.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

29 Ekim 2014 Çarşamba

BİZİM ÜST AKLIMIZ VAR MI?

Ali Nur Kutlu 

Biraz canımızı acıtacak uzun bir yazı. Duygusal tepki yerine, sakin kafayla sorunumuzu anlamak isteyenler için yazdım.
Türkiye'yi hedef alan bir kaç olay var ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deyimiyle, üst akıl tarafından yönetiliyor. Bu üst aklın kurgusal zekasına, geniş çaplı etkisine ve hedefe kilitlenmesine komplo teorisinden uzak, dikkatlice bakmalıyız. Bu zeka; hepimizi şaşırtan beklenmedik hamleler yapan, ittifaklar kuran, sokağı ve toplumun farklı sosyal katmanlarını harekete geçirecek kadar güçlü, stratejik, derin ve uluslararası etkilere sahip. Bu üst aklın kimler olduğu, ne amaçlarla Türkiye'ye karşı bu operasyonları yaptığını, kime hizmet ettiğine dair hepimiz farklı tahminlerde bulunabiliriz.
Bence tartışılacak konu, üst aklın kimler, hangi ülkeler, hangi güçler olduğu meselesi değildir. Bu daha spekülatif, daha popüler bir tartışmadır. Size şunu söyleyeyim, bu tartışmalar züğürdün zenginin malını konuşup yorulmasına benzer. Sonunda Yahudileri, İngilizleri, Amerikalıları, onların istihbaratını, düşünürlerini, sermayesini, medyasını yüceltir ve kendimizi ezik hissederek tartışmaya son veririz.
Biz dört olayda bu üst akıl denen merkezin yönettiği operasyonlara maruz kaldık: Suriye, Gezi, Cemaat ve Kürt (Kobani) sorunu. Hepsinde çok büyük zorluklar yaşadık ve hepsinde ülke uçurumun eşiğinden döndü. Çok derin yaralar aldık ama Allah'ın yardımı, milletin ülkesine ve devletine olan bağlılığı ve R.T. Erdoğan'ın liderlik özellikleri sayesinde ölümcül darbelerden kurtulduk ama tehlike hala geçmiş değil.
Suriye konusunda üst aklın yapmaya çalıştığı şey Alevi fay hattında deprem, Suriye ve İran ile sıcak bir savaşa sokmaktı bizi. Şaşkınlıkla izledik; bu tartışmada en rafine İslamcı gruplar, cemaatler, yazarlar, aydınlar bile sarsıldı, şaşırdı ve hükümet karşıtı oldu birden. Ülkenin içinde resmen Esed yanlısı bir muhalefet oluşturmayı başardılar ve alenen de propagandasını yaptılar. CHP gibi devletin kurucu partisinin vekilleri Esed ile fotoğraf çektirip, destek verdi. Anketlerde milletin bu konuda hükümeti beklendiği kadar desteklemediği çıktı, Ak Parti içinde bölünmeler bile oldu. Uçağımızı bile düşürdüler bu oyun içinde. İran ve Suriye akıllara zarar bir istihbarat ve iletişim çalışmasıyla milletin aklını çeldi.
Acı gerçek şu ki, hükümet tüm bu kamuoyu oluşturma operasyonu karşısında başarısız kaldı. Suriye muhalefetini istediği gibi örgütleyemedi, uluslararası kamuoyu oluşturamadı ve haklı olduğu Suriye politikası konusunda bile haksız konuma düştü. Devlet, İran ve Suriye'nin yıllardan beri inceden, derinden, gizliden oynadığı oyunları göremedi, okuyamadı, önlemini alamadı. Üst akıl denen şey, Rusya'nın, Çin'in, İran'ın da içinde olduğu bir oyunla az kalsın bizi boğuyordu.
