.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

1 Ekim 2013 Salı

NEW YORK TIMES'TAN BÖLÜNMÜŞ ORTADOĞU ANALİZİ

Bu analiz çok konuşulacak

New York Times gazetesi, Ortadoğu'da yaşanan karışıklıkla ilgili çok konuşulacak haritalı bir analize yer verdi.New York Times gazetesi Ortadoğu haritasının yeniden çizilebileceğini ve 5 devletten 14 yeni devlet çıkabileceğini iddia eden haritalı bir analize yer verdi.

Deneyimli dış politika analisti ve gazeteci Robin Wright’ın haritalı analizine göre, gelecekte en büyük parçalanmayı ise Suudi Arabistan yaşayacak.

Wright’ın analizine göre parçalanma potansiyeli taşıyan devletler IrakSuriye, Suudi Arabistan, Yemen ve Libya olarak belirtildi.

SURİYE – IRAK
‘’Alevistan’’, ‘’Kürdistan’’, ‘’Sünnistan’’, ‘’Şiistan’’ Suriye’nin parçalanmasıyla bu iki ülkenin olduğu coğrafyada en az 4 devlet ortaya çıkabilir. Akdeniz sahili boyunca Lazkiye merkezli bir Arap Alevisi devleti oluşurken, Kuzey Irak’taki Kürdistan Özerk Bölgesi ile Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinin birleşiminden, Türkiye’nin Hatay dışında bütün güney sınırı boyunca uzanan Erbil merkezli yeni bir Kürdistan doğacak. Irak’ın güneyinde Basra merkezli yeni bir Şii devleti doğarken, Suriye ve Irak’ın Bağdat ve Şam’ı da içeren sünni vilayetlerinde yeni bir Sünni Arap devleti doğacak. Ancak özellikle Irak’taki parçalanma ihtimali gerçekleşirse kolay gerçekleşebilecek bir parçalanma olmayacağı öngörülüyor. Musul ve Kerkük’te Kürt – Arap, Bağdat ve çevresi konusunda Şii – Sünni savaşı yaşanabilir.

SUUDİ ARABİSTAN
Wright’ın analizine göre Suudi Arabistan’da krallık gelecek prenslere geçtikçe, Suudi öncesi dönemden kalan derin kabile ayrımlarının derinleşerek bölünmeyi başlatma olasılığı gündemde. Bu senaryoya göre ülke, Hürmüz Körfezi bölgesindeki Doğu Arabistan, Hicaz’da Batı Arabistan, Yemen’e yakın bölgede bir güney Arabistan ve kuzeyde bir Kuzey Arabistan kurulacak. Ülkenin orta kesiminde ise Riyad merkezli bir Vehhabi Arabistan oluşacak.

YEMEN
Yakın zaman önce birleşen Yemen, Güney Yemen’deki referandum sonrası yeniden Kuzey ve Güney Yemen diye iki ayrı ülkeye bölünebilir. Bölünme sonrası Güney Yemen tamamıyla Suudi Arabistan’a da katılabilir. Bu durumda, Hint Okyanusu’nun Arap Körfezi’ne doğrudan irtibat kazanacak Suudi Arabistan’ın İran’ın Hürmüz Körfezi’ni kapatma korkusu da yok olacak.

LİBYA
Kabileler arasındaki büyük rekabet ülkeyi parçalanmaya götürebilir. Bu durumda, ülkenin doğuda Bingazi merkezli Sirenakya ve batıda Trablusgarp adlı iki devlete bölünmesi ihtimali var. Hatta, güney batıdaki Fizan da ayrılarak üçüncü bir devlet daha oluşturabilir.19 yorum:

 1. Haberi okuyunca aklıma farklı birkaç soru geldi.

  - Hz. Mehdi a.s. zuhur ettiğinde İsrail'in durumu ne olacak? Böyle bir devlet var olacak mı yoksa öncesinde kudüs fethedilecek mi?

