyor. Şimdiye kadar gizli mahfillerde iş kıvırırken artık yerin altına inecekler. Mezar olmasın.?

   Yeni Asya Gazetesi'nin sahibi Mehmed Kutlular bundan 13 yıl önce 28 Şubat ile ilgili verdiği bir sayfalık röportajda ilginç bir hususa dikkat çeker. Pensilvanya imamı için Risaleleri okumuş, ama anlamamış der ve onun tutumunu eleştirir. Çünkü Nur’a münafi işleri ve ahlvali. Sen de öylesin okumuşsun ama anlamamışsın, anlamış olsaydın böyle abuk sabuk yazmazsın.

   İttihad Yayınları'nın sahibi İzmirli'dir. 1970'lerde o kainat imamının çevresinin kendisine onun Mesih olduğunu söylediklerini geçen yaz bir röportajında söylemişti. Bir şey daha. Bediüzzaman’ın önemli talebelerinden Mustafa Sungur Pansilvanya imamının 1972 yılında kendisine “Beni sizin gibi hizmet etmeyeceğim” dediğini anlatır. Tabi ya ipleri derin mihrakların elinde idi. Onlara çakar selamı, millet verir ağulu kelamı. Cibali Baba da Veli idi veya Hasan Sabah da cenneti menneti derdi. İkisi de na kabul insanlardı.

   Güvenlik isithbaratlarının kullandığı veya onlarla işbirliği yapan kim olursa olsun onların düdüğü olur. Düüttt derler dütler. Seni ben ilk anda teşhis ettiğimi söylemiştim değil mi? Çünkü böyle boş tenekelere Risale-i Nur veya yüklemişler. Aynı şey. Yemezler. Biz ehl-i tahkik insanlarız. Öyle şeyler biliyorum ki, hepsi noktasına virgülüne kadar doğru, çıldırırsınız. Yukarda yazdıklarım da gazete haberi değil. Bunlar yazılmadan önce biliniyordu. 1993'ten beri aleni. Çiller'e ihanetinin, Ecevit'e yaltaklanmasının sebebini. Bunlar yazıldı çizildi, sen o zaman mahallede top mu oynuyordun?

   Bir yıl önce 13-14 yaşında İzmir taraflarında bir kız çocuğunu gördüğü rüyayı duydun mu? Yeni Asyacılar bunu yazdı. İntrernete gir bak.Çok ilginç bir rüya. Risale tahrifatı ile ilgili.

   Mehdiyet'in 2. fasylını gerçekleştirecekmiş. Bunu Eyüp Can'a röportajında söylüyor. Din+para+medya ile. hayatın bütün safhalarını girip ele geçireceklermiş. Eski sitesinde duruyor. Daha ne saçmalıklar ben çok yazdım onları. Neyse yolun sonuna geldiler. O paralel yapıl yıkıldığı yani darmadağın edildiğini ertesi Bediüzzama'ın 3. müjdesi ve fecr-i sadıkı tahakkuk edecek. Tehirinin sebebi bu yapılanmadır. Süfyanın son kalıntısı.

   Sil
 40. ÇORBACI HEM İDDİA İSPAT GEREKTİRİR... İSPAT EDİLMEYEN İDDİA İFTİRADIR DİLİNE DOLAYANA İSE MÜFTERİ DERLER...
  HIRSIZI SAVUNAN İLK ÖNCE TOKATI KENDİSİNE ATMAK İCABET EDER ZİRA
  HIRSIZLIK SUÇTUR SAHİBİNİN BAŞI YERDE GEZMEK GEREKTİRİR AMA NERDE İNSAN HIRSIZ OLDUĞU KADAR ARSIZ VE HAYASIZ OLURSA GÖREN BU HIRSIZI VE YOLSUZU DAHASI YAPTIĞI HIRSIZLIĞI VE YOLSUZLUĞU MEŞRU ZANNEDER... Kİ BU İDDİA DEĞİL İSPAT EDİLMİŞTİR...
  İŞTE GECİKEN VE ZAMANINDA ATILMAYAN BU TOKAT ŞİDDETİYLE CENABI HAKTAN GELİR Kİ İŞ İŞTEN GECİKMİŞ OLUR...
  BU ZAMAN ZARFINDA ÇEKİLEN SIKINTILAR MÜMİNE İMTİHANDIR VE SABIR GEREKTİRİR ZİRA SAMANIN BUĞDAYDAN AYRILMASI GEREKİR BUDA ZAMAN İSTER... HAKK BÖYLE UYGUN GÖRMÜŞTÜR...
  PEKİ HIRSIZI AKLAYAN BEDBAHTA NE OLUR BU ZAMAN ZARFINDA....
  YÜKSELİR YÜKSELİR TAKİ SIRTINDAKİ O YÜKÜ TAŞIYAMAYINCAYA KADAR...
  İŞTE BU ZAMANA KADAR KATETTİĞİ YÜKSEKLİK VE ULAŞTIĞI İRTİFA ALEYHİNEDİR... ÇÜNKÜ YÜKSEKTEN DÜŞENİN ÖLÜMÜ ÇETİN OLUR...
  BİZE DÜŞENSE GEL İNAT ETME ŞU AĞIR YÜKÜ BIRAKTA ÖYLE ÇIK DEMEKTİR.... DİNLEYENE VESSELAM....

  YanıtlaSil
 41. Ananascilar peygamber olimpiyatlara katilir, iki kati twit attirir, hic oyle kimyasal silahlarla oldurulen muslumanlarla ilgilenmez, gazzedeki masum oldurulen muslumanlara dua etmez,Allah bunlari islah etsin bu kadar gaflet ve delalet icinde hala adamin pesinden gidin. Adam hirsizlik yapiyor biz bunu cemaat icin yaptik,her turlu ahlaksizligi yaparlar bunlar mubahtir derler. Haşhaşı fazla almayin

  YanıtlaSil
 42. -Gülen,ABD'den başka yerlere gideceği zaman adı geçen ülkelerin British CommonWealth'teki yerleri nerelerdi ?

  -28 Şubat döneminde neredeyse her hareket Türkiye'de yasaklanırken Cemaatin önünü kimler açtı ve gizli koruma çekti ?

  -Herkese irticacı diye dokunulurken Cemaati gizli kalkan altına alıp bugüne kadar getiren kimdi?

  İngiltere'nin kurduğu irticaya alerjisi olan ülkemizde devlet içinde bu hareket bu kadar nasıl yayıldı ?

  Abdürrrahim abiye sonuna kadar katılıyorum farklı kulvarlarda olmamıza rağmen. Allah razı olsun merhamet etmiyor ve haklı da..Gülen için ben en yumuşak ifadeyle Ehli Sünnet'ten ayrılmış demek istiyorum. Belki de en baştan duyguları samimi idi ancak sonradan yoldan saptı diyorum.

  Ütopik bir hayâli vardı,kötü demiyorum. Ancak bence işin mihenk taşı bazı konularda kendini içtihad makamında zannedip kendince yorum yapmasından sonra olmuştur diye tahmin ediyorum. Yani ilmi onun felaketi olmuştur diye düşünüyorum. Bizzat kendisine ait olan kitaplarının bir kısmını okudum,makalelerini okudum,röportajlarını seyrettim. Genel olarak şunu söyleyebilirim : Her ne kadar kafasında kurduğu toplumu islamileştirme hayâline birşey diyemesem de hakim olmak için başka başka yollarla,kişi,kuruluş,ülkelerle yaptığı şeyler bir süre sonra karşılıklı menfaate binmiş olabilir. Bazı şeylerin diyetini ödemek zorunda kalmış olabilir. Bu en basit insan ilişkilerinde de böyledir. Bir iyilik edene insanlıktan nasibini alan bir insan teşekkür hissi duyar ve bunu elinden geldiğince ödemek ister. Bir nevi öyle de olmuş olabilir..Tabana diyecek fazla birşeye gerek yok. İtikat anlamında Gülen'e bağlılar ve Ehli Sünnet maalesef ki değiller. İyilikleri çok önemli değil önemli olan sağlam itikat. Allah gerçeği görmelerini nasip etsin diyeceğim ama çok ama çok çok zor.

  Abdürrahim Abi sağolsun bizi bilgilendiriyor. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz gülen hakkında daha vaiz deilken erzurum civarları olsa gerek dergahta kalmış bir süre.Şeyhinin oğlunu karakola ''atatürke laf söylüyor'' diye ihbar ederek tutuklatmış birisi.Bu haberlerde çıktı.Muhammed Said Nasır Bediüzzamanın gülen için ''içimizdeki münafıktır,zamanı gelince açıkla '' dediğini beyan etti ve açıkladı.Süleyman hilmi Tunahan Hazretlerinin talebelerinden birisi İzmirde vaizken gülenin bir kaç kez cemaat tarafından kovulduğunu belirrtikten sonra ''yanında birisini gördüm beni görünce o kişi gitti -o kişi süleymancılar cemaati içinde ajanlık yapmam için bana teklif eden kişiydi'' demiş.Sonradan yükselmesi malum.Bunlar 2013 aralık ayından sonra medyada çıkan haberlerden.haberler hakkında yalanlama görmedim.Bunun gibi 100 lerce hadise var.Ben bedduasını dinledikten sonra artık muhabbet beslemedim.Besleyen kendisi bilir tabiki.Kimse kimsenin hesabını vermez.

   Sil
  2. Yanlış anlaşılmamak için ifade edeyim. Tabanla bir meselemiz yok. Onlar avam, ama hepsi arif. Bazen ele, bazen dile bakıyor. İdare etmeye çalışıyor.