Suriye krizi devam ederken, patlak veren Gezi olaylarını yönetmek için kurulan kriz masasında, ülkenin tüm önemli kurumları en üst düzeyde temsil ediliyordu. Toplantıda ortak kanaat, Gezi olayını küçük, marjinal grupların tahrik ettiği, kısa sürede bitecek, önemsiz eylemler olduğu yönündeydi. Ancak Gezi; hükümeti, ülkeyi, milleti esir alacak kadar sarsıcı şiddet olaylarına, toplumun büyük kesimlerini etkisi altına alan bir krize dönüştü. İngiltere'deki finans merkezlerinden Amerika'daki medya kartellerine, Türkiye'deki reklam sektöründen sanatçı dünyasına, çevrecilerden polis teşkilatındaki illegal yapılanmaya, internet korsanlarından yasa dışı örgütlere, Alevi fay hattından eski derin devlet artıklarına kadar akıl almaz çevreleri etkileyen, dönüştüren bir olaydı aslında Gezi. Bu çapta bir olay, hiç Taksim'deki ağaç meselesi gibi komik bir gerekçe ile büyüyebilir mi? Gezi, çok uzun süredir gizliden ve derinden mayalanmış, beslenmiş, büyütülmüş doğrudan hükümeti devirmeye amaçlayan bir olaydı. Yine bir üst aklın yönettiği, yönlendirdiği bu operasyondan haberimiz olmadı, okuyamadık, öngöremedik, önlem alamadık. İddia ediyorum hala da Gezi'nin soğukkanlı, analitik ve derinlemesine bir analizi yapılmamıştır.
Sanırım Gezi olaylarından daha fazla bizi şaşkına çeviren şey, Cemaatin isyan bayrağını çekmesi olmuştur. Tabii bu isyanı da dershane düzenlemesine duyulan tepkiye bağlayan saf kişiler oldu. Cemaatin örgütlenmesi, faaliyetleri, uluslararası ilişkileri ve motivasyon yöntemleri üzerine onlarca yazı, makale ve kitap yazılabilir. O kadar derin, karmaşık geniş bir konu ve kesinlikle farklı bir akılın ürünü. Devletin, hükümetin ve Ak Parti'nin can damarlarını kesmeyi hedefleyen bu yapı, ilginçtir yine aynı yerlerin yıllarca safça verdiği destek sayesine bu kadar güçlendi. Fark edilmedi, okunamadı, önlem alınamadı. Halen de tam anlamıyla çözülmüş, anlaşılmış değil. Buradaki üst aklın daha sofistike, daha steril ve derin olduğunu itiraf edelim.
Yıllardan beri sıkıntısını yaşadığımız Kürt sorununun artık gizli bir üst akıl değil, neredeyse yabancı ülkelerin dışişleri bakanları tarafından yönetildiğini artık hepimiz görüyoruz. Kobani meselesiyle Kürt sorunu hem fiziki toprak melesine dönüştü, hem Suriye konusuna dahil oldu, hem de üçüncü ülkelerin PKK aşkının aleni ilanına neden oldu. Sözde bizimle Katolik nikahı yapmış Amerika, havadan attığı silahlarla birden PKK'ya aşık olduğunu itiraf etmiş oldu. Kürt sorununa istediği anda, neredeyse tüm şehirlerde, sokaklarda şiddeti tırmandıracak kadar hakim olan üst aklın varlığını ne zaman keşfettik acaba? Keşfettiysek ne yaptık sorusu bence daha zor bir soru.
Sonuçta farklı ya da aynı kişilerden, çevrelerden, güçlerden oluşan üst akılların yönettiği çok kapsamlı, çok derin ve çok tehlikeli saldırılarla karşı karşıyayız. Şaşırtıcı olan şey örneğini verdiğim dört olay tam olarak bitmedi ve hala tehlike olmaya devam ediyor. Unutmayınız Ukrayna, Mısır, Libya bu karanlık üst akılların tek bir hamlesiyle perişan oldu, iç savaşlar çıktı. Allah'a ne kadar şükretsek azdır, ülkemiz ve milletimiz hala dimdik ayakta, ekonomimiz güçlü ve demokrasimiz işliyor.
Bir soru sorumamız ve büyük devlet olarak gereğini yapmamız lazım:
Bizim tüm bu oyunları görecek ve ülkesini korumak için karşılığını verecek bir üst aklımız var mı?
Twitter.com/alinurkutlu
http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/AliNurKutlu/bizim-ust-aklimiz-var-mi/56661

3 yorum: 1. Aynı şemsiyenin altında: Ukrayna, Gezi, Hong-Kong, Kobani

  Dünyada benzerleri hâlâ devam eden renkli devrimler/Occupy/Gezi olaylarının nasıl beslendiği konusunda tam de-şifre gerçekleştirildiğinde, küresel ayak oyunlarının çözümlenmesi yolunda somut bilgiler elde edeceğimiz gibi, arkasından kimin ittiğine bakmadan sokağa dökülenlerle onların yerli teşvikçilerinin hangi el kucaklarında pış-pışlandığını da görebileceğiz.

