.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

11 Temmuz 2014 Cuma

YIL 2053: TÜRKİYE BİRLEŞİK DEVLETLERİ

BÜLENT ERANDAÇ 
Bülent ERANDAÇ / Takvim

Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı vizyon belgesini bugün açıklayacak.
Başlangıcı, 2014-2019 süreci olan, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini çerçeveye alacak vizyon belgesi, aziz milletimizin önüne yepyeni bir ufuk açacak...
Erdoğan'ın direksiyonunda olacağı Çankaya'nın ufuk çizgisine göre, Türkiye 2023 yılına kadar yükselişin bütün temellerini atacak, bölgesel bir güç merkezi haline gelecek.
Erdoğan, İstanbul'un fethinin 600. yılı olan 2053'ü, Türkiye'nin yükselişi için önemli bir sıçrama noktası olarak görüyor. Anlaşılan o ki, Türkiye'nin hedefleri bölgesel bir güç merkezi olmakla sınırlı kalmayacak. Türkiye, 2053 yılında dünya devleriyle yarışan küresel bir güç merkezi haline gelecek. 

1453'ten 2053'e 
İstanbul'un fethinin küresel düzeyde yarattığı gelişmeleri yeniden düşünmeliyiz.
Osmanlı, "İstanbul merkezli" bir dünya düşünüyordu. "İstanbul merkezli düşünce", Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Karadeniz ve Balkanlar'ı içine alan daireye egemen olmaktı. Fatih Sultan Mehmet, bu düşünceyle Osmanlı'nın büyümesini hedeflemişti.
21'inci yüzyıl Türkler'in yüzyılı olacak...
Bölgemiz tarih boyunca büyük imparatorluklar, büyük devletler tarafından yönetilmiştir, bize yine aynı büyüklükte büyük bir ÇATI lazım.
Türkiye'yi merkeze alan AVRASYA'NIN kadim halkları bir arada siyasi ve ekonomik birlikler kurarak büyüme fırsatını kaçırmamalıdır.
Güzel Türkiye'miz, Birleşik Devletler modeliyle büyüme fırsatını yeniden ele geçirme şansına sahiptirStratejik okumalar ve doğru pratiklerin geliştirilmesi sonucu, 'TÜRKİYE BİRLEŞİK DEVLETLERİ' ÇATISI altında yeni dünya düzeninde şöyle yer alabiliriz: 
 Bosna, Makedonya Arnavutluk (Balkanlarda) 
 Azerbaycan, Gürcistan, Nahçıvan (Kafkasya'da) 
 Filistin-Gazze, Kuzey Kıbrıs, Tunus ve Libya'dan çıkan yeni devlet (Afrika'da) 
 Suriye'nin Sünni ve Kürt, Irak'ın Kürt ve Sünni Devletçikleri Ortadoğu'da) Ortadoğu yeniden şekillenirken Türk-
Kürt Konfederasyonu: "Yavuz Sultan Selim-Şeyh İdris-i Bitlisi"den ilham alan bu formül, hem Kürt, hem Kerkük-Musul petrollerini ve doğal zenginliklerini, günümüzün ABD'sinin yaptığı gibi Birleşik Türkiye Devletleri'nin inisitayitifine sunacaktır.

Yazının devamını kaynağından okuyunuz...
http://www.takvim.com.tr/Guncel/2014/07/11/yil-2053-turkiye-birlesik-devletleri

2 yorum:

  1. Önemli olan bu gelişmenin, manevi tekamülle birlikte olup olmayacağıdır. 10 yıl öncesine göre, Türkiye "dünyasal, maddi, ekomomik" açıdan daha iyi bir yerde, fakat ya manevi olarak? Buna kolay kolay "evet daha iyi bir manevi gelişim sağladık" diyen biri çıkacağını sanmıyorum, hatta işlerin bu yönde daha da menfi bir hal aldığını ittifakla kabul edebiliriz. 2053 de dünya gücü olacakmışız, banane? Çok mu önemli, maneviyatımızı kaybettikten sonra? Dünyanın dünyaya bakan yönü hani Allah indinde sinek kanadından bile değersizdi. Nedir bu ülke müslümanlarının dünya gücü olma hevesi ve iştiyakı? Manevi, dini tekamül adına ufukta tek bir parıltı dahi yok, ülkenin son dönemi islami birikimlerin hercümerci ve yıkımıyla geçti gidiyor, ama biz 40 yıl sonra dünyaya hakim olmanın heyecanı içindeyiz öyle mi? Dünyayı amaç edinmişlere bizim lügatimizde "yahudi" deniyor. Demek ki, müslümanım kılığıyla doluşan bir yahudilik siniyor içimize... Değer mi?

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil