.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

28 Ekim 2013 Pazartesi

BM TARİHİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞİYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM tarihinde ilk kez 'Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı' (İİT) için toplanacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 28 Ekim Salı günü, uluslararası barış ve güvenliğin temininde  BM'nin bölgesel organizasyonlarla iş birliği gündem maddesi altında, 'Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Arasında Sinerji ve İşbirliği' konusunu ele almak üzere toplanacak.
BMGK için bir ilk olacak bu toplantı, İİT'nin uluslararası öneminin artırılması çabalarının vardığı son noktayı göstermesi açısından da büyük önem taşıyor.
Azerbaycan'ın ekim ayındaki Güvenlik Konseyi başkanlığında ve Azerbaycan'ın aldığı inisiyatif çerçevesinde gerçekleşecek bu toplantıda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, konsey üye ülkelerine hitap edecek ve iki organizasyon arasındaki iş birliği kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek.
Güvenlik Konseyi üyelerinin konuşmalarının ardından Güvenlik Konseyi Başkanlığı tarafından, 15 üye arasında üzerinde mutabakata varılmış olan bir sonuç metni, Başkanlık açıklaması olarak yayımlanacak.
Bu belge, sadece BM-İİT iş birliğine mahsus ilk Güvenlik Konseyi belgesi olması ve mevcut durum tespiti dışında BM-İİT iş birliğinin daha da geliştirilmesi çağrısı yapacak olması bakımından özel önem taşıyacak.
Öte yandan, BM Genel Kurulu, diğer bölgesel teşkilatlar için de söz konusu olduğu üzere, her iki yılda bir BM-İİT iş birliği konusunda bir karar kabul etmeye devam ediyor. Prof. İhsanoğlu'nun İİT Genel Sekreterliğini devraldığı 2005 yılından bu yana, teşkilatın Birleşmiş Milletler ile ortaklığı sistemli ve sürekli olarak gelişti.
İhsanoğlu'nun ortaya koyduğu ılımlılaşma ve modernleşme vizyonu ışığında, İslam İşbirliği Teşkilatı, çatışmaların önlenmesi, yönetimi ve çözümü, çatışma sonrası yapılanmanın geliştirilmesi ve insanı krizlerin engellenmesi, terörizmle mücadele ve sosyoekonomik kalkınmanın teşviki konularında ortaya koyduğu gayretlerle, uluslar arası ve bölgesel barış ve güvenliğin teminine önemli katkılarda bulundu.
Yine bu dönemde, teşkilat güvenlik ve barışın temini, çatışmaların engellenmesi ve çözümü alanındaki rolünü kuvvetlendirme adına bir takım yapısal adımlar attı.
Bu bağlamda, teşkilatın Genel Sekreterliği bünyesinde bir Barış, Güvenlik ve Arabuluculuk Ünitesi, kadınların durumlarının iyileştirilmesine yönelik bir merkez, bağımsız insan hakları komisyonu ve uluslararası işbirliği ve insani yardım dairesi kuruldu.
Bu toplantı, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İİT genel Sekreterliği esnasında yapmış olduğu bu reformların en önemlilerinden olan İİT'nin uluslararası alandaki öneminin artırılması misyonunun taçlandırılması anlamına da geliyor.

1 yorum:

  1. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yönetimindeki İslam İşbirliği Teşkilatının dünya ölçeğinde islam ülkelerinin ve müslümanların yüzyüze olduğu sorunlar konusunda ciddi anlamda ilgisiz ve işlevsiz kalması ve bu yüzden Ekmelddin İhsanoğlu'nun eleştirilmesi üzerine bazı odaklar Ekmelddin beyi parlatmaya çalışıyor diye anlıyoruz. Yoksa İslam lehine BM'nin bir şeyler yapacağını ümit etmiyoruz.
    Karar alma mekanizması 5 büyük devletin elinde olan ve bunların içinde islam ülkesi olmayan bir teşkilat tamamen bu beş ülkenin egemenliğine hizmet ediyor.
    Tarihe baktığımızda 1. Dünya savaşı öncesi imparatorluklar düzeni bu savaşla yıkıldı. Yerine büyük güçler tarafından Cemiyet-i Akvam kuruldu. 2.dünya savaşı ile bu düzen yıkılarak yerine Birleşmiş Milletler kuruldu. Birleşmiş Milletler aldatmacasının ardında dünyayı belli güçler yönetiyor.
    Şimdi öyle anlaşılıyor ki, yeni bir paylaşım savaşı bizi büyük bir dünya savaşına sürüklerse onun ardından yeni bir dünya örgütü kurulabilir. Eğer islam ülkeleri bu savaşta yenilien tarafta olursa maalesef Kudüs merkezli tek dünya devleti kurulabilir. Bu düzen Yahudinin dünya egemenliğinin açıkça ilanı olur. Şimdi yahudi dünya egemenliği az çok perde altında yürütülüyor. BM hatta BMGK denilen beşli konsey dahi birer perdedir. Dünya çapındaki yahudi egemenliğinin kullandığı perdelerdir.

    YanıtlaSil