   Daha bir yetkili analiz ve meselenin ne olduğunun anlaşılması için size M.Ali Bulut kardeşimizin bir paragraflık tahlilini veriyorum. Bütün mesele en dıştaki daire. Her şeyi onlar yapıyor. İstihbarat, finans, baronlarla münasebet ve onların içinden bir kanat direkt Pansilvanyalı’nın talimatıyla çeşitli gizli odaklarla irtibat halindeler. Tabi Pansilvanyalının direktifleriyle. Hem aldatıyor, hem aldanıyor. Okuyunuz:

   “Cemaat -benim gözlemlediğim kadarıyla- beş daireden oluşuyor... Merkezdeki daire, hasbî insanların dairesi. Onların etrafındaki daire, onların çocukları ve sonradan cemaate dâhil olmuş inananlar dairesi. Üçüncü daire, bu ikinci daireden olup da dünya görmüş ve iyi lisan bilen ama memleket ile bağları oldukça gevşemiş yeni bir jenerasyon... Dördüncü daire, bu sosyal birikimden ve ekonomik güçten yararlanmak isteyen ama samimi bir çevre (Esnaf). Beşinci daire, esasında din diyanetle pek bir bağı olmayan ama cemaate karşı sadakat göstermeye çalışan monte/kripto insanlar. Bu son daireye "Topsakallar grubu" da deniyor... Asıl işler onların üzerinden çevriliyor. Bu daireler birbirinden bağımsız sayılır. Ama aynı demir çubuk ile birbirine lehimlemişler.” M.Ali Bulut- 14 Şubat 2014.

   Sil
 43. ÇORBACI İFLAH OLMAZSIN SEN KAPKARA BİR YANILGI İÇERİSİNDESİN...
  RİSALELERİ KİMSE TAHRİF EDEMEZ VARSA İSBATIN İŞTE DİYE ORTAYA KOYARSIN SADELEŞTİRME YADA GÜNÜMÜZ TÜRKÇEYE ÇEVİRME FARKLIDIR TAHRİF ETME FARKLIDIR....
  SANA DİYECEĞİM BEKLEYELİM GÖRELİM BAKALIM...
  HAKK HAKKI GALİP ÇIKARSIN...
  GÖRELİM MEVLA NEYLER....
  GERÇİ SEN GÖRSENDE İNKAR EDERSİN O RUH HALİN BUNU O KADAR ORTAYA KOYUYOR Kİ.... NEYSE....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bediüzzaman bir üstaddır. Vazifeli bir şahsiyettir. Pansilvanya imamı onun talebesi bile olamaz Gizli mahfillerin tavsiyesiyle kendini Nur Cemaatinin lideri diye yutturmuş, gazeteci dostlarıyla bunu kamuoyun deklere ettirmiş. Sonra da yani güç devşirince de Risale-i Nur’a ihanet etmişler. Hizmetin ne olduğunu zerre kadar anlamamışlar. Derin devletin mahfillerini dinleyerek bütün dini cemaatleri bir çatı altında toplayıp derin mel’un güçlere ehl-i iman ve İslam’ı teslim edeceklerdi. O operasyonlar için de emniyet-yargı cuntası kullanıldı. Ama havayı gördüler.

   1. Risale-i Nur siyasetle iştigal etmez, devleti ele geçirmeye kalkışmaz, diğer meslek ve meşreplere adavet etmez kardeş bilir. 2. Risale-i Nur’un müellifi hayatında eserlerine müdahale edilmesini, yanına not düşülmesini dahi istememiş. İkaz etmiş. Ama gözü dönen cemaat ve önderi kendileri bir şey sanıp buna cüret edip sadeleştirme adı altında türkçe manasını bozarak sadeleştirdiler. Risale-i Nur'daki kelimeler Kur'andan alınmış Kur'an-ı terimkler yani ıstılahlardır ki, onlar İslam Dini'nin şeairidir. Türkçede karşılığı yok. Tanrı, Allah kelimesinin karşılığı değildir. Allah ismi, ism-i azam dahil 5 bin ismin karşılığıdır. Neyin Türkçesi olacaktı. Çadır da yaşayan, göçebe ve maharib, fikri ve edebi geçmişi olmayan bir kavmin uyduruk cumhuriyet Türkçesi mi? Varislerinin muhalefetine rağmen, talebelerinin muhalefetine rağmen. Deccalin adını, hayatını risalelere soktular. 3. Yahudi lanetlenmiştir,. Kim Yahudilerle işbirliği yapar lanetlenir. Hüküm aynıdır. Türkiye’nin manevi ve maddi bütünlüğüne harici düşmanla bir olup bozanlar onlar gibi olur. 4. Mehdiyetin nihai hedef-i küçük ve büyük ittihad-ı İslam’dır. Batılılara uşaklık etmek değildir. İngiliz dili ve kültürüne uşaklık etmek değildir. İslam dini perndesi altında fakir fuikara ülkelere sızıp Mossad-CIA-BND’ye istihbarat toplamak değildir. Dinsizlik ve ahlaksız ve müşterek düşman için ehl-i kitap ile işbirliği ve ittifak caizdir. Ama maşası olmak hainliktir.

   Bir husus daha ırkçı ve kavmiyetçi odaklar ta 1980’lerin başında onun cemaatine dühul ederek onu ırkı ve kavmi ülküler etrafından da kullandılar. Birazcık Türkçüyüm demek gafletinde bulundu. Bediüzzaman’ı Kürt için sevmediğini söyledi. Halbuki onun nesebini ve Ahlat’tan niçin Erzurum’a kaçtıklarını kimseye anlatmıyor. Zavallı babaannesi durmadan ağlarmış niçin? Bunu o ağlama makinesine sorun . Ben söylemeyeyim.

   O Pansilvanya ağlama makinesi çok iyi biliyorsa, yazsın cemaatine okutsun, Risalelerle ne alıp veremeyeceği var. Onun sırtından güç devşirmesin. Fitne fesad böyle. İblise şakirtlik yapılmaz. Risale-i Nur’u kullanarak güç devşirmeye yandaş temin etmeye çalışanlar aldanmıştır. Bediüzzaman “Muvaffakiylet kesret-i etbada değildir”der. O şaşkınlar bu hakikati bile anlamamışlar. Ne kadar adam toplarsak siyasi ve dünyevi güç oluşturur sandılar. Kağıttan kaplanlar gibiler.

   Pansilvanya ağlama makinesini Türkiye’ye getirir -ki saray da inşa ettiler,- o söyler herkes yapar zehabına kapıldılar. (Humeyni gibi) Ahir zamanın hizmetinin ne olduğunu bilen bir tane cemaat mensubu yoktur.

   Sil
 44. pensiLvanyadaki şahıs EhLi sünnet itikatından sapmışdır fazla tefaruta girmicem . Papa ya yazdıgı Mektup dahi bir cok hatalar la doLu aynı zamanda eserlerine Kuranı kerim Ayetleri hakında bazı ları için ne yazmış inceleyiniz küfre dahi sebebiyet yazılar burdan paylaşmıcam sadece araştırınız hoş olmuyan şeyleri yaymamak adına ama geçmişdeki hükümetle izalaşmalarında .R Tayip erdogana zahir ve Manevi cok evliyanın dua etigini işitim duydum .F güLen cematinde iyi temiz niyetLi kardeşler var vardı ama yönetim kadrosuna cok sızma var cooook

