.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

20 Eylül 2014 Cumartesi

REHİNELER BÖYLE KURTARILDI

IŞİD'in elindeki Türk Konsolosluk görevlileri ve aileleri MİT'in düzenledi kapsamlı bir operasyonla kurtarıldı. İşte o operasyonun detayları...

Rehineler böyle kurtarıldı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, 49 konsolosluk çalışanı 101 gün içinde 8 kez yer değiştirdi. Bu yer değiştirmeler hem MİT elemanları hem de uydu üzerinden adıma adım takip edildi. MİT'in personel ve ailelerinin nerede olduğundan hep haberi vardı.;

HİÇBİR ÜLKEDEN YARDIM ALINMADI
Aynı kaynaklar, kurtarma operasyonu sadece Türkiye'nin gerçekleştirdiğinin ve hiçbir şekilde yardım alınmadığının altını çizdiler. Başka bir ülke ya da istihbarat kurumunun desteğini alınmadığına vurgu yapıldı.

FİDYE ÖDENMEDİ
Akıllardaki sorulardan biri de fidye meselesi. '49 kişi için IŞİD''e bir fidye ödendi mi?' sorusuna da yanıt veren güvenlik kaynakları, kesinlikle bir fidye pazarlığı olmadığını ve fidye ödenmediğini vurguladılar.

ÇATIŞMA YAŞANMADI 
Rehinelerin IŞİD'in elinden alınması esnasında ve sonrasında hiçbir çatışmanın yaşanmadığı belirtildi.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ
Rehineler teslim alındıktan sonra çok geniş güvenlik önlemleri alındı. Irak'ta rehin alınmalarının ardından Suriye'ye geçirildiği bildirilen 49 rehine sabah Akçakale Sınır Kapısı'na giden Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, MİT Bölge Başkanı'nın da aralarında bulunduğu görevliler tarafından teslim alındı.

OPERASYON NASIL GERÇEKLEŞTİ
Musul'da rehin alınanları kurtarma operasyonu MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığınca (DOP) tamamen "yerli bir operasyon" olarak yürütüldü.

Musul'da rehin alınanlar, ilk günden beri Musul'da 8 ayrı adreste tutuldu, hareketlilik insansız hava araçları ve diğer unsurlarla sürekli takip edildi.

Bugüne kadar 5-6 kez kurtarılma aşamasına geldi ancak bu girişimler bölgedeki savaş ortamı nedeniyle sonuca ulaşmadı, operasyon bugüne kaldı.

MİT, Musul'daki rehin alınma olayının ardından İŞID'in bölgede daha önce gerçekleştirdiği tüm rehin alma operasyonlarını analiz ederek, bir strateji geliştirdi ve bu çerçevede sonuca ulaştı.

10 yorum:

 1. Dışişleri Bakanlığı: 'MİT'i tebrik ediyoruz'

  YanıtlaSil
 2. Kılıçdaroğlu:

  "Vatanımızın özgür topraklarına, ailelerine, yakınlarına ve özgürlüklerine kavuşan vatandaşlarımıza geçmiş olsun, aileleriyle milletimize de gözünüz aydın diyor, kurtarma operasyonunun düşünülmesi, planlanması, uygulanması ve tam istediğimiz gibi sonuçlandırılmasında payı, katkısı, emeği olan herkese teşekkür ediyor, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum"

  Başbakan'ı aradı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Musul'da rehin alınan Türkiye konsolosluk görevlilerinin Türkiye getirilmesinden dolayı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu arayarak tebrik etti.

  YanıtlaSil
 3. Dünya hayran kaldı, İngilizler örnek gösterdi
  IŞİD'in elindeki 49 Türk rehinenin başarılı bir uluslararası operasyonla kurtarılması dünya medyasında da yankı buldu.
  Dünya medyası IŞİD'in elinde halen birçok Batılı rehinin de bulunması sebebiyle Türkiye'nin kendi vatandaşlarını bölgeden kurtarmasına hayranlıkla karışık büyük bir ilgi gösterdi.
  Özellike İngiliz medyası, hükümetlerine Türkiye'nin kurtarma operasyonunu örnek göstererek, 'IŞİD'in elindeki İngiliz vatandaşlarının da aynı yolla, tıpkı Türkiye'nin yaptığı gibi kurtarılması' tavsiyesinde bulundu.

  YanıtlaSil
 4. Beyaz Saray'dan rehine açıklaması
  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Hayden: "Rehinelerin serbest kalışını ve aileleriyle yakında buluşacak olmalarını sevinçle karşılıyoruz"

  YanıtlaSil
 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞ İD tarafından alıkonulan 49 konsolosluk çalışanının "yerli operasyon" ile kurtarılmasının Büyük Türkiye'nin ulaştığı seviyeleri göstermesi bakımından da son derece önemli ve değerli olduğunu kaydetti

  YanıtlaSil
 6. "Türkiye'nin IŞİD rolü değişecek mi?"
  ROL DEĞİŞECEK Mİ?
  Akıllarda kalan en önemli soru ise Türkiye'nin IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyondaki pozisyonu oldu. Türkiye rehinelerden dolayı koalisyonda aktif bir rol üstlenilemeyeceğini açıklamıştı. Türkiye'nin bu doğrultuda koalisyon içerisinde insani yardım ve sınır güvenliği gibi pozisyonlarda yer alacağı açıklandı. Rehinelerin kurtarılmasının ardından Türkiye'nin aktif rol alıp almayacağı gündeme geldi. ABD ve Batılı ülkelere göre müttefik NATO üyesi olan Türkiye, dolayısıyla Türkiye IŞİD'e karşı ön saflarda yer almalı.

  YanıtlaSil
 7. İbrahim KARAGÜL:
  Bu arada, Cuma namazının ardından kurtarma operasyonu başlar başlamaz Fransız savaş uçaklarının bombardımana geçmesi, rehinelerin dönüşünde gecikmeler yaşanması sizce de bir tesadüf mü?

  YanıtlaSil
 8. İbrahim KARAGÜL:

  En son Libya'dan 5 bin 500'den fazla vatandaşımızı başarıyla çıkarabilen Türkiye, dünyaya parmak ısırtmıştı. Vatandaşlarımız, iç savaşın karmaşasından sağ salim kurtarılıp ülkelerine getirilmişti. Bu kadar kalabalık insanın bu kadar organize bir şekilde savaş ortamından çıkarılması Bütün dünyada dikkat çekmişti. Hatta bazı ülkeler, 'bizim vatandaşlarımızı da kurtar' diye Türkiye'ye talepte bulunmuştu.

  YanıtlaSil
 9. Müjdeli haber kimleri üzdü?

  Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda görevli 49 personelin IŞİD'in elinden kurtarılması İçerideki Ecnebiler cephesini fevkalade rahatsız etti.
  -------------------
  Tamer Korkmaz'ın yazısındaki "İçerideki ecnebiler cephesi" kavramını beğendim...

  YanıtlaSil
 10. Türkiye koalisyona katılmasın Amerikayada lojistik destek vermesin Bırakalım işid pkk yı, pyd yok etsin.Pkk sözde ülkemizden çekilecekti.İşte adamı böyle ülkeden çıkartırlar kobeneye gidip,gidip leş olarak geri geliyorlar.Gazi mahallesinden 35 otobüs gitmiş.Kadir topbaştan ricamız bir yüz otobüs tahsis etsinde gazi mahallesi temizlensin.

  YanıtlaSil