.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

27 Şubat 2014 Perşembe

PUTİN'DEN ORDUYA HAZIR OLUN TALİMATI...Rusya lideri Putin, Ukrayna sınırındaki ordu birliklerine 'savaşa hazırlıklı olun' emrini verdi. Ayrılık rüzgarlarının estiği Kırım'da ise Rusya yanlıları Sivastopol kentini ele geçirdi. Ukrayna geçici başkanı Turçinov, ülkenin bölünme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

21 yorum:

 1. CHP hükümetin başına geçerse türkiyede bölünür.

  YanıtlaSil
 2. Bediüzzaman'a göre bu millet bu partiyi kendi seçimiyle asla iktidara getirmeyecektir. Ancak koalisyon ortağı olur. Bediüzzaman bu satırları yazdığı mektubunda milliyetçiliği esas alan partinin başa geçmesi halinde ülkenin bölüneceğini açıkça yazmıştır. Ben de bu mektubunun içeriğinden en sonda başa böyle bir partinin -tek başına ya da koalisyon olarak- başa geçebileceğini ve o iktidar zamanında ülkenin bölünme durumuna gireceğini seziyorum.

  YanıtlaSil
 3. Rusya Kırım'ı işgal etti!

  Ukrayna İçişleri Bakanı, Rus askerlerinin Kırım'daki havaalanlarını ele geçirdiği duyurdu.
  Rus haber ajansı Interfax ve Ukrayna haber ajanslarının görgü tanıklarına dayandırdığı haberlere göre, Rus askerleri Kırım'a girdi. Asker üniformalı bir grup silahlı kişi başkent Akmescit'teki havaalanına baskın yaptı.

  Ukrayna'nın özerk bölgesi Kırım'da havalimanlarının kontrolünün askeri üniformalı ve silahlı kişilere geçtiği belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı bu kişilerin "Ruslar" olduğunu iddia etti.

  BBC'nin haberine göre, Ukrayna'nın Kırım bölgesindeki en büyük havalimanında askeri üniformalı ve silahlı kişilerin devriye gezdiği belirtiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. HAVALİMANI VE DENİZ LİMANLARI RUS KONTROLÜ ALTINDA
   Sivastopol ve Simferopol Havaalanlarının da dünden bu yana arma ve rütbelerini söken Rus askerlerinin kontrolünde olduğu belirtiliyor.

   Sil
 4. Rusya'ya ait 10 askeri helikopterin Kırım üzerindeki Ukrayna hava sahasına girdiği bildirildi.

  YanıtlaSil
 5. Mustafa kardeşim siyasetten çok anlamam sence chp iktidar olursa nolur ?

  YanıtlaSil
 6. CHP kendi başına iktidar olmayacaktır. Ama özellikle MHP ile ittifak kurarsa iktidara gelebilir. Zaten Menderesin devrilmesinde İngilizlerin yönlendirmesiyle aynı iki güç birlikte hareket etmişti. Eğer bu iktidarı devirirlerse AKP iktidarı ve ona destek veren bütün güçler çok şiddetle kovuşturulacak ve Anadoludaki milli sermaye gelişimi yok edilecektir. Bu arada bütün dini cemaatler de -İngiliz gücüne uyumlu cemaat/ler hariç- Anadoludan kazınacaktır. Kürtler ayrılacaktır. En önemlisi Bediüzzamanın dediği gibi, Türk Milleti ortadan ikiye ayrılacaktır. Bu ayrışmaya Nazım Kıbrısi de işaret etmiştir. Nazım Kıbrısi 3 aylık bir tertipten söz eder. 3 aylık tertip acaba 17 Aralık 2013 ile 30 Mart 2014 arası mı bilmiyorum. Ben kendim külliyattan milliyetçi bir iktidar zamanında ülkenin parçalanıp kuzey doğudan işgale uğrayacağını düşünüyorum. İnşallah yanlış düşünmüşümdür.

  YanıtlaSil
 7. Rusya'nın dönüşü....
  Sedat Laçiner 1.3.2014 Star
  http://haber.stargazete.com/yazar/rusyanin-donusu/yazi-850221
  "Batı ile Rusya arasında kalan ve bu bölünmenin sonucu olarak iç çatışmalara sürüklenen Ukrayna’da Batı yanlıları hâkimiyeti sağlayıp, Rusya yanlısı Devlet Başkanı Yanukoviç başkenti terk edince Rusya düğmeye bastı. Rusya yanlıları, özellikle Rus donanmasının da bağlı bulunduğu Kırım bölgesini Ukrayna’dan kopartacak adımları atıyorlar. Kim olduğu belirsiz askerler Kırım’da havaalanlarını işgal ediyor, çeşitli binalara Rusya bayrağı asılıyor vs. Moskova, doğrudan müdahale ediyor görüntüsü vermemeye çalışıyor, ancak herkes biliyor ki olayların arkasında Rusya var. "

  YanıtlaSil
 8. Kırım'da gerilim giderek tırmanıyor. Kırım hükümetinin Rusya'dan 'yardım ricasının' ardından parlamento binası sabaha karşı silahlı askerler tarafından çevrildi. Rusya’nın 6 bin ek asker göndermesi üzerine Ukrayna ordusu alarma geçti.

  YanıtlaSil
 9. 2014 dehşetli geçeceğe benziyor

  YanıtlaSil
 10. Süleyman Yaşar- Sabah
  161 yıl sonra yine Kırım harbi mi?
  Bundan tam 161 yıl önce yine Rusya savaş ilan etmeden Osmanlı toprakları olan bugünkü Moldova ve Romanya'yı işgal etti. Osmanlı, 4 Ekim 1853'te Rusya'ya topraklarından çekilmesi için nota verdi ve 15 gün süre tanıdı. Rusya bu notaya kayıtsız kaldı ve verilen sürenin sonunda savaş başladı. Ve Batum'a yardım götüren Osmanlı donanması Sinop açıklarında batırıldı. Rusların bu ani hareketi İstanbul'u tehlikeye düşürdü.
  Bunun üzerine Fransa ve İngiltere devreye girerek tarafları uzlaştırmak istedi. Fakat Rusya uzlaşmayı kabul etmedi ve Tuna Nehri'ni geçerek Osmanlı topraklarında ilerlemeye başladı.
  Bunun üzerine Türkiye, Fransa ve İngiltere Rusya'yı barışa zorlamak için Kırım yarımadasında cephe açtılar. 20 Eylül 1854'te 60 bin Osmanlı, 30 bin Fransız ve 21 bin İngiliz askerinden oluşan müttefik kuvvetler 89 harp ve 267 nakliye gemisiyle Kırım yarımadasına çıktılar. 1855 ilkbaharında 140 bin müttefik kuvveti daha Kırım'a çıkarıldı.
  Ruslar mağlup oldu ve çekilmek zorunda kaldı. Hemen bu arada önemli bir mali konuyu hatırlatalım, Türkiye imparatorluk döneminde ilk dış borçlanmasını Kırım harbi nedeniyle yaptı.

  YanıtlaSil
 11. Rusya'nın Sesi Radyosu'nda yer alan habere göre; Çin, Türkiye'yi NATO gemilerini Boğaz'dan geçirilmemesi için ikna etti.
  Çin'in üst düzey yetkililerinin Türkiye yönetimiyle bir diyalog gerçekleştirerek NATO gemilerinin Boğaz'dan geçmesine izin vermemesi için ikna ettiği öne sürüldü. Rusya'nın Sesi Radyosu'nda yer alana habere göre Çinli diplomatlar, Başbakan Erdoğan'ı ikna etmeyi başardıklarını düşünüyor.
  NE DOĞRULADILAR, NE YALANLADILAR
  Öte yandan Kontinentalist gazetesinin verdiği habere göre Çin temsilcileri, bu bilgiyi doğrulamayı veya yalanlamayı reddetti.
  Diplomatik kaynaklar ayrıca Çin'in, BM Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna'daki durumunun konuşulacağı toplantıda Rusya karşıtı herhangi bir kararı bloke edeceğini bildirdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'nin Nato içinde yer aldığını düşünürsek kendisi istemese de Nato baskısına karşı çıkması mümkün görülmüyor. Osman Akfırat efendinin ifadesine göre Avrupalılar önce Türkiyeyi aralarından atacak sonra da Türkiye Nato'dan ayrılacaktır der.
   Avrupalıların Türkiyeyi dışlamalarına sebep olarak halihazırdaki tertipleri -Erdoğanı devirme teşebbüsleri- sonuçsuz kalacak demektir. Onlar da Türkiyeyi bir nevi ambargo altına alacaklar. Türkiye de bu duruma Nato'dan ayrılmakla karşılık verebilir. İşte bunun ardından Rusyanın Avrupa üzerine saldırısı gerçekleşebilir. Bu arada Rusyanın Türkiyeyi istilası nasıl olabilir. İran'ın Araplar ve Amerikalılarca saldırıya uğraması üzerine Türkiye de bir kargaşa çıkar. Bu kargaşada bir taraf Amerikancı, diğer taraf Rus taraftarı olabilir. İşte Rusya kendi taraftarlarına destek için kuzeydoğudan girer. Ayrıca İstanbulu işgal eder. İşte İstanbulun işgali tam bu soruya cevaptır. Rusya İstanbul ve boğazları kontrol amacıyla işgal eder. Savaş bildiğimiz kadarıyla 200 gün yada 6 ay sürecek. Bu sürenin sonunda Mehdi Mekkeden sefere başlayıp İstanbula erişecek. İstanbulu da savaşsız tekbirlerle fethedecek.

   Sil
  2. Bahsettiğiniz Rus işgali/istilası, aslında bir "Rus yardımı" olabilir-tabi ki kendi menfaati için, bizi sevdiğinden değil; çünkü, NATO desteği olmadan Türkiye (tekno&lojistik olarak NATO ülkelerine bağımlıyız) bu çapta bir sıcak savaşa girmeyi göze alamaz, kısa süre içinde boğazlar NATO eline geçer. Bu da zaten Rusya'nın zayıf karnından vurulması demek olur. NATO'ya destek vermeyen Türkiye'ye Rusya-Çin ittifakıyla böyle bir destek sağlanabilir.

   Sil
 12. Nato rusyayı uyardı orduyu ukraynadan çekmeleri için.

  YanıtlaSil
 13. Borsa üzerinden uyarı/ince ayar veriyorlar Putin'e.. Bakalım "mavi gözlü"nün hamlesi ne olacak?

  YanıtlaSil
 14. Rusya - Ukrayna gerginliğinden kimler yararlanıyor?
  Silah Tüccarı iki ülke savaşır mı? yazısından / Süleyman Yaşar..

  Rusya ve Ukrayna arasındaki sorunlara dönersek; bu iki ülke sık sık gerginleşiyor. Ve bazen gerginlikler Ukrayna'dan geçen doğalgaz boru hatlarından gaz akımının durdurulmasına kadar gidebiliyor.
  Böylece doğalgaz ve petrol fiyatları aniden yükseliyor. Piyasalarda son günlerde olduğu gibi emtia fiyatları çoğalıyor.
  Aniden hisse senedi fiyatları yüksek oranlarda geriliyor. Tabii bu arada gerginlik nedeniyle silah satışları ve silah fiyatları yükseliyor. Kısaca sanki bu iki ülke para kazanmak amacıyla kullanılıyorlar ya da kendilerini kullandırıyorlar. Bazıları bu iki ülkenin gerginliğinden epeyce para kazanıyor. Kısaca sık sık gerilim yaşayan en çok silah üretip ihraç eden bu iki ülke savaşa da girmiyorlar.
  Dolayısıyla "Bu nasıl bir gerilim?" sorusu akla geliyor. Sizin aklınıza gelmiyor mu?