  - Zuhur öncesi İsrail'in ulaşacağı son sınırlar bellimi? Bu adamlar Arz-ı Mevud'a hakim olduktan sonra mı yıkım süreci gerçekleşecek?

  - Bu haberin bir siyonist projesi olduğunu düşünüyorum ve eğer amaç bölgeyi bu şekilde devletçiklere bölmekse israil'in vaad edilmiş topraklara kavuşma projesi 100 yıl daha ötelenmiş mi görünüyor?

  Çünkü, Filistin'de bile bu kadar sıkıntılı süreç yaşayan İsrail, nihai hedefi arz-ı mevud olduğuna göre ufakta olsa, uğraşacak 14 farklı devlet oluşturması kendisi için ayrı bir direniş demek değil mi? Eğer bu yüzyıllık süreçte arz-ı mevud emelleri yoksa büyük savaşların çıkması ve Hz. Mehdi a.s.'in gelmesi daha ileriye ertelenecek gibi görünüyor sanki..

  YanıtlaSil
 2. 1) İsrail 2017'ye kadar ki süreçte Mehdi'nin eliyle son bulacaktır. Mehdi devletini Kudüs merkezli kuracaktır.
  2) İsrail'in sınırları kendilerine ait bir tasarım. Aynen gerçekleşir mi zaman gösterir. Ancak bir hadiste Yahudilerin Hayber önlerine kadar geleceği bildirilmiş. Abdullah Gürbüz Baba Yahudinin Hatay'dan vuracağını söyler. Bu yahudi İsrail mi, yoksa BM / AB-D mi göreceğiz.
  3) Bu haber büyük israile ulaşmak için önce çevredeki tüm ülkelerin bölünmesi arzusunu yansıtıyor.

  YanıtlaSil
 3. Arabistan ile ilgili Muhyiddin Arabi der ki: Mehdi Mekke'de zuhur ettiğinde ilk önce yanaklarında sakal bulunmayan bir taifeyi yok ederek işe başlayacak. Demekki Vehhabi rejimi devrilecek. Mehdi Mekke emiri olacak..

  YanıtlaSil
 4. Benimde takıldığım kısım sizin yazdığınız bu 3. madde. Ufak 14 tane devleti oluşturup onların her birini ayrı ayrı yutma projesi biraz uzun vade işi gibi geliyor bana. Eğer bu niyet varsa armageddon/hercu merc öteleniyor gibi duruyor sanki.

  Hatay'dan vuracak olan israil güdümündeki terör örgütü bile olabilir..

  1914/2014 100 yıllık fetret biter inşaAllah.

  Mehdi a.s. hususunda nice hadis dolanıyor internette. Eski dünyada bilgi kıymetli birşey iken şimdi doğru bilgi kıymetli. Özellikle belirli bir taife internette Mehdi a.s. ile ilgili çok fazla sahte bilgi yayınlıyor.

  Eğer elinizde varsa veya önerebileceğiniz, Mehdi a.s., Süfyani ve Deccal hakkında kaynak istiyorum.

  YanıtlaSil
 5. Deccal'ın tarifinde haram ile helali ve doğru ile yanlışı karıştırmak deniliyor. Ortada internet sayesinde muazzam bir bilgi karmaşası var. Kritik gerçekler insanlardan saklanırken kafa karıştırıcı bir bilgi bolluğunda boğuluyoruz. Böyle bir ortamda temel kaynaklara sığınmaya çalışıyoruz. Ancak pek çok durumda hadisleri doğru anlamak şart oluyor. Onun için halis bir niyetle işe başlamanın yanısıra dikkatli olmak da önemli.. Bilgileri hem akla hem kalbe göre değerlendiriyoruz. Bu blogda paylaşımlarımız bu yönde...