  YanıtlaSil
 45. BAKIYORUMDA ÇORBACILAR ÇOĞALMIŞ....
  KURGUCU DAVUT 28 ŞUBAT SÜRECİNDE CEMAATIN KOLAY SIYRILDIĞINI DA NERDEN ÇIKARDIN BU CEMAAT VE BU ZAT BÜTÜN DARBE DÖNEMLERİNDE PRESLENMİŞTİR... HEMDE SIRF EĞİTİMLE UĞRAŞTIKLARI HALDE BÜTÜN HERŞEYİ KANUNLARA NİZAMLARA UYGUN YAPTIKLARI HALDE...
  O ZAMANKİ DÖNEMDE CEMAATLE DİĞER PARTİLERİN YAKINLAŞMASI BİZİM DİNİ DİYEBİLECEĞİMİZ PARTİLERİN MAALESEF CEMAATE YAKLAŞMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR... YANİ SORUN BU ZATTA DEĞİL O ZAMAN ONU ANLAYAMAYANLARDADIR... HZ PEYGAMBER TAİF DÖNÜŞÜNDE BİR MÜŞRİK OLAN MUTİM BİN ADİYDEN HİMAYE İSTEYEREK MEKKEYE GİRMİŞTİR BU ŞAHIS MÜŞRİK OLDUĞU HALDE OĞULLARIYLA BİRLİKTE EFENDİMİZİ HİMAYE EDEREK MEKKEYE SOKMUŞTUR... NEDEN ACABA... EEE EBU CEHİLE KARŞI MUTİM BİN ADİYİ SEÇMEK AKIL İŞİDİR ŞERRİN DE ŞERRİ VARDIR DEMEK Kİ... DAHASI YİNE HZ PEYGAMBER MEKKE MÜŞRİKLERİNE KARŞI MEDİNE YAHUDİLERİYLE İŞBİRLİĞİ YAPMIŞTIR HOŞ YAHUDİLER ZİHNİYETİNİN GEREĞİNİ YAPMIŞ AMA NEDEN ACABA... ŞİMDİ RİSALET NEBİNİN BU TUTUM VE DAVRANIŞI AYKIRI HAREKETLER Mİ... TUTUP BİZE DİNİ GETİRENE BİZ DİN Mİ ÖĞRETECEĞİZ ASLA DİN BÜYÜK OLDUĞU İÇİN BÖYLE KÜÇÜK ŞEYLERE FEDA EDİLMEZ... HZ RESUL YAPMASI GEREKENİ YAPMIŞTIR... YİNE HZ PEYGAMBER GANİMETLERDEN HİSSESİNE DÜŞENİ KAHRAMAN SAHABELERE DEĞİL DE DİNİ GEVŞEK OLANLARA DAĞITMIŞTIR NEDEN ACABA...
  İŞTE AKLINI KAFATASINA HAPSEDENLER VE KÜÇÜK DÜŞÜNENLER BUNU ANLAYAMADI VE ASLA ANLAYAMAYACAK...
  CEMAAT- BİNBAŞI (O ZAMAN YÜZBAŞIYDI) İŞBİRLİĞİ DÖNEMİNDE BU DARBECİ ZİHNİYET İÇERİ TIKILIRKEN İŞBİRLİĞİ BOZULUNCA BİNBAŞI TARAFINDAN DIŞARI BIRAKILIVERDİ NEDEN ACABA.... KİM KİMİ DESTEKLİYOR KİM KİM TARAFINDAN KORUNUYOR ACABA....
  HEM BU ZATIN FİLİSTİN İÇİN YADA ALEMİ İSLAM İÇİN DUA ETMEDİĞİNİ DE NERDEN ÇIKARIYORSUNUZ... BUNU SEN DUY DİYE SENİN İÇİN RAHAT OLSUN DİYE SESLİ OLARAK MI YAPACAK YANİ...
  HAMASETLE SİYASET YAPILMAZ... BİNBAŞI GÖBEĞİNDEN HAMASET YAPTI DA NE OLDU 10 VATANDAŞIMIZ ÖLDÜ... HADİ ÖLENLER ALLAH İÇİN DEDİK TESELLİ ETTİK KENDİMİZİ NE KAZANDIK PEKİ.... EĞER MERTSEN YİĞİTSEN VURURSAN VURURUM DİYECEKSİN VE GEREĞİNİ YAPACAKSIN....
  EĞER BU YOKSA GÖBEKTEN ATMAYACAKSIN... ZİRA DELİYE DELİ DEMENİN NE FAYDASI VAR ANCAK KAFANI YARDIRIRSIN...
  BU GÜN FİLİZSTİN VE İSRAİL AYNI COĞRAFYADA OLMASINA RAĞMEN BİRİSİ DÜNYAYA CAKA SATARKEN BİZİM MÜSLÜMAN NEDEN HOR VE HAKİR GÖRÜLÜR ACABA...
  BUGÜN İSRAİL FİLİSTİN SAVAŞINDA DİNLER AYRI OLMASINA RAĞMEN 1000 MÜSLÜMAN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ HALDE SURİYEDE NEDEN YÜZBİNLERCE MÜSLÜMAN BİRBİRİNİ ÖLDÜRÜR... DAHASI NEDEN MİLYONLARCA İNSAN MÜLTECİ KONUMUNA GETİRİLİR... SİZCE NEYİN YANLIŞI BİZİM BİNBAŞININ OLMASIN SAKIN...
  EVET NETİCEYE DEĞİLDE HATİCEYE BAKANLAR MESELENİN İÇ YÜZÜNE DEĞİLDE ZAHİRİNE BAKANLAR GAZETELERDEN OKUDUKLARI YALAN YANLIŞ VE İFTİRALARLA DOLU HABERLERİ BURAYA YAZANLAR BU ZATI ANLAYAMADI ANLAYAMAZ VE ASLA ANLAYAMAYACAK...
  EVET TIPKI HZ PİRİNDE İFADE ETTİĞİ GİBİ BEN BU ZAT İÇİN HEM MÜCEDDİD HEM MEHDİ HEM HAKİM HEM MÜRŞİD HEMDE KUTBU AZAM DİYORUM GAYRİYE VE CAHİLİYYEYE ALDIRMIYORUM...

  YanıtlaSil
 46. ÇORBACI HZ PİRİN ŞU SÖZLERİ KİMİN İÇİNDİR ACABA
  ''O ZAT İSEVİ RUHANİLERLE İTTİFAK EDİP İSLAMA HİZMET EDECEKTİR''
  BU SÖZÜ BEDİUZAMANIN SÖYLEMEDİĞİNİ Mİ İDDİA EDİYORSUN YOKSA BU ZATIN O ZAT OLMADIĞINI MI YADA YOKSA BU SÖZÜ ÜSTAD BÖYLE SÖYLEDİ DE BİZ Mİ YANLIŞ ANLIYORUZ?
  YA ÜSTADIN O ZATIN SİYASİ CİHETTE VAZİFELERİ OLACAĞINA DAİR VE BU VAZİFENİN SAYDIĞI 3 VAZİFEDEN BİRİ OLDUĞUNA DAİR SÖZLERİ ACABA BİR GÖSTER KİME UYUYOR?
  30 -40 SENE SONRA FECRİ KAZİB FECRİ SADIK DİYE NİTELENDİRDİĞİ TARİH 1980 E TEKABUL EDİYOR BU DA HİCRİ 1400 YILINA VE BU DA BU ZATIN TAM KIRK YAŞINDA OLDUĞU ZAMANA GELİYOR... BUNA NE DİYECEKSİN?
  HZ PEYGAMBERİN ÜMMETİMİN ÖMRÜ 1500 Ü PEK GEÇMEYECEK DEDİĞİ VE BÜTÜN ALLAH DOSTLARININ MEHDİNİN ÇIKIŞ TARİHİ OLARAK 1400 Ü VURGULADIĞINA NE DİYECEKSİN BUNA HZ PİR DE DAHİL...
  O ZAT RİSALEİ NURU YAZDIKLARI ESERLE BİR PROĞRAM YAPACAK DİYOR
  DİKKATİNİ ÇEKERİM ŞAHSI MANEVİ DEMİYOR ZAT DİYOR... BANA BÖYLE BİR CEMAAT VE CEMAATIN BAŞINDA BÖYLE BİR ZAT GÖSTER... HAYIR GÖSTEREMEZSİN.... RİSALELERİ OKUYAN BİR ÇOK NUR CEMAATİ VAR SENDE BUNLARDAN BİRİSİN İYİ BİLİRİM SİZLERİN KİMİ MEHDİ ADLETTİĞİNİZİ.. EVET YALAN SÖYLÜYORSUNUZ SİZ GERÇEK MEHDİYİ GİZLİYORSUNUZ...
  BU ZATIN NESEBİ HAKKINDA SAĞLAM KAYNAKLARDAN BİLDİKLERİM İSE ŞÖYLE... BABASI DOĞDUĞUNDA ADINI MUHAMMED FETHULLAH KOYMUŞ FAKAT O ZAMAN KARANLIK DÖNEMDE DENK GELDİĞİ İÇİN MUHAMMED ADINI NÜFUS MEMURUNA YAZDIRAMAMIŞ... YANİ MEMUR YAZMAMIŞ...
  DEDELERİ İSE BİTLİSİN ATLAS KASABASINDAN BİR KAN DAVASI YÜZÜNDEN ERZURUMA YÖNELMİŞ BİTLİSTE OTURDUKLARI MAHALLEYE DE SEYYİDLER MAHALLESİ DENİLİYORMUŞ...
  SİZE YEMİN ETTİM BU ZAT BENİM NE BABAM NE AMCAM NEDE DAYIM OLUR NE DE BEN BU CEMAAATE MENSUBUM... AMA BÜTÜN BELİRTİLER BÜTÜN ALAMETLER HZ PİRİN SÖYLEDİĞİ BÜTÜN SÖZLER BU ZAT ÜZERİNE TOPLANMIŞTIR.... HADDİMİ AŞMAYACAĞIMI BİLSEM AVAZIM ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRACAĞIM MEHDİ BU ZAT DİYE....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baroların şakşakçısı Sabataycı bir gazetecinin karşısına geçip hem de televizyonda alenen “Bu hükümet istifa etmelidir” diyen molla taslağı kim?

   Çeteci, paralel yapılı, Siyonist-neocon-CIA ile işbirliği yapan cemaatle hangi haysiyetli siyasi parti işbirliğine girer. El alemi kör ve sağır sanıp çevirdikleri hile dolapları bilinmiyor mu ki, onlarla işbirliği yapacaklar. Bırakın siyasi partileri hangi haysiyetli ehl-i takva ve ehl-i sünnet cemaat onlarla işbirliği yapar. O tarihte Nur hareketini sözcülüğünü yapan gazetenin arşivlerine girin, en kibar lafları Cibali Baba dedikleri bir meczuba ve cemaatine kim inanır.

   A.K. onun adamı. 28 Şubat Komisyonuna verdiği ifadede anlatıyor. Kendini o günlerde Mehdiyet’in 2. faslını gerçekleştireceğini iddia eden modern Cibali Baba, kendinde güç vahmederek Başbakan Tansu Çiller’e gidiyor. Önüne uşaklık yaptığı emniyet kliklerini isteklerini sıralıyor. Ve O kadın başbakan (ki bu kadın için Risale-i Nur’da gaybi bir ihbar var) diyor ki: “Amaa hocam adil olmak lazım” diyor. Dinin ilk emri ve Hz. Ömer’in sünneti adaleti söylüyor. Ve o molla taslağı ne yapmış? Hemen bütün dosyaları toplayıp selam bile vermeden kaçıp gitmiş. Ve Ecevit’in emrine girmiş. 1999 seçimlerinde ona destek vererek merkez-sağ partilerden intikam almış. Ne mürşid-i kamil ama. Değil mi? Hiç tuzlamaya gerek yok.