  YanıtlaSil
 15. Haşmet Babaoğlu / Sabah

  Hepsi bir yana, şu açık...
  Önce Batı için kritik önemdeki "sınır ülkeler"in sokakları demokrasi ve özgürlük talepleriyle karıştırılıyor.
  Kim bu taleplere "hayır!" der; kim böyle bir kavgayı desteklemez ki!
  Fakat sanki madalyonun karanlık yüzü hiç hesaba katılmıyor; belki Batı medyası tarafından özellikle gözlerden kaçırılıyor.
  Sanki esas istenen bu ülkelerin özgürlüğü değil, bölünmesi.
  Yoksa bu ülkelerin tarihi zeminleri ve sosyolojik gerçeklerine bu kadar kör olmak mümkün müdür?
  İşte Suriye'nin hali ortada!
  İşte Ukrayna'daki gelişmeler!
  Kiev'den Yanukoviç'i kovarsın ama ülkenin doğusundan Rusları kovmak kolay mı?
  Tablo ortada.
  Batı'dan birileri bölünmesi muhtemel parçaya tamah ederek kendi oyununu kuruyor, Rusya bu oyuna dünden razı görünüyor ve sonuçta kaybeden halklar oluyor.

  YanıtlaSil
 16. Haşmet Babaoğlu: 1 Mart 2014 tarihli yazısından: "Ağzımızdan yel alsın da...."

  Geçmişe dönüp Birinci Dünya Savaşı gerçeğini hatırlayalım.
  Hem bunun da güncel bir yanı var...
  Sevgili Süleyman Gündüz dünkü yazısının başlığını haklı olarak "Kırım'a dikkat, savaş tetikte" diye atarken haklıydı.
  Hangi savaş? Batı'yla yeniden "Doğu" olmaya hazırlanan Rusya'nın arasındaki savaş...
  Yani?..
  Yok, ağzımızdan yel alsın!
  Cevap vermek yerine 1914 öncesine bir bakalım mı?
  Yirminci yüzyıla dünya şehirleri altüst eden kalkışmalar, küçük savaşlar ve büyük devletlerin değişen dünya dengesine karşı direnme hesaplarıyla girmişti.
  ***

  Tabii o zamanlar Almanya'nın hızla büyüyüp Avrupa ve Ortadoğu'da belirleyici güç olmak istemesi belirleyici karakterdeydi.
  Yüz yıl sonra şimdi de o koca AB gitgide mali ve siyasi iktidar olarak Almanya'ya teslim oluyor. Avrupa'nın ortasında bir "kutup devlet" oluşuyor.
  Yüz yıl önce Britanya İmparatorluğu yavaş yavaş sönüyor, Atlantik'in ötesindeki ABD yükseliyordu.
  Şimdiyse birçok analist "Amerikan İmparatorluğu"nun çözülmeye başladığını, Britanya'nın 21. Yüzyılın yeni yıldızı olmak için "iş çevirdiğini" iddia ediyor.
  Rusya'ya bakın! Yeniden büyük stratejist!
  Çok yeni tarih çalışmaları Birinci Dünya Savaşı öncesinde Rusya'nın ince taktik hamlelerle Almanya'yı kışkırttığını gösteriyor.
  Bütün bu çağrışımlar fena halde ilginç, değil mi?

  YanıtlaSil
 17. SIRP ÇETNİKLER KIRIM’DA

  Kievli göstericilerin Yanukoviç hükümetini devirmesi üzerine Rusya’nın Kırım’a asker göndermesiyle sonuçlanan krizde, Kırım’ı kuşatan Rusya yanlılarına bir destek de Sırbistanlı Çetnik milislerden geldi. 6 Mart’ta Sivatopol Limanı’na gelen bir grup Çetnik gönüllü, “Rusya’daki Ortodoks kardeşlerimize moral desteği için geldiklerini” açıklayan grup, çatışmaya girmeyeceklerini duyursa da Sırbistan hükümeti sert bir uyarı yayınlayarak Kırım’a gidenler hakkında geri dönüşte yargılanacaklarını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, “Başka ülkelere savaşmaya giden Sırp vatandaşları hakkında yasal işlem yapılacaktır” dedi.

  YanıtlaSil
 18. NATO, Rusya ile tüm askeri ve sivil ilişkilerin askıya alındığını duyurdu.

  YanıtlaSil