  YanıtlaSil
 6. New York Times'ın yorumunda dikkat edilirse Türkiye, Mısır ve İran'dan bahsedilmemiş. Buna Pakistan ve Afganistanı da ekleyebiliriz. Batının bütün İslam ülkelerini etnik ve dini temellere dayalı devletçiklere bölme planı yürürlükte...
  Mısır'da İskenderiye merkezli bir Kopt devleti kurmak, Güney Sudanın ayrılması yetmiyormuş gibi Darfur'u Suda'dan ayırmak, Türkiye'de asırlık Kürdistan projesi, İran'ın Azeriler başta olmak üzere farklı parçalara ayrılması, Pakistan'ın Belucistan vs. daha küçük kısımlara ayrıştırılması, Afganistan vs.
  Bunlar projelerdir. Batının ve altındaki gerçek egemen güç Yahudilerin arzusu bu... Hedefte Türkiye var. Bunun farkındayız.

  YanıtlaSil
 7. Mustafa bey, bu blogda okumadığım yazı çok azdır belkide hiç yoktur. Ancak bir kitap, kaynak gibi birşey istiyordum açıkçası. Akşamları internet başında değilken okuyabileceğim bir kaynak. Çıktısını alabileceğim bir pdf, doc formatı olabilir veya dışarıdan satın alabileceğim bir kitap olabilir. Doğru bir kaynak okumak amacım.

  Dediğiniz ülkelerde yapılmak istenen osmanlı dağıldıktan sonra yapılanla aynı. Nasılki %80'i sünni olan bir ülke başına nusayri getirilmişse, nasılki vehhabi suud'a getirilmişse (ki bu hususta suud kraliyet ailesinin yahudi olduğu söylentileride var), nasılki Irak ta bugün yahudi olduğu iddia edilen bir adam başta ise, bugünde şaşmıyorum mısır da kıpti planı veya diğer ülkelerde de azınlığın çoğunluğun başına geçme politikası..

  Hep aklıma Libya geliyor bu arap baharında. Kaddafi sevilen bir adamdı. Birçok belgesel izledim bu hususla alakalı. Bu adamı resmen batılılar 2 günde ezdi ve bir kenara attı. Yani bir halk hareketiyle indirilmedi diye düşünüyorum.. Azınlık kısmın ayaklanmasının halk hareketi olarak gösterilmesinin, kendilerince bir başarısı gibi görüyorum. Sonrasında da propaganda haberler bir anda bıçak keser gibi kesildi. Ne fransanın Nato kimliği altında mudahelesi konu edildi nede güncel durum haberlerde dolandırılıyor..

  Libyanın durumu hali hakkında en ufak bir haber yok. Gündemden uzak tutulmasının bir anlamı var mı acaba? Oraya konuşlandırılması hesaplanan bir ordu, veya bir yapı veya bir rejim? Veya büyük bir soykırım düşüncesi veya gizli kapaklı yapılan operasyonlar mı var???

  Sanıyorum bir hadis vardı. Bu savaşların başlamasının fişeği iskenderiyye yani mısır'a açılacak savaşın, savaşların ilki olarak söyleniyordu. Acaba bu savaş hazırlığı var ve Libya'da buna karşı bir hazırlık sessiz sedasız yürütülüyor mu?? Malum libya mısır ile yan yana...

  YanıtlaSil
 8. http://www.mehdininalametleri.com/2010/10/ahir-zaman-mehdisinin-alametleri.html

  Ahirzaman mehdisinin alametleri kitabı... Celaleddin-i Süyuti'nin derlediği hadisler...

  Kitabı indirebilirsiniz...

  Bu kitapla ilgili başka link:
  http://www.kutubisittedemehdiveisa.com/01_02suyuti.html

  Buldukça eklerim..

