.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

27 Kasım 2013 Çarşamba

YUSUF HALAÇOĞLU: AYASOFYA'NIN MÜZE YAPILMA KARARNAMESİ SAHTE


Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için TBMM’ye kanun teklifi veren MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, müze yapılması hususunda çıkarılan 7.11.1934 tarihli kararnamenin de sahte çıktığını söyledi.Yusuf Halaçoğlu: Ayasofya’nın müze yapılma kararnamesi sahteResmi Twitter hesabından konuyla ilgili bilgi veren eski Türk Tarih Kurumu Başkanı  Yusuf Halaçoğlu, "Bugün (7 Kasım günü) Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdim. Müze yapılması hususunda çıkarılan 7.11.1934 tarihli kararname sahte çıktı. 

Resmi Gazete'de yayımlanmamış. ‘Atatürk’ adı verilmeden onun adı kullanılmış. Bu soyadı verilmeden adı böyle kullanılmış. İbadet yapılırken müze olarak da kullanılmaya devam edebilir. Tıpkı diğer camilerimizin turistlere açık olması gibi. Ayasofya fethin ve hakimiyetin sembolüdür. Ayasofya bir semboldür. İstanbul’un fethinin sembolü. İstanbul ile ilgili ABD ve diğer Avrupa liderlerinin beyanlarını görün, Patrikhanenin kullanmasından korkarsanız hiçbir şey yapamazsınız. Zaten bu durumlara düşmemiz hep bu korku değil mi?” dedi.
BİLMEYENLERE NASIL İZAH EDEBİLİRİM”

“Böyle bir kanun teklifini kendini Türk gören herkesin desteklemesini beklerdim. Ne yazık ki bazıları bağcıyı dövmeye kalkıyor.” diye sitem eden Halaçoğlu, şöyle devam etti: “Dört halifeyi sayamayan kişilere Ayasofya’nın ibadete açılmasının önemini nasıl anlatabilirim? Kurtuluş Savaşı'nda İstanbul’un neden işgal edildiğini ve bunun Hristiyan dünyası açısından hangi sebeple önemli olduğunu bilmeyenlere nasıl izah edebilirim. Maalesef gerçek budur. Rahatsızlığınızı anlıyorum. Rahatsız olsanız da bunu gerçekleştirmeye çalışacağım. Değer kelimesini bilmeyenler muhatabım değildir. İstanbul, Fatihlerin bize armağanıdır. Bundan rahatsız olanlar karşı çıkmaya devam edebilir. Türkler olarak buna hakkımız vardır. ’Hükümet karşı çıkar’ diye bu tür girişimlerden vaz mı geçelim? Artık bırakın bunları ve kendinizi ifade etmekten çekinmeyin.”


(CİHAN)


8 yorum:

 1. BEDİÜZZAMANIN SOHBETLERİNDEN:

  Ayasofya camiye çevrilecek
  “Ayasofya, Hristiyanlığın İslamiyete devir ve tesliminin bir abidesidir. Bunun için kilise iken cami olmuştur. Elbette tekrar camiye çevrilecektir.” Badıllı: 1692
  “Ayasofyanın camiye çevrilmesi Türkiye üzerindeki mason zincirinin kırıldığının işaretidir.”

  YanıtlaSil
 2. peki mustafa kemal ayasofyanın kapatıldığını bilmiyormuydu 1934-den 1938 e kadar yazı bir tarafı aklamaya çalışıyor

  inşallah açılır

  YanıtlaSil
 3. Wikipedia Ayasofya maddesinden:
  Müze dönemi:
  1930 ile 1935 yılları arasında restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılan Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle bir dizi çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar arasında çeşitli restorasyonlar, kubbenin demir kuşak ile çevrilmesi ve mozaiklerin ortaya çıkarılıp temizlenmesi sayılabilir.[31] Restorasyon sırasında Ayasofya'nın, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesi doğrultusunda, yapılış amacı olan kiliseye tekrar çevrilmesi konusunda fikirler ortaya atılmışsa da; bölgede yaşayan Hristiyan sayısının çok az olmasından dolayı oluşan talep yetersizliği, bölgede bu denli görkemli bir kiliseye karşı yapılabilecek muhtemel provakasyonlar ve mimarinin tarihi önemi gözönüne alınarak Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934[32] tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla müzeye çevrilmiştir. 1 Şubat 1935’te ziyarete açılan müzeyi Atatürk 6 şubat 1935 tarihinde ziyaret etmiştir

  YanıtlaSil
 4. Neymiş:
  Falan tarih ve sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile müzeye çevrilmiştir. Ayrıca Mustafa Kemal falan tarihte müzeyi ziyaret etmiştir.
  Demek ki haberi olmaması mümkün değil...
  Hem de Atatürk'e karşı bir oldu bitti yapılmış imasını bilmem ki kim kabul eder.

