.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

31 Temmuz 2014 Perşembe

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN'I DÜNYADAN KOPARDI

Ramazan ayında Çin yönetimi tarafından getirilen oruç yasağıyla gündeme gelen Doğu Türkistan'da baskı, zülüm ve katliamlar yeniden başladı. Bayramın birinci günü Yarkent bölgesinde başörtülü kadınlara yapılan saldırı sonrası büyüyen protestolara ateşle karşılık veren Çin güçleri çok sayıda insanı öldürürken, bölgeyle iletişim tamamen kesildi.

2 milyon metrekareye yaklaşan yüzölçümü ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin en geniş idari bölgesi olan Doğu Türkistan, sözde özerk bir cumhuriyete sahip olsa da Çin'in baskıcı politikaları ile yıllardır zulüm altında.

1933 ve 1944 yıllarında iki cumhuriyet kurulan Doğu Türkistan bölgesi, 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti tarafından işgal edildi. Çin Halk Cumhuriyeti bünyesinde 1 Ekim 1955'de özerklik statüsü verilerek "Sincan Özerk Bölgesi" olarak isimlendirilen Uygur Türklerinin yaşadığı toprakların başkenti Urumçi, 5 Temmuz 2009 yılında yaşanan katliamla anılıyor.
"Doğu Türkistan'da 1985 yılından bu yana geçerli olan uygulamaya göre şehirde yaşayanlara bir çocuk, kırsalda yaşayanlara iki çocuk sahibi olma kotası konulmuş durumda."

Sistematik asimilasyon

Toplam nüfusu 20 milyona yaklaşan Doğu Türkistan'da, 2000 yılındaki nüfus sayımı sonuçlarına göre yüzde 45'lik bir oranla Uygur Türkleri çoğunluğu oluşturuyor. Ancak bu oran 1950'li yıllarda yüzde 80 civarındaydı. Çin'in uyguladığı asimilasyon uygulamaları, doğum yasağı ve göç politikaları sonucu bölgede nüfus dengesi sürekli değişiyor. Uygur Türkleri, Çin'deki başka bölgelere göçe zorlanmalarına ve topraklarına Çin'in en büyük etnik grubu olan Han nüfusunun yerleştirilmesine tepki gösteriyor.Camiye gitmek yasak

Uygur halkı, geleneklerini, dillerini ve dinlerini yaşayamamaktan da şikayetçi. Bir önceki yıl olduğu gibi geçtiğimiz Ramazan ayında oruç yasağıyla yeniden gündeme gelen baskılar namaz ibadeti için de geçerli. Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk'ün belirttiğine göre, 65 yıldır fiili bir işgal ve sistematik bir asimilasyonla mücadele veren Doğu Türkistan'da, Komünist Parti üyeleri, 18 yaşından küçükler, işçi ve memurlar, kadınlar ve öğrencilere camiye giriş yasağı getirilmiş durumda. Seyahat özgürlüğü olmadığı için pasaport alamayan Müslümanlar hacca da gidemiyor.

Haberin devamı için link:

http://yenisafak.com.tr/dunya-haber/cin-dogu-turkistani-dunyadan-kopardi-31.07.2014-671227?ref=manset-1

2 yorum:

 1. Başörtüyle otobüse binmeyi yasakladılar!
  Çin'in kuzeybatısındaki Doğu Türkistan bölgesinde Uygur Türklerine yönelik yasak ve kısıtlamalara bir yenisi daha eklendi. Uzun yıllardır Uygur Türklerine sistematik bir şekilde baskı ve zulüm uygulayan Çin hükümetinin uygulamaya koyduğu yeni yasağa göre, başörtülü kadınlar ve uzun sakallı erkekler toplu taşıma araçlarına alınmayacak.

  YanıtlaSil
 2. Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor
  Çin'in Doğu Türkistan'daki baskı ve zulümleri 1 Ocak'tan itibaren yasal güvence altında yapılacak

  65 yıldır fiili olarak komünist Çin yönetiminin işgali altında olan ve baskıcı politikalarla asimilasyona maruz kalan Doğu Türkistan Müslümanları yine yasaklarla gündemde. Seyahat özgürlükleri olmadığı ve hac izni alamadıklarından hac ibadetini yerine getiremeyen Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmaları da yasaklanmıştı. Resmi kurumlar, okul ve işyerlerinde tesettürün yasak olduğu bölgede şimdi de namaz kılanlara ceza geliyor.
  NAMAZ KILANLAR HAPSE ATILACAK
  Yasaya göre, 1 Ocak'tan itibaren resmi kurumlar, okul ve işyerlerinde namaz kılan Müslümanlara para ve hapis cezası verilecek. İnternet ve cep telefonundan dini mesajlar paylaşanlara para cezası getirilmesiyle ilgili bir yasayı da kabul eden Çin yönetimi, aldığı yeni kararlarla Uygurlar üzerindeki baskısını arttırıyor. Komünist Parti üyeleri, 18 yaşından küçükler, işçi ve memurlar, kadınlar ve öğrencilere getirilen camiye giriş yasağı da sürüyor.
  İSLAM ALEMİ SES ÇIKARMAYINCA ÇİN ZULMÜ YASALAŞTI
  Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin'in 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bu açıklamayı yaptığına dikkat çekerek, yıllardır fiilen uygulanan bu baskıların İslam aleminden tepki gelmediği için yasalaştırıldığının altını çizdi.
  Tümtürk, 2009 yılından bu yana keyfi uygulamalarla tüm İslami sembollere suç aleti muamelesi yapıldığını ve bu sebeple idam cezaları alan, hapishanelere atılan veya yüksek para cezalarına çarptırılan binlerce Uygur Türkü olduğunu hatırlattı.

  YanıtlaSil