  İşbu nedenle, sık olmasa da zaman zaman 'Gezi'nin sırrına' ilişkin yazılar kaleme alıyorum. Nadir rastgelen bir sebep de, Gezi'nin perde arkasındaki 'network'un yakalanmaya elverir biçimde yüzeye yaklaşmasıdır.

  Bu yüzden, biz dahil diğer ülkelere yönelik yayınlarını hep temkinli takip etiğim BBC'nin Hong Kong'daki büyük gösterilere ilişkin haber/raporunu okuduğumda hem şaşırdım hem de heyecanlandım. ('Hong Kong protests: Activists share secrets at Oslo Freedom Forum', 21/10, BBC.)

  'DIŞ GÜÇLER TARAFINDAN İCRA EDİLDİ'

  1997 yılına kadar İngiltere'ye bağlı olan, -ki BBC'nin neden böyle bir haber ve maske indirme tercihinde bulunduğunu da işaret ediyor olabilir- şimdi Çin yönetiminde bulunan Hong Kong'da gerçekleştirilen protestoların kendiliğinden, doğal yollarla oluşmadığını söylüyor ve delillendiriyor bu haber.

  Londra'nın, 'Occupy Hong Kong'tan, protestocular ve doğal olarak 'arkasındakilerden' kendini hızla soyutlaması ve açık şekilde başarısızlığına vurgu yapmasının ayrıca üzerinde durulmalıdır. Küresel güçte bir zayıflık var ve oraya çalışılmalı. Artık 'Hong Kong kalkışmasının şemsiyesini' ters dönmüş sayabiliriz. BBC el(e) vermiş oluyor!

  Habere/rapora göre Hong Kong protestosunun planları ve tasarımı iki yıl önceden yapılmaya başlanmış. 'Dış güçler tarafından tasarlanmış' ve asla Çin ya da Hong Kong'un 'yerli malı' değil. Bunlar bir tarafa 1000 Çinli aktivistin de 'eğitilmiş' olabileceğini söylüyor metin. Rusya ve Çin'in Batı medyasında sınırlı yer bulan bu yöndeki iddia ve raporları ile de uyumlu. ('Russian state television says Britain and US provoked Hong Kong protests', 30/09, The Telegraph.)

  Herhalde kritik soru hatta yanıt için şu cümleyi kurmalıyız; 'Renkli devrimler ve Ukrayna, Hong Kong, Gezi tipi organize ve sözde demokrasi gösterileri, genel olarak ABD artı Avrupa'nın, özel olarak ABD'nin küresel stratejileri ve bölgesel politikalarıyla uyumlu/rabıtalı mı?'

  ŞEMSİYE'NİN ALTINDAKİ ŞIMARIKLAR

  Hong Kong göstericilerinin sembolü olan şemsiyenin altında gizlenen amaç ne olabilir? En korkulan ihtimal, uçsuz-bucaksız Çin toprakları üzerinde mukim alacalı sosyal ve ekonomik mozaiğin tutuşturulmasıdır.

  Yazının devamını okuyunuz
  http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/nedretersanel/ayni-semsiyenin-altinda-ukrayna-gezi-hong-kong-kobani/56660

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun süredir yaşadığımız ve anlaşılan önümüzdeki günlerde can yakıcı biçimde yaşayamaya devam edeceğimiz olayların arka planını ve kışkırtıcılarını bilmek zorundayız. Yoksa daha çok birbirimizi suçlamaya devam ederiz.

   Sil
 2. Evliyaullah Çin'in küçük devletciklete ayrilacagini bildirmiştir.

  YanıtlaSil