  YanıtlaSil
 5. burada bence hükümete yönelik bir tuzak var hissediyorum şöyleki düşman bal verse şüpheleneceksin
  bu kişi 3 vıldır vekil neden şimdi bence
  eğer her şey yolunda giderse mhp hisse sahibi olacak ancak ABD ile hükümet arasındaki bu sürtüşme zamanında bu kabul edilirse veya meclise gelirse ABD ve avrupa kamu oyu ve hükümetlerinde ak parti aleyhine bir çentik daha atılacak

  YanıtlaSil
 6. mustafa bey yoksunuz

  risalede burada bir işareti gaybiye var diye bir ibare var bilmiyorum bu günlere ni işaret ediyor
  üstad hazretleri lemaat de şöyle diyor
  Kuvâ-yı İnsâniyye Tahdid Edilmediğinden Cinâyeti Büyük Olur.Hayvanın hilâfına, insandaki kuvveler, fıtrî tahdid olmamış. Onda çıkan hayr ü şer, lâyetenâhî gider.
  Onda olan hodgâmlık, bundan çıkan hodbinlik, gurur, inad birleşse; öyle günah oluyor (*) ki beşer şimdiye kadar Ona isim bulmamış. Cehennem’in lüzumuna delil olduğu gibi, cezası da yalnız Cehennem olabilir.
  Hem meselâ: Bir adam, tek yalancı sözünü doğru göstermek için, İslâm’ın felâketini kalben arzu eder.
  Şu zaman da gösterdi: Cehennem lüzumsuz olmaz, Cennet ucuz değildir.(Lemaat)
  ————————————–
  (*) Bunda da bir işaret-i gaybiye var

  YanıtlaSil
 7. Evet, ürkütücü ibareler... Herkes buradaki tehditten korkmalı, payını almalı... Allah korusun. Özellikle verilen misaldeki: bir tek yalancı sözünü doğru göstermek için islamın felaketini kalben arzu etmek isteyen adamların durumuna düşmeyelim. Ancak (*) işaretindeki gaybi işaret nedir, bugünlere mi bakıyor bilemedim. Birden kalbime birşey gelmedi.
  Henüz yazmadığım bir anekdot var. Üstadın Emirdağ Lahikasında "Bu vatanda dört parti var." dediği mektupta "Milletçilere gelince" diye başlayan kısmından çok korkuyorum. Halkçılar hiç bir zaman seçimle iktidara gelemeyecek. Ancak Milletçiler iktidara gelebilir. Eğer gelirlerse orada bu vatandaki başka unsurların birer ecnebiye istinad edip masum Türk Milletini esaret altına alacaklar der. Bu durum sanki devletin en sonundaki -belki de bu zamanımıza bakıyor- kargaşaya bakıyor olabilir. Yani devlet ölüp tekrar dirilecek gibi.. Zira Eddai'de üstad "Hüsran-ı islam'dan bahseder. 27 mayıs 1960 felaketi.. Bu felakete "Halkçıların ırkçılığı elde etmesi" sebep olmuştur. Tam da şimsi Halkçılar, Milletçiler, liberaller ve müslümanların önemli bir kısmı şimdiki dindar hükümetin gitmesi için ittifak halindeler... Bundan kim yararlanacak göreceğiz.Kısa bir fetret dönemi içine düşebiliriz. Ya da Cenab-ı Hak bu zulümatlı bulutları kısa bir sürede izale edip hakikatı (!) bize gösterebilir.

  YanıtlaSil
 8. Ayasofya 2014'te ibadete açılacak
  Derin Tarih'in bu ayki kapak konusu Ayasofya. Prof. Dr. Mehmet Çelik'in konuyla ilgili makalesi de ilginç bir başlık taşıyor: 'Ayasofya 2014 yılında ibadete açılacaktır!' Çelik, bu bağımsızlık sembolü yapının 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ayasofya'nın cami olarak açılacağını söylüyor.

  http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/ayasofya-2014te-ibadete-acilacak-02.12.2013-588683

  YanıtlaSil