  YanıtlaSil
 9. BEKLENEN MEHDİ’nin ALAMETLERİ
  (El-kavlu’l muhatasar fi alamet-il mehdiyy-il muntazar)

  AHMED İBN-İ HACER-İ MEKKİ (HEYTEMİ)

  http://www.kutubisittedemehdiveisa.com/01_01heytemi.html

  YanıtlaSil
 10. İSLAM ALİMLERİNİN MEHDİYET
  HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ
  ---
  SAHİH-İ BUHARİ KADIZADE

  SAHİH-İ MÜSLİM

  ŞEYH MANSUR ALİ NASIF

  SÜNEN-İ TİRMİZİ

  ALİ BİN HÜSAMEDDİN EL MUTTAKİ

  SÜNEN-İ EBU DAVUD

  EL-MUTEZİLİ

  SÜNEN-İ İBNİ MACE

  KUŞADALI İBRAHİM HALVETİ

  HZ. ALİ (RA)

  İBN HACER EL MEKKİ

  İMAM-I RABBANİ

  İBN-İ KESİR

  M. MUHYİDDİN ARABİ

  İMAM ŞARANİ

  MUHAMMED B. RESUL
  AL-HÜSEYNİ EL BERZENCİ

  MUHAMMED BİN MUHAMMED BİN MAHMUD EL HAFIZI EL-BUHARİ

  http://www.kutubisittedemehdiveisa.com/

  YanıtlaSil
 11. Mısır'ın işgali ile ilgili hadiste işgalin donanma yoluyla olacağını anlıyoruz. Mısır'ın yanı başındaki Libya'da şimdilik böyle bir hazırlık var mı ben de hiç okumadım.

  Ayrıca Kaddafi'yi halk değil, o kalabalığı yönlendiren belirttiğiniz güçlerin ajanları öldürdü.

  YanıtlaSil
 12. Harun yahya yani Adnan Oktar'ın ekibine ait bir site.. Açıkcası ben bu kişiye pek güvenemiyorum. Acaba eserlerin içeriğinde bir tahrif olmuş olabilir mi?
  Siz buradan okudunuz mu? Güvenilir mi bu sitesi?

  Mesela, birgün talebesiyle bir sohbetine denk geldim youtube'da.Abdulkadir Geylani'nin Fethurrabbani isimli eserinden bir bölümde Hz. Mehdi'den bahsettiğini sohbet konusu edinmişler. Eserden okuyor gibi açıklamalar yaptılar. Bende de bu kitap var ve ilgili bölümü açtım ve baktım. Orada kesinlikle Hz. Mehdi'den bahsedilmiyordu. Cümleleri alıp kendilerince yorumluyorlardı. Sırf video altına yorum yapmak için youtube a kayıt oldum. Yorum yazdım. Sahtekarlık yapmayın hatalıdır bu videoda söylenenler diye. Ancak yorumum 2 gün geçmeden video altında silinmişti. Sonrasında araştırdığım kadarıyla genel görüş Adnan Oktar'ın bir proje olduğu şeklinde. Doğrusunu yanlışını kalbini bilemem ama görüşleri bana uygun gelmiyor. Eserleri ise tahrif edebilen birisi olduğundan dolayı ona ait yayımlarada güvenemiyorum.

  Ama verdiğiniz bu linkte Başka eserlerin yayını yapıldığından dolayı eğer siz inceleyip bir sıkıntı görmediyseniz, bende okuyayım. Yanlış bilgilenmek en büyük korkum. Yanlış insanların fikren dahi olsa yanında arkasında veya önünde olmaktan Allah'a c.c. sığınırım.

  YanıtlaSil
 13. Bu sitenin Adnan Oktar'a ait olduğunu bilmiyordum. Ancak gerek burada verilen iki adet kitap ve gerekse diğer alıntılar orijinal metin olarak verilmiştir.
  Adnan Oktar'ın eskiden beri tartışmalı bir kişi olduğu ortada... Yazılara bakarsanız çok iyi, ama amel cihetine bakınca şirazeden çıkmış. Proje olma ihtimali de mümkün... Onun için yazılanları mihenge vurmak lazım. Yazılarımız da mümkün mertebe müspet hareket ediyoruz. Yani hiç bir kişi, kurum ve grupla çatışma içinde olmadan yürüyoruz. Bu herkesi tasvip ettiğimiz anlamına gelmiyor. Ancak zaman itibariyle mümkün olduğu kadar müslümanların birlik içinde olmasını temenni ediyoruz. Onun için kavl-i leyyin prensibimiz...

