.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

4 Eylül 2014 Perşembe

İSLAM ALEMİ BİZİ YETİM BIRAKTI

Doğu Türkistan'da Çin zulmünden kaçarak İstanbul'a sığınan Uygur Türkleri, İslam âleminin kendilerini yetim bıraktığını söyledi. 17 yıl Çin hapishanelerinde zulüm gören Adil Abdulgafur 'Türkiye haricinde hiçbir İslam devleti Uygur Türklerini barındırmıyor' şeklinde konuştu.Çin'in baskılarından kaçarak İstanbul'a sığınan Uygur Türkleri, maruz kaldıkları tüyler ürpertici zulmü anlattı. İslam ülkelerinin kendilerini yetim bıraktığını dile getiren Uygur Türkleri, Müslümanların ilgisizliğinden ve kendilerini unutmasından dolayı mazlum ve mağdur olduklarını söyledi.

ANNEMİ GÖRMEK İÇİN 2 KİLOMETRE EMEKLEDİM

Çin'in asıl gayelerinin, Uygurların milli benliğini ve bölgede İslam dinini yok etmek olduğunu ifade eden 50 yaşındaki Adil Abdulgafur, 'Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine İslam dinini ve Türk kültürünü tebliğ ettiğim için hapse atıldım. 17 sene boyunca değişik hapishanelerde akıl almaz zulümlere maruz kaldım. Çin polisi yıllardır göremediğim annem için ziyaret izni verdi. Annemi hapishanenin 2 kilometre uzağına getirdiler. Ben de namaz kıldığım için başım önde emekleyerek yürümek zorundaydım. Emekleyerek 2 kilometrelik yolu kat edip annemi gördüm. Bu son görüşüm oldu. Yakın zamanda annemin vefat haberini aldım' şeklinde konuştu.

YALNIZ TÜRKİYE YANIMIZDA

59'dan fazla İslam ülkesinin Doğu Türkistan halkının uğradığı zulme sessiz kaldığını söyleyen Abdulgafur, 'Çoğu İslam ve Türk devleti Çin ile işbirliği yaptı. Bizi yetim bıraktılar. Çin bizi yalnız görünce diğer devletlerle ilişkilerini artırmaya başladı. Türkiye haricinde hiçbir İslam devleti Uygur Türklerini barındırmıyor. Hatta Endonezya ve Malezya bile çok zaman yanımızda olmuyor. Biz garip kalmış topluluğuz' ifadelerine yer verdi.

Ağır zulümler yapıyorlar

İslam dinine güçlü bağlarla sarılan Uygur Türklerinin Çin tarafından en ağır zulümlere uğratıldığını ifade eden Adil Abdulgafur, 'Çin ileriye yönelik proje hazırlıyor ve maalesef başarıya ulaşıyor. Doğu Türkistan'da alnı secdeye giden bir insan kalmayacak şekilde çaba harcıyor. Çin bizim aslımızı yok etmeye çalışıyor. Dinimizi unutturmaya uğraşıyor. Buna karşı, Çin'in politikasını anlatmak zorundaydık. Biz anlattıkça öldürüldük, darbe yedik' diye konuştu.

Çinli ajanlar cirit atıyor

İstanbul'a sığınan Uygur Türklerinin çoğu yaptıkları açıklamada isim ve fotoğraf kullanmaktan çekiniyor. Uygur Türkleri, Çin'in içlerine ajan koyduklarını ve Türk medyasına yaptıkları açıklamaların Çin'e bildirildiğini söyledi. Türkiye'de Çin aleyhinde açıklamalar yapan Uygur Türklerinin de Doğu Türkistan'daki ailesinin zulme uğratıldığı bilgisi verildi. Açıklama da isim ve fotoğraf vermekten çekinmeyen Adil Abdulgafur, ailesinin ve çocuklarının güvenli bir ülkede olduklarını ifade etti.

13 yorum:

 1. Alem-i İslamın neresinde olursa olsun müslümanların çilesi bizim çilemizdir.

  YanıtlaSil
 2. Çin'den Kuran kurslarına 'operasyon'
  Resmi basın, yasa dışı olduğu iddia edilen dini eğitim merkezlerinden "190 çocuğun kurtarıldığını" yazdı.
  ANKARA (AA)
  Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "yasa dışı olarak dini eğitim ve propaganda yapıldığı" öne sürülen Kuran kurslarına yönelik operasyonda 190 çocuğun "kurtarıldığı" öne sürüldü.

