.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

19 Haziran 2014 Perşembe

TÜRK UZAY KUVVETLERİ KURULUYOR

Türkiye’nin yeni ordusu, ‘Uzay Kuvvetleri’ kuruluyor. 2020’de hazır olacak ordu, keşif ve ihbar değerlendirmeleri yapacak. Ekipte ayrıca sivil uzay bilimcilerin de görev alması bekleniyor. Ahmet Fatih Erturan / Star Gazetesi
TSK’DA 5. GÜÇ HAZIRLIĞI: TÜRK UZAY KUVVETLERİ 
Uzayda etkin güce sahip olmayı hedefleyen Türk Silahlı Kuvvetleri;  Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan sonra beşinci kuvvet  ‘Türk Uzay Kuvvetleri’ kuvvetlerini kurmaya hazırlanıyor. Buna göre, hali hazırda görev yapan    Göktürk 2 uydusunun yanı sıra yakın zamanda birbiri ardına fırlatılacak olan Göktürk 1 ve Göktürk 3 uydularıyla Türkiye’nin istihbarat ihtiyacı çözülerek, göreve başlanacak. Türkiye, bu girişimlerle bölgenin en güçlü Hava Kuvvetleri olmayı planlıyor. Edinilen bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri şu anda Türk Uzay Kuvvetleri’nin görev tanımı üzerinde çalışıyor.
Uydularda denetim
Çalışma kapsamında 2020’li yıllarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı kuvvet yapısında önemli değişiklikler öngörülüyor. Uzay Kuvvetleri ile Türkiye’nin sahip olunacak uydu sistemleri ile özellikle keşif ve ihbar kontrol alanlarında uzay ortamı etkin olarak kullanılacak. Kuvvette askeri personelin yanı sıra sivil uzay bilimcilerin de görev alması bekleniyor.
MİLLİ UZAY SANAYİ
Uzay tabanlı keşif mimarisi kapsamında, elektro optik uydu sistemlerinin yan sıra sahip olunacak radar görüntüleme uyduları ile coğrafyadan bağımsız olarak gece ve gündüz her hava şartında görüntü toplama yeteneği kazanılacak. Öte yandan, uzay teknolojilerine yönelik mevcut çalışmalar dikkate alındığında 2020’li yıllarda Türk Hava Kuvvetleri’nden bağımsız bir milli uzay sanayisi kurularak ve buna bağlı olarak milli uzay gücünün desteklenmesi öngörülüyor.

5 yorum:

 1. Yıldız arayıp gökte nice turfa müneccim
  Gaflet ile görmez kuyuyu reh-güzerinde

  sevindirici haber

  YanıtlaSil
 2. Cübbeli Ahmet Hoca'nın İŞİD hakkında açıklamaları.

  https://www.facebook.com/photo.php?v=10152482967435049&set=vb.234950850048&type=2&theater

  YanıtlaSil
 3. Işid'le ilgili güzel bir yazı buldum: http://ebuhuzeyfeturki.wordpress.com/about/isid-kiyamet-savasi-basladi/

  YanıtlaSil
 4. Aslında bende işidle ilgili birkaç senaryo ürettim.Ama yukarıdaki linkteki senaryo benim birinci senaryom yani olmasını dilemediğimiz senaryom RUSYA,ÇİN,ve İRAN.İkinci senaryo ABD ve TÜRKİYE bunuda olmasını istemiyoruz.Üçüncü senaryo yani bu işin eskisi gibi hali rusların tekrar suriyeyi kontrol etmesi abd nin de ırağı şekillendirmesi fitnelerin sonu.
  okumak isteyenler için link...

  http://ahirzamanfitneleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 5. NASA'dan flaş açıklama: Yalnız değiliz
  Samanyolu Galaksisi'nde 100 milyon gezegen olduğunu belirten NASA, "İnsanlık evrende yalnız olmadığımızı 20 yıl içerisinde anlayacak" dedi.

  YanıtlaSil