   Bugün İslam dünyasındaki karmaşanın esas sebebi siyonizmdir. 200 yıldır bunun için büyük gayretler sarf ediliyor. Küresel ekonomiyi kontrol eden bu zındıka hareketi Batı’nın iştahını kabartarak İslam dünyasına saldırtıyor. Çünkü Yahudi rivayetlerinde kendilerine saltanatı yani Büyük İsrail’in başkaları sunacağından yani onların emir eri olarak hizmet edecekleri söylendiği için. Ve bu düttürü Leyla cemaat onların Türkiye’deki 1 numaralı işbirlikçisidir. 2004 yılında İsrail’den gelen ve Nuriye Akman ile röportaj yapan hahamlar heyeti, 25. Sözd’eki Bediüzzaman’ın Beni İsrail ile ilgi tefsiri için söylemediklerini bırakmadılar. Hepsi yayınlandı.

   Ahir zaman bütün Nebilerin ve Resüllerin korkudan Allah’a sığındı bir fitnedir. İşte böyle abudik gubudik suret-i haktan görünen dini bir cemaat çıkar siyasi, iktisadı darbecilik ve üç kağıtçılık yapar da herkesi ayakta uyutur. Ne mutlu onlara uymayanlara.

   Sil
  2. Çorbacının olduğu yerde bir de kısmet arayan 4 ayaklı bir yaratık dolaşır. Çorbacıdan bir şey koparamazsa ne yapar. Malum. Adama gibi olup din-i Hakk’a hizmet etmektense başkalarının Kıtmir olan önderinin peşinden gidenler acaba onlara da mı o hale terfi ediyor ki, çorbacı çorbacı diye saldırıyor.

   Sil
  3. Bediüzzaman, Mehdiyet ile İseviyet’in dinsizlik ve örtülü olarak Yahudi şirretliğine karşı işbirliğinden söz eder. Yani Mesih taraftarlarının tabi olacakları ehl-i Hakk’ı arar, münafık dindaşlarının maşa olarak kullanacakları müsvedde mü’min aramaz.

   Mendi konusu sırr-ı teklife girer. Mehdi ayan beyan bilinmeyecek. Ancak ehl-i iman bilecek. Ve onun dini bir hüviyeti olacak. Yani dini imandan başlayarak ihya edecek bir hidayet cereyanını başlatacak. 3 safhada hizmet edilecek. Hepsini aynı kişinin veya grubun yapması söz konusu değildir. Yapacak olan şahs-ı manevidir. Manevi şahıs da zattır. Bediüzzaman perdeliyor. Süfya’nın bütün birimleriyle hükmettiği bir zamanda zuhur edeceği için o cemaatin fertlerini gizleyerek koruyacaktır. Dini ihbarlar açık olsaydı, din olmazdı. Çünkü din teklif esası üzerinedir. Kul veya şahs-ı manevi cüz’i ihtiyari ile iman ve tasdik edecek, ondan sonra İlahi irade devreye girecek. Mehdi bir şey yapmayacak. Allah yapacak. O şahs-ı manevi istihdam edilecek. Sen daha bunu bile bilmiyorsun avamın avamı gibi kımtirine pay çıkarıyorsun. Kıtmir mükellef değildir.

   Mehdiyet’in başlangıç tarihi 1926-1345’tir. (İlk alameti ise 1902’dir) Bu konuda Mehdiyet’in bütün safhalarının ayet ve hadislerle işareti ve cıfri hesapları yapılmış. Senin dediğine uymuyor. Mehdi’nin zuhuru ve hizmeti ve cemaatinin teşekkülü 25-50 yıldır. Sonra din-i hayat bütün safhalarda Al-i Beyt seyyidlerinin ve ehl-i iman ve İslam’ın gayretleriyle ihya olur. Mehdi buna vesiledir. Süfyan ve taifesi yani şahs-ı manevisi tenkil edilir. İman dairesinin gelişmesi sonucu demokratik hayata paralel olarak din-i hayat ihya olur. 4 darbe Lozan’daki taahhüdün gereğidir. Senin Kıtmir onun ulu önderini çok sever. Süfyanı seven ve ona tabi bir Mehdi nerede görülmüş. Darbecileri cennetlik ilan eden şaşkoluz mu? Kıtmir Mehdi olacak. Hamisi CIA olan Mhedi mi olurmuş? Haaa ha güleyim bari.

   Ahir zaman 500 yıllık bir süreçtir. Bunun ilk yüzyılı duraklama, 2. yüzyılı Deccalizme yataklık edecek Yahudi komitelerin hazırlılığı. 3. Yüzyıl deccalist odakların Avrupa’da oluşması. 4. yüzyıl (20.yüzyıl) Deccal Süfyan hakimiyeti ve Mehdi’nin zuhuru ve Mesih’in nüzulu 5. yüzyıl Mehdi-İsevi cemaatlerinin hakimiyeti. Zirve yılı 1461’dir. Ondan sonrasını söylemiyeyim. Kafan almaz. Şaşkoloz kopyacı. Bu zamanda imana hizmet hareketinin baş edeceği fitne odaklarından biri paralel yapıdır. Meşiet-i ilahi şartların oluşmaması halinde, ki Bediüzzaman bunu beşer aklını başına almazsa diyerek ihtar eder, kıyametin çok daha önce kopması mukadder ve cennetin 7. Seyyidini hizmeti iptal olur.

   Cemaat aklını başına almalı ve haddini bilmeli ve dini hizmete dönmelidir. Ehl-i sünnet darbeci ve mideci haramzade memurlarla iş yaparak fitne ocaklığı yapmaz. Aksi halde hizmetin yaşaması için tokadı basar hak ile yeksan ederiz..

   Sil
 47. Emperyalist doymuyor: Sufi-Selefi çatışması
  Ardan ZENTÜRK / Star Gazetesi

  Irak-Suriye coğrafyasının ortasına “Harici” bir “fiili devleti” yerleştiren “küresel güçleri”, Ortadoğu’da yarattıkları “Sünni-Şii çatışması” kesmiyor, bu coğrafyayı parçalamak için “yeni cephelere” ihtiyaçları var. Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de yaşanılan kanlı baskın bu cephenin adını da koydu: Sufi-Selefi çatışması!..

  Çeçenistan, İslam’ın “jeopolitik kart” olarak kullanıldığı çok özel bir coğrafyadır, önemlidir.

  Kaynak: http://haber.stargazete.com/yazar/emperyalist-doymuyor-sufiselefi-catismasi/haber-977725

  YanıtlaSil
 48. Şuayp bin Salih;
  Hz. Mehdi ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmadığınız çok açık, O' nun döneminde meydana gelecek olan olaylar, savaşlar ve Hz. İsa nerede? FG' ne buz üzerinde sürünerek giden askerler nerde? ve Mehdi dediğin insan Deccal'in evinde oturuyor. Herşeyi diyin ama bunu söylemeyin , biraz araştırın sonra inanın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bediüzzaman 5. Şua'da açıklar. Mehdi veya Deccale izafe edilen fiiller onların zamanında yapılacağına işarettir ettiğini belirtir. Yani onların devrinde olan hadiseler onlara mal edilir.


   Bediüzzaman bir şey daha söyler "Hakaik-i imaniyeye girmeyen cüz'i hadisat-ı istikbaliye nazar-ı Nübüvvette ehemmiyetsizdir". Ehl-i iman ve İslmaa ümit vermek ve teşvik etmek için abartılı söylenen sözlerin olabileceğine dikkat edilmeli. Mesela bir Gül'ü görenlerin tarifi binbir şekilde olur. Ama Gül sadece bir çiçektir. Meselelere böyle bakılmalı.

   Şu yaşadığımız günler yüzyıl öncesine göre kıyaslama imkanı bulursanız, tüylerinizi diken diken eden neticelere ulaşırsınız. Siz her söylenene bakmayın. Güzel kadının taliblisi bin olur ama alan birdir. Mehdi de öyledir. Zaten onu bilmek de gerekmiyor. İhtilafın olması iyidir. Hem olmazsa şimşekleri üzerine çekmez hem de ümitleri besler.

   Sil
 49. KİM BİLİR MEHDİ HAKKINDA YETERİNCE BİLGİM VAR BAHSETTİĞİM ZAT HALA HAYATTA BUNLARIN DAHA OLMAYACAĞI NE MALUM PEYGAMBER EFENDİMİZİN BAZI HADİSLERİ AÇIKTIR BAZI HADİSLERİNİ İSE ANLAMAK TEVİL GEREKTİRİR... BUNU DA ANCAK ALLAH DOSTLARI İYİ BİLİR
  ŞUNU TAM BİLMİYORUM HZ İSA ŞAHSEN Mİ GELECEK YOKSA HZ İSA DAN KASIT İSEVİLİK Mİ ACABA ÇÜNKÜ HAZRETİ PİRİN DE BU KONUDA NET BİR BEYANINI OKUMADIM... SIRRI İMTİHAN OLSA GEREK...
  MERAK ETTİĞİM ŞU ACABA HZ İSA GELSE İNSE BAKALIM TANIYABİLECEKMİSİN? BU BU KADAR BASİT OLSAYDI İMTİHAN DİYE BİŞEY OLMAZDI PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ İSA TARAFINDAN MÜJDELENDİĞİ HALDE GÖNDERİLDİĞİNDE NEDEN KİMSE İNANMADI... İNSANOĞLU BU İYİYEDE KÖTÜYEDE KULP DAKMAYA HEMEN HAZIR....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin hiç bir şey bildiğin yok. 15. Hicri yüzyıl Mehdiyet'in ve İseviyet'in hüküm zamanıdır.