  Sincan yerel resmi basınının emniyet yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Urumçi kentinde "yasa dışı propaganda, dini faaliyet ve dini internet yayımı yapmakla" suçlanan 35 kişi tutuklandı.

  Kentin 26 noktasındaki Kuran kurslarını hedef alan operasyonlar sonucu "47 yasa dışı organizasyonun çökertildiği ve 190 çocuğun kurtarıldığı" savunuldu. Çocukların akıbeti hakkında bilgi verilmedi.

  Bölgede son yıllarda meydana gelen birçok olay Çin hükümeti tarafından "radikal ve bölücü gruplarla" ilişkilendiriliyor. Ancak merkezi ve yerel yönetim bu olaylardaki tutuklama, gözaltı ve operasyonlara ilişkin ayrıntılı bilgi vermiyor.

  Çin dışındaki Uygur gruplar eyalette çocukların "medreselerde" eğitim görmesine müsaade edilmediğini ifade ederken, ailelerin bu nedenle çocuklarını gizli olarak dini eğitim veren Kuran kurslarına gönderdiği belirtiliyor.

  Çin yönetimi, son dönemde ülke genelinde "terörle mücadele" adı altında önlemlerini artırıyor. "Bölücü" olduğu iddia edilen kişilerle ilgili detaylı bilgiler genelde kamuoyu ile paylaşılmıyor, sadece verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.

  YanıtlaSil
 3. Uygur Bölgesi yine kan gölü! 50 ölü

  Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 21 Eylül'de meydana gelen kanlı olaylarda toplam 50 kişinin öldüğü açıklandı.

  Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, Pazar günü Bayangolin iline bağlı Bügür ilçesinde çıkan olaylarda 40 Uygur'un vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

  Kanlı olayların bilançosunu dört gün gecikmeli olarak bu akşam duyuran Xinhua, organize terör saldırısı olarak nitelediği eylemde 6 sivil ve 4 polisin de hayatını kaybettiğini belirtti.

  Çin medyası, pazartesi günü geçtiği haberlerde ölü sayısını iki olarak duyurmuştu. Ancak, Hür Asya Radyosu, yerel kaynaklara dayanarak bu sayının onlarca olduğunu kaydetmişti. Çin medyasına göre, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bu yıl meydana gelen muhtelif saldırı eylemleri sonucu ölenlerin sayısı 250'yi aştı.

  Bölgenin dış dünyaya kapatılması nedeniyle, olayların gerçek mahiyetinin tespiti mümkün bulunmuyor. Yabancı gazeteciler ya da insan hakları gözlemcileri bölgeye sokulmuyor.Çin Resmi haber Ajansı Xinhua, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 21 Eylül'de meydana gelen olaylarda ''40 Uygur'un vurularak öldürüldüğünü'' bildirdi.

  http://www.sabah.com.tr/Dunya/2014/09/25/uygur-bolgesi-yine-kan-golu-50-olu

  YanıtlaSil
 4. İhh nın neden gündeminde doğu Türkistan yok?Varsa yoksa Filistin! Bu ihh arapçımı yoksa? Doğu Türkistan Türk'leri müslüman değilmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla Filistin'de, Gazze'de, Golan tepelerinde ve Suriye'de Türk unsurları oldukça yoğundur. Bu da devletimizin malumudur. Gazze bombalanırken bu aslında Türkiye'ye yağan bombalardır. Ümmetin halen en esaslı unsuru Türklerdir. Ancak bizler bütün ümmet unsurlarının birlik ve beraberliğini diliyoruz. İslam ve Türk dünyasının neresinde bir ızdırap varsa bizim kalbimizi yakmaktadır. Burası herkese açık bir blog olduğundan ifade edilmesi eksik kalmış bir konu varsa arkadaşlarımız bu mesajı verebilirler.

   Sil
  2. Mısır nüfusunun üçte birinin Türk kökenden geldiği de ayrıca tarihi bir gerçekliktir. Hiç bir gerçeğin üzerini örtmeden, islamın kıvamı olan Türk milletinin kıymetini düşürmeden, Türklerin ümmet içindeki önemini vurgulamaktayız. Ancak Allah katında üstünlüğün takva ile olduğunu unutmuyoruz. İnancımız odur ki, islam dünyasını kurtaracak varsa o da Türk milletidir. Onun için bu devlet ve milletin inkırazına sebep olacak her türlü zarar bizi şiddetle alakadar eder.

   Sil
 5. Degerli kardeşlerim,

  İnşallah bu gece, Hac farizamızı yerine getirmek için yola çıkıyoruz.
  Hepinizden haklarınızı helal etmenizi istirham ederim.
  Benden yana varsa hakkım buradaki herkese helal olsun.

  Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turker Eraslan kardeşim,

   Allah cc. Hac farizanızı kabul etsin.Ricamız bize bol bol dua etmenizdir.Ayrıca belirtmek isterim ki bu hac farizası çok önemli.Bizimde hakkımız helal olsun.

   Size ayrıca bir haber kopyalıyorum selametle......


   Suud'un resmi hilal gözetleme kurumu tarafından Zilhicce ayı hilalinin görüldüğü ve 25 Eylül Perşembe gününün Zilhicce'nin ilk günü olduğu ilan edildi.

   Suudi Arabistan'ın çeşitli bölgelerinde Zilhicce hilalini gözetleyenlerden Suud'un resmi kurumlarından hilalin görüldüğüne dair haberler geldiği bildirildi.

   Zilhicce hilalinin görülmesiyle Zilhicce ayı bugün (25 Eylül Perşembe) başlayacak ve hacılar 3 Ekim Cuma günü Arafat'ta vakfe duracak. 4 Ekim Cumartesi günü ise Kurban Bayramı'nın ilk günü olarak müslümanlar tarafından idrak edilecek.

   Sil
  2. Türker kardeşim merhaba,

   Allah haccınızı kabul etsin, hakkım varsa gelmiş - gelecek tüm haklarım helal olsun, bizede dua edin..

   Sil
  3. Allah Haccınızı mübarek eylesin. Selametle gidip geliniz. Bir kusur etmişsek siz de hakkınızı helal ediniz. Duaya devam inşaallah...

   Sil
  4. Türker Kardeş Hacc'ın mübarek olsun. Bizi, ehl-i iman ve İslam'ı duada unutma. Güle güle git, hayırla gel. Resullullah'a (a.s), ehl-i beytine ve ashabına ve etbaine çok selam ve bağlılığımızı söyle. Bir Fatiha ve 3 İhlas'ı bizim için de oku.

   Sil
  5. Allah cc.'a hamd olsun ki haccımızı eda ettik, inşallah beytin sahibi cc., mebrur ve makbul kılmıştır.
   "Hac meşakkattir" sırrını da bir nebze idrak ettik elhamdülillah.

   Tam olarak idrak edemesek de hadisi şeriflere binaen ve ulemanın ittifakı ile bu sene haccı ekber nasip oldu.

   Gitmek isteyip de gidemeyen herkese de rabbim gitmiş gibi muamele etsin inşallah.

   Bütün ümmeti muhammed için dua ettik. Dua edenin bir kıymeti olmasa da dua edilen yerlerin hürmetine inşallah rabbim kabul eder.

   Bizde keşif keramet yok ancak Mekkei mükerremede iken şahsi bazı özel durumlara binaen " ekim ayında büyük olaylar" olabilir. Şer mi hayır mı bilmiyorum ancak inşallah "büyük"ten kasıt hayırdır.

   Allah bizi "hacc"ı yere düşürmeyenlerden etsin.
   Allah ümmeti muhammede selamet versin.

   Sil
  6. Ekim ayında büyük olaylar olabilir hissinizin hayır yönünde zuhur etmesini diliyoruz. Her ne kadar biz "Menhus Ekim" diye başlık atmamıza rağmen... Kobani isyanı ne kadar karanlık idiyse yargı seçimleri o kadar hayır oldu. İnşallah finali muhteşem bir hayır olur.

   Sil