  YanıtlaSil
 14. Tamam inşaAllah. okuyayım teşekkürler kaynaklar için.

  YanıtlaSil
 15. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa bey.. surprizsizte.com sitesiyle ilgili incelemeniz oldu mu?.. Site sahibiyle tanıştım.. Ömrünü Kıyametin büyük alametleri konusuna harcamış bir insan.. Ayrıca bir başka hususu belirtmek isterim: Abdullah Gürbüz Efendi'nin yakın müridlerinden tanıdığım kişiler var.. Efendi hazretlerinin özel sohbetlerinde anlattığı ama internette yer almayan sohbetlerinden bashettiler.. sizlerle paylaşabilirim.. sevgiler.. İRTİBAT: facebook:İlahi Söz YAzarı Tuğrul Çalışkan

   Sil
  2. Sürpriz siteyi daha önce inceledim. Yazarı bu konuda emek harcamış. Takdir ediyorum. Kesin tarihler verenler çoğunlukla yanılmıştır.
   Diğer yandan diyanet ve cami görevlilerini eleştiri üslubunda dikkatli ve insaflı olmak lazım.
   Genellikle ben videoları dinleyip deşifre ediyorum. Yazıya döküyorum. İnternette yer almayan sohbetlerin dökümü varsa blogumuzda yayınlayabiliriz.

   Sil
 16. ABDULLAH GÜRBÜZ HOCA EFENDİ' NİN MÜRİDLERİNDEN DİNLEDİKLERİM..
  (Tuğrul ÇALIŞKAN)
  İlgili arkadaşlar iyi biliyorlar ki, Abdullah Efendi bazı sohbetlerinde Türkiye'nin geleceğine dair bazı keşifler belirtiyor .. Ben acizane burada, Efendi hazretlerinin şahsî sohbetlerinde bulunanlardan dinlediğim konuları aktarmak istiyorum. Efendi hazretleri şunları belirtmiş:
  * (AK Parti daha seçime girmeden önce) 3 dönem üst üste iktidar olacaklarını..
  * İlk iki dönemlerinde İslam adına güzel gelişmelerin olacağını..
  * Askerin başörtüsüne selam duracağını..
  * Erdoğan'a darbe girişimi olacağını..
  * Bu darbe girişiminin bir genel kurmay başkanı tarafından engelleneceğini.. ( Zaman göstermiştir ki, bu kişi Hilmi Özkök'tür)
  * Ordu içerisinde sağcı ve solcuların ayrışacağını.. (Ergenekon davası)
  *Ak Parti'nin üçüncü döneminde, Tayyip Erdoğan'ın zorla koltuktan indirileceğini.. (Gezi ayaklanmaları bizi bu sonuca götürebilir)
  * Ak Partinin 3.döneminde İsrail'in önce Suriye'yi işgal edeceğini, Suriye’lilerin Türkiye’ye kaçacağını ve Türkiye’nin de İsrail tarafından vurulacağını.. Akabinde Suriye’den sonra Yunanistan’ın da Türkiye’ye saldıracağını.. ( Bu sohbet internette mevcut. İlgililer biliyor zaten..)
  * İsrail ve Yunanistan saldırılarından sonra ülkede bir bölünme olacağını, hangi ülkeyle savaşa ağırlık verileceği hususunda görüş ayrılıkları yaşanacağını..
  * İslâm’ın ilk yıllarındaki sıkıntılar dönemi gibi bu dönemin de çok zor olacağını..
  *Savaş devam ederken Hz.Mehdi’ nin zuhuruyla alakalı Abdullah Efendi’nin sohbetleri de internette mevcuttur..
  Katkımız olduysa ne mutlu bize.. Sevgilerimle..
  Tuğrul ÇALIŞKAN

  YanıtlaSil
 17. Teşekkür ediyorum. Yorumu ayrı bir yazı halinde bloğumuzda yayınladık. Allah devletimize zeval vermesin...

  YanıtlaSil