   Bediüzzaman da Hz. İsa'nın cismen nüzul edeceğini söyler. Ve nüzul zamanına bile işaret eder. Paraşütlerin nüzulu gibi tarif eder. Bunu söylediği zaman da 2. Cihan Harbi'dir. Çünkü komünist vahşet 1945 sonrası bütün Avrupa ve dünyaya tehdit eder. İşte o zaman da nüzul ederek hizmet eder. Hz. İsa'yı çok ama çok az insan bilecek. Ona yakın olanlar ile ehl-i imanın üst düzey velileri. Onun asıl hizmeti Deccalist güçlere yani dinsizlik cereyanına karşı İsevilerin inançlarını tashih ve İslam ile omuz omuza getirmektir.

   Ahir zamanın 3 savaşı vardır. Melheme-i Kübralar 3 tane. 1 ve 2. Cihan Harbi ile İslam Dünyası'ndan şu anda siyonistlerin vekalet yoluyla sürdürdüğü çatışma ve savaşlar. Afganistan, Irak, Suriye, Somali ve diğerlerinde süren savaşlar batılı istihbarat örgütlerin küresel Yahudi sermayesinin iştahlarını kabartarak çıkattırdığı fitnelerdir. 11 Eylül hız kesen bu çatışmaları hızlandırma komplosu idi. Bu 3. Dünya savaşı diğeri ikisine göre daha düşük yoğunlukta olacak ama süresi daha uzundur. Başlangıç tarihi 40 devlet askerinin katıldığı Körfez harekatıdır, 1990.. Bugüne kadar 3. Melheme-i Kübra’da ölen Müslüman sayısı 11 milyonu buldu. Bu 3. Melheme-i Kübra’nın finali ise Armageddon'dur.

   Ondan sonra hem harpler, hem de Ye'cüc ve Me'cüc olarak tavsif edilen anarşi ve terör bitecek. Dünyada sulhu umumi tesis edilecek. Mehdi ve Mesih eli kanlı iki kumadan değildir. Velayet-i Kübra sahibi ehl-i şefkattir. Bediüzzaman da, Süleyman Efendi de, Abdülhakim Arvasi de benzerleri de silah ve siyaset ile mi hizmet etti? Hepsi ilim ve irfan sahipleri. Vahşet ve boğazlama yoluyla cihad döneminin ravileri kendi zamanlarına ait terimlerle karşılarındakine bu zamanı anlatıyor. Onun için her yazılan aynen olacak diye inanmayın. Bediüzzman Hz. Peygamber’in ahir zaman için siyaset yoluyla netice alınamayacağı konusundaki ihtarına dikkat çeker. Medeni bir zamanda Kur’ani hakikatler geçerli olacak.

   Bediüzzaman dini hakikatlerin rasihlere ve ilim erbabına hitap ettiğini belirterek meseleye bu açıdan bakılması gerektiğine dikkat çeker. Avamın beklentisi ise farklı olduğundan, şatafat, debdebe daha çok revaçta olacağından onlara o dille anlatılır. Esas olan adetullahtır. Her şey imkan ve imtihan dairesinde geçer. Din ve hakikatleri bir imtihandır. İmtihanı geçen kazanır.

   Pansilvanya Mollası gerçek Mehdi’nin kim olduğunu bildiği içindir ki, kendine Mesihliği uzun süre yakıştırdı. İzmirliler çok iyi bilir. Sinek mollanın Tavus-u Mehdi olmaya kalkışması ne gülünç değil mi?

   Sil
 50. ŞUAYB BİN SALİH;
  Yani diyorsunuz ki ; bu yaştan sonra savaş yapacak, orduları kumanda edecek, İslam birliğini sağlayacak, Hz.İsa indikdikten sonra ( ki her canlı ölümü tadacağına ve henüz Hz. İsa ölümü tatmadıgına göre gelecek) 7 veya 9 yılda birlikte hükmedecekler... sizce? Tanıma meselesine gelince , geldiklerinde gösterecekleri harikalar var, tanımayı umarız Allahtan...

  YanıtlaSil
 51. KİMBİLİR DEDİM YA O HADİSLER TEVİLE AÇIKTIR...
  SAVAŞ AMA NASIL BİR SAVAŞ İLMİ MÜCADELE Mİ YOKSA SİLAHLI MÜCADELE Mİ? ÜSTAD HAZRETLERİNDEN BEN HİÇ DUYMADIM SİLAHLI MÜCADELE DİYE AMA BELKİ ODA OLUR...
  DEMEK İSTEDİĞİM ŞU Kİ PEYGAMBER EFENDİMİZ O HADİSİNDE KILINÇLI MÜCADELEDEN BAHSEDER HATTA DECCALIN İSANIN KILINCIYLA ÖLDÜRÜLMESİNDEN FELAN...
  EEE SORMAK LAZIM KILINÇ KALKAN KALDI MI DİYE...
  YANLIŞ ANLAMA BURDA HADİSLERDE KESİNLİKLE BİR SIKINTI YOK
  SIKINTI YA BİZİM O HADİSLE BİZE NE SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİ ANLAYAMAYIŞIMIZ YADA NAKİL YOLUYLA GELİRKEN O HADİSLERİN DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMALARI YADA NAKLEDENLERİN KENDİ YORUMLARINI KATMALARI...

  YanıtlaSil
 52. Peki fiziki özelliklerine ne diyorsun ,adamın daha en başta burundan kaybediyor kardeş,
  Fizik özelliklerde tevile açıktır diye bir yorum yapmazsin umarım muhkem çünkü.

  YanıtlaSil
 53. Bu pensilvanya ve cemaati amacina ulasabilmek icin hic bir degeri kullanmaktan geri durmayan bir yapidir. Su anda toplumda yetim hakki yemek,bagislar,kurban etleri,devlet kadrolarina haksiz ve yolsuzca adam yerlestirmek denilince milletin aklina pensilvanya ve cemaati geliyor. Fethullah gulen ne din adami nede onder sadece din kardesini birbirinr dusuren ayni zamanda abd maşasi bir insandir.ayrica siyasi meseleler hakkinda bu kadar cok yorum yapan şarlatan zulme ugrayan muslumanlar icin neden bir tek soz soylemez

  YanıtlaSil
 54. Seyyid Muhammed Berzenci (rahmettullah alyh) Ebu Davud, iLe Tirmizi nin İbnu Mesut (radıyallahu anh) dan rivayetlerde____ Mehdi ALehiselamın HİLYESİ_____O (MEHDİ) açık alınlı, küçük burun Lu iri gözlü dişleri parlak ve seyrek bir kişidir.. Sağ yanagında inciyi andıran bir yıLdız gibi yüzünü aydınlatan bir işaret vardır.. SAKALARI sık, omuzunda peygamber (alehiselam) ın nişanı vardır. uylukları uzundur, rengi arab rengi dir... (az esmer bugday ten gibi) ..DiLinde ağırlık vardır. yavaş ve ağır konuştugu zaman sağ elini sol dizine vurur. KIRK (40) Yaşındadır... Diger rivayetlerde otuz ile kırk yaş arasındadır. Allah a karşı son derece boyun eğicidir. üzerinde iki pamuk abası vardır. Ahlak bakımından (Muhammed Alehiselam efendimize) e benzer. Esmerdir. orta boyLudur, kaşı KavisLi dir.______ bu rivayeten de anlaşıldıgı gibi ben gibi avam ve ümmi sadece okuma yazma Bilen dahiii demek ki MEHDİ aLehiselamın Sakalının oLcanı anlar daha başka rivayetlerdede buna benzer Hilyesi acıkLanmışdır...

  YanıtlaSil
 55. İmamı Rabbani kayyumu semadani (rahmettullah alyh ) YaratıLış itibarıYla Hazreti ALİ radıyallahu anha nın topragının artıgından yaratılmış (özleşme yoLu) olup 1000 yıLın müceddidir. yani her Asır da GeLen ekmeL alim mücedidlerin dahi REİSİDİR... imamı RABBANİ Rahmettullah eserinde MEHDİNİN kendi TARİKATINDAN OLCANI ve benim nisbetimden dir demişdir.... burdan Anladımıza Göre Nakşibendi TARİKATININ Mücedidiye Kolundan dır (beyanına göre) nakşibendi nin mücedidiye kolu İLim ve zikir koludur___ MEHDİ Alehiselam saten en İlim olarak en büyük asırda yaşıyan en EkmeL evliya Alimden en az iki kat daha fazla ilmi sahibdir... şimdi .imamı rabbani rahmetullah bir cok tarikat Halifesi mürşid dir aynı zamanda .Sözü degiL eserinde yazmışdır. (inceleyiniz)

  YanıtlaSil
 56. (Sünen -i Tirmizi ) Abdullah b. Mes`ud Radıyallahu dan rivayete göre Rasulullah Alehiselam efendimiz şöyle buyurdu ___ EhLi beytimden ismi ismime benzer bir kişi ARAPLARIN başına geçip idareLerini eLine aLıncaya kadar dünyanın sonu geLmiyecekdir.___(Ebu Davud) dada Tirmizi: bu hadisi hasen sahih tir buyurmuş__4 sahabe de ümmi seLeme, Ebu Hureyre dende rivayet ediLmişdir..

  YanıtlaSil
 57. Sünen-i İbni Mace (radıyallahu anh) AbduLLah bin eL haris bin Cezi ez Zübeydi (radıyallahu anh) dan gelen rivayett edildigine göre Rasulullah Alehiselam buyurdu__ Dogudan bir takım insanlar cıkacak ve MEHDİ için ortam HazırLıcaklar ,buyurdu, O Mehdi nin Hükümdarlığını kasdeder..___

  YanıtlaSil
 58. Bu hadisin meaLine göre __Dogudan bir takım insanlar cıkacak __ İbaresinden ozamanda ReSulullah aLehisem Mekke medinede olduguna göre HARİTA üzerinde dogu pakistan Afganistan vve umman gözüküyor Bunlar Mehdi alehiselam Hükümdar lıgı için Yardım da kasıt olabilir.

