.

ALLAH; DEVLETE, MİLLETE VE ORDUMUZA ZEVAL VERMESİN

2 Ekim 2013 Çarşamba

ABD ÇÖKTÜ, ÇÖKÜYORABD'de her yıl tekrar eden bütçe anlaşmazlıkları bu yıl yeni bir seviyeye ulaştı. ABD'deki bütçe anlaşmazlığının büyük tehlikesi ise 17 Ekim'de patlayacak.

Kongre ek harcamaya onay vermeyince ABD hükümeti dün ‘kepenkleri’ indirdi. Bu, ödemeler için taze likiditesi kalmayan Obama hükümetinin 800 bin kamu çalışanına maaş ödeyemeyeceği anlamına geliyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar anlaşamazsa krizin maliyeti 3-4 haftada 55 milyar doları bulacak.

ABD'de her yıl tekrar eden bütçe anlaşmazlıkları bu yıl yeni bir seviyeye ulaştı. Özellikle son 2 aydır sorunun çözümüne yönelik Cumhuriyetçi ve Demokrat siyasiler arasında devameden görüşmeler sonuçsuz kaldı. ABD'de Demokratların kontrolündeki Senato ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde adeta güç gösterisine dönüşen görüşmelerin Başkan Barack Obama’nın sağlık reformuna takıldığı ileri sürülüyor. ABD'de kamu kurumlarının harcama yapmaya devamedebilmeleri için Kongre'nin ek harcamayı 1 Ekim'e kadar onaylaması gerekiyordu.

Bu sürenin dün aşılmasıyla birlikte kamu çalışanları için de zorlu günler başlamış oldu. Devletin özellikle ödemeler için kullanacağı taze likiditeyi alamayacak olması 800 bin kamu çalışanınınmaaş alamayacağı ve zorunlu izne çıkacağı anlamına geliyor. ABD’lilerin kısaca kamunun kepenk indirmesi olarak tanımladığı (government shutdown) bu durumun ulusal güvenlik gibi önemli işlevlerin yanı sıra gardiyan ve uçuş güvenliğinden sorumlu memurları kapsamayacağı duyuruldu. Ancak bu süre içerisinde ulusal park ve müze gibi pek çok halka açık tesis kapalı kalacak.

18 YIL SONRA BİR İLK

Ödeme konusundaki belirsizliğin ne kadar süreceği bilinmiyor. Obama sonuçsuz kalan görüşmelerin ardından, devletin kepenk indirme kararının sıradan halk üzerinde çok olumsuz etkilerinin olacağı uyarısında bulundu. ABD’de hükümet en son 15 Aralık 1995’te kepenk indirmek zorunda kalmıştı.

ASIL TEHLİKE 17 EKİM'DE

ABD, 17 Ekim günü borçlanmada üst sınırı görecek. Eğer uzlaşma sağlanamazsa ilk defa borçlarını ödeyemez hale gelecek ABD’de bütçe tartışmalarına yönelik siyasi hesaplaşmalar devam ederken ufukta bilindik bir sorun daha belirdi. 17 Ekim’de ABD borçlanma üst sınırına ulaşmış olacak. Mayıs ayında yapay olarak yükseltilerek ekim ayına kadar uzatılan borçlanma üst sınırının bir sonraki sarsıntının temelinde olacağını belirtiyor.

Üst sınır konusunda da uzlaşmanın sağlanamaması halinde ise ABD tarihinde ilk defa borçlarını ödeyemez hale gelecek. Halen 16.7 trilyon dolar seviyesinde bulunan borçlanma üst sınırının 1.1 trilyon dolarlık artışla 17.8 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Böylece mayıs ayında yapılan 300 milyar dolarlık ekle birlikte borçlanma üst sınırı 1.4 trilyon dolar seviyesinde artmış olacak.


Haberin devamı:


http://haber.rotahaber.com/ABDdeki-krizin-buyugu-17-ekimde_404395.html

4 yorum:

 1. Amerika içindeki iki kanadın çatışması...

  Obama ekolü ağır sanayi kapitalistlerini, neoconlar ve yahudi sermayesi ise dünya finans kapitalini temsil ediyor. Üretimden para kazanan kapitalistler paradan para kazananların kendilerini sömürmesini istemiyor.

  George Orwell 1984 romanında iktidar daima elit içinde el değiştirir demişti. Dünya eliti kendi içinde çatışıyor. Belki de çatışıyor görüntüsü altında dünyayı dizayn ediyor.

  YanıtlaSil
 2. Temel kurallardan biri: Hiç bir şey göründüğü gibi değildir.
  Dünya üzerindeki senaryoyu anlamak kolay değildir. Kahrolsun A diyenler aslında bilerek yada bilmeyerek B nin çıkarlarının savunucularıdır. Hiç bir zaman B nin savunucusuyuz demezler.Özellikle Türkiye'de...

  YanıtlaSil
 3. batmadı da battırıyorlar...Adamlar yerinde durmuyor ki..insanlıga hizmet etmek isteyen kim varsa yerin dibine gömdürüyorlar..Bu olayları cok önceden yasadık hamd olsun artık milli bir ekonomimiz mvcut..evet bazen darbelerden hasar alıyor ama eskisi gibi veya su melanet amerika gibi degil...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "hamd olsun artık milli bir ekonomimiz mvcut."

   Milli ekonomi nedir?

   Sil