.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

14 Kasım 2013 Perşembe

HİÇBİR HAYAL GERÇEKDIŞI DEĞİLDİR / Bercan Tutar

Bercan Tutar

Batı bir realiteden çok artık bir soru işareti.

Dünyanın gidişatı bunu gösteriyor.

Ama arayış içindeki Atlantik güçleri, yeryüzüne tam tersi bir algı pompalıyor.
Eskiden batılı pozitivist akıl, bizi göremediğimiz dünyayı bileceğimizden şüpheye çağırırken onun yerini alan şu anki post-modern akıl ise bugün karşımızda duran hakikatten şüphe etmeyi öneriyor.
Oysa kapılar kapalı olsa da her şey çok açık.

Yazının devamı için tıklayınız: 

2 yorum:

 1. Yazının son kısmı:
  İdeolojik anlamda 'emperyal liberal değerlerin' sembolü olan 'Amerikan rüyası'na karşı bugün tek alternatif dünya görüşü olarak İslam öne çıkıyor.

  Bu gerçeği ilk fark edenler Amerikalı stratejistlerdi.

  Zbigniev Brzezinski daha 1980'li yıllarda Fukuyama ve Huntington ise 1990'larda İslami uyanışı Amerikan çıkarlarını tehdit eden en önemli faktör olarak lanse ettiler.

  Bugün de ABD'nin önde gelen analistlerinden Rutsel, Kaplan ve Goblenz, Müslüman dünyanın doğal lideri Türkiye'yi hem vazgeçilmez bir partner hem de yükselişi kontrol edilmesi gereken bir aktör olarak görüyor.

  Bu gerçeği bir tek göremeyenler, paravan aydınlarımız.

  Ancak ne yapsalar da Yeni Türkiye'nin yükselişine zincir vuramayacaklar.

  YanıtlaSil
 2. Amerikanın askeri ve istihbarat gücü: Cem Küçük'ün "Gelecek Yüzyıl & Namlunun ucundaki dünya (1)" başlıklı yazısından: (14.11.2013 / Yeni Şafak)

  ABD Irak'tan 500'den fazla üssü terk etse de, kendi topraklarında altı bin, dünya üzerindeyse binden fazla üsle askeri varlığını devam ettirdi. 2007 rakamlarına göre BM'ye üye 192 ülkenin 121'inde ABD'nin askeri üsleri vardı. 2008'de Almanya'da bulunan AFRICOM ABD'nin Afrika'daki varlığını genişletmek için 6. Komuta Merkezi ilan edildi. SOUTHCOM ise ABD'nin Latin Amerika'daki askeri varlığını büyütmek için 2010'da yeniden düzenlendi. Latin Amerika'da yeni üsler açıldı ve Uyuşturucuyla Mücadele gibi yeni programlar uygulamaya konuldu.

  2008'de ABD 4. Filo'yu İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk defa devreye soktu. Bu filonun dünya karasularında 10 deniz gemisi bulunuyor. 2011 yılı raporlarına göre dünya silah pazarının yüzde 78'si ABD'nin elindeydi. Her yıl yayınlanan Ulusal Öncelikler Raporu'na göre 2012 sonunda Pentagon-CIA ve NSA'in toplam bütçesi 3 trilyon doların üzerindeydi. Bunun 1.2 trilyonu istihbarat, dinleme ve izleme faaliyetlerine ayrılmıştı.

  YanıtlaSil