  YanıtlaSil
 59. SÜNEN-İBN-İ MACE (Radıyallahu anh) (4082) Abdullah (bin Mes`ud (radıyallahu anh) dan şöyLe demişdir__ Biz bir kere Resulullahın (Alehiselam) yanında iken Haşim oğgullarından bir grub genç bize dogru geldiler. sonra peygamber (alehiselam)onları görünce (mübarek) gözleri yaş doldu ve renği degişdi. AbduLLah (radıyallahuanh) demişdir ki bunun üzerine yani ben...... (Ya Rasulullah) Senin (mubarek) yüzünde arzulamadıgımız yani bizi üzüp endişelendiren ) bir değşikligi bir süredir görüyoruz dedim..... O da (rasulullah) Biz öyLe bir ev halkıyız ki Allah bizim için Ahireti dünyaya tercih etmiştir... Benim EhLi Beytim muhakkak (ev halkım) benden sonra beLa kaçırıLma ve sürğüne ugruyacaklar tır.... Nihayet beraberinde SiyaH Bayrak lar Bulunan bir kavim Doğu tarafından geLeceK, VE hayır (HükümdarLık) isteyecekler.. Fakat istekleri yerine getiriLmiyecek . bunun üzerine savaşacaklar ve onLara (Allah tarafından) yardım ediLecek.. Bundan sonra istekleri (HükümdarLık) kendilerine veriLecek.. fakat kendileri bunu Kabul etmiyip EmiR ligi EHLİ Beytim den bir Adama tevdi edecekLer .. Bu ( EmİR) de İnsanlar yeryüzünü , daha önce Zulüm ile doldurdukları gibi yeryüzünü AdaLetLe DoLduracakdıR..... Artık sizden kim o güne yetişse kar üstünde emeklemek süretiyLe de olsa onlara varsın (KatıLsın) buyurdu____

  YanıtlaSil
 60. Yukardaki hadisi şeriflerin (mealen) demek Mehdi Arabların idaresini eline aLıyor. .Büyük kübarı evliyadan Alim mürşid bir zevatın sohbetindende ifşşad olarak işim Hükümdardır demişdi. demekki bi Ülke nin içi Karışması ve Bölünmesinden 1 bölge MEHDİ ye tarafdarlarında Emir Lik ( hükümdarLık sunulur.. ( anladıgım)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haktan abi,
   Neden L harfini büyük yazıyorsun? Bir mesajın varsa mail adresimi yazabilirim

   Sil
 61. Gecen ay gordugum bir ruyayi paylasmak istiyorum. Bilmedigim bazi insanlar toplanmislar , biri diyor ki; mujdeli bi haber aldik ; X okulu yikilacakmis (yasadigim ilde bildigim bir okul) , akabinde de Mehdi Ali Resul cikacak insAllah. Zaman olarak su an bisey ifade etmiyor ama takip edip zamanini anliyabilecegim onemli bir ruya benim icin , omrum yeterse tabi ( salih bir ruyadir ins.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okulun ismini soylemesen bile hangi il olduğunu paylaşır mısın? Erzurum mu?

   Sil
 62. Neden Erzurum oldugunu dusundun, benzer bir ruya mi var ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saol kardeşim. Benzer bir rüya yoktur.

   Sil
 63. Sacramental Life abi kardeş L yok bi mesaj Aleni mesajları Ehli sünnet Hadis immalarımız vermiş saten af buyur ben im facem yok bide Gmail bile eklemsini bilmiyom burda nefsimizi hayrıLı kelam la oyalıyım diye giriyom kardeş bildiklerimi duyduklarımı saglam olduklarına inandıklarımı okuduklarımı paylaşıyom Allahın selameti üzerine olsun

  YanıtlaSil
 64. EvLiyalara göre en büyük mesaj 5 vakit namazdan AsLa taviz vermemek Mehdi gelcek diyede maddi helal kazanç işlerin den taviz vermeden islami yaşantıya devam etmek diye ekser bir cok ehLi tarikden işitim ve bir coguda mehdinin zuhuru için zamanın yakın oldugunu Saramental Life kardeşim eN Güvendigim kaynaklardan birine göre 2008 de mehdi Alehiselam için 10 yılada gelebilir 12 yılada ama 20 yıLı geçmez diye işitim...... Bircok Tarikat şeyhinin Hürmet ve sevgi besledi bi Kübarı evLiyadan ben Mehdi konusunu cok ender konuşan birinden di meclisinde bulunanlar Aktardı

  YanıtlaSil
 65. EhLi beyten Sufi bir ehLi keşif ise (şeriatLe AmeL eden ) - irşaad la görevLi degiL- 2015 - 2023 arasında Büyük dünya capında savaşdan bahsetmişdi... bütün Ülkelerin birbirine girdigini cok felaket bi yıkım her ülkeden demiş... işitmişdim bende ____ Bu tarih lerin Tutmaması da keşif de çünki . ilerizamana tehir edile biliyor Allaha dua edenler oluyor ( kaderi muala dua ile degişebilir ya)

  YanıtlaSil
 66. seyyid gavsu azam AbduL hakim eL hüseyni, muhammed eroL raşid, MoLa ALi (gavsu azamın Halifesi), GavsuL vasilin AbduL hakim avrasi, Süleyman HiLMİ Tuna han, sami ramazanogLu, Zahit koktu (1980 vefatı), Üstazı Azam Seyyid İsmaİL çetin, EkmeL ALim Bediu zaman saidi nursi, gavsuL vasiLin AbduL hak (medine) Şeyh muhammed sadaka , kudise sırruh ecmaiN)___ daha bir cok Arifi billah Allah dostları ,ve Bu zamanda yaşıyan Türkiye ve Süriye mediine mekke afganistan bilmedigim başka evLiyalarca MEHDİ gelmedi ama Gelmesine ramak KALDI diye sevenlerinden işitim Adını sayamadıgım bir cok EhLi sünnet Alimi evliyası hem fikir 3 aşagı 5 yukarı Tarihide Allah bilir _____ ve UnutuLan ne kadar sünnet varsa namazada sürme cekmek gibi ( 1 misaL) Mehdi alehiselam hepsini uygulucak ve hadisi şeriflere göre medinede dogar mekke de biat alır ilk hatta Bediu zaman saidi Nursi nin bazı takke ve kaşıgı gibi özeL eşyalarının oldugu talabesi bek tanınmıyan belKi rahmetLi olmuşdur amca vardı oda Aynı fikirdeydi hatta cok dua eder sokaklarda bazen sarık Lı gezer di bazen Mürşitleri Bediu zaman işareti İle ziyaret eder bediu zamanın kaşıgının dili peltek olanlara verir ve peltekligi ne şifaya vesiLe olurdu (bi anı) belki vefatt etmişdir bilmiyom şimdinerlerde

  YanıtlaSil
 67. yİne Hadislerde gecen dogu dan Kasıt Dünya nın ortasını baz da AlınaBilir .Ozaman yine bir cok müslüman nüfüsa sahip ülke giriyo içine ama şu hadisi şerifi (mealen) baz Alırsak horasandan dogudan cıkcak Siyah bayrakLılar olarak________mealeN__ !Talikan `a (AfganistaN) yazıK oldu ... Şübhesiz Allah Teala nın orada aLtın ve gümüş oLmayan hazineLeri vardır. Orada Allah`ı HakkıyLa biLen insanLar vardır.. OnaLar ahiR zaman Mehdi (alehiseLam) `sinin YardımcıLarıdır.

  YanıtlaSil
 68. MEHDİNİN ŞEKLİ VE ŞEMALİ İLE İLGİLİ HADİSLER SAHİH DEDİĞİMİZ BUHARİ MÜSLİM TİRMİZİ GİBİ KAYNAKLARDA PEK BULUNMAMAKTADIR...
  DİĞER HADİS KAYNAKLARINDA İSE MESELA SUYUTİ BUNLARDAN BİRİDİR... MEHDİNİN BURNU İLE İLGİLİ BİR HADİS İNCE BURUNLU DERKEN DİĞER HADİS KEMER BURUNLU DER... BUNLAR TAM ZITZIDA ŞEYLERDİR... MESELA BEN DE ÖYLEDİR BİR HADİS SAĞ YANAĞINDA YILDIZ GİBİ BİR BEN VAR DERKEN DİĞER HADİS SİYAH BİR BEN VAR DER...
  ÇIKIŞ YERİ OLARAK KİMİ MEKKE MEDİNE DERKEN KİMİ ŞAM BAĞDAT DER...
  DECCAL İÇİNDE ÖYLE... BİR HADİSTE SOL GÖZÜ PETLEK DİYE GEÇERKEN DİĞER HADİSTE SAĞ GÖZ DİYE GEÇER....
  HZ PEYGAMBER MEHDİYİ TASVİR ETTİ AMA KİMBİLİR NAKİL AŞAMASINDA NE KADAR SU KATILDI BU HADİSLERE...
  SAİD NURSİ HAZRETLERİNİN MEHDİ VE DECCAL İLE ALAKALI ŞU SÖZÜ BUNU ÇOK İYİ AÇIKLIYOR...
  ''' MEHDİ HATTA O MÜTHİŞ DECCAL DAHİ ÇIKTIKLARI ZAMAN SANKİ BÜTÜN HALK ONLARI TANIYACAK GİBİ TASVİR EDİLMİŞ... HALBUKİ BİDAYETTE YANİ BAŞLANGIÇTA KENDİLERİ DAHİ KİM OLDUKLARINI BİLEMEYECEKLER...'''

  YanıtlaSil
 69. İBRAHİM HALİL DEMİR TÜRKİYEDE 10 LARCA YARDIM KURULUŞU VARDIR... HEPSİDE HEMEN HEMEN AYNI PROSEDÜRLE YARDIM KAMPANYALARI YAPMAKTADIR... BANA KİM KİMİN HAKKINI NASIL YEMİŞ Bİ İZAHINI YAPIVER KİMSE KİMİN MALINI ZORLA ALMAZ... DEVLET KADROLARINA USÜLSÜZ HAKSIZ BİR YERLEŞTİRME VARSA İSPAT EDERSİN YOKSA SUSARSIN AKSİ İFTİRA OLUR...
  AYIRCA ZULÜM VE ZALİM SEN GÖBEĞİNDEN KONUŞTUN DİYE YAPTIKLARI İŞE SON VERMEZLER BUNLAR BASİT İNSANLARIN İŞİDİR... BÜYÜK İNSANLAR AKILLA İLİMLE EĞİTİMLE MADDİ VE MANEVİ DESTEKLE BU ZULME KARŞI KOYARLAR BUDA SİYASETE YÖN VERMEKLE SİYASETE MÜDAHİL OLMAKLA OLUR Kİ EĞER SİYASET KENDİ YOLUNU BULAMIYORSA...
  İSRAİL ZALİMKEN FİLİSTİN NEDEN MAZLUM SEN BURDA ÖTTÜN DİYE İSRAİL KORKTUMU SENCE...
  İŞTE DÜŞMANA CESARET VEREN İLİM VE TEKNOLOJİ SİLAHINI ELE GEÇİREMEDİĞİN SÜRECE DÜŞMANA BOYUN EĞMEYE VE SON NEFESİNİ VEREN TAVUK GİBİ ÖTMEYE DEVAM EDERSİN SEN DEVAM ET BAKALIM ÖTMEYE....

  YanıtlaSil
 70. Kendi mehdimiz hadislere uymayınca ravilere, alimlere hele hadislere hiç dil uzatilamaz, bu kimsenin haddi değil.
  Ince burun kemerli olur,parlayan yıldız gibi ben ,parlak siyah ben olabilir bunlarda çelişki yok ,sakalına ne diyeceksin senin mehdinin sakalı yok, ve melhamelerde zuhur eder 40 yaşlarında seninkinin yaşı geçmiş.
  Allahu alem.

  YanıtlaSil
 71. Hiç bir Evliya İmam Müslim,, Buhari, ibni mace,Tirmizi ve benzerleri ehli sünnetin kaynaklarıdır Allah korusun sırf bi tane adamı Aklamak için sanki hadisler birbirinLe çelişiyomuş gibi imaj itikatı bozukLrın zan larıdır sadece Hadisi şerfilerin teviL e gerek oLan Bölümlerini saten asrım müdeddid Leri teviL etmişler Mehdi Alehsiema mekkede ilk biati alması bir cok hadis imamızın eserinde vardır şam gelmesi küdüse gelmesi İstanbulA GELMESİ çeliş ki degiL saten cıktıkdan kısa bir süre sonra Tüm Ortadogu ya ilk Türklere yardıma Asker gönderir. (Allahu alem) Dünya savaş HaLinde olduguna

  YanıtlaSil
 72. Bir ifşiaat payLaşayıM bir grubun Lideri olarak gördügü PensiLvanyada ki kişi .nin az daha iniş Li cıkış lı faliyetleri eL aLtından devam eder Ama ifşaata göre cok aşırı düşüşlLe GÜÇÜ BİTER eL erini Kolarını kaybeder...( Allahu alem )

  YanıtlaSil
 73. Türkiye'den AB'ye soğuk duş

  Türkiye'nin Rusya ile çok boyutlu anlaşmalar imzalaması Avrupa Birliği ülkelerini rahatsız etti.
  Ankara’ya 'apar topar' bir ziyaret gerçekleştiren AB heyeti, Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlara Türkiye’nin de uymasını istedi.
  AB ile Rusya arasındaki ekonomik yaptırımda, Rus enerji devlerine tüm kapılar kapanmıştı. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ''stratejik ortaklık'' olarak nitelendirilecek anlaşmalara imza koymuştu.
  Ankara’nın Rusya konusunda AB’nin yanında yeralmasının beklenmediğini dile getiren kaynaklar, Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri daha geliştirmek istediğini vurgulayarak, ''50 yıldır Türkiye’yi oyalayan AB için Rusya ile ilişkilerde kendi çıkarlarından fedakarlık yapmasını kimse beklemesin'' değerlendirmesi yapıyor.

  YanıtlaSil
 74. ‘Batı Türkiye’ye düşman olabilir’
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinin yankıları sürüyor
  Putin’in 1 Aralık’ta Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Güney Akım’ı iptal ettiğini açıklamasının yankıları hala sürüyor. Rus haber ajansı, yer verdiği bir haberde Batı’nın Rusya ile dostluğu yüzünden Türkiye’yi düşman ilan edebileceğini yazdı.
  Güney Akım projesinin iptal edildiği haberi Avrupa’ya ulaşır ulaşmaz Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri’nden sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Avrupa Komisyonu’nun insani yardımlarından sorumlu üyesi Hristos Stilianidis ve İngiltere Başbakanı David Cameron Türkiye’yi ziyaret ettiler. Habere göre, amaçları Türk yönetimini Rusya ile Güney Akımı’nın yerine geçecek yeni boru hattının inşaatından vazgeçirmek.
  Jeopolitik Sorunlar Akademisi Genel Sekreteri Araik Stepanyan Sputnik radyosuna şu açıklamayı yaptı: ”Burada sadece Avrupa Birliği’nin değil, ABD’nin niyetinin de göz önünde bulundurulması gerek. Çünkü tüm batı şu anda Rusya’ya karşı geliyor, bu da milli çıkarları doğrultusunda Rusya ile karlı sözleşmeler imzalayanların otomatik olarak batının düşmanı haline geldiği anlamına geliyor. Bu durumda Türkiye’de NATO üyesi olmasına rağmen Avrupa’nın düşman listesine eklenebilir.”

  YanıtlaSil
 75. ''Savaş ihtimali var''
  Yalova'ya gelen Kırım Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, "Şu anda savaş olma ihtimali var.'' dedi.

  ''Savaş ihtimali var''

  CNNTÜRK - 13 Aralık 2014 Cumartesi,
  Kırım'da çok sayıda Rus askeri konuşlandırıldı. Kırım Yarımadası ve Rusya'nın yollarını bağlamaya çalışıyorlar. O nedenle büyük bir tehlike var. Batı ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımlarının bir etkisi olmasını ümit ediyoruz" dedi.

  YanıtlaSil
 76. KORKULAN OLDU, RUSYA ÇÖKÜŞE GİDİYOR.

  Bir yandan dolar tarihi rekorlar kırarken, petrol ise tarihi kayıplar yaşıyor. Petroldeki bu düşüş ise enerji devini çöküşe götürüyor.
  ABD Başkanı Barack Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile beraber beş ay önce Putin’e ilettikleri “Ukrayna’ya müdahalenin faturasını Rusya çok ağır ödeyecek” uyarısı gerçek olmaya başladı.

  Rusya’nın şok faiz artırımı ruble’deki düşüşü frenleyemedi.
  Rusya menkul kıymetler borsası ise günlük yüzde onluk düşüşle ülkeyi 1998 kriz yıllarına geri götürdü.
  Rusya’da milli geliri önümüzdeki yıl petrol fiyatlarına bağlı olarak %1- %5 düşüş kaydedecek.
  Kaynak: http://ekonomi.haber7.com/dunya-ekonomisi/haber/1249030-korkulan-oldu-rusya-cokuse-gidiyor

  Yorum: Rusya’nın köşeye sıkıştırılması gaybi haberlerde ifade edilen Rusya’nın Avrupa üzerine yürümesini tetikleyecektir. Rusya bunun intikamını almak isteyecek. Batı üzerine yürüyecek. Avrupa’yı yerle bir edecek. Bu arada İstanbul’u da işgal edilecek. Savaş tahminen 200 gün sürecek. Ancak Rusya içinde bir darbe yapılacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoruma yorum: Belki Rusya'nın bu yürüyüşü tahmin ettiğimiz gibi askeri harekat olmayabilir, doğalgaz vanalarını kapattı mı, Avrupa zaten "yerler bir olur".

   Sil
  2. Mustafa Abi bahsettiğiniz teori zaten Albert Pike isimli yüksek dereceli mason generalin italyan yoldaşına yazdığı gizli ajandasının 3.maddesinde bulunuyor. Büyük plan yıkımı ve kaosu oluşturup deccali getirmek..

   Sil
  3. mustafa kardeşimin yorumuna katılıyorum.

   Allah ümmeti muhammedi her yerde muhafaza etsin inşallah

   Sil
  4. nokta kardeşim abd ve avrupanın mevcut stratejileri zaten rusyanın enerjiyi kesmesi varsayımı göz önüne alınarak yapılmış durumda. Yani rusyanın vanayı kapatması zaten bekleniyor.

   rusya asıl gücünün enerji değil de askeri olduğunun farkında..Bu yüzden putin habire biz nükleer gücüz deyip duruyor. Rusya stratejik eşiği geçtiğinin farkında (son eşiği türkiye hamlesi ile geçti). Eğer artık bu saatten sonra bir hamle yapacak ise bu askeri -ani ve hızlı bir hamle olur Allahualem

   Sil
 77. Rusya yani Putin ve yakın çevresi böyle bir atağı yapacaksa, kurtulmak ve düzeltmek için değil, "biz bitiyoruz siz de bitin" mantığı ile yapar. Henüz o aşamaya gelmedi, ama yaklaştı diyebiliriz. Yoksa düşündüğümüz gibi bir kaosun, yani AB-Rusya sıcak savaşının galibi olmaz. Kim bilir bunu Cumhurbaşkanımız da son Putin görüşmesinde sezinlemiş olabilir ve son AB karşıtı söylemiyle böyle bir kaosun dışında kalmak istiyor. Akıllıca.

  Rusya'nın Suriye poltikasından vazgeçmesi demek, yani alın tepe tepe kullanın Suriye'yi demesi (=Hazar ve K.Irak petrol ve doğalgazının akdenize açılması) Avrupa'nın Rusya'ya olan enerji bağımlılığından kurtulması anlamına geliyor. Her iki tarafı keskin bıçakla çevrelenmiş yaralı bir aslan (putin) belki ölümüne bir atak yapabilir. Emin değilim bundan, ama bir şeyden eminim bunu yapacaksa birkaç ay gibi çok kısa süre içerisinde yapabilir. Eğer yapmazsa, perde ardında bir anlaşmaya varmış demektirler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı gaybi haberlerde Türkiye'nin 3. dünya savaşının dışında kalacağı sezinleniyor. Tahminen Türkiye atlarla katırların tepişmesinde arada kalıp ezilmek istemiyor. Ancak dünyayı yakacak bir yangından sakınmak mümkün değildir.
   Savaş Rusya'nın ölümden önceki son çaresi olabilir. Savaşın başında Türkiye biraz mesafeli kalsa da, Rusya içinde Putin'i devirecek bir darbe olduğunda, Rusya batı güdümüne girdiğinde Türkiye'nin Allah'tan başka yardımcısı kalmaz. O zaman da Mehdi islam aleminin karanlığını dağıtmak üzere gelir.

   Sil
  2. Bu olaylar Amik ovasında savaşla ilgili hadisin sırları içinde gizlidir. Orada temel olarak iki hristiyan gruptan birisi müslümanlara saldırdığında diğeri müslümanlara yardım eder. Ancak bu savaştan sonra müslümanlara gadirlik yaparlar. Yani yardıma geldikleri islam aleminden çıkmak istemezler. O zaman Mehdi gelir. İstanbul'a kadar islam ülkelerini kurtarır. Ancak Deccal zuhur eder. Müslümanlar Kudüs'eçekilir. Muhasara altında iken Hz. İsa zuhur eder. İslam egemenliğinin sonuna doğru Yecüc-Mecüc def edilir. Yecüc-Mecüc saldırısı dünyada insanlık medeniyetini tahrib eder.

   Sil
 78. Türkiye ve dünyadaki UFO görülme olayları 2014 yılında bir önceki yıla göre % 60 artmış. Bu bir anlamda dünyadaki istihbarat faaliyetlerinin çok hızlandığı anlamına gelebilir. UFO diye tanımlanan objelerin bir kısmının ileri teknolojili istihbari araçlar olduğunu öngörüyoruz.

  YanıtlaSil
 79. Ukrayna: 'Rusya her an savaş başlatabilir'
  Ukrayna, Rusya'nın her an geniş kapsamlı savaş başlatabileceği ve tüm güçleri seferber etmekten başka seçeneklerinin olmadığını söyledi.

  Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın her an geniş kapsamlı savaş başlatabileceğini öne sürerek, "işgal edilen toprakların kurtarılması ve saldırılara hazırlıklı olunması açısından tüm güçleri seferber etmekten başka seçeneklerinin olmadığını" belirtti.

  Ukrayna'da savaşın devam ettiğini ve bu savaşı nükleer silahı bulunan saldırganın başlattığını ifade eden Turçinov, ordusu ve ekonomisi harap olan Ukrayna'nın bu savaşa tamamen hazırlıksız yakalandığını, buna rağmen orduyu yeniden kurduklarını belirtti.

  Ülkesinin, topraklarının bir kısmını kaybettiğini, Rusya'nın ihlal ettiği ateşkes sürecinin her an savaşa dönüşebileceğini söyleyen Turçinov, "Rusya her an geniş kapsamlı savaş başlatabilir. Buna hazırlıklı olmalıyız" dedi.

  YanıtlaSil
 80. İbrahim Karagül / Yeni Şafak
  Erdoğanı deviremedik ama Putin'i devireceğiz başlıklı yazıdan...

  http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/ibrahimkaragul/erdogani-deviremedik-ama-putini-devirecegiz-2006744

  ABD ve İsrail aşırı sağının, bir emperyal yıkım aracı olarak ihraç edildiğini biliyoruz. Son yıllarda buna Almanya da eklendi. O da yükselen, beslenen aşırı sağı bir silah gibi dış operasyonlarda kullanır oldu.

  Üçlünün yeni hedefi Putin’i diz çöktürmek

  Bu “üçlü”nün son hedefi Rusya. Kendi günahları ile Ukrayna’yı yok ettikleri yetmiyormuş gibi, Ukrayna’yı bahane edip Rusya’yı vuruyorlar. Ağır ekonomik ambargo ile Vladimir Putin yönetimine diz çöktürmeye çalışıyorlar.

  ABD ve Avrupa istihbaratının Ukrayna’da yürüttükleri operasyonunun asıl hedefinin Rusya olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün daha da ağırlaştırdıkları yaptırımlar üzerinden Rus ekonomisini çökertmeyi, ülkeyi siyaseten zayıflatmayı, ardından benzer bir istihbarat operasyonu ile Rusya’da bir tür Kadife Devrim modeli uygulamayı planlıyorlar.

  Putin Rusya’sı yerine Boris Yeltsin Rusyası’nı ikame etmeyi, bir nevi “sarhoş Rusya” oluşturmayı istiyorlar. Rusya Federasyonu’nun nasıl hırpalanacağını varın siz düşünün. Rusya’sız bir Asya’nın elinin nasıl zayıflayacağını, Atlantikçi merkezin nasıl güçleneceğini, meşhur kaynaklar savaşında müthiş bir yağma ve talan başlayacağını varsayın.

  Türkiye ve Ukrayna’da bu tarz istihbarat organizasyonlarıyla kitlelerin nasıl manipüle edildiğini, bu ülkelerdeki ahmaklıkta sınır tanımayan bazı kuruluşların nasıl ileri karakol gibi çalıştıklarını, özgürlük ve refah sloganlarını ağızlarından düşürmeyenlerin o zaman şiddeti ve zorbalığı nasıl içselleştirdiklerini görün.

  Ülkesini düşünen her lider onların düşmanı

  Erdoğan’ı deviremediler. 17 Aralık gibi, son derece sistemik bir müdahale ile bile deviremediler. Anadolu insanı, Türkiye oyunu gördü ve onu boşa çıkardı. Türkiye’nin sesi gür çıktıkça benzer müdahaleler ardı ardına gelecektir. Ama artık bu ülke söz konusu saldırılara bağışıklık kazanmıştır ve bu bileği bükmeleri zor olacaktır.

  Şimdi Putin üzerinde oynuyorlar. Erdoğan ile Putin’i bir cephe olarak göstermeye çalışıyorlar. Oysa öyle bir şey yok. Ülkesini, milletini düşünen, yönetilemeyen, boyun eğmeyen herkes onların düşmanı!

  YanıtlaSil
 81. Rus bankaları 2015'te beklenen resesyon öncesi İslami bankacılığa yöneliyor.

  Uluslararası yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüşün resesyona sürüklediği Rusya'da bankalar İslami bankacılık alanına yönelmeye hazırlanıyor. Devlet haber ajansı RIA Novosti'ye göre Rusya'nın kamu kalkınma bankası Vnescheconombank, ilk sukuk satışını nasıl gerçekleştireceği konusunda Ortadoğu bankalarından tavsiye alıyor.

  YanıtlaSil
 82. Oliver Stone: Ukrayna olayları CIA'nın tezgahı
  ABD'li ünlü yapımcı Oliver Stone, Ukrayna'da geçen yıl yaşanan katliamın arkasında CIA'in olduğunu iddia etti.
  Ukrayna kriziyle ilgili belgesel hazırlayan Stone, projenin bitmesine yakın yaptığı paylaşımda, geçen yıl şubat ayında Kiev'de yaşanan, 59 kişinin öldürüldüğü katliamda CIA'nın parmağı olduğunu iddia etti.

  Stone, "Ukrayna krizini ve iç savaşını CIA hazırladı. Sorun Putin'in Kırım'ı ilhakı değil, ABD'nin Ukrayna'yı ilhakı" dedi. Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile yaptığı röportajdan da bahseden Stone, şunları kaydetti: "22 Şubat katliamıyla ilgili bütün detaylar belgeselde yayınlanacak. Aldığım bilgiler bana gösteriyor ki o gün 45 protestocu ve 14 polisi öldürenler Batı yanlısı üçüncü partinin kışkırtıcılarıydı. Tanıkların hepsi bu olayın arkasında CIA'nın parmağı olduğunu söyledi."

  YanıtlaSil
 83. Uzlaşma için ABD'nin "karakutu"su devrede
  ABD başkanları Richard Nixon ve Gerald Ford döneminde Rusya ile Soğuk Savaş'ın “yumuşamasında” rol oynayan ABD’li “derin” diplomat Henry Kissinger, Obama ve Putin için bir kez daha devrede

  http://www.yenisafak.com.tr/dunya/uzlasma-icin-abdnin-karakutusu-devrede-2056814

